Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
امیرارجمند:

«موسوی باید درباره اعدام‌های ۶۷ پاسخ روشنی بدهد»

2011 June 18

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: موج سبز

اردشیر امیرارجمند گفته است میرحسین موسوی هنگامی که «معذوریت‌های» فعلی را نداشت باید درباره اعدام‌های سال ۱۳۶۷ «پاسخ روشن‌تری» بدهد.

میرحسین موسوی یکی از رهبران مخالفان که هم‌اکنون در بازداشت خانگی به‌سر می‌برد در هنگام اعدام‌های سال ۱۳۶۷ نخست‌وزیر ایران بود.

به گزارش تارنمای جنبش راه سبز (جرس)، اردشیر امیرارجمند از مشاوران موسوی، در دانش‌گاه ام‌آی‌تی گفته است میرحسین موسوی در زمانی که نخست‌وزیر بوده خواهان تشکیل کمیته‌ای برای تحقیق درباره اعدام‌های سال ۱۳۶۷ بوده است.

اردشیر امیرارجمند افزوده موسوی پس از اطلاع یافتن از اعدام‌های سال ۱۳۶۷ استعفا داده اما «هم‌چنان سر کار بودند.»

مشاور موسوی گفته است: «خیلی از کسانی که امروز مطالبه‌گر وقایع دهه ۶۰ هستند خود جزیی از خشونت هستند و آنان نیز باید بپذیرند که نقد شوند.» ظاهرن این بخش از سخنان امیرارجمند در پاسخ به کسانی است که خواهان پاسخ‌گویی موسوی درباره اعدام‌های این دهه هستند.

در حالی که امیرارجمند گفته است موسوی در مقطعی از اعدام‌های سال ۱۳۶۷ اطلاع یافته و «استعفا داده» اما زهرا رهنورد همسر موسوی، مهر ۱۳۸۹ در مصاحبه‌ای گفته بود، آیت‌اله علی خامنه‌ای، رییس‌جمهوری وقت و رهبر کنونی جمهوری اسلامی و میرحسین موسوی، نخست وزیر وقت ایران «از این جنایت (اعدام‌های ۶۷) اطلاعی نداشته‌اند.»

در دوره زمانی مرداد ۱۳۶۷ تا نزدیکی دهمین سال‌گرد انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۶۷، مقامات ایران شمار زیادی از زندانیان سیاسی را اعدام کردند.

مخالفان می‌گویند در جریان این اعدام‌ها بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر زن و مرد کشته شده‌اند.

مخالفان حکومت ایران می‌گویند که این اعدام‌ها به دستور آیت‌اله خمینی، رهبر فقید ایران انجام شده است.

این اعدام‌ها پس از حمله سازمان مجاهدین خلق به مرزهای غربی ایران رخ داد. حکومت ایران از این عملیات به نام «مرصاد» یاد می‌کند و سازمان مجاهدین خلق آن را «فروغ جاویدان» می‌نامد.

برخی مقامات ایران تایید کرده‌اند که در تابستان ۱۳۶۷ جمع زیادی از اعضای مجاهدین خلق در زندان‌ها اعدام شده‌اند اما جمهوری اسلامی ایران تاکنون به طور رسمی هیچ‌گونه آمار و جزییاتی از این اعدام‌ها منتشر نکرده است.

شمار زیادی از اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷، در گورستان خاوران در جنوب تهران به طور دسته‌جمعی دفن شده‌اند. حکومت ایران عمدتن مانع حضور خانواده‌های اعدام‌شدگان در این گورستان برای برپایی مراسم یادبود آن‌ها می‌شود.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,