Saturday, 18 July 2015
23 June 2021

«گالری/ترکیه از تجمع پناه‌جویان ایرانی جلوگیری کرد»

2011 June 17

اشکان منفرد / گزارش

مراسم گرامی‌داشت سال‌روز انتخابات در آنکارا، با لغو مجوز تجمع از سوی فرمان‌داری آنکارا و پلیس این شهر، در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا برگزار نشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مراسم گرامی‌داشت یاد و خاطره کشته‌شدگان سال‌روز انتخابات در ایران، با لغو مجوز انجمن فعالان تبعیدی از سوی مقامات کشور ترکیه مواجه شد. این مجوز پیش‌تر از سوی پناه‌جویان مقیم ترکیه برای برگزاری مراسم اعتراضی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی برای روز 22 خرداد درخواست شده بود که به دلیل هم‌زمان شدن با انتخابات پارلمان ترکیه به روز 25 خرداد موکول شد. این مراسم که می‌بایست راس ساعت 15 روز چهارشنبه 25 خرداد در مقابل سفارت جمهوری اسلامی برگزار می‌گردید، یک ساعت قبل از شروع مراسم با لغو مجوز و اعلام این موضوع از سوی مقامات ترکیه مواجه شد. مقامات دولت ترکیه و فرمان‌دار این شهر، علت لغو مجوز از سوی وزارت امور خارجه را بخش‌نامه‌ای تازه عنوان کردند که در این بخش‌نامه هرگونه تجمع اعتراضی در مقابل سفارت کشورها در آنکارا را ممنوع اعلام‌ کرده است! نماینده پلیس امنیت آنکارا و فرمان‌دار این شهر، با اعلام این موضوع و گرفتن تعهد کتبی از دو مسوول برگزار‌کننده‌ی این مراسم جهت عدم برگزاری، خواستار پراکنده شدن جمعیت پناه‌جویان که تعداد آن بالغ بر دویست نفر می‌بود، شدند. لازم به ذکر است، مقامات دولت ترکیه با درخواست تجمع در یک خیابان پایین‌تر از سفارت جمهوری اسلامی نیز موافقت نکردند و تنها اجازه‌ی برگزاری مراسم محدود در پارک ‌نزدیک به سفارت را دادند. در ادامه و با فشار پناه‌جویان مقیم این کشور این مراسم در پارکی در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی برگزار شد.

این مراسم که با حضور نزدیک به دویست پناه‌جوی این کشور که از شهرستان‌های دور و نزدیک گرد هم آمده بودند با سرود «ای ایران» آغاز و با شعارهای اعتراضی  به مناسبت سال‌روز انتخابات و کشتار و زندان ‌هم‌وطنان در ایران از سوی نظام جمهوری اسلامی، به مدت یک ساعت ادامه پیدا کرد. تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پرچم ایران و هم‌چنین پلاکاردهای کشته‌شدگان‌‌ انتخابات در دو سال گذشته و هم‌چنین روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی، شعارهایی را علیه مقامات جمهوری اسلامی ایران سر دادند.

این مراسم در پایان با ادای احترام و شمع روشن کردن در کنار پلاکارد و تصاویر کشته‌شدگان راه آزادی و هم‌چنین تصاویر زندانیان سیاسی و خواندن سرود «ای ایران و یار دبستانی» به پایان رسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    dorood bar tamoome panahjooyani ke ba poole khodeshoon omadan va enkaroo arh andakhtand va eteraze khodeshoone be joomhoooory islamy resondand.