Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
دولت استرالیا:

«سیاست حکومت پیشین در مورد پناه‌جویان موفق نبود»

2011 June 16

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

مخالفان سیاسی دولت فدرال استرالیا بارها به طرح فعلی فرستادن پناه‌جویان به مالیزی مخالفت نموده و به دولت استرالیا پیشنهاد کرده است تا طرح قبلی جان هاوارد نخست وزیر پیشین این کشور را عملی سازد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جان هاوارد که بین سال‌های 2001 تا 2007 نخست وزیر استرالیا بود، پلانی را تحت نام (راه حل صلح آمیز) با کشور نایورو که یک جزیره کوچک است طرح کرده و در آن جا اردوگاهی برای پناه‌جویان غیرقانونی ساخته بود.

مطابق پلان (راه حل صلح‌آمیز) پناه‌جویان نخست به اردوگاه‌های جزیره‌های کوچک اقیانوس آرام فرستاده می‌شدند که بعدن بخ جای این که پرونده‌های پناهنده‌گی آن‌ها در استرالیا بررسی گردد در این کشور طی مراحل می‌گردید.

رهبر مخالفان سیاسی دولت استرالیا «تونی ابووت» معتقد است فرستادن پناه‌جویان به جزیره نایورو نسبت به فرستادن آن‌ها به مالیزی هم از هزینه کم‌تری برخوردار است و هم انسانی‌تر می‌باشد زیرا کشور مالیزی کنوانسیون حمایت از حقوق پناه‌جویان سازمان ملل متحد را امضا نکرده است.

هزینه دولت استرالیا در تفاهم با مالیزی مبنی بر فرستادن پناه‌جویان تقریبن 300 میلیون دلار خواهد بود.

آقای تونی ابووت و سکات میرسون سخن‌گوی وی در امور پناهنده‌گان طی یک سفر به کشور نایورو در یک ملاقات با مارکوز استیفن و مقامات بلند پایه این کشور‌ در مورد امکانات بازگشایی اردوگاه‌ها صحبت نمودند و در صورتی که تونی ابووت نخست وزیر استرالیا گردد این پلان عملی خواهد شد.

بازگشایی اردوگای نایورو مورد انتقاد برخی از نهاد‌های دیگر در استرالیا گردیده است زیرا پناه‌جویان پیش‌تر از این برای مدت سه سال منتظر نتایج درخواست پناهنده‌گی‌شان در این کشور ماندند و تعدادی از آن‌ها دوباره به کشور‌های‌شان برگردانده شدند.

ای در حالی است که نخست وزیر فعلی استرالیا جولیا گیلارد گفته است برنامه هم‌کاری فرستادن پناه‌جویان به مالیزی را ادامه خواهد داد.

وی معتقد است با عملی نمودن این برنامه جلو تجارت قاچاق انسان را بگیرد و به این صورت پناه‌جویان دیگر به استرالیا نخواهند آمد زیرا می‌دانند در نهایت به مالیزی برگردانده می‌شوند.

نخست‌وزیر استرالیا گفته است، نایورو در واقع یک برنامه ناکار آمدی بود چون قاچاق‌چیان به پنا‌ه‌جویان می‌گفتند نخست باید به نایورو بروید و از آن‌جا به استرالیا فرستاده می‌شوید.

کرس بوون وزیر مهاجرت استرالیا گفته است، نایورو یک پلان نا‌موفقی بود و این طرح جلو تجارت قاچاق به استرالیا را گرفته نتوانست بلکه باعث شد خیلی از پناه‌جویان آسیب ببینند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,