Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
بیست‌و‌هفتم خرداد-هفدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌و‌هفتم خرداد»

2011 June 17

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1358 خورشیدی – روز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان «آیت‌اله خمینی»، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی است. جهاد سازندگی نهادی انقلابی است که برای رسیدگی به مناطق محروم و دورافتاده ایران تاسیس شد. اندیشه تاسیس جهاد سازندگی، نخستین‌بار، با عنوان طرح اعزام گروه‌های ۱۰ نفره دانش‌جویی به مناطق محروم و با پیشنهاد یکی از اعضای هیت علمی دانش‌کده فنی دانش‌گاه «تهران»، مطرح شد. سپس، طرح موضوع به رهبر انقلاب ایران، آیت‌اله خمینی داده شد و او فرمان تشکیل جهاد را صادر کرد. افرادی هم‌چون «بهشتی» از حامیان این حرکت مردمی و دانش‌جویی بود. بعدها و پس از یک دوره آغازین، جهاد سازندگی به وزارت‌خانه‌ای در دولت تبدیل شد و سرانجام با ادغام در وزارت کشاورزی، نام وزارت جهاد کشاورزی را به‌ خود گرفت و منحل شد.

1925 میلادی – در چنین روزی معاهده منع استفاده از سلاح‏های میکروبی و شیمیایى در ژنو به ‌امضا رسید. استفاده از هرگونه سلاح میکروبی، گازهای کشنده، سموم شیمیایى و نظایر آن‏ها در جنگ ممنوع شد. امضاکنندگان این معاهده 29 کشور بودند که بعدها تعدادشان افزایش یافت. از دلایل مهم انعقاد پیمان منع استفاده از سلاح‏های میکروبی و شیمیایی، استفاده گسترده آلمان از سلاح‏های شیمیایی در جریان جنگ جهانی اول بود. با این حال این پیمان تاکنون توسط بسیاری از کشورها نقض شده است.

1818 میلادی – زادروز «شارل گونو» (Charles Gounod) آهنگ‌ساز فرانسوی است. پدرش نقاش و مادرش نوازنده پیانو بود. شارل نخستین درس‌های پیانو خود را از مادرش گرفت. پس از پایان دوره دبیرستان به آموختن «هارمونی» پرداخت و سپس وارد هنرستان موسیقی پاریس شد تا به فراگیری موسیقی ادامه دهد. نخستین اپرای خود «سافو» را در ۱۸۵۱ خلق کرد ولی این اپرا به موفقیت چندانی دست نیافت. در ۱۸۵۹ نام‌دارترین اثرش اپرای «فاوست» بر اساس نمایش‌نامه «گوته» به اجرا در آمد که با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو شد و در پی آن این اپرا ۷۰ بار دیگر به نمایش در آمد. در ۱۸۶۷ اپرای «رومئو و ژولیت» را بر اساس نمایش‌نامه «شکسپیر» آفرید. گونو در سال‌های پایانی زندگی خود، بازگشتی جدی به سمت مذهب داشت و آثار مذهبی چندی را در این دوره خلق کرد که نام‌دارترین آن‌ها قطعه «آوه ماریا» است که از محبوبیت فراوانی در سراسر دنیا برخوردار است.

1944 میلادی – روز ملی و استقلال «ایسلند» است. جزیره ایسلند در 874 کشف شد و از آن پس، مهاجران «نروژی»، «اسکاتلندی» و «ایرلندی» در آن سکونت کردند. این جزیره تا قرن سیزدهم میلادی، کشوری مستقل بود اما بعدها به نروژ و سپس «دانمارک» ملحق شد. در سال 1874 دانمارکی‏ها اجازه تشکیل مجلس قانون‏گزاری در ایسلند را صادر کردند. در سال‏های بعد، ایسلند حقوق مستقل و متحد با دانمارک شناخته شد. اما در 17 ژوئن 1944، پس از مراجعه به آرا عمومی، اتحاد دانمارک و ایسلند لغو شد و ایسلند کشوری مستقل با رژیم جمهوری اعلام شد. از آن پس مردم جزیره ایسلند، چنین روزی را به‌عنوان روز ملی این کشور جشن می‏گیرند. اکثریت مردم ایسلند پیرو آیین پروتستان بوده و ملیت ایسلندی دارند.

1361 خورشیدی – روز تاسیس دانش‌گاه «آزاد اسلامی» است. ایده تاسیس دانش‌گاه آزاد اسلامی ابتدا در جامعه اسلامی دانش‌گاهیان مطرح شد و به‌دنبال آن «هاشمی رفسنجانی» رییس وقت مجلس شورای اسلامی با طرح این مطلب در شورای اقتصاد، نظر مساعد شورا را تامین کرد. پس از تدوین اساس‌نامه مقدماتی دانش‌گاه آزاد اسلامی، در آخرین جمعه اردیبهشت سال 1361 موجودیت این دانش‌گاه اعلام و سرانجام در چنین روزی به‌طور رسمی تاسیس شد. دانش‌گاه آزاد اسلامی پس از گذراندن مراحل مقدماتی، آماده پذیرش دانش‌جو در اواخر آن سال شد‌.

—————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1832 میلادی – زادروز «سر ویلیام کروکز» دانش‌مند و فیزیک‌دان سرشناس انگلیسی قرن نوزدهم‌ و کاشف عنصر تالیوم.

17 ژوئن به‌عنوان روز جهانی «بیابان‌زدایی» در سراسر جهان نام‌گذاری شده است و این روز در کشورهای مختلف گرامی داشته می‌شود.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,