Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
گزارش محرمانه صدا و سیما:

«عمل‌کرد صدا و سیما «رنجی تحمل ناشدنی و بغضی کشنده» بر جامعه تحمیل کرد»

2011 June 19

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

در گزارشی محرمانه که اداره کل آموزش و پژوهش معاونت سیاسی سازمان صدا تحت عنوان «آسیب‌شناسی رفتار صدا وسیما واعتماد مخاطبان به آن قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری» در۱۸ مرداد ۱۳۸۸تهیه کرده و کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نسخه‌ای از آن را به دست آورده است، عمل‌کرد این سازمان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته و به نوعی حضور مردم در خیابان‌ها را واکنشی به نحوه پوشش اخبار انتخابات، واکنش به چگونگی شمارش آرا‌ و انعکاس آن، و در نهایت عدم پوشش واکنش معترضان مرتبط دانسته است.

در بخشی از این گزارش که تنها نزدیک به سه ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ تهیه شده و مهر «محرمانه» بر خود دارد «چگونگی شمارش آرا‌ و دست‌یابی به نتایج اولیه و انعکاس آن با این سرعت» برای بسیاری از مردم «ابهام آفرین» خوانده شده و آمده که «همین مسئله تردیدهایی را برای مردم ایجاد کرد» تا « زمزمه‌هایی» مبنی بر «از پیش تعیین‌شده بودن نتایج انتخابات» سر دهند: «‌انتشار زودهنگام نتایج انتخابات پیش از آماده‌سازی ذهن مردم یکی از خطاهای رسانه ملی در اطلاع‌رسانی پس از انتخابات بود…. با توجه به پایان زمان رای‌گیری در ساعت ۲۲ شب بیست و دوم خرداد و اعلام نتایج اولیه (پس از شمارش ۶۱ درصد از صندوق‌های رای) در ساعت ۲:۴۷ دقیقه بامداد روز بعد (که گویای پیروزی احمدی‌نژاد بود).»

این گزارش که ظاهرن برای مدیران صداوسیما تهیه شده است به صورت تلویحی عمل‌کردصداوسیما از شب شمارش آرا‌ تا روزهای بعد از آن را یکی از عوامل حضور مردم در خیابان‌ها و اعتراض به نتایج انتخابات می‌داند. این در حالی است که عوامل دادستانی و نیروهای امنیتی بلافاصله با پایان شمارش آرا‌ به صورت سیستماتیک و از پیش برنامه‌ریزی شده دست به یکی از گسترده‌ترین پروژه‌های دستگیری طی سال‌های گذشته علیه فعالان برجسته سیاسی، مطبوعاتی، وکلا و مسوولان ستادهای انتخاباتی ستادهای مهدی کروبی و میرحسین موسوی پرداختند. بسیاری از افرادی که طی روزهای بعد از انتخابات و در جریان تظاهرات خیابانی دستگیر شدند، متهم به تشویق مردم به شرکت در تجمعات و یا سازماندهی تجمعات شدند.

افرادی مانند سیدمصطفی تاج‌زاده، محسن میردامادی، عبداله رمضان‌زاده، از جمله صدها دستگیرشده بعد از انتخابات هستند که با اتهاماتی هم‌چون «تبانی واجتماعی با هدف اقدام علیه امنیت ملی» و یا شرکت در آن‌چه مقامات حکومتی از آن «اغتشاشات» یاد می‌کنند مواجه شده و راهی زندان شدند. نکته جالب آن‌که در دادنامه محسن میردامادی دبیر کل حزب جبهه مشارکت که به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد آمده است: «تبانی و اجتماع با هدف اقدام علیه امنیت داخلی کشور از طریق شرکت در جلسه ۲۳/۳/۱۳۸۸ (یک روز پس از انتخابات) حزب مشارکت متهم به عنوان دبیرکل حزب هدایت جلسه را به عهده داشته و اقدام به طرح و عنوان مطالبی کرده که در شکل‌گیری اغتشاشات و تجمعات غیرقانونی روزهای بعد از آن بسیار مؤثر بوده است. متهم در این جلسه اظهار می‌دارد «این انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری انتخابات نبود بلکه سناریوی از پیش تعیین شده بود.»

اتهامات مشابهی نیز گریبان‌گیر بسیاری از چهره سرشناس سیاسی هم‌چون عبداله مومنی، احمد زید‌آبادی، هدایت آقایی، بهزاد نبوی، محمدعلی ابطحی، سعید حجاریان، محمد عطریانفر، علی تاجرنیا، سعید شریعتی و ده‌ها تن دیگر شد در حالی که این گزارش هیچ اشاره‌ای به نقش داشتن سران اصلاح‌طلب و چهره‌های سیاسی مطرح در شکل‌گیری حضور مردم در خیابان نمی‌کند و به جای آن صداوسیما را به عنوان عامل محرک در این ماجرا می‌داند.

نیروهای امنیتی و مقامات کشوری و نظامی درحالی بارها رهبران منتقد دولت را متهم به سازماندهی تجمعات خودجوش بعد از انتخابات کردند که بسیاری از دستگیرشدگان اساسن در تجمعات حضور نداشتند.

این گزارش در شرح بخشی دیگر از آن‌چه «اشکالات وارده به رسانه ملی» که «باعث ناخرسندی معترضان شد» آورده است: «عدم پوشش واکنش‌های معترضان به نتایج انتخابات در اولین روزهای پس از اعلام نتایج و تاکید بر جشن و سرور حامیان نامزد پیروز، دعوت از مردم برای حضور گسترده در جشن پیروزی آقای احمدی‌نژاد و پخش مستقیم مراسم از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی – که متاسفانه در این مراسم، سخنان تندی علیه برخی مسوولان مطرح شد و شعارهای ناپسندی هم از سوی مردم طرح گردید که مطمئنن به صلاح نظام نبود- و سکوت کامل خبری در خصوص سایر نامزدها، از دیگر اشکالات وارده به رسانه ملی است که باعث ناخرسندی معترضان شد.»

در ادامه با انتقاد شدید از عمل‌کرد بعد از انتخابات صداوسیما نویسندگان گزارش محرمانه صداوسیما اضافه کرده‌اند: «اطلاع‌رسانی با تاخیر، ناقص وغیرشفاف و عدم پوشش مناسب اخبار معترضان و تجمعات صورت گرفته و نیز بیانیه‌هایی که ازسوی نامزدهای معترض صادر می‌شد‌– با توجه به این که سایر رسانه‌ها به شیوه‌های مختلف و با اغراض و اهداف معین این اخبار را پوشش می‌دادند و طبیعتن مردم به نوعی به این اخبار دست می‌یافتند – اعتماد مردم را نسبت به صداوسیما خدشه دار کرد و مخاطبان به صراحت دریافتند که نمی‌توانند خبرها را به طور دقیق، کامل و صحح از رسانه ملی کسب نمایند. بنابراین شاهد روگردانی مردم از رسانه ملی و اقبال آنان به شبکه‌های خارجی و ماهواره‌ای بودیم.»

این گزارش در بخش‌هایی عمل‌کرد پیش از انتخابات را مورد تحسین قرار می‌دهد و در مقابل می‌نویسد که «‌بعد از پایان رای‌گیری» سیاست‌های صداوسیما «‌دچار تغییر ناگهانی درجهت منفی و بعضن عقب‌گرد» شده است. این گزارش در ادامه آورده است که «‌یکی از دلایل تبدیل شدن این موضوع (شائبه درسلامت انتخابات) به یک چالش سیاسی-امنیتی و بعضن اغتشاشات و کشته شدن چند نفر از هم‌وطنان، به دلیل مسدودشدن ناگهانی فضای باز انتخابات ریاست جمهوری» بوده است.

مقامات ایرانی بارها منتقدان دولت و به خصوص رهبران آن‌ها رامسوول کشته شدن افراد درجریان تجمعات مسالمت‌آمیزمتهم کرده‌اند در حالی که این اجتماعات بارها توسط نیروهای امنیتی و پلیس به خشونت کشیده شد.

نحوه پوشش خبر کشته شدن مرحوم نداآقاسلطان هم از جمله دیگر انتقادات مطرح شده است: «‌… دراین خصوص می توان به مسئله مرگ ندا آقا سلطان اشاره کرد که بعد از حدود یک هفته و تنها در برخی از بخش‌های خبری به صورت جزیی به آن پرداخته شد.»

عمل‌کرد صداوسیما دراین گزارش محرمانه توسط نویسندگان آن باعث ایجاد «رنجی تحمل ناشدنی و بغضی کشنده» شده است که به تعبیر آنان «‌برای کشور، انقلاب و نظام مطلوب نیست». این گزارش هم‌چنین نوشته که این تصور وجود داشته که مردم را صرفن هیزم تنور انتخابات کرده‌اند: «‌این احساس شدیدن نامطلوب که مردم یا حامیان نامزدها، صرف هیزم تنور انتخابات شده‌اند و در یک مقطع، احساسات و عواطف وعلائق آن‌ها برای پر شور شدن انتخابات به رسمیت شناخته شده و بلافاصله بعد از پایان انتخابات، همه این مهربانی‌ها و شیرینی‌ها، به بی‌اعتنایی و بی‌مهری تبدیل شده است، رنجی تحمل ناشدنی و بغضی کشنده است که برای کشور، انقلاب و نظام مطلوب نیست…. اگر نامزدهای معترض این فرصت را می‌یافتند که مطالبات خود را در رسانه ملی به عنوان «محرم‌ترین جای‌گاه» مطرح نمایند طبیعتن از شدت خشم وعصبانیت آن‌ها کاسته می‌شد وحجم اعتراضات خیابانی و در پی آن اغتشاشات و درگیری‌ها تقلیل می یافت.»

در این گزارش «حذف وعدم انعکاس برخی خبرها به صورت کلی و جزیی» و «‌پرداختن به فعالیت‌ها و عمل‌کرد دولت نهم چند ماه پیش از برگزاری انتخابات در حجم وسیع» هم‌چنین از عوامل «خدشه دارشدن اعتماد مردم» به صداوسیما برشمرده شده است.

گزارش یاد شده هم‌چنین از منظر نویسندگان اداره کل آموزش وپژوهش معاونت سیاسی مواردی را به عنوان «عمل‌کردخوب» رسانه ملی ایران در قبل از انتخابات مطرح کرده است که از آن جمله می‌توان به «صداقت در فرآیند انتشار اخبار»، «پوشش موارد ویژه» و «مسوولیت و نقض انتقادی رسانه‌ها» اشاره کرد.

گزارش ۲۳ صفحه ای «آسیب‌شناسی رفتار صدا وسیما و اعتماد مخاطبان به آن قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری»، در پایان به ارایه پیشنهاداتی تحت عنوان «راه‌های تقویت اعتماد عمومی به رسانه ملی» مطرح کرده است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,