Saturday, 18 July 2015
18 June 2021

«خبرهای نوزدهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 19

بامداد یک‌شنبه روی داد،

«دو کشته غیرنظامی در حمله ناتو به طرابلس»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

بر اثر بمباران هوایی طرابلس، پایتخت لیبی توسط نیروهای ناتو در روز یک‌شنبه دست‌کم دو تن کشته شده‌اند. این افراد در اثر اصابت بمب به یک منزل مسکونی در محله فقیرنشین سوق‌الجمعه کشته شدند.

ناتو هنوز درباره این حادثه واکنش نشان نداده است ولی پیش‌تر از بمباران اشتباهی یک ستون از خودروهای نظامی مخالفان سرهنگ قذافی ابراز تاسف کرده بود.

مقام‌های دولت لیبی گفته‌اند حمله در دقایق نخست بامداد یک‌شنبه رخ داده است.

از سویی دیگر براساس برخی گزارش‌ها از زمان آغاز بحران در لیبی و دخالت نیروهای ناتو در سرکوب ارتش و نیروی نظامی این کشور مخالفان سرهنگ قذافی توانسته‌اند یک سوم از کشور را در اختیار خود بگیرند.

جنگنده‌های ناتو تاکنون بیش‌تر از ده هزار سورتی پرواز برفراز لیبی انجام داده‌اند و به چهار هزار هدف حمله کرده‌اند.

…………………………………………………………..

هیت کارشناسی سازمان ملل متحد:

«کاهش سرعت پیش‌رفت برنامه اتمی ایران به دلیل تحریم‌ها»

خبر / رادیو کوچه

یک هیت کارشناسی سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرده که تحریم‌های شورای امنیت، سرعت پیش‌رفت برنامه‌های موشکی و اتمی ایران را کند کرده است. این هیت هشت نفره تابستان گذشته توسط شورای امنیت برای نظارت بر نحوه اجرای تحریم‌های ایران تشکیل شد.

به گزارش رویترز، گزارش آن‌ها که به تازگی در اختیار کشورهای عضو شورای امنیت قرار گرفته هنوز به طور رسمی منتشر نشده اما نسخه‌ای از آن در شبکه اینترنت پخش شده است.

بازرسان این هیت در گزارش نهایی خود گفته‌اند، بیش‌ترین موارد نقض تحریم‌های تسلیحاتی که علیه ایران در نظر گرفته شده به سوریه مربوط می‌شود زیرا جمهوری اسلامی سعی می‌کند به طور مخفیانه برای این متحد منطقه‌ای خود تسلیحات ارسال کند.

هیت بازرسی شورای امنیت می‌گوید از تابستان گذشته ۹ محموله تسلیحاتی ایران در کشورهای مختلف توقیف شده که در شش مورد مقصد محموله‌ها سوریه بوده است.

به گفته بازرسان شورای امنیت، سپاه پاسداران ایران برای صدور تسلیحات از شرکت‌های خصوصی پوششی یا صوری استفاده می‌کند.

در گزارش این بازرسان آمده جمهوری اسلامی سخت در تلاش است که تحریم‌های بین‌المللی را دور بزند اما آگاهی کشورهای دیگر هم از تحریم‌های ایران افزایش یافته است.

…………………………………………………………..

رییس جمهوری افغانستان:

«مذاکره آمریکا با طالبان»

خبر / رادیو کوچه

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان روز شنبه تایید کرد که آمریکا با هدف حل‌وفصل مناقشات این کشور در حال مذاکره با گروه طالبان است.

حامد کرزى در کنفرانس ملى جوانان در کابل درباره مذاکره با گروه طالبان گفت: «این مذاکرات از سوى قو‌ای خارجى و به طور ویژه ایالات  متحده آمریکا به پیش برده می‌شود.»

با این حال در همان روزی که حامد کرزی سخن از مذاکره  آمریکایی‌ها با گروه طالبان به میان آورد، این گروه در یک حمله انتحاری به پاس‌گاهی در کابل باعث کشته شدن 9 تن شده‌اند.

از سوی دیگر در واکنش به اظهارات حامد کرزی،  ذبیح‌اله مجاهد، سخن‌گوی طالبان  با رد سخنان رییس جمهوری افغانستان  گفت: «ما پیش‌تر گفته‌ایم و بسیار تکرار کرده‌ایم که مذاکره‌ای با ایالات متحده  نداشته و ما هرگونه خبری در این باره را تکذیب می‌کنیم.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه،  سفارت آمریکا در کابل نیز حاضر از هرگونه اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

یک روز پیش از سخنان کرزی، شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های طالبان و القاعده را به دو  بخش جداگانه تقسیم کرد که به گفته  دیپلمات‌ها می‌تواند گامی به سوی به ثمر نشستن مذاکرات با طالبان باشد.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در شورای امنیت پس از جدا شدن تحریم‌های طالبان و القاعده اظهار داشت که این اقدام «پیام روشنی به طالبان بود» که آن‌ها دریابند اگر از القاعده جدا شوند و خشونت را کنار بگذارند برای آن‌ها آینده‌ای در افغانستان وجود خواهد داشت.

…………………………………………………………..

اصول‌گرایان مجلس شورای اسلامی:

«وزیر خارجه معاونش را برکنار نکند استیضاح می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

دو عضو اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی از انتصاب محمد شریف ملک‌زاده، دبیر شورای عالی ایرانیان به معاونت اداری و مالی وزارت امورخارجه به شدت انتقاد کرده‌اند.

به گزارش مهر، علا‌الدین بروجردی، رییس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی و محمد دهقان، عضو هیت رییسه مجلس در گفت‌و‌گویی با اشاره به نزدیکی آقای ملک‌زاده به آن‌چه آن‌ها «جریان انحرافی» می‌خوانند، درباره انتصاب او به معاونت وزارت خارجه هشدار داده‌اند.

این دو نماینده هم‌چنین از اقدام مجلس در این باره خبر داده‌اند.

به گزارش منابع خبری در داخل ایران، مراسم معارفه محمد شریف ملک‌زاده به عنوان معاون جدید اداری و مالی وزارت امورخارجه قرار است یک‌شنبه برگزار شود.

آقای ملک زاده که جای‌گزین حسین فرحی می‌شود، پیش از این دبیر شورای عالی ایرانیان و معاون سابق اسفندیار رحیم‌‌مشایی در سازمان میراث فرهنگی بوده است.

محمد دهقان ابراز امیدواری کرده است که علی‌اکبر صالحی، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در سریع‌ترین زمان ممکن «آقای ملک‌زاده را عزل و استقلال رای خود (در برابر جریان انحرافی) را حفظ کند.»

او ضمن تاکید بر تلاش «جریان انحرافی» برای تسلط بر همه وزارت‌خانه‌ها، هشدار داد اگر آقای ملک‌زاده عزل نشود، آقای صالحی استیضاح خواهد شد.

…………………………………………………………..

صبح روز یک‌شنبه روی داد،

«انفجار در شهر قندوز افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

یک مقام افغانی روز یک‌شنبه از وقوع انفجار در شهر کندوز افغانستان خبر داده است. وزارت داخله (کشور) افغانستان گفته است که در این حمله دست‌کم سه غیرنظامی کشته و یازده غیر‌نظامی دیگر زخمی شده اند.

به گزارش شینهوا، این حمله در جاده منتهی به فرودگاه قندوز در جنوب این شهر صورت گرفته است.

گزارش‌ها حاکی است که در نزدیکی محل وقوع این حمله، یک پای‌گاه نیروهای آلمانی نیز قرار دارد.

طالبان مسوولیت این انفجار را برعهده گرفته است.

هم‌چنین روز گذشته سه انفجار تروریستی طالبان در کابل پایتخت افغانستان به کشته و زخمی شدن 24 نفر منجر شد.

یادآور می‌شود در پی کشته شدن رهبر القاعده در منطقه ابیت آباد پاکستان، طالبان درباره گرفتن انتقام  خون «اسامه بن‌لادن» و حملات انتقام‌جویانه هشدار داده‌اند.

…………………………………………………………..

‌رییس کمیته حقوق بشر مجلس:

«گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل را راه نمی‌دهیم»

خبر / رادیو کوچه

پس از اعلام نام گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل جهت بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، ‌رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی در واکنش به این خبر روز شنبه اظهار داشت: «گزارش‌گر ویژه سازمان ملل را راه نمی‌دهیم.»

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، زهره الهیان رییس کمیته حقوق بشر مجلس عنوان کرد: «اساس قطع‌نامه ضدایرانی شورای حقوق بشر سازمان ملل، توسط لابی‌های آمریکا و صهیونیسم تهیه شده و مبنای حقوقی ندارد.»

زهره الهیان با بیان این‌که صدور قطع‌نامه ضد حقوق بشر علیه ایران از اساس غلط و با روی‌کرد سیاسی بوده است، ادامه داد: «ما گزارش‌گران موضوعی سازمان ملل را خواهیم پذیرفت و برای ما تعامل و هم‌کاری مهم است اما زمانی‌که گزارش‌گر ویژه با اغراض سیاسی تعیین می‌شود از پذیرفتن آن معذوریم.»

احمد شهید، ۴۷ ساله سیاست‌مدار سابق و فعال حقوق بشر مالدیوی در جلسه روز ۱۷ ژوئن شورای حقوق بشر ملل متحد به عنوان گزارش‌گر ویژه حقوق بشر ایران انتخاب شد.

شهید، نخستین گزارش خود درباره وضع حقوق بشر در ایران را در پایان تابستان امسال و در نشست سپتامبر ۲۰۱۱ به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل ارایه خواهد داد.

شهید اعلام کرده است که برای تهیه گزارش از وضع حقوق بشر در ایران در این مدت به کشورمان سفر خواهد کرد.

…………………………………………………………..

افزایش پناه‌جویان سوری در ترکیه،

«ادامه پیش‌روی ارتش سوریه در شهرهای نزدیک مرز ترکیه»

خبر / رادیو کوچه

ارتش سوریه اعلام کرد که سربازان این کشور با تانک و نفربر وارد شهر بدامه، در شمال این کشور شده‌اند.

فعالان سیاسی در سوریه با تایید این خبر می‌گویند نیروهای نظامی عملیات خود را در استان شمالی ادلیب  که شهر بدامه نیز در همین استان و در نزدیکی مرز با ترکیه قرار دارد، گسترش داده‌اند.

لازم به اشاره است بشار اسد رییس جمهوری سوریه پیش‌روی ارتش در شهرهای مختلف سوریه به خصوص کانون تظاهرات ضددولتی را در جهت برقراری نظم و امنیت در این کشور اعلام کرده است.

این در حالی است که از زمان آغاز تنش در سوریه تاکنون بیش از 900 تن در این کشور کشته و تعدادی از شهروندان سوری نیز بازداشت شده‌اند.

هم‌چنین تعداد پناه‌جویان سوری در خاک ترکیه به بیش از ده‌هزار تن رسیده است.

…………………………………………………………..

به اتهام توهین به مقدسات و رهبری،

«هفت سال حبس هانیه فرشی شهروند تبریزی»

خبر / رادیو کوچه

هانیه (شراره) فرشی، شهروند تبریزی پس از یازده ماه بازداشت موقت، با صدور حکمی از سوی دادگاه انقلاب به هفت سال زندان محکوم شده است.

به گزارش بامدادخبر، قاضی مقیسه در شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، با صدور حکمی، خانم فرشی ۳۸ ساله را به دو اتهام توهین به مقدسات و توهین به رهبری در مجموع به هفت سال حبس تعزیری محکوم کرد.

این حکم در حالی روز چهارشنبه (۲۵ خردادماه) و پس از دو ماه از برگزاری دادگاه به هانیه فرشی ابلاغ شده که وی در جلسه‌ی دادگاه خود از داشتن وکیل محروم بوده است.

بر اساس این گزارش، مبنای صدور این حکم ، ارسال چند ای-میل و فعالیت اینترنتی و نیز اعترافات خانم فرشی بوده است.

هانیه فرشی بامداد ۲۷ تیرماه ۸۹ با ورود نیروهای امنیتی به منزل‌اش در تبریز بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران منتقل شد. وی که دو ماه اول بازداشت خود را در سلول انفرادی گذراند از بهمن‌ماه سال گذشته به بند متادون زندان اوین که به محل نگهداری زندانیان سیاسی زن تبدیل شده بود منتقل شد و پس از اعتراض‌های صورت گرفته نسبت به شرایط نامناسب زندانیان زن در این بند به هم‌راه سایر زندانیان سیاسی از اردی‌بهشت ماه سال جاری در بند زنان سیاسی زندان اوین نگه‌داری می‌شود.

…………………………………………………………..

پس از یک‌ سال و نیم توقیف،

«از سر‌گیری مجدد انتشار روزنامه اعتماد»

خبر / رادیو کوچه

روزنامه اعتماد بعد از نزدیک به یک سال و نیم که از توقیف موقتش می‌گذشت، انتشار دوباره خود را با یادداشتی از محمد خاتمی از روز شنبه آغاز کرده است.

کارتونی به قلم جمال رحمتی که خبر از انتشار دوباره اعتماد می‌دهد و یادداشت‌هایی از سعید لیلاز، ماشاله شمس‌الواعظین، زهرا اشراقی، مدیا کاشیگر، محمد‌رضا تابش و پوریا عالمی از جمله نوشته‌های شماره اول از دور تازه انتشار این روزنامه است.

این روزنامه اصلاح‌طلب از سال ۱۳۸۱ منتشر می‌شد اما در اواخر سال ۱۳۸۸، پس از گرفتن چند تذکر، به طور موقت توقیف شد.

بنا به گزارش‌ها روزنامه اعتماد از مدتی پیش به طور آزمایشی منتشر می‌شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,