Saturday, 18 July 2015
18 June 2021

«خبرهای هفدهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 17
در پی باراش شدید باران در چند روز اخیر،

«نیم میلیون نفر در چین آواره شدند»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

بیش از نیم میلیون نفر در چین از ترس سیل خانه‌های خود را ترک کرده اند. با شدیدتر شدن باران‌های سیل آسا که از دو هفته قبل آغاز شد دولت سطح هشدار را به بالاترین حد ممکن برده است.

به گزارش رسانه‌های دولتی بر اثر سیل و رانش زمین 105 نفر تا کنون کشته شده اند و 65 نفر ناپدید شده اند. البته دولت شمار رسمی کشته‌ها و مفقودان را از دو روز قبل تغییر نداده است.

چهارشنبه در ایالت مرکزی هوبه رانش زمین جان شش نفر را گرفته و رودخانه پینگ دو را مسدود کرد است. سیل شدید ساحل رودخانه‌ها را تخریب کرده است و با وارد شدن به روستاها محصولات کشاورزی بسیاری از مردم را از بین برده است.

آژانس کنترل سیل چین می‌گوید آب در رودخانه اصلی ایالت ژیژیانگ به بالاترین سطح خود در نیم قرن اخیر رسیده است.

تلویزیون دولتی چین گزارش کرده است که بارش باران‌های شدید در جنوب و شرق روز جمعه هم ادامه خواهد داشت. سربازها تاکنون به ۱۲۲ هزار و چهارصد نفر از ساکنین استان جیانگ شی کمک کرده اند تا خانه‌های خود در نواحی پست را تخلیه کرده و به مناطق مرتفع تر بروند.

چین سال گذشته هم در چنین روزهایی سیل ویران‌گری را تجربه کرد که حدود چهارصد کشته به جا گذاشت.

…………………………………………………………….

به پاس کمک به افراد حامل ویروس ایدز،

«جایزه بهداشت جهانی برای برادران علایی تعلق گرفت»

خبر / رادیو کوچه

شورای بهداشت جهانی که مقر آن در امریکا است می‌گوید این جایزه را به‌دلیل آن‌که آرش و کامیار علایی سمبل مبارزه جهانی برای کمک به افراد حامل ویروس «اچ آی وی» بوده اند به آن‌ها می‌دهد.

آنها دو پزشک فعال در زمینه مبارزه با بیماری ایدز و افزایش آگاهی عمومی ‌هستند که در تابستان سال ۲۰۰۸ به اتهام تدارک «براندازی نرم» از سوی مقام‌های امنیتی ایران بازداشت شدند.

جف استورچیو رییس شورای جهانی حقوق بشر که این جایزه ده هزار دلاری را اعطا کرده، به خبرگزاری فرانسه گفت که برادران علایی با حمایت از حقوق کسانی که با ایدز زندگی می‌کنند، زندگی خود را به خطر انداختند.

وی گفت: «اگر این هنوز جهانی است که در نقاطی در آن مردم تنها بدلیل حمایت حقوق کسانی‌که حامل اچ آی وی هستند، به زندان می‌افتند، باید تلاش کنیم این جهان را عوض کنیم.»

دادگاه بدوی سه سال پیش با مجرم شناختن آرش و کامیار علایی، آن‌ها را به ترتیب به شش و سه سال زندان محکوم کرد. مدتی بعد دادگاه تجدید نظر نیز حکم آنها را تایید کرد.

کامیار علایی که ۳۷ سال دارد، چند ماه پیش پس از دو سال ونیم حبس آزاد شد، اما آرش برادر ۴۲ ساله او هم‌چنان در زندان است. آرش علایی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت که تا زمانی‌که کامیار آزاد نشده او نیز خود را آزاد نمی‌داند.

وی ابراز امیدواری کرد کامیار نیز با سپری کردن نیمی ‌از دوران محکومیتش مشمول آزادی شود.

این دو برادر از سال ۱۹۹۸ یک برنامه مقابله با گسترش «اچ آی وی» و شیوع بیماری ایدز را با تمرکز بر معتادان تزریقی در استان کرمانشاه دنبال می‌کردند.

…………………………………………………………….

در خواست ترکیه از بشار الاسد،

«به خشونت مفرط علیه تظاهرکنندگان پایان دهید»

خبر / رادیو کوچه

ارشاد هرمزلو مشاور اردغان روز پنج‌شنبه گفت که کشور متبوعش از رهبر سوریه خواسته تا به‌کارگیری خشونت مفرط علیه تظاهرکنندگان را متوقف کرده و ضمن پای‌بندی به اصول دمکراسی، به خواسته‌های مردم پاسخ مثبت دهد .

حسن ترکمانی فرستاده ویژه دمشق به آنکارا، بعد از ظهر روز گذشته برای بحث درباره اوضاع در سوریه و مسئله پناهندگان آن کشور در ترکیه به مدت سه ساعت با اردغان نخست وزیر ترکیه دیدار کرد .

به گزارش خبر گزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی ارتش سوریه در روستای معرشمشه و معرالنعمان اقدام به تیراندازی بی رویه و کورکورانه به سوی خانه‌های مسکونی کرده که در نتیجه آن یک تن کشته و تعداد زیادی از مردم از ترس به سوی ترکیه گریختند .

این درحالی است که امروز سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای سوریه را به نقض حقوق شهروندان خود متهم کرد.

بنا بر گزارش جدید سازمان ملل متحد که به درخواست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تهیه شده، نیروهای امنیتی سوریه از آغاز تظاهرات تاکنون بیش از 1100 نفر از مخالفان غیرمسلح را با اسلحه گرم به قتل رسانده.

بازرسان سازمان ملل متحد می‌گویند بیش از 10 هزار نفر از معترضان به وسیله دولت سوریه بازداشت شده اند .این گزارش بیان‌گر نقص آشکار حقوق بشر و بازداشت متعرضان در این کشور است.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، بارها از سوریه خواسته است به بازرسان بین المللی اجازه ورود دهد تا آن‌ها بتوانند اوضاع این کشور را بررسی کنند اما حکومت بشار اسد با این درخواست مخالفت کرده است .

…………………………………………………………….

هشدار جدید نخست وزیر پیشین عراق،

«دخالت‌های مخرب ایران به ضرر همه کشورهای منطقه است»

خبر / رادیو کوچه

ایاد علاوی نخست وزیر پیشین عراق و رییس فهرست العراقیه نسبت به آن‌چه «دخالت‌های مخرب ایران در عراق و منطقه» نامید هشدار داد.

به گزارش العربیه، علاوی دخالت‌های ایران در امور کشورهای منطقه را به ضرر منافع همه کشورها از جمله ایران به شمار آورد و افزود که هم‌کاری و داشتن روابط خوب بین کشورهای منطقه و ایران، به دلیل همسایگی امری اجتناب ناپذیر است.

وی همچنین مقامات ایرانی را به ایفای نقشی مثبت در منطقه دعوت کرد تا به گفته وی «از درگیری احتمالی که به ضرر ایران است، جلوگیری شود.»

ایاد علاوی رییس فهرست العراقیه نسبت به گسترش خفقان و نیز بازگشت فرقه گرایی به عراق هشدار داده و  در این باره گفته که ناقوس خطر در عراق به صدا درآمده است و خفقان غیرعادی در تمامی زمینه‌ها در عراق وجود ‏دارد، به‌ ویژه پس از انتخابات پارلمانی اخیر در کشور.

وی هم‌چنین سرکوب تظاهرات اعتراضی مردم عراق توسط دولت این کشور را محکوم و تاکید کرد که این دولت به سرکوب مخالفان پرداخته است.

وی با انتقاد از عمل‌کرد مالکی نخست وزیر عراق گفت: «قانون اساسی کشور بر این نکته تاکید دارد که هیئت دولت و رییس آن، به عنوان قوه مجریه در کشور می باشند در حالی‌که اکنون این کار تنها به نخست وزیر منحصر شده است. »

نخست وزیر پیشین عراق در پایان هشدار داد که اگر شراکت ملی که مورد قبول احزاب عراقی قرار گرفته بود، محقق نشود بایستی سراغ گزینه‌های دیگری مانند سلب اعتماد از دولت و یا برگزاری انتخابات زودرس برویم.»

…………………………………………………………….

در پی عدم پاسخ‌گویی سازمان ملل،

«وضعیت بلاتکلیف یک پناه‌جوی ایرانی در ترکیه»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، غلام‌رضا شیردم، پناه‌جوی ایرانی، مدتی است که به دلیل عدم پاسخ‌گویی مسوولان دفتر سازمان ملل متحد در ترکیه در وضعیت بلاتکلیفی هم‌راه با خانواده‌اش به‌سر می‌برد.

به گفته این پناه‌جو، وی برای مدت پنج سال است که به دلیل برخوردهای نامناسب ماموران امنیتی و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به هم‌راه خانواده از ایران خارج شده و به ترکیه سفر کرده است.

غلام رضا شیردم عنوان در ادامه عنوان کرده است که وی و خانواده‌اش در وضعیت نامناسب اقتصادی به‌سر می‌برند.

این در حالی است که سازمان ملل تاکنون پاسخ روشنی به درخواست این پناه‌جوی ایرانی نداده و تنها مبلغی را به‌طور ماهانه در اختیار آن‌ها قرار داده است.

…………………………………………………………….

توسط ماموران امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت منصوره بهکیش فعال مدنی»

خبر / رادیو کوچه

منصوره بهکیش، از اعضای خانواده بهکیش که شش عضو خود را در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ از دست داده است در تهران بازداشت شده است.

به گزارش مادران پارک لاله، ماموران امنیتی جمهوری اسلامی خانم بهکیش را روز یک‌شنبه ۲۲ خرداد ماه جاری، به هم‌راه چند نفر دیگر دستگیر کرده‌اند.

به گفته شاهدان عینی،‌ یک مامور اطلاعاتی زن ساعت هشت شب در تقاطع یوسف‌آباد و فاطمی او را شناسایی و دستگیر می‌کند که پس از انتقال به پلیس امنیت، وی را به‌عنوان مورد خاص به زندان اوین منتقل می‌کنند.

این گزارش می‌افزاید که تا‌کنون هیچ‌گونه اطلاع دیگری از وضعیت منصوره بهکیش به خانواده‌اش داده نشده است.

منصوره بهکیش به هم‌راه بسیاری دیگر از اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی، در طول سال‌های گذشته، هم‌زمان با مراسم سال‌گرد کشتار زندانیان سیاسی ایران در تابستان ۶۷ از سوی وزارت اطلاعات در همین رابطه احضار و یا بازداشت شده است.

وی هم‌چنین در ماه‌های پس از انتخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۸۸ دوبار به‌دلیل شرکت در مراسم بعدازظهرهای شنبه مادران عزادار در پارک لاله تهران بازداشت شد و در روز چهارشنبه ۲۶ اسفندماه همین سال هنگامی که برای دیدار با فرزندان خود عازم ایتالیا بود، از طرف مقامات قضایی ایران ممنوع‌الخروج اعلام شد.

سیامک اسدیان همسر خواهرش زهرا در مهرماه ۶٠، زهرا در شهریور ۶۲؛ برادرانش محسن در اردی‌بهشت ۶۴ و محمود و علی در شهریور ۶٧، کشته شدند.

تنها برادر باقی‌مانده منصوره بهکیش، جعفر بهکیش، فعال حقوق بشر است که هم‌اکنون در خارج از ایران زندگی می‌کند.

…………………………………………………………….

پس از چهار سال،

«رد شکایت استاد موسیقی آذربایجان در دیوان عدالت اداری»

خبر / رادیو کوچه

محمد هرگلی «حسن دمیرچی» نزدیک به چهل سال است که در زمینه موسیقی آذربایجان و آموزش آن فعالیت مستمر می‌کند. در ادامه این فعالیت‌ها در سال 1370 آموزش‌گاه موسیقی آذربایجان را در تبریز تاسیس و تا سال 1385که آموزش‌گاه وی تعطیل شده است به آموزش ده‌ها علاقمند به موسیقی مقامی‌ و تار آذربایجان همت گماشته است.

در خرداد ماه سال 85 و در پی اعتراض خودجوش مردمی ‌در شهرهای آذربایجان به کاریکاتور روزنامه ایران به مردم آذربایجان، دستگیر و در دادگاه انقلاب تبریز به یک سال حبس محکوم شد. حکم صادره عینن در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی تایید شد.

با این وصف، بعد ازتلاش‌های مستمر وکیل وی، آقای نقی محمودی حکم ناعادلانه در دیوان عالی کشور نقض و از اتهام وارده تبرئه شد.

باوجود برائت خودش، آموزش‌گاه وی را از سال 1385 و به دستور اداره اطلاعات تعطیل کرده‌اند و اجازه فعالیت به این استاد کهن‌سال آذربایجان نمی‌دهند. بعد از گذشت چهار سال از زمان اعلام شکایت بر علیه معاونت اطلاعات فرماندهی انتظامی ‌آذربایجان شرقی، شعبه 5 دیوان عدالت اداری با استدلالی که حسن دمیرچی خود را رهبر جریان «حرکت ملی آذربایجان» معرفی می‌کند، شکایتش را رد کرده است.

…………………………………………………………….

بدون بیان دلیل،

«انتقال دانشجو وکیل دراویش به اردوگاه معتادان»

خبر / رادیو کوچه

مصطفی دانشجو وکیل دراویش نعمت‌اللهی گنابادی روز چهارشنبه از زندان ساری به اردوگاه معتادان منتقل شده است.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور، دانشجو که با شکایت ماموران اداره اطلاعات ساری به 7 ماه زندان تعزیزی محکوم شده و بیش از یک ماه از دوران محکومیت خود را در زندان ساری سپری کرده بود،  ظهر روز چهارشنبه 25  خردادماه به اردو گاه معتادان منتقل شد .

گفتنی ا‌ست دانشجو چندی پیش در واکنش به اظهارات بعضی مقامات زندان  مببنی بر این‌که فردی حاشیه‌دار است خطاب به مسوولان زندان گفته بود: «در حاشیه‌ی پرونده  من شارب و اعتقاد‌ات من است. در حاشیه  پرونده من  شرافت  شغل وکالت است‌. شما یک وکیل را به جرم دفاع از موکلان خود زندانی کرده‌اید.»

لازم به ذکر است که جعفری دادستان فعلی شهرستان ساری در زمان تخریب حسینیه شریعت قم در مقام معاونت دادستان قم بوده است که مصطفی دانشجو از وی در مراجع قضایی شکایت کرده بود.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,