Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
با تصویب هیت دولت:

«خرید هواپیمای ۴۵ میلیارد تومانی توسط نهاد ریاست‌جمهوری»

2011 June 19

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 45 میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار با تصویب هیت دولت در اختیار نهاد ریاست جمهوری برای خرید یک فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۰ قرار گرفته است.

به گزارش مهر، هیت دولت در نیمه دوم سال 1389 مصوبه‌ای را تصویب کرده که هیچ‌گاه اعلام عمومی نشده است؛ مصوبه‌ای که نشان می‌دهد نهاد ریاست جمهوری قصد دارد به صورت مستقیم هواپیمای اختصاصی ایرباس خریداری کند.

در مصوبه دولت آمده است: «مبلغ چهارصد و پنجاه و هفت میلیارد ریال از محل منابع موضوع ماده (۱۲) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور و جز‌ (ب) بند (۹) قانون بودجه سال ۱۳۸۹ کل کشور به منظور تامین قیمت تمام شده یک فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۰ در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار می‌گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود.»

این در حالی است که این طرح مورد انتقاد برخی مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله نمایندگان اصول‌گرای مجلس قرار گرفته است.

لازم به اشاره است آذرماه سال 84 فرانسه هواپیمای تشریفاتی دولت را به ایران تحویل داد. هواپیمای جمهوری اسلامی نیز روز شنبه 5 آذرماه همین سال، این هواپیما را به سخن‌گوی وقت دولت و رییس دفتر وقت رییس جمهوری اسلامی- غلامحسین الهام – تحویل داد. این هواپیمای تشریفاتی از نوع ایرباس 321 و متعلق به سال 2002 میلادی و دارای امکاناتی هم‌چون سالن کنفرانس و وجود ارتباطات اینترنتی است.

سخن‌گوی دولت در مراسم تحویل این هواپیمای تشریفاتی به خبرنگاران گفته بود که آقای احمدی‌نژاد باتوجه به شعارهای خود، بعید می‌دانم از این هواپیما استفاده کند.

این در حالی است که الهام پس از آن در یادداشتی با عنوان این‌که «داشتیم شاه می‌شدیم…» در روزنامه جمهوری نوشت: «در سال 1380 شورای اقتصادی خرید هواپیمای ایرباس را برای استفاده اختصاصی دولت با استفاده از فاینانس داخلی تصویب کرد. بعدن در بودجه‌های سالانه، پول هواپیما از کیسه ملت پرداخت شد و در سال 1382 پس از خرید هواپیما قرارداد تبدیل آن به هواپیمای اختصاصی با هزینه‌ای نزدیک به 20 میلیون دلار یعنی نزدیک 20 میلیارد تومان با شرکت «سوژرما» منعقد شد. با این هزینه، امکان ارتباط ماهواره‌ای اتاق ویژه رییس جمهوری با سرویس ویژه در آن تدارک دیدند، اتاق جلسات وزرا، که جز تحمیل هزینه بر بیت‌المال و ایجاد رفاه، ارزشی ندارد.»

وی در این یادداشت آورده بود: «حداکثر 6 ساعت پرواز مستمر، آن قدر سخت نیست که نیاز به این همه تشریفات داشته باشد. پرواز بیش از آن هم نیازمند چنین تحمیلی نیست. از این‌که این هواپیما تحویل شد، برای دولت موفقیت است چون ثروت کشور از حلقوم فروشنده قانون‌شکن بیرون کشیده شد. اما احمدی‌‌نژاد هرگز از اختصاص آن به رییس جمهوری و دولت خرسند نشد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,