Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
با مروری بر مطبوعات مالزی،

«نگاه‌های متناقض به ایرانیان در مالزی»

2011 June 15

این نوشته از مطالب ارسالی به رادیو کوچه است و این رادیو بنابر ضرورت گروهی از ایرانیان مقیم مالزی اقدام به انتشار این مطلب و حمایت از صفحه فیس‌بوک این گروه کرده است.

چند صباحی‌ست که بعضی روزنامه‌ها و رسانه‌های مالزی به ویژه روزنامه‌ی «مالای میل» موضع‌گیری آشکاری علیه ایرانی‌های مقیم مالزی اتخاذ کرده است. این موضع‌گیری در آخرین گزارش این روزنامه که در صفحه‌ی اول و با فونت درشت چاپ شده (این‌جا)، ایرانی‌ها را عوامل اصلی قاچاق مواد مخدر دانسته.

در متن گزارش تعداد زیادی آمار بی‌پشتوانه، غلط و مغرضانه وجود دارد.

این‌که در دو سال گذشته تعداد زیادی از ایرانیان به منظور قاچاق موادمخدر در مالزی دستگیر شده‌اند بر همه‌ی ما آشکار است. اما موضع‌گیری این رسانه‌ها در تخریب چهره‌ی ایرانیان زمانی آشکار می‌شود که برخورد و روی‌کرد آن‌ها را با مقوله‌ی موادمخدر و البته قاچاق‌چیان سایر ملیت‌ها تجزیه و تحلیل می‌کنیم.

تنها ملیت ایرانی در اخبار دستگیری‌ها به تیتر درشت روزنامه‌ها بدل می‌شود و گاهی تمام صفحه‌ی اول را در بر می‌گیرد.

اتفاق افتاده که مقدار مواد کشف شده از یک غیرایرانی به مراتب بیش از متهم ایرانی‌ست اما باز هم تیتر درباره‌ی ایرانی خواهد بود.

در این روزنامه تعداد ایرانیان 17 هزار نفر اعلام شده در حالی‌که آمار رسمی خود این کشور 70 هزار ایرانی را در این کشور اعلام عمومی کرده‌اند. (این‌جا)

این روزنامه 80 درصد ایرانیان مقیم این کشور را مرتبط با قاچاق موادمخدر دانسته و در متن گزارش نیز تعداد زیادی نقل قول از افراد بی‌نام نشان آورده و بر آن‌ها تکیه کرده است.

هیچ اشاره‌ای به حضور ایرانیان در سایر زمینه‌ها نشده است.

چرا ایرانیان؟ چرا به مالزی؟

به سختی می‌توان نام چند کشور را به یاد آورد که ایرانیان با این اتهام دستگیر شده و به این تجارت مرگ‌آور مشهور باشند. شاید بسیاری از ایرانی‌ها در جریان علت شیوع قاچاق موادمخدر توسط ایرانیان به مالزی نباشند. در واقع، در پی تحریم‌های بین‌المللی، بانک ملی مالزی (بانک نگارا) نیز هرگونه مبادلات بانکی با کشور ایران را محدود و منع کرده است. مسلمن زمانی‌که راه‌های قانونی برای تبادلات مالی 70 هزار ایرانی در این کشور بسته شود، افرادی هستند که از راه‌های غیرقانونی اقدام به پول‌شویی کرده و این وجوه نقد به رینگیت را برای ایرانیان فراهم می‌کنند. یکی از شایع‌ترین شیوه‌ها، فروش مواد مخدر است.

در واقع به نظر می‌رسد ما ایرانیان مقیم مالزی بازیچه‌ی دولت‌مردان، سیاست‌گذاران و تجاری شده‌ایم که آب‌روی ما را برای سود مالی و قدرت بیش‌تر گرو گذاشته‌‌اند.

اعتراض ما به سیاست‌های یک گروه خاص است و نه مردم مالزی

ایرانیان مالزی به درستی از جمله تحصیل‌کرده‌ترین، موفق‌ترین و ثروت‌مند‌ترین خارجی‌هایی هستند که در این کشور زندگی می‌کنند. تعداد تولید مقالات آکادمیک در مقاطع تحصیلات تکمیلی، سود ناشی از بیش از 160 هزار گردش‌گری ایرانی در سال 2010، آمار کلان سرمایه‌گذاری ایرانیان در مسکن و تجارت و غیره جایی برای بحث در این‌باره نگذاشته است.

باید به یاد داشت که این حرکت اعتراضی علیه مردم مالزی نیست. آن‌ها در سال‌های اخیر با ایرانیان رفتاری مهربان و صمیمی داشته‌اند و کسانی که سابقه‌ی بیش از 5 سال زندگی در مالزی را دارند به خوبی روزهای خوب گذشته را به یاد می‌آورند. در واقع دولت مالزی نیز به دقت فعالیت‌های مثبت ایرانیان را زیر نظر دارد، چرا که در ماه‌های اخیر اقدامات زیادی در راستای جذب بیش‌تر ایرانیان و سرمایه‌های آنان داشته است. در این بین به نظر می‌رسد گروهی از این دوستی‌ها راضی نیستند. گروهی که احتمالن حضور ایرانیان را زنگ خطری برای موقعیت اقتصادی یا سیاسی‌شان می‌دانند. داستان هر چه که هست ما ایرانیان مالزی نخواهیم گذاشت تا مردم این کشور توسط رسانه‌ها دچار سو‌تفاهم شوند. خوش‌بختانه در دومین اقدام بعد از اعتراض‌ها روزنامه‌ی استار بر آن شد تا 3 صفحه را به عمل‌کرد مثبت ایرانیان اختصاص دهد که ترجمه‌ی این گزارش را می‌توانید این‌جا بخوانید.

اعتراض اینترنتی

بر آن شدیم تا با اتحاد یک‌بار هم که شده صدای‌مان را به گوش مردم مالزی برسانیم و خودمان را از آماج حملات و تخریب رسانه‌ای مبرا کنیم. در 5 روز گذشته بیش از 700 نفر ایرانی و البته چندین مالزیایی به صفحه‌ای در فیس‌بوک پیوسته‌اند و خواستار توقف اقدامات ضد ایرانی در مالزی شده‌اند.

از آن جایی‌که مقاله ی مذکور در روزنامه‌ی مالای میل ایرانیان را با نام «پرشین» خطاب کرده است، این صفحه نیز با همین نام راه‌اندازی شده است. از شما دعوت می‌شود تا در این حرکت اعتراضی و سمبلیک به این صفحه بپیوندید و از دوستان ایرانی و مالزیایی‌تان بخواهید تا جامعه‌ی ما را هم‌راهی و حمایت کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. کیوان امینی
    1

    سپاه قدس از مدت‌ها قبل در گچق مواد مخدر به کشورهای آسیای جنوب شرقی‌ فعالیت دارد و با توجه به هم مرز بودن تایلند با مالزی و کنترل شدید مرزهای ابی برای جلوگیری از ورود مواد سپاه قدس شرایط مناسبی برای این ترانزیت به وجود آورد شکار جوانان بیکار و بی‌ هدف قشر ضعیف جامعه و استفاده از آنها برای این ترانزیت عموماً از طریق امارت متحده عربی‌ یکی‌ از شیوه‌های کسب درامد نامشروع برای رژیم فرصت طلب می‌باشد که در صورت لوو رفتن این جوانان به قیمت گوشت آنها را فروختند موضوع این است که رابطین این جوانها غالباً جا و مکان مشخصی‌ ناداشته و امکان یافتن آنها میسّر نیست ؛ عوامل وزارت اطلاعات و سپاه قدس در شارجه با پرداخت اندکی‌ پول و قول دادن اقامت کار در مالزی اغلب این جوانان بی‌ گناه را آلوده کرده و به نابودی میکشانند