Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف سوریه

«‌افزایش تعداد کشته‌شدگان و پناه‌جویان سوری»

2011 June 18

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های ارسال شده از سوی رسانه‌های خارجی، روز جمعه اعتراضات ضد‌دولتی سوریه هم‌راه با تجمعات بی‌سابقه‌ای در شهرهای مختلف این کشور برگزار شده است.

به گزارش العربیه، فعالان سیاسی ضد‌دولتی در سوریه تظاهرات این روز را به نام جمعه «صالح علی» یکی از رهبران مشهور این کشور که بر ضد اشغال‌گری فرانسه به‌پا خواسته بود‌، نام‌گذاری کرده‌اند.

شهرهای دمشق‌، البوکمال‌، حمص‌، حما‌، قامشلی‌، درعا و حرستا و تعداد دیگری از شهرهای سوریه روز جمعه شاهد حضور گسترده مخالفان بشار اسد بود.

عمار القربی رییس سازمان حقوق بشر سوریه در گفت‌وگویی اعلام کرد صدها هزار نفر در شهرهای حما و درعا به خیابان‌ها آمدند.

بر اساس گزارش شاهدان عینی در دیر الزور‌، شهر هم‌مرز با عراق اعتراضات مردمی 2 کشته و 4 زخمی در بر داشته است.

هم‌چنین شاهدان عینی از شهر حرستا در تماس تلفنی با تلویزیون العربیه اعلام کردند در پی تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه 4 معترض جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که فعالان حقوق بشری روز جمعه اعلام کردند تعداد پناه‌جویان سوری در ترکیه که از شدت سرکوب به این کشور پناه آورده‌اند به 8500 نفر رسیده است.

برخی از شاهدان عینی از شهر جسر‌الشغور گفته‌اند اهالی این شهر که نتوانستند خود را به ترکیه برسانند‌، در هنگام برگشت توسط نیروهای امنیتی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر تعدادی از فعالان سیاسی و اندیش‌مندان سوری با ارسال نامه‌ای به دمیتری مدودوف رییس جمهوری روسیه خواستار تغییر موضع این کشور نسبت به اعتراضات مردمی شدند.

روسیه تهدید کرده است با صدور بیانیه محکومیت از سوی سازمان ملل بر ضد دولت سوریه مخالفت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

«به خشونت مفرط علیه تظاهرکنندگان پایان دهید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,