Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
بیست‌و‌‌‌نهم خرداد- نوزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌و‌‌‌نهم خرداد»

2011 June 19

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1909 میلادی- «اسامو دازایی» (Osamu Dazai) داستان‌نگار ژاپنی متولد شد. او در یک خانواده اشرافی و قدیمی ژاپن به دنیا آمده بود، ولی با وجود برخورداری از پول و رفاه کامل، در اثنای تحصیل در دانش‌گاه توکیو به صف کمونیست‌ها پیوسته و به نشانه مخالفت و اعتراض به اشرافیت و ثروت بیش از ضرورت، نام خود را از «کاناگی» به «اسامو دازایی» تغییر داده بود. او کار نویسندگی را از نوشتن داستان‌های کوتاه برای مجله‌ها آغاز کرد. نخستین داستان او که به صورت کتاب انتشار یافت درباره تجربه خانوادگی‌اش بود و سپس ده‌ها داستان دیگر که همه انعکاس دشواری‌های بشر است. شاه‌کار ادبی او داستان «شایو» یا «غروب» است که در زمینه تاثیر جنگ جهانی دوم بر تغییر بافت اجتماعی ژاپن است.

داستان دیگر او تحت عنوان «خلع از انسانیت»، در زمینه بدبختی‌های پس از جنگ است که خصلت‌های خوب یک انسان به خاطر نیاز مادی و روزمره به فراموشی و زیر پا نهاده و انسانیت تضعیف می‌شود.

کتاب «اعتراف» اسامو نوعی اتوبیوگرافی است که در قالب داستان تنظیم شده و تجربه‌های خوب و بد خودش را منعکس کرده است.

آخرین کتاب اسامو که نیمه تمام ماند «وداع» عنوان دارد که پس از خودکشی نویسنده، توسط دختر او که وی نیز یک نویسنده است تکمیل شده است. وی در ژوئن سال 1948 هم‌راه با همسرش خود را غرق کرد.

1953 میلادی- «ژولیوس روزنبرگ» (Julius Rosenberg) و «اتل روزنبرگ» (Ethel Rosenberg) ‏زن و شوهر یهودی کمونیست آمریکایی بودند که هر دو را به جرم جاسوسی و دادن اطلاعاتی راجع به سلاح‌های اتمی به شوروی در آمریکا اعدام کردند. ژولیوس و اتل از فعالان «اتحادیه کمونیست‌های جوان»، سازمان جوانان حزب کمونیست آمریکا بودند.

در خلال ماجرای محاکمه‌ی روزنبرگ‌ها و وقایع بعد از اعدام آن‌ها نظریه‌های مختلفی مطرح شد یکی از این نظریه‌ها دلالت بر این داشت که آمریکا می‌خواهد برخورداری شوروری از بمب اتمی را، که عامل مهمی برای برتری نظامی آمریکا بر بقیه جهان بعد از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شد، به جاسوسی ربط دهد نه رشد علمی و توان‌مندی‌های اتحاد جماهیر شوروی برای همین روزنبرگ‌ها را بدون مدرک کافی محاکمه و اعدام کردند.

اعدام آن‌ها در ایران نیز در بین روشن‌فکران واکنش‌هایی را به هم‌راه داشت. از جمله «هوشنگ ابتهاج» در ۱۳۳۲ شعری برای آن‌ها سرود به نام «روزنبرگ‌ها» که در کتاب «یادگار خون سرو» آمده ‌است.

1961 میلادی- کویت استقلال خود را از انگلیس به دست آورد. کویت از زمان هخامنشیان جزیی از ایران به حساب می‏آمد و در سال‏های نخستین گسترش جغرافیایى اسلام ضمیمه جامعه اسلامی شد. در قرن شانزدهم میلادی پرتغالی‏ها و در طی دو قرن هجدهم و نوزدهم، دولت عثمانی بر این منطقه تسلط داشتند. در سال 1899‌ کویت قراردادی با انگلستان به امضا‌ رسانید که به حاکمیت انگلستان براین شیخ‏نشین منجر شد. این وضعیت تا بعد از جنگ دوم جهانی ادامه داشت و وجود چاه‏های نفت به گسترش حضور شرکت‏های آمریکایى و انگلیسی در این منطقه انجامید. با این حال مذاکرات مربوط به استقلال در سال 1961 به نتیجه رسید و در چنین روزی استقلال کویت اعلام شد. این کشور در آسیای غربی و در حاشیه خلیج فارس قرار دارد.

امیر‌نشین کویت در سال 1990 میلادی توسط عراق اشغال شد‌. عراق کویت را متهم کرد که طی جنگ هشت ساله با جمهوری اسلامی ایران نفت خام به ارزش دوو نیم میلیارد دلار را از حوزه نفتی رومیله به یغما بر‌ده است‌ و نیروی نظامی به کشور کویت گسیل داشت و این کشور را طی چند ساعت به اشغال خود در آورد‌.

1358 خورشیدی- پس از انقلاب اسلامی، «سرتیپ مجللی» که در زمان حکومت مصدق در خدمت او و از هوادارانش بود، از سمت خود به عنوان رییس شهربانی ایران کناره‌گیری کرد. وی که پس از 28 مرداد، به دلیل هواداری از دکتر مصدق گرفتار دشواری‌ها متعدد شده بود، نخستین رییس شهربانی (پلیس همه کشور) دولت انقلاب بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1977 میلادی- «علی شریعتی» نویسنده و جامعه‌شناس ایرانی در لندن درگذشت.

1623 میلادی- «بلز پاسکال» دانش‌مند و ریاضی‏دان فرانسوی در ناحیه «کلرمون» فرانسه به‌دنیا آمد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,