Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«دکتر حسن عباسی ، کسینجر ولایت»

2011 June 17

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

شاهین شهسواری

او علاقه‌ی زیادی به تکرار کلمات و عبارات عجیب و غریب و پر طمطراق دارد مثل: ژئوپولوتیک شیعه، دکترین بدون مرز، کابالا، آنگولا ساکسون، ناتوی فرهنگی، دکترای آنفولانزای نیویورکی، مکانیزم مواجهه و …  او چیدن چیزهای بی ربط در کنار هم را می‌پسندد و ساعت‌ها خون دل می‌خورد تا یک ربط بین یک  فیلم مثل کنستانتین و سیاست‌های پر رمز و راز آمریکا و اسراییل پیدا کند. او به هر دری می‌زند که یک نظریه از خودش صادر کند و یک جور به مخاطب بفهماند جمهوری اسلامی ‌هم کسی را دارد که می‌تواند مثل ساموئل‌هانتینگتون و هنری کسینجر ، نظریه‌های پیچیده‌ای مطرح کند که جواب شان سال‌ها بعد توسط آدم‌های عادی کشف می‌شود اما او به راستی فرق‌های زیادی با کسینجر یا‌هانتینگتون دارد مثلن این‌که دکتر حسن عباسی اصلن دکتر نیست و هیچ وقت مثل یک دانش‌جوی معمولی درس نخوانده و فقط در دانش‌گاه سخنرانی کرده و یا توسط دانش‌جوها هو شده است. به نظر می‌رسد او نمی‌داند محافل علمی ‌و دانش‌گاهی آمریکا نظریه‌های کسی را که  تنها با سهمیه سپاه ، یک شبه دکترشده است ، مورد بحث و بررسی قرار نمی‌دهند و حداکثر یک شوی تلویزیونی برایش در نظر می‌گیرند که بینندگان را سرگرم و احیانا شاد کند.  او شاید نمی‌داند که سال‌ها درس خواندن ، صبر ، تلاش و بیش از همه عقل سلیم لازم است برای ساموئل‌هانتینگتون شدن. احتمالن  برای حسن عباسی کمتر پیش آمده  باشد که کتابی را از اول تا آخر بخواند چرا که او دوست دارد به رمز و راز مستتر در پدیده‌ها پی ببرد و با ظرافت خاصی آنها را مو شکافی کند پس ترجیح می‌دهد کتاب را از آخر به اول در حالت طاق باز بخواند.

فیلم و سینما از دیگر حوزه‌های مورد علاقه ی اوست به خصوص فیلم‌های‌هالیوودی و اکشن چرا که او اصولن یک سپاهی است و از بزن بزن خوشش می‌آید اما چون برای یک سپاهی صورت خوشی ندارد که همیشه فیلم‌های‌ هالیوودی نگاه کند، او سعی می‌کند از دل این فیلم‌ها چیزهایی که مورد پسند سپاهی‌ها و جمهوری اسلامی ‌هستند را بیرون بیاورد و مطرح کند تا هم بتواند بک دل سیر فیلم آمریکایی ببیند و هم دکترین بدون مرز صادر کند. حسن آقا علاقه و تنفر شدیدی به صورت توامان،  نسبت به آمریکا دارد چرا که می‌داند مظاهر زنده گی آمریکایی چقدر در بین ایرانی‌ها محبوب است و اتفاقن خودش هم معمولن پیراهن آستین کوتاه یا کت و شلوار مدل غربی می‌پوشد و ریش اش را مدل دار اصلاح می‌کند تا مورد پسند مخاطب اش قرار بگیرد. تا این‌جای کار او شیفته و پی گیر دایمی ‌سینمای آمریکا و نظم موجود در سیاست و امنیت اش است اما  مشکل  اصلی در باور نا پذیری او این است که سنخیتی بین اندیشه‌های او و دنیای واقعی وجود ندارد و به عبارت دیگر او یک خیال پرداز است نه نظریه پرداز. انگار که او با آمریکا یا تمدن غرب بد است اما خودش هم دلیل آن را نمی‌داند. نظام ای که او سعی می‌کند نظریه پرداز مدرن اش باشد ،اصلن مدرن نیست و با اندیشه، سینما و سیاست به عنوان یک علم، پدیده یا زمینه ای قابل بحث و تحقبق نگاه نمی‌کند و تنها ابزارش زور است و اتفاقن حسن عباسی هم می‌خواهد به همان روش با زور ادعاهای عجیب ، نظریه‌های عالم گیر صادر کند که نمی‌شود،  چرا که دوی ضرب در دو همیشه مساوی با چهار است به خاطر یک منطق ساده ، نه به خاطر هزار منطق پیچیده و خیالی.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۲ Comments


  1. shadi
    1

    tu laghab kam nemiyaran: sardaar doctor haj hassan abbasi kissinger welayat


  2. asas
    2

    برید گمشون عوضی ها. دکتر عباسی هر سخنرانی که کرده همه براش دست میزنند چرا مطلب دروغ مینویسید شما از این کلمات چیزی نمیفهمید الحق کوچک و ضعیف هستید اگر این ها نظر شما نیست بیجا کردید که این مطالب دروغ رو می گذارید