Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
دایره‌ی شکسته

«قربانیان گویا و خموش»

2011 June 19

مه‌شب‌ تاجیک/ رادیو کوچه

مدت زیادی از خبرساز شدن تجاوز گروهی به زنان خمینی شهر اصفهان نگذشته است که معلوم شد افراد دیگری حدود 10 نفر دسته جمعی به زنی تجاوز کرده‌اند و این بار این مسئله در «کاشمر» بوده است. بعد دردناک قضیه این‌جاست که این افراد بعد از دستگیری و آزاد شدن مرحله ابتدایی بدون نگرانی یا هیچ گونه ترسی به روستایی که زن جوان و خانواده‌اش در آن‌جا ساکن هستند بازگشتند. بعد از قضیه‌ی خمینی شهر و افاضات امام جمعه‌ی این شهر در مورد این‌که این افراد آدم‌های علیه‌السلامی نبوده‌اند. رییس پلیس آگاهی اصفهان هم به خبرگزاری «ایسنا» گفت پلیس اعتقاد دارد که بسیاری از بزه‌دیدگان، خود موجب بروز پدیده مجرمانه می‌شوند، به طوری که اگر در این حادثه خانم‌ها حداقل حجاب کامل و درستی را در این باغ داشتند، شاید مورد آزار و اذیت قرار نمی‌گرفتند. این روزها اخبار تجاوزهای دسته جمعی به گونه‌ای انتشار پیدا می‌کند و بی‌تفاوتی نسبت به این مسئله چنان است که انگار بگوییم ده پانزده نفری با یک‌دیگر به پیک نیک رفته‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ما در واقع از گستردگی و وخامت این مشکل غافل هستیم، که بروز چنین حوادثی و بی‌مبالاتی مسوولان چگونه در شرایط زندگی در یک جامعه تاثیر می‌گذارد و این مسئله و آسیب‌های بعد از آن چگونه باعث به‌وجود آمدن هرج و مرج و نابسامانی‌های بیش‌تری در یک جامعه خواهد شد. از یک‌طرف افراد آسیب دیده که از مراجعه به مراجع قانونی ناامید و کلافه شده‌اند ممکن است دست به انتقام‌گیری‌های شخصی بزنند و از سوی دیگر بزه‌کاران که خود را آزاد می‌بینند و خطری را احساس نمی‌کنند بدون شک دست به اقدامات بدتری خواهند زد که این مسئله  آسیب‌های اجتماعی را چند برابر می‌کند.

حالا جدای از مسایل اجتماعی مشکلات بسیار زیادی هم برای شخص آسیب دیده پدید می‌آید که گاه تا چندین سال بعد اثرات آن از بین نمی‌رود. قربانی ممکن است در جریان تجاوز به انواع بیماری‌های مقاربتی نظیر ایـدز، سـوزاک، سفلیس مبتلا شـود، هم‌چنین زنـانی که تجاوز جنسی را تجربه کرده‌اند، به احتمال زیاد در آینده به درد مزمن لگن خاصره، درد شکم و بدکاری جنسی دچار می‎شوند. خاطره‌ی تجاوز هم‌راه با آسیب جسمی ممکن است به بروز انواع بیماری‌های زنان منجر شود. هم‌چنین زنانی که سال‌های باروری خود را می‌گذرانند، ممکن است در خطر بارداری‌های ناخواسته قرار گیرند. تجاوز اغلب هم‌راه با بزه‌کاری‌های دیگری رخ می‌دهد. متجاوزان به‌طور تقریبی همیشه قربانیان را با مشت، چاقو یا اسلحه تهدید می‌کنند و اغلب، به آن‌ها از طریق غیر‌جنسی و جنسی صدمه می‌زنند. قربانیان ممکن است کتک بخورند، مجروح یا کشته شوند.

بسیاری از زنان آسیب دیده نیز احساس می‌کنند که خودشان به نوعی در تجاوز جنسی مسوول بوده‌اند، در نتیجه ممکن است احساس گناه و بی‌ارزشی و یا تحقیر کنند. قربانیان تجاوز جنسی هم‌چنین با مشکلات سازگاری از جمله ترس زیاد از خیابان، احساسات منفی نسبت به مردان ناآشنا، روابط آشفته با افراد ناهم‌جنس، احساس ناامنی، ترس از تنها ماندن در خانه مواجه هستند. بسیاری از زنان با نشانه‌های اختلال یا استرس پس از آسیب مواجه می‌شوند و زندگی جنسی آن‌ها به‌طور تقریبی از هم می‌پاشد و شمار زیادی از قربانیان نسبت به روابط جنسی، هراس پیدا می‌کنند و یا دچار نشانه‌هایی مانند «واژینیسم» می‌شوند. بیش از نیمی از قربانیان، مشکل زیادی در برقراری مجدد روابط جنسی و عاطفی با همسر خود دارند، این موضوع در زنانی که از لحاظ جنسی فعال نیستند، اثر منفی شدیدتری هم می‎گذارد.

بیش‌تر اوقات زنی که مورد تجاوز قرار گرفته از یک زندگی نورمال خارج می‌شود. به خصوص اگر این زن متعلق به جوامعی باشد که تفکرات سنتی در آن‌ها قوی‌تر است. یعنی حتا اگر زن هم بتواند این آسیب‌دیدگی را جبران نماید بازهم محیط اطراف به او اجازه‌ی برگشتن به زندگی نورم را نمی‌دهد. گاهی شوهری که همسرش مورد تجاوز قرار گرفته است به احتمال بسیار زیاد با دید منفی به او نگاه می‌کند و او را هم‌چون فرد «سقوط کرده» یا فرد «آلوده» می‎داند، مردان فامیل، در زمانی که زن به محبت و حمایت نیاز دارد، به‌طور غیرارادی با خشم یا غضب به او پاسخ می‎دهند  و یا ترجیح می‎دهند که به محض رفع مشکلات جسمی زن بزه‎دیده، زندگی عادی خود را پیش گیرند و به نیاز زن برای صحبت کردن درباره‌ی احساسات او توجهی توجه نکنند.

پیامد دیگر مسئله تجاوز بر جامعه زنان به گفته جامعه‌شناسان و آسیب شناسان‌، ایجاد فضایی از ترس، نگرانی و اضطراب بر جامعه‌ی زنان است. به همین سبب، تنها مسئله تهیه‌ی یک فهرست از بایدها و نبایدها و خط قرمزها برای زنان نیست که این نوع مسایل را کاهش می‌دهد بلکه حمایت و ایجاد مصونیت و امنیت از طرف یک جامعه و متولیان آن است که با تدابیر درست و به موقع جلوی این پیامدها را بگیرند و در صورت بروز اتفاق با خاطیان چنان برخورد نمایند که به واقع این شبهه پیش نیاید که در قبال این نوع بزه جامعه برخورد خاصی ندارد و آن‌ها را در ادامه‌ی اعمال بزه‌کارانه‌اشان جری‌تر نماید.

ولی مسئله‌ی بسیار مهم‌تر این است که شما وقتی فردی را به پای میز محاکمه می‌کشانید دیگر خیلی از مسایل به‌وقوع پیوسته و دیر شده است. مسئله‌ی مهم در این بحث جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی است. یعنی به‌طور مثال با پی‌گیری و آسیب‌شناسی عوامل بروز چنین حادثه‌هایی می‌توان از اتفاق دوباره‌ی آن جلوگیری کرد. اگر که مسوولان امنیت یک کشور به‌طور واقعی این نیت را داشته باشند که امنیت شهروندان را تامین کنند. در سال گذشته حدود نوزده نفر به جرم تجاوز در ایران اعدام شدند و این مسایل اخیر اثبات می‌کند که پاک کردن صورت مسئله راه حل آن نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,