Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
براساس ایمیل‌هایی که به متخصصین خاورمیانه زده شده‌است

«اتهامات جدید جاسوسی علیه کیان تاجبخش»

2009 November 26

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در باره اتهامات جدیدی که فرماندهان سپاه پاسداران علیه کیان تاجبخش؛ جامعه شناس ایرانی – امریکایی  وارد کرده‌اند، ابراز نگرانی جدی کرد.

«ارون رودز» سخن‌گوی کمپین در باره  اتهامات جدید علیه تاحبخش گفته است:«به نظر می‌رسد که سپاه پاسداران دنبال راهی است که سرکوب شدیدی را که از خردادماه شروع کرده با به راه انداختن اتهامات بی‌اساس جاسوسی علیه تاحبخش توجیه کند تا به این ترتیب مداخله خارجی‌ها را به نمایش بگذارد و تاجبخش را سپر کند.»

20091126-news-tajbakhsh

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر، اوایل این هفته، تابحبخش به شعبه سه بازپرسی امنیت برده‌شد که یک دادگاه جدیدی است و ظاهرن سپاه پاسداران از آن برای محاکمه افراد دگراندیش استفاده می‌کند. تاجبخش با اتهامات جدید جاسوسی براساس ایمیل‌هایی که او به متخصصین خاورمیانه در ایمیل لیست گلف 2000 می فرستاده، روبرو شده‌است که صدها متخصص و روزنامه‌نگار از اقصی نقاط جهان در این ایمیل لیست هستند.

براساس اطلاعات رسیده به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فرماندهان عالی رتبه سپاه پاسداران این اتهامات جدید را علیه تاجبخش به جریان انداخته‌اند.

تاجبخش در حال حاضر در سلول انفرادی در زندان اوین است و از آزادی او به قید وثیقه خودداری می‌شود.

کیان تاجبخش توسط دادگاه بدوی به اتهامات متعددی به 15 سال زندان محکوم شده‌است. این اتهامات عبارتند از: «اقدام علیه امنیت ملی با عضویت در شبکه اینترنتی مرتبط به گری سیک؛ عامل سیا، و سایر عوامل خارجی با هدف تحریک مردم به شورش در انتخابات، جاسوسی و ارتباط با عوامل خارجی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، پذیرش پست مشاوره در بنیاد سورس با هدف به راه انداختن انقلاب مخملین برای براندازی جمهوری اسلامی ایران، فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با شرکت در تجمعات غیرقانونی و عامل ایجاد شک و شبهه و تصور تقلب در انتخابات، و باعث از بین رفتن اعتماد عمومی نسبت به نهادهای رسمی ملی و نظام حاکم با به راه انداخت شورش، جار و جنجال و ترس و وحشت در جامعه.»در دادگاه هیچ مستندی که این اتهامات را ثابت کند ارائه نشده است.

در دادگاه هیچ مستندی که این اتهامات را ثابت کند ارائه نشده است

ارون رودز در مورد این اتهامات گفت: «اگر سلامتی و آزادی یک انسان بی‌گناه در معرض خطر نبود، اتهام جاسوسی بر اساس مشارکت در بحث ایمیل گلف 2000 چیزی بیش از تلاش‌های مضحک برای تخریب یک متفکری نیست که از فعالیت سیاسی پرهیز کرده‌است.»

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران بخاطر دادرسی‌های اخیر در پرونده دگراندیشان که قانون کشور را در آن‌ها نقض می‌کنند، نگران سلامتی و امنیت جانی تاجبخش است.

در روز 20 آبان ماه احسان فتاحی؛ فعال کرد علیرغم اینکه دادگاه بدوی او را به 10 سال زندان محکوم کرده بود، به دار آویخته شد. دادگاه تجدید نظر اتهام محاربه را به اتهامات او اضافه کرد و حکم اعدام برای فتاحیان صادر کرد. قانون در ایران به صراحت دادگاه‌های تجدید نظر را از افزایش احکام دادگاه‌های بدوی منع کرده‌است. اتهامات جدید علیه تاجبخش نشانه یک روند فراقانونی است که احتمالن به جریان افتاده‌است.

کیان تاجبخش از دسترسی به وکیل مستقل محروم است و مسوولین، هوشنگ ازهاری؛ وکیل تسخیری را به او تحمیل کرده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از قوه قضائیه می‌خواهد که فورن تاحبخش و همه دگراندیشان و فعالانی را که ناعادلانه تحت آزار و اذیت و محاکمه هستند، آزاد کند. کمپین بین‌المللی حقوق بشر هم‌چنین از این‌که سپاه پاسداران نهادهای قضایی را غصب می‌کند و آن‌ها را  برای بازداشت‌ها و احکام فراقانونی تحت کنترل خود درمی‌آورد، ابراز نگرانی عمیق کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,