Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
گزارش روز کابل- ریاست امنیت ملی افغانستان:

«صدها حمله تروریستی پیش از اجرا جلوگیری می‌شود»

2011 June 16

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

najib@koochehmail.com

ریاست امنیت ملی افغانستان می‌گوید با رشد ظرفیت این اداره، شماری زیادی از حملات تروریستی پیش از اجرا جلوگیری می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لطف‌اله مشعل سخن‌گوی ریاست امنیت ملی افغانستان گفت، در کنار مشاوران بین‌المللی نقش اصلی را در موفقیت آنان، متخصصان سابق این اداره که از تجارب خوبی برخوردار اند بازی می‌کند.

به گفته آقای مشعل دوستان بین‌المللی افغانستان به خصوص آمریکا و انگلیسی کمک بزرگی که به آنان کرده است، تجهیز آنان با تکنولوژی مدرن می‌باشد.

شهروندان افغانستان و نمایندگان مجلس این کشور نیز فعالیت‌های ریاست امنیت ملی را ستایش می‌کند، اما با آن هم در این اواخر حملات انتحاری و تروریستی در افغانستان افزایش یافته است.

ریاست امنیت ملی افغانستان می‌گوید این حملات توسط گروه‌های مختلف طرح‌ریزی می‌شود و به حدی زیادی است که با وجود جلوگیری شماری زیاد آن‌ها، برخی دیگری از انتحار‌کنندگان موفق می‌شوند.

در هفته‌ها و ماه‌های گذشته ریاست امنیت ملی افغانستان از دست‌آوردهایش در کشف و دستگیری مخالفان دولت به خصوص افراد انتحاری سخن زده است.

شماری از متهمان به حملات انتحاری که توسط امنیت ملی بازداشت شده‌اند نیز به خبرنگاران نشان داده می‌شوند و آنان از عمل‌کرد‌شان ابراز پیشیمانی کرده می‌گویند که به آنان از افغانستان تصویری دیگری نشان داده شده است.

بیش‌تر افرادی که از سوی ریاست امنیت ملی افغانستان بازداشت شده‌اند، شهروندان پاکستان بوده و اخیرن این ریاست یک شهروند زاهدان ایران را نیز به اتهام حمله انتحاری بازداشت کرده است.

آقای مشعل گفت، آن‌چه که مقامات محلی افغانستان از مرزهای غربی این کشور گزارش می‌دهند، شورشیان هر از گاهی از خاک ایران وارد افغانستان می‌شوند و حملات تخریبی را انجام می‌دهند، اما هیچ ثبوتی وجود ندارد که دولت ایران در آن نقش داشته باشد.

هفته پیش نخست وزیر بریتانیا گفته بود، در جنگ افغانستان راکت‌های ساخت ایران از نزد طالبان به دست آمده و این نشان می‌دهد که ایران شورشیان طالب را با سلاح و راکت مجهز می‌کند.

در پی این اظهارات نخست وزیر بریتانیان ریاست امنیت ملی افغانستان نیز دست‌رسی شورشیان به سلاح‌های جدید را تایید کرده بود، اما در مورد نقش ایران در کمک به طالبان چیزی نگفته بود.

با این همه لطف‌اله مشعل سخن‌گوی ریاست امنیت ملی افغانستان استخبارات یا اطلاعات کشورهای همسایه را در حملات انتحاری و انفجاری افغانستان متهم می‌کند.

وی از کشورهای همسایه به خصوص پاکستان خواست تا بر علیه پناه‌گاه‌های شورشیان اقدام جدی نماید، زیرا این ریاست اطلاعات کاملی از محل زندگی رهبران طالبان به پاکستان ارایه کرده است.

این در حالی‌ست که هفته گذشته رییس جمهوری افغانستان حامد کرزی با شماری از مقامات افغانی به پاکستان سفر کرد و از پاکستان خواست تا آن شمار از مخالفان دولت افغانستان را که جنگ را نسبت به صلح ترجیح می‌دهند اجازه اقامت در کشور‌شان ندهد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,