Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای بیست و یکم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 21

به دلیل انتصاب ملک‌زاده به سمت معاونت اداری مالی،

«طرح استیضاح وزیر خارجه جمهوری اسلامی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، در پی اصرار نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به دلیل انتصاب محمدشریف ملک‌زاده به سمت معاونت اداری مالی این وزارت‌خانه با 33 امضا اعلام وصول شده است.

به گزارش مهر، در جلسه امروز سه‌شنبه مجلس طرح استیضاح علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه  با 33 امضا اعلام وصول شد.

در پی تذکر نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه مبنی بر لزوم اعلام وصول استیضاح وزیر امور خارجه علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی گفت: «ما امیدوار بودیم این مشکل حل شود به همین دلیل استیضاح اعلام وصول نشد. با توجه به این موضوع حل نشده از آقای امیدوار رضایی درخواست دارم طرح استیضاح را اعلام وصول کند.»

متن طرح استیضاح که به امضای ۳۳ نماینده رسیده، به این شرح است:

برادر ارجمند جناب آقای دکتر لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

به استناد ماده ۲۲۰قانون آیین‎نامه داخلی ما امضاکنندگان، متقاضی استیضاح وزیر امور خارجه، جناب آقای دکتر صالحی هستیم.

دلیل استیضاح: نصب محمد‌شریف ملک‌زاده کارمند انتقالی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان معاون اداری و مالی وزارت‌خانه بدون توجه به سوابق مسئله‌دار وی که مصالح خارجی نظام را به خطر می‌اندازد.

گرچه انتخاب معاون از اختیارات وزیر است، ولی هیچ وزیری حق ندارد فردی را به معاونت نصب کند که اکثریت هم‌کارانش در مدیریت قبلی‌اش بازداشت شده و خود وی نیز با اتهامات متعدد مالی و غیرمالی در شرف بازداشت است. این امر را دادستان محترم تهران به وزیر امور خارجه هشدار داده است، ولی وی اعتنایی نکرده است. با توجه به نقشی که وزارت امور خارجه در تامین منافع ملی دارد و تمایل و تلاشی که سازمان‌های جاسوسی برای نفوذ در این وزارت‌خانه دارند و نیز جای‌گاه مهم معاون اداری و مالی در چیدمان نیروی انسانی در سفارت‌خانه‌ها دارد، اهمیت موضوع دو چندان می‌گردد.

محمد‌شریف ملک‌زاده دبیر شورای عالی ایرانیان و معاون سابق گردش‌گری سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری است که انتصاب وی به سمت معاون اداری و مالی وزارت امورخارجه انتقادات فراوانی را از طرف نمایندگان مجلس درپی داشت.

لازم به اشاره است علا‌الدین بروجردی، رییس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی و محمد دهقان، عضو هیت رییسه مجلس در گفت‌و‌گویی با اشاره به نزدیکی آقای ملک‌زاده به آن‌چه آن‌ها «جریان انحرافی» می‌خوانند، درباره انتصاب او به معاونت وزارت خارجه هشدار داده‌ بودند.

…………………………………………………………

وزارت خزانه‌داری آمریکا:

«افزایش تحریم شرکت‌های کشتی‌رانی ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که ۱۰ شرکت کشتی‌رانی و سه شخصیت حقیقی را به دلیل ارتباط با برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی به فهرست تحریم‌هایش افزوده است.

به گزارش رویترز، وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که این شرکت‌ها و افراد به تلاش‌های ایران جهت پنهان کردن فعالیت‌های مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی هم‌کاری می‌کنند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا این افراد و شرکت‌ها با خطوط کشتی‌رانی دولتی ایران ارتباط دارند.

این وزارت‌خانه‌ هم‌چنین اعلام کرد که «تلاش‌های مستمر شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران (IRISL) برای گم‌راه کردن جهان از ماهیت واقعی فعالیت‌هایش» نشان می‌دهد که این شرکت تلاش می‌کند در عین کمک به برنامه هسته‌ای ایران، اقداماتش را مشروع نشان دهد.

خطوط کشتی‌رانی پاسیفیک، آتلانتیک اینترمودال، کریستال شیپینگ، پرل شیپینگ، آزورس شیپینگ، سینوز مریتایم، سانتکس لاینز، فیر وی شیپینگ شرکت‌هایی هستند که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا مشمول تحریم شدند

مدیران ارشد شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی نیز سه نفری هستند که به عنوان اشخاص حقیقی مشمول تحریم قرار گرفتند.

…………………………………………………………

مخالفان حکومت سوریه اعلام کردند:

«به تظاهرات اعتراضی علیه اسد ادامه می‌دهیم»

خبر / رادیو کوچه

مخالفان حکومت سوریه در واکنش به سخنان روز دوشنبه بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، اعلام کردند که اظهارات او در مورد آغاز گفتمان ملی قابل قبول نیست و افزوده‌اند که تظاهرات اعتراضی هم‌چنان ادامه خواهد یافت.

به گزارش العربیه، روز گذشته، در پی سخنان آقای اسد، تظاهرات گسترده‌ای در شماری از شهرهای سوریه از جمله برخی مناطق پایتخت برگزار شد و فعالان سیاسی گفتند که با توجه به نحوه برخورد با معترضان، حکومت کنونی قابل اصلاح نیست و آنان خواستار تغییر حکومت هستند.

هم‌زمان، یکی از سخن‌گویان نزدیک به بشار اسد گفته است که در پی این سخن‌رانی، که در آن آقای اسد مخالفان خود را میکروب و عناصر وابسته به بیگانگان خواند و وعده سرکوب آنان را داد، هزاران تن در شهرهای این کشور در حمایت از حکومت دست به تظاهرات زدند و به استقبال «بامدادی نوین و مبارک برای سوریه» رفتند.

…………………………………………………………

برای وزارت ورزش و جوانان؛

«مجلس به حمید سجادی رای اعتماد نداد»

خبر / رادیو کوچه

صبح امروز سه‌شنبه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از بررسی صلاحیت گزینه پیشنهادی دولت برای وزیر ورزش و جوانان با 137 رای مخالف به حمید سجادی برای نشستن روی صندلی این وزارتخانه تازه تاسیس رای اعتماد ندادند.

به گزارش مهر، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای رای اعتماد دادن به حمید سجادی صبح امروز با حضور بسیاری از چهره های ورزشی برگزار شد که پس از بررسی‌ها و رای‌گیری، مجلسی‌ها به حمید سجادی رای اعتماد ندادند.

در این جلسه که با حضور 247 نماینده برگزار شد 23 رای ممتنع، 137 رای مخالف و 87 رای موافق به وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت ورزش و جوانان داده شد تا در نهایت حمید سجادی به عنوان وزیر جدید دولت دهم انتخاب نشود.

لازم به ذکر است محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی در نامه‌ای به هیت رییسه مجلس، حمید سجادی، فهرمان سابق رشته دو و میدانی را به عنوان وزیر وزارت‌خانه جدید ورزش و امور جوانان به مجلس معرفی کرده است.

…………………………………………………………

دادگاه بدوی در تونس اعلام کرد،

«35 سال حبس محکومیت رییس جمهوری سابق تونس»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، زین‌العابدین بن‌علی رییس جمهوری پیشین تونس و همسرش در نخستین جلسه دادگاه بدوی این کشور و بررسی یکی از 93 اتهام وی به 35 سال زندان محکوم شده است.

به گزارش الجزیره، دادگاه بدوی تونس شام‌گاه گذشته در نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات زین‌العابدین بن‌علی و لیلی الطرابلسی، همسر وی، آن‌ها را به 35 سال زندان محکوم کرد.

این حکم به طور غیابی صادر شده و به دلیل اختلاس و سواستفاده مالی از اموال عمومی در جریان 23 سال حکومت بن‌علی در تونس صادر شده است.

دادگاه فوق علاوه براین بن علی را به پرداخت 25 میلیون یورو و همسرش را به پرداخت 20 میلیون یورو جریمه نقدی محکوم کرد. در جریان نشست دیروز، دادگاه درخواست نماینده دادستان کل تونس مبنی بر محکوم کردن بن‌علی و همسرش به اشد مجازات و در نظر گرفتن جریمه یک میلیارد دلار آمریکا برای آن‌ها را رد کرد.

عبدالستار المسعودی وکیل تونسی بن علی نیز از دادگاه خواسته بود جلسه را به زمان دیگری موکول کند تا فرصت لازم برای دفاع از دیکتاتور را داشته باشد که این درخواست از سوی دادگاه رد شد.

از سوی دیگر دادگاه مذکور بررسی دو اتهام دیگر بن علی یعنی حمل غیرقانونی سلاح و قاچاق مواد مخدر و کشف آثار باستانی در کاخ ریاست جمهوری را به 30 ژوئن موکول کرد. این امر به درخواست 3 تن از وکلای بن‌علی صورت گرفت.

…………………………………………………………

با رای دادگاه انقلاب،

«صدور حکم حبس برای یک فرهنگی در کردستان»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر دادگاه انقلاب اسلامی شهرسقز، محمد منیری معلم اهل این شهر را با صدور حکمی به حبس محکوم کرده است.

به گزارش موکریان، وکیل این شهروند ضمن تایید این خبر اظهار داشت‌: «شعبه اول دادگاه انقلاب سقز محمد منیری را به اتهام هم‌کاری با احزاب مخالف و فعالیت تبلیغی علیه نظام به 5 سال زندان محکوم نمود که این حکم در دادگاه تجدید‌نظر استان کردستان به شش ماه کاهش یافت گفتنی است نام‌برده روز گذشته جهت گذراندن دوران محکومیت، خود را به زندان مرکزی سقز معرفی کرد.»

یاد‌آور می‌شود منیری سال گذشته  توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود.

…………………………………………………………

پس از تقاضای اعاده دادرسی،

«محاکمه مجدد بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری»

خبر / رادیو کوچه

بهنام ابراهیم‌زاده فعال کارگری، که بیش از یک سال است در زندان به سر می‌برد، برای بار دوم در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه‌ای مورد محاکمه قرار گرفته است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، ابراهیم‌زاده که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به حکم ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، پس از تقاضای اعاده دادرسی و پذیرش آن از سوی دیوان عالی کشور، بار دیگر مورد محاکمه قرار گرفت.

به گفته وکیل این فعال کارگری، دادگاه وی در فضای مثبتی برگزار شده و احتمال صدور حکم سبک‌تر برای او وجود دارد.

بهنام ابراهیم‌زاده، از فعالان حقوق کودک بوده که با «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» نیز هم‌کاری داشته است. وی در خردادماه سال ۸۹ توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شد و چندماه در سلول انفرادی بند ۲- الف زندان اوین به سر برد.

لازم به ذکر است بهنام ابراهیم‌زاده، تاکنون از حق استفاده از مرخصی محروم بوده است.

…………………………………………………………

هم‌زمان با اعلام طرح استیضاح،

«وزیر خارجه با استعفای ملک‌زاده موافقت کرد»

خبر / رادیو کوچه

وزیر خارجه جمهوری اسلامی هم‌زمان با اعلام وصول طرح استیضاح خود از سوی 33 نماینده مجلس شورای اسلامی به دلیل انتخاب محمد‌شریف ملک‌زاده به عنوان معاون اداری و مالی این وزارتخانه از استعفای آقای ملک‌زاده از این سمت خبر داده است.

به گزارش فارس، میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی در نامه‌ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی از موافقت استعفای محمد‌شریف ملک‌زاده معاون اداری و مالی وزارت خارجه توسط آقای صالحی خبر داد.

لازم به اشاره است روز سه‌شنبه، در پی اصرار نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح علی‌اکبر صالحی به دلیل انتصاب ملک‌زاده به سمت معاونت اداری مالی این وزارت‌خانه با 33 امضا اعلام وصول شده بود.

…………………………………………………………

روز سه‌شنبه روی داد،

«25 کشته در انفجارهای دو خودرو در عراق»

خبر / رادیو کوچه

یک منبع در وزارت دفاع عراق روز سه‌شنبه، اعلام کرد بر اثر انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در شهر دیوانیه در مرکز عراق 25 تن کشته شده‌اند.

به گزارش الجزیره، این منبع که از اعلام نامش خودداری کرده است، اعلام کرد 30 تن دیگر نیز بر اثر این انفجار زخمی شدند.

خودروهای بمب‌گذاری شده در نزدیکی ساختمان استان‌دار دیواینه در 130 کیلومتری جنوب بغداد منفجر شدند.

این انفجارها به شکل هم‌زمان و در ساعت 7:45 به وقت محلی به وقوع پیوست.

یک منبع پزشکی در بیمارستان دیوانیه تایید کرده است جسد 20 کشته به بیمارستان منتقل شده است.

اغلب قربانیان انفجار از نیروهای پلیس بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,