Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
به بهانه زادروز «مصطفی رحمان‌دوست»

«روزنگاشت / شاعر صد دانه یاقوت»

2011 June 21

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

یکم تیرماه 1390 برابر با شصت‌و‌‌یکمین سال زادروز «مصطفی رحمان‌دوست» شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان است. وی زاده سال 1329 خورشیدی است و تا کنون یک‌صد و شانزده اثر به صورت مجموعه شعر برای کودکان و نوجوانان، در ایران و جهان منتشر کرده است و تیراژ کتاب‌های او به بیش از پنج میلیون نسخه می‌رسد. که فرهنگ آسان، فرهنگ ضرب‌المثل‌ها، ترانه‌های نوازش و بازی ‌با  انگشت‌ها از نمونه آثار اوست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«دوست دارم بچه‌های‌ ایرانی‌ بیشتر بخوانند تا «شاد» باشند، روی پای‌ خودشان‌ بایستند، «مستقل» بیندیشند و زندگی‌ کنند، و به‌ دیگران‌ و تفکرشان‌ «احترام‌« بگذارند.»

«مصطفی رحمان‌دوست» معروف به شاعر «صد دانه یاقوت» در یکم تیر ماه سال 1329 در همدان زاده شد. وی به گفته خودش زمانی که کلاس پنجم را می‌گذراند فهمید که می‌تواند شعر بگوید و نخستین شعرهایی که حفظ کرده بود، شعرهای «مثنوی مولوی» بود که مادرش گاه‌گاهی زمزمه می‌کرد.

او پس از اخذ مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از دانش‌گاه تهران، به عنوان کارشناس کتاب‌های خطی در کتاب‌خانه مجلس مشغول به کار شد و سپس به عنوان مدیر مرکز نشریات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدیر مسئول نشریات «رشد»، سردبیر «رشد دانش آموز»، سردبیر و پدیدآورنده «سروش کودکان و نوجوانان» به فعالیت خود ادامه داد.

وی هم‌چنین به مدت سه سال مدیر کل دفتر مجامع و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران بوده است که بنابر گفته خودش، آغاز راه او برای انتقال ادبیات برگزیده کودکان و نوجوانان ایران به زبان‌های دیگر بوده است. رحماندوست، علاوه بر این، مدرس داستان‌نویسی و ادبیات کودکان و نوجوانان در دانش‌گاه‌ها نیز بوده است.

مصطفی رحمان‌دوست پس از بازنشستگی از سمت‌های دولتی، مدیر گروه «شکوفه» در بخش کودکان و نوجوانان، انتشارات امیرکبیر و مشاور ادبی آثار مربوط به کودکان و نوجوانان کتاب‌خانه ملی ایران و یکی از اعضای اصلی داوران بین المللی جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان و جشن‌واره بین‌المللی تاتر کودکان و نوجوانان است. او عضو هیات‌های‌ داوری‌ کتاب‌ سال، جشن‌واره‌های‌ کتاب‌ و مطبوعات‌ کودکان و عضو شورای‌ موسیقی‌ کودکان‌ و شورای کتاب کودک ایران هم بوده‌ است.

از وی تا کنون یک‌صد و شانزده اثر به صورت مجموعه شعر برای کودکان و نوجوانان، تالیف و ترجمه داستان‌های کودکان و نوجوانان در ایران و جهان منتشر شده است و تیراژ کتاب‌های او به بیش از پنج میلیون نسخه می‌رسد که از آن میان شاید بتوان به این آثار اشاره کرد:

«فرهنگ‌ آسان»: دانش‌نامه ویژه کودکان‌ و نوجوانان‌، «فرهنگ‌ ضرب‌المثل‌ها»: مجموعه‌ای ارزش‌مند از ضرب‌المثل‌های ایرانی، «ترانه‌های نوازش»: شامل مجموعه‌ای از لالایی‌ها، مجموعه شعرهای «قصه پنج انگشت» و «بازی با انگشت‌ها» که ریشه در ادبیات فولکلور ایران دارد و تعدادی از اشعار این مجموعه به زبان سوئدی نیز ترجمه شده است.

مصطفی رحمان‌دوست که هم‌اکنون فقط برای کودکان و نوجوانان می‌نویسد و می‌سراید، تلاش زیادی کرده تا راه برای آن‌هایی که  علاقه‌مند به بچه‌ها هستند و کمر بسته‌اند تا به شعر و قصه کودکان و نوجوانان بپردازند، هم‌وار شود او هم‌چنین کتاب‌خانه‌ الکترونیکی کودکانه‌ای را چهار سال پیش راه‌اندازی کرده به نام «دوستانه»، که قصد دارد گزیده آثار تالیفی کودکان و نوجوانان را در این تارنمایه بین‌المللی وارد کند تا همه بچه‌ها بتوانند از طریق رایانه به کتاب خودشان دست‌رسی پیدا کنند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

زندگی‌نامه‌ مصطفی رحمان‌دوست

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,