Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
مجله جاماندگان-سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-قسمت صد‌و‌سی‌ام

«مراجع تقلید پس از انتخابات»

2011 June 20

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

اکنون از 31 مرجع تقلید در قید حیات شیعیان جهان، 25 نفر ایرانی هستند، اگرچه تعدادی از این افراد متولد ایران نیستند ولی از والدینی ایرانی متولد شده‌اند و سپس در ایران زندگی کرده‌اند، این افراد سال‌های بسیاری وجوهات ایرانیان را دریافت کرده و به‌عنوان مجتهد از بالاترین امتیازات بهره برده‌اند، از خصوصیات مجتهدین گفتیم که‌: عدالت، تقوا و پرهیزکاری، آگاهی از زمان و مسایل و مشکلات جامعه، حال در طی چند برنامه بررسی خواهیم کرد که این آقایان کهن‌سال و مورد احترام و صاحب کرامات چه نقشی در جامعه ایرانی داشته‌اند و آیا فلسفه وجودی خود را در این هنگامه پرنهیب اثبات کرده‌اند یا نه و اگر آری تا چه حد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

احتمالن نیازمند آن نیستیم که توضیح دهیم بنا بر مسوولیت، جای‌گاه و ادعا سهم‌ها تقسیم می‌شود مسلمن کسی از یک شهروند عادی بی‌مدعی انتظاری در حد یک مرجع تقلید ندارد، این یک اصل کلی است که نظام حاکم، حکومتی اسلامیست و این آقایان مجتهدان همین دین و مطمئنن بهترین سخن‌گویان آن هستند، سکوت، کم‌گویی و یا هم‌راهی با جریان حاکم یعنی تایید این نوع زمام‌داری از سوی اسلام و کسانی که در کم‌ترین سهل‌انگاری در آداب دین فتوا صادر می‌نمایند، اکنون مظنون به تقیه‌ای پرهزینه به جیب ملتی هستند که تاکنون آنان را با انواع مواهب‌شان پشتیبانی کرده‌اند.

1. بیات زنجانی، او از مراجع تقلید شیعه است که دارای دیدگاه‌های سیاسی و فقهی مخالف حکومت ایران است. او در جریان وقایع پس از انتخابات دهم ریاست‌جمهوری در ایران، مواضع تندی بر علیه دولت و حاکمیت گرفت و نظریات و تعابیری از ولایت فقیه ارایه کرد که با دیدگاه رسمی حکومت در این خصوص مغایرت داشت.

2. جوادی آملی، جوادی آملی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال 88 برای «محمود‌ احمدی‌نژاد» پیام تبریک ارسال نکرد. او هرچند معمولن موضع‌گیری‌های چشم‌گیر سیاسی نداشت، ولی در دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد و ماجرای هاله نور  نام‌اش را دوباره بر سر زبان‌ها انداخت، او پس از «جلال‌الدین طاهری» و «محی‌الدین حائری شیرازی» سومین امام جمعه در تاریخ جمهوری اسلامی ایران شد که از مقام خود استعفا می‌داد.

3. «سید کاظم حائری»، در حوزه علمیه قم به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارد. هم اکنون در شهر قم ساکن است و بیش‌تر مقلدان وی در کشور عراق‌اند.‌

4.  خامنه‌ای —

5. «حسینی زنجانی»، در سال 42 حسینی زنجانی که از محبوب‌ترین شاگردان «سید روح‌اله خمینی» بود، به صف مخالفان حکومت پهلوی پیوست و بازداشت شد. پس از آزادی از زندان، در سال 50 و در پی ایراد سخن‌رانی شدیدالحنی علیه شاه مجبور به ترک زنجان شد و به مشهد رفت. دوران تبعید او در مشهد تا پیروزی انقلاب به درازا کشید. در طول مدت اقامت در مشهد به مبارزات خود ادامه داد. از جمله در در 26 تیر 57 در اعتراض به کشتار مردم توسط حکومت جشن‌های ماه‌ شعبان را لغو کرد. هم‌چنین در شهادت «سید مصطفی خمینی» و کشتار تعدادی از مردم مشهد توسط حکومت پهلوی، عزای عمومی اعلام کرد. با پیروزی انقلاب او به دستورامام خمینی به زنجان باز بازگشت. وی هم اکنون نیز در مشهد زندگی می‌کند و پس از انتخابات هیچ‌گونه موضع‌گیری نداشت.

6. «سید علی محمد دستغیب»، مقلدین دستغیب بیش‌تر از استان‌های جنوبی ایران و خصوصن استان فارس هستند. او از زمان حکومت سابق دارای فعالیت‌های گسترده سیاسی بود و مورد حمایت آقای خمینی، سید‌علی‌محمد دستغیب بعد از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری دهم در خرداد 88 و سرکوب مردم معترض به نتایج انتخابات، در بیانیه‌های خود از الزام برای رسیدگی حقوق تضییع شده مردم سخن گفت. او در یک نامه سرگشاده به مجلس خبرگان رهبری که خود نیز یکی از اعضای آن است، خواست که «تا دیر نشده خبرگان برای اعاده حیثیت از مرجعیت، تشکیل جلسه علنی دهد» و به شکایات مردم معترض «از طریق نمایندگان آن‌ها یعنی آقای موسوی و آقای کروبی رسیدگی شود.»

دستغیب پس از خطبه‌های نماز جمعه 26 تیرماه هاشمی رفسنجانی در دانش‌گاه تهران، در یک بیانیه از «هاشمی رفسنجانی» حمایت کامل کرد .

پس از موضع‌گیری‌های دستغیب در حوادث سیاسی بعد از انتخابات، در دی 88، افرادی در حوالی مسجد قبا بر علیه دستغیب تجمعات اعتراض‌آمیز انجام دادند، در واکنش به این تجمعات، هواداران دستغیب در مسجد گردآمدند.

7. روحانی، او در سال 64 به نحوه تعیین حسین‌علی منتظری به‌عنوان قایم‌مقام رهبری توسط مجلس خبرگان رهبری اعتراض کرد، و به همین دلیل 15 سال در حبس خانگی در قم به سر برد، او صاحب نظریه عجیبی در حمایت از قمه‌زنی است، او قمه‌زنی را نه تنها مجاز، بلکه از شعائر و مستحسن می‌داند و هم اکنون در قم ساکن است و واکنشی به درگیری‌های پس از انتخابات نداشت.

8. «جعفر سبحانی»،  از اساتید حوزه علمیه قم است و تالیفات بسیاری دارد .

9. سیستانی، پس از جنگ آمریک، عراق و اشغال عراق توسط آمریکا، نقش سیستانی در اوضاع عراق و اتحاد و امنیت این کشور، از اهمیت به سزایی برخوردار شد و در صدر اخبار رسانه‌ای قرار گرفت، نیوزویک در تحلیلی در سال 88، از سید جواد شهرستانی داماد و نماینده وی در ایران و مدیر موسسه آل البیت به عنوان یکی از 20 چهره با نفوذ در ایران نام برد، ایشان هم پس از درگیری‌ها نظریه‌ای نداشتند.

10. «سید محمد حسینی شاهرودی»، در پی اخراج وی توسط رژیم عراق از نجف به ایران در سال 59، در شهر قم ساکن شد و هم‌چنان به تدریس فقه واصول می‌پ‍ردازد و علاقه‌ای به مسائل جاری ندارد.

11. «شبیری زنجانی»، «سید‌موسی شبیری» مانند دیگر فقهای سنت‌گرا چندان به اختیارات گسترده حکومتی برای فقها معتقد نیست و از علنی کردن انتقاد و اعتراضات خود خودداری می‌کند و به رایزنی‌ها و چانه‌زنی‌های پشت پرده باور دارد. تنها فعالیت سیاسی آشکار او حمایت از «حسین‌علی منتظری» و اعتراض به حبس خانگی او بود. با توجه به این‌که فرزندان علی خامنه‌ای شاگرد شبیری زنجانی بوده‌اند، اعتراض او نقش مهمی در رفع حصر آیت‌اله منتظری داشت.

نام شبیری پیش از انقلاب در چند اعلامیه و نامه سرگشاده مشهور علیه مقامات وقت دیده می‌شود.

وی به منظور بررسی پیامدهای اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران 88 «دیدار محرمانه‌ای را با آیت‌اله صافی گلپایگانی در خانه او برگزار کرد» در جریان این دیدار شبیری زنجانی، نسبت به کشتار معترضان ابراز نگرانی شدید کرده و از فرط ناراحتی به گریه افتاد هم‌چنین ‏ او به هم‌راه «موسوی اردبیلی» با «حسین‌علی منتظری» دیدار کردند. ‏در این دیدار که در ده‌کده خاوه ار توابع شهر قم «محل سکونت تابستانی منتظری» صورت گرفت، ‏ پیرامون مسایل فقهی و سیاسی روز تبادل نظر کردند، او نماز میت را بر پیکر «آیت‌اله منتظری» در آرام‌گاه فاطمه معصومه اقامه کرد.

12. «سید صادق شیرازی»، از مراجع تقلید شیعه است. وی برادر محمد حسینی شیرازی و از خانواده میرزای شیرازی است و در مسایل اجتماعی، سیاسی دخالتی ندارد.

13. «صافی گلپایگانی»، با پیروزی انقلاب 57 ایران، در سال 58 به‌عنوان عضو مجلس خبرگان اول، انتخاب و در سال 59 از سوی روح‌اله خمینی به عضویت شورای نگهبان منصوب شد و هشت سال دبیر شورای نگهبان بود. تنها سخن جنجالی ایشان پس از انتخابات بعد از بازی‌های آسیایی «گوانگ ژو» در واکنشی به اعزام ورزش‌کاران زن به خارج از کشور بود که گفت اعزام ورزش‌کاران زن مایه شرم‌ساری است و باید از آن جلوگیری کرد .

در این برنامه ما زندگی سیاسی 13 نفر از این افراد را بررسی کردیم، موضوع بر سر مجادلات سال 60 و کشتارهای 67 و جنایات قتل‌های زنجیره‌ای و کوی دانش‌گاه نیست، ما از سکوت مطلق آن زمان این آقایان نگفتیم، ما تنها از پس از انتخابات آنان را نگریستیم، در زمانی که تمام دنیا ایرانیان را دیدند…

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. داود پوراکبریان
    1

    تا کی اقوام و ملل مظلوم ایران بایستی تاوات خیانت های مراجع تقلید شیعه و سایر مجتهدین تراز اول را بدهند که موجبات دین گریزی و نفرت مردم از دین در اثر عملکرد غیرموجه خکومت نامشروع جمهوری اسلامی ایران و سکوت ایشان در برابر آن شده است؟
    اتقواالله