Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
به بهانه زادروز «ابی» خواننده ایرانی

«روزنگاشت / از حسرت پرواز می‌خواند»

2011 June 19

محبوبه شعاع/ رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌نهم خرداد برابر با شصت‌و‌دومین زادروز «ابراهیم حامدی» مشهور به «ابی» خواننده موسیقی پاپ ایرانی است. وی زاده سال 1328 خورشیدی است و تا کنون نزدیک به بیست آلبوم از کارهای خورد را انتشار داده است و در تمام دوران هنری‌اش با به‌ترین ترانه سرایان و آهنگ‌سازان ایران هم‌کاری داشته که شاید از اصلی‌ترین دلایل موفقیت او و ماندگار شدن آثار او در طول بیش از سی سال همین هم‌کاری‌ها باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ابراهیم حامدی» معروف به «ابی» در بیست‌و‌نهم خرداد سال 1328 در تهران زاده شد. او از دوران نوجوانی به استعداد خود در خواندن پی برد و ابتدا در یک گروه دوستانه به نام (Sunboys) و سپس در باشگاه‌ها و کاخ‌های جوانان خواندن را آغاز کرد و پس از چند سال توانست اولین ترانه مستقل خود را اجرا کند، که «عطش» نام داشت و برای فیلمی با همین نام تهیه شد.

گفته شده ابی این ترانه را با چنان قدرت و زیبایی اجرا کرد که توجه بسیاری را به خود جلب کرد و به این ترتیب پا به عرصه خوانندگی گذاشت و آغازگر سبکی تازه در ترانه نوین ایران شد. دومین ترانه او ترانه‌ای بود اعتراضی به نام «چرا». اما سومین آهنگی که «ابی» اجرا کرد ترانه‌ای به نام «شب» بود با شعر «اردلان سرفراز» که در شوی «میخک نقره‌ای»، «فریدون فرخزاد» به اجرا رسید که به گفته خود ابی همین آهنگ باعث معروفیتش شد.

ابی در همین دوران با «شهبال» و «شهرام شب‌پره» آشنا شد و با گروه آن‌ها به نام (Black cats) که در آن زمان یکی از به‌ترین گروه‌های موسیقی در ایران بود، که ترانه‌های انگلیسی می‌خواندند شروع به هم‌کاری کرد و پس از مدتی فعالیت خود را با این گروه قطع کرد و کارش را به صورت مستقل و به تنهایی ادامه داد.

ابی در طول سال‌های پیش از انقلاب ده‌ها ترانه اجرا کرد. که این ترانه‌ها در سال‌های بعد از انقلاب در قالب چهار آلبوم منتشر شد. این آلبوم‌ها به ترتیب «تپش»، «نازی ناز کن»،«شب زده» و «کوه یخ» نام داشت. او در این چهار آلبوم آثاری ماندنی از به‌ترین ترانه سرایان و آهنگ‌سازان ایران اجرا کرد.

وی هم‌چنین در همان سال‌ها برای فیلم‌های بسیاری ترانه خواند که از جمله فیلم‌هایی که او برای آن‌ها ترانه خوانده است، می توان به: هیاهو، تپش، کندو، قاصدک، بت‌شکن، گل‌های کاغذی، شب زخمی، خاکستری، باغ بلور، تهمت، برفراز آسمان‌ها و بوی گندم اشاره کرد.

اما ابی که دو سال پیش از انقلاب برای اجرای کنسرت در آمریکا از ایران خارج شده بود، به دلیل انقلاب اسلامی 1357 در ایران در آمریکا ماندگار شد و دیگر به ایران باز‌نگشت. او در طول سال‌های غربت تا به امروز سیزده آلبوم منتشر کرده است که عبارت‌اند از: با تو، غریبه، خلیج فارس، ستاره دنباله‌دار، معلم بد، اتل متل، ستاره‌های سربی، عطر تو، پیر، تاج ترانه، طلوع کن، شب نیلوفری و حسرت پرواز.

ابی در تمام دوران هنری‌اش با به‌ترین ترانه سرایان و آهنگ‌سازان ایران هم‌کاری داشته و به‌ترین آثار آنان را اجرا کرده است که می‌توان گفت یکی از دلایل موفقیت او و ماندگار شدن آثار او در طول بیش از سی‌سال هم‌کاری با آن‌ است، که حاصل‌اش خلق ترانه‌هایی ماندگار در ترانه نوین ایران است.

از جمله می‌توان به هم‌کاری با ترانه سرایانی چون: ایرج جنتی عطایی، اردلان سرفراز، شهیار قنبری، لیلا کسری(هدیه)، منصور تهرانی و زویا زاکاریان اشاره کرد و از آهنگ‌سازانی چون واروژان، بابک بیات، فرید زلاند، سیاوش قمیشی، محمد شمس و اسفندیار منفردزاده نام برد.

ابراهیم حامدی که هم‌اکنون شصت‌و‌دو ساله است با همسر دومش زندگی می‌کند. وی در سال 1353 اولین ازدواج خود را با «فروزه مقدادی» انجام داد، که حاصل آن سه فرزند دختر به نام‌های «خاتون»، «سایه» و «عسل» است و ثمره دومین ازدواجش با «مهشید برومند» یک پسر به نام «فرشید» است.

منبع‌ها:

ویکیپدیا

بیوگرافی ابراهیم حامدی

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,