Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران:

«ایران و کوبا دارای بیش‌ترین روزنامه‌نگار تبعیدی»

2011 June 20

خبر / رادیو کوچه

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران در تازه‌ترین گزارش خود درباره روزنامه‌نگاران تبعیدی در سراسر دنیا، روز دوشنبه اعلام کرده است که ایران و کوبا در یک سال گذشته بیش‌ترین تعداد روزنامه‌نگاران تبعیدی را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی آلمان، کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران که مقر آن در آمریکاست در این گزارش گفته است: «در دوره زمانی ۱۱ خرداد ۱۳۸۹ تا ۱۰ خرداد ۱۳۹۰، ایران و کوبا هریک با ثبت ۱۸ مورد روزنامه‌نگار خارج شده از کشور، در صدر فهرست کشورهایی قرار دارند که با دشوار کردن شرایط، روزنامه‌نگاران را مجبور به تبعید کرده‌اند.»

این در حالی است که بر اساس آمار ارایه شده از سوی سازمان گزارش‌گران بدون مرز، ایران در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۰۹ نیز بزرگ‌ترین خاست‌گاه روزنامه‌نگاران تبعیدی در جهان بوده است.

به نوشته سازمان گزارش‌گران بدون مرز، در سال ۲۰۱۰، ۳۰ روزنامه‌نگار ایرانی مجبور به تبعید و یا فرار از کشور شده‌اند که این رقم در سال ۲۰۰۹ «بیش از ۵۰» نفر بوده است.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران در آخرین گزارش خود خاطرنشان کرده است که در یک‌سال گذشته در مجموع ۶۷ روزنامه‌نگار کشور خود را ترک کرده‌اند که ۲۲ تن از آنان از خاورمیانه و شمال آفریقا، ۱۹ تن از قاره آمریکا، ۱۹ تن از آفریقا، شش تن از آسیا و یک نفر از آسیای میانه بوده است.

این گزارش با اشاره به این‌که این رقم بر اساس موارد گزارش شده و ثبت شده به دست آمده، تاکید کرده است که رقم حقیقی روزنامه‌نگاران در تبعید می‌تواند بالاتر از این باشد.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران می‌گوید: «برخی از این روزنامه‌نگاران پس از آزادی از زندان وطن خود را ترک کرده‌اند و برخی دیگر برای فرار از بازداشت و یا به دنبال تهدیدهای متفاوت مجبور شده‌اند کشور خود را ترک کنند.»

بر اساس این گزارش، در یک دهه گذشته دست‌کم ۶۴۹ روزنامه‌نگار ترک وطن کرده‌اند که بیش‌ترین آن‌ها شهروند ایران، عراق، اتیوپی، سومالی و زیمبابوه بوده‌اند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران سال گذشته نیز با ارایه آماری از روزنامه‌نگاران زندانی در دنیا اعلام کرده بود که ایران در کنار چین، هم‌چنان بزرگ‌ترین زندان برای روزنامه‌نگاران به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

«ایران بالاترین آمار خبرنگاران تبعیدی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,