Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
گرامی‌داشت هدی صابر، هاله سحابی و ندا آقا سلطان در خیابان های شهر تورنتو

«گالری/از ندا تا هدی، آزادی رایگان نیست»

2011 June 20

مراسم گرامی‌داشت هدی صابر، هاله سحابی و ندا آقا سلطان در خیابان‌های شهر تورنتو با عنوان، از ندی تا هدی، آزادی رایگان نیست برگزار شد.

در روز جمعه مورخ 27 خرداد، (17 June) به دعوت مرکز بین‌المللی حقوق بشر (ICHR)، جمعی از فعالین حقوق بشر و ایرانیان مقیم شهر تورنتو از ایست‌گاه مترو بلور به سمت میدان دان داس (Dundas) پیاده روی کردند ودر تقاطع یانگ و دان‌داس (Yonge and Dundas) نماد‌ها و پوستر‌های خود را در دست گرفتند و با توزیع برگه‌هایی به زبان انگلیسی در مورد نقض حقوق بشر در ایران به اطلاع‌رسانی و آگاهی دادن به شهروندان کانادایی پرداختند. در این برگه‌ها در مورد نحوه جان باختن هدی صابر و هاله ‌سحابی توضیحاتی داده شده بود و هم‌چنین به تنوع زندانیان سیاسی از اقشار مختلف از جمله: دانش‌جویان، معلمان، اساتید  دانش‌گاه، کارگران، وکلا، روزنامه نگاران، پزشکان، فعالین حقوق بشر و اقلیت‌های دینی و قومی اشاره شده بود و در آخر نیز از شهروندان کانادایی خواسته شده بود که به حمایت از  مردم ایران بپردازند و با فشار بر دولت‌مردان خود خواستار توجه بیشتر دولت کانادا به مساله نقض حقوق  بشر در ایران شوند.

عکس های هدی صابر، نسرین ستوده، جعفر پناهی، هاله سحابی، دانش‌جویان دختر و زنان زندانی، ندا  آقا سلطان، امیر جوادی فر و شهدای پس از انتخابات و … که در دستان شرکت کنندگان دیده می شد تعجب و افسوس عابرین را برانگیخته بود.

از نکات جالب توجه در این مراسم زنجیرهای نمادینی بود که شرکت کنندگان در تمام  طول مدت مراسم در دستان خود داشتند، تا بدین وسیله از زندانیان سیاسی یاد کنند. هم‌چنین در این مراسم نمایش خیابانی کوتاهی توسط شرکت کنندگان  اجرا شد که در آن شرکت کنندگان فریاد آزادی برای ایران سر می‌دادند و سپس با نشان دادن علامت سکوت خواستار شنیدن صدای ایرانیان داخل از کشور می‌شدند. که این نمایش توجه توریست‌های خارجی و شهروندان کانادایی را به خود جلب کرد تا آن‌جا که برخی از آن‌ها اقدام به فیلم‌برداری و گرفتن عکس نمودند و با قرار دادن دستان خود در زنجیر به جمع شرکت کنندگان پیوستند. این برنامه که از ساعت چهار تا هفت عصر ادامه داشت در مقابل دانش‌گاه رایرسون (Ryerson) خاتمه یافت.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , ,