Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
مجله جاماندگان- سایهای هراسان در شبستان عتیق- قسمت صد و سی‌و‌یکم

«مراجع، متهمین ردیف اول»

2011 June 21

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

 

یا ما تعریف صحیحی از مرجع تقلید نداریم یا آن‌چه تاکنون از وظایف آن‌ها شنیده بوده‌ایم کذب و به قصد فریب بوده است، مراجعی که مانند آقایان نوری همدانی، علوی گرگانی، حسینی زنجانی و صافی گلپایگانی حتا آن‌قدر حساس عمل می‌کنند که برای شعارنویسی بر روی اسکناس اشکال شرعی قائل می‌شوند در مورد بزرگ‌ترین مسایل کشور به سکوت، تایید و یا اعتراضی غرولند مانند اکتفا می‌نمایند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اشکال کار یا در عدم فهم توده از وظایف این آقایانی است که با نهیب‌شان می‌توانند خلق مومنی را به حرکت بشورانند یا از کج‌فهمی آن‌هاست که از ترس زوال اسلام پس از سقوط جمهوری اسلامی درصدد تثبیت این نظام تا ریشه‌کنی کلیه معتقدات هستند، بسیار زشت است که از رانت‌های آیات اعظام بگوییم زیرا اگر خلقی بریده دین پیش از باور چرایی فریب‌شان رها شوند می‌توانند تبدیل به موجوداتی خطرناک شوند.

یوسف صانعی  به خاطر فتواها و نگرش نوگرایانه‌اش به ویژه در مسایل مربوط به حقوق زنان شهرت خاص دارد و به مرجع تقلید اصلاح‌طلب معروف است، اغلب مبارزات سیاسی و فعالیت‌های انقلابی صانعی در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تلاش در ابعاد فرهنگی و تبلیغاتی بوده‌ است.

یوسف صانعی عضو سابق شورای نگه‌بان بود ولی در سال 1361 استعفا داد و پس از کناره‌گیری از کلیه مناصب حکومتی به قم رفته و درس خارج خود را ادامه داد. برای اولین بار رساله توضیح‌المسائل ایشان در سال 1372 چاپ شد، او میان مراجع تقلید تندترین مواضع را نسبت به درگیری‌های پس از انتخابات داشته است، که به همین سبب بحث صلاحیت مرجعیت‌اش جنجالی شد.

در سال 88 صانعی سخنانی را طی سخن‌رانی در گرگان مطرح کرد و در قسمتی از آن مطرح نمود:

«یک آقایی … گفت ما یک آقایی داریم که مرتب امام زمان را می‌بیند … بیا ببرمت سراغ آن آقا که با آن آقا تماس داشته باش. … گفت باشه، این آدم زرنگی بود گفت بروم از خودش بپرسم بعد بیام برویم. آمد سراغ خود آن شخص. گفت شما امام زمان را می‌بینید گفت این حرف‌ها چیه؟ کی من امام زمان را می‌بینم کی توجه داشتم به این حرف‌ها، من کجا دیدم. گفت: ابدن محال است. برگشت، به آن مرید گفت … که تو گفتی امام زمان را می‌بیند من رفتم سراغ خودش گفت نه من امام زمان را نمی‌بینم، گفت: … امام زمان را می‌بیند از حرام‌زادگی‌اش دروغ می‌گوید.»

سایت‌های طرف‌دار دولت مقصود کلمه «حرام‌زاده» را محمود احمدی‌نژاد ذکر کرده‌اند این در حالی است که دفتر یوسف صانعی اعلام کرده «اظهارات صانعی یک حکایت بوده و ربطی به فرد خاصی ندارد.»

علوی گرگانی این آیت‌اله در قم زندگی می‌کند و جز مراجع حکومتی محسوب می شوند، ایشان بسیار نگران وضعیت حجاب هستند و چندی پیش گفتند: «در نظامی زندگی می‌کنیم که از همه نظام‌های موجود در دنیا برتر و به‌تر است، با این حال عده‌ای با پوشش‌های نابه‌سامان خود این ارزش‌ها را از بین می‌برند» و سپس از رسیدن عذاب به علت بدحجابی خبر دادند. هم‌چنین به عدم آزادی در غرب، علل بسته شدن بخت دختران و این‌گونه مباحث علاقه‌مندند.

جواد غروی علیاری موسس مدرسه علمیه فاطمیه بوده و گرچه به قدرت حاکم نزدیک هستند اما صدای اجتماعی ندارند.

محمدعلی گرامی قمی این آیت‌اله هم به مجادلات ورود نمی‌کنند.

سید محمدتقی مدرسی با پیروزی انقلاب به ایران مهاجرت کرد. و فعالیت‌هایش را در ایران ادامه داد. ایشان بعد سقوط حکومت بعث به کربلا بازگشت و به شرایط سیاسی کشور عراق علاقه‌مندی بیش‌تری داشته و در مسایل کشور ایران دخالت نمی‌کنند.

حسین مظاهری رییس حوزه علمیه اصفهان این مرجع هم از جنجال‌های سیاسی گریزان است.

ناصر مکارم شیرازی وی در انقلاب اسلامی حضور فعال داشت و به همین دلیل چند بار به زندان رژیم افتاد و تبعید شد. او در تدوین قانون اساسی در خبرگان اول نقش موثری داشت.

فتواهای مهم ایشان به این شرح است‌: ممنوعیت برقراری ارتباط با رسانه‌ها و سایت‌های خارجی، اگر عدم مراجعه به رای مردم باعث تهمت استبداد می‌شود از باب حکم ثانویه و اکل میت می‌توان به رای مردم تن داد.

مکارم شیرازی در مورد تظاهرات جنبش سبز در تاسوعا و عاشورای 88 بیانیه‌ای صادر کرد و پس از چندی دادگاه برای یک دانش‌جوی دانش‌گاه دامغان که در روز عاشورا حضور داشت، حکم اعدام صادر کرد و برخی تارنماهای حامی جریان مدعی شدند که این حکم بنا بر فتوای مکارم شیرازی در مورد محارب بودن حرمت شکنان عاشورا صادر شده‌است. آیت‌اله مکارم شیرازی این شایعه را تکذیب کرد و گفت: «ما مطلقن چنین فتوایی درباره چنین اشخاصی نداده‌ایم و این شیطنتی است که بعضی از سایت‌ها انجام داده‌اند.» البته نظرات ایشان به سوی حکومت کاملن مایل بوده و در یک راستا قرار دارد.

مسلم ملکوتی، وی جزو اولین کسانی بود که در منطقه خان یونس، مکانی در میان کربلا و نجف، به استقبال خمینی رفت، عضو برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده ولی فقیه در آذربایجان و امام جمعه شهر تبریز بود که در قم با آقای خامنه‌ای دیدار کرده و با او پس از انتخابات بیعت مجدد کرد.

سید عبدالکریم موسوی اردبیلی از مناسب او می‌توان به عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، عضویت در هیت سه نفره رسیدگی به اختلاف بنی‌صدر و دیگران، نمایندگی دوره اول مجلس خبرگان رهبری، دادستانی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور و شورای عالی قضایی، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و مسوولیت اجرای فرمان شش ماده‌ای خمینی اشاره کرد.

در اوایل انقلاب وی رییس دست‌گاه قضایی کشور بود و وظیفه تدوین قوانین کیفری، جزایی و حقوقی دادگستری و انطباق آن‌ها با موازین شرع و فقه اسلامی را داشت. او پس از مرگ خمینی تا حال در قم سکونت دارد، وی رییس قوه قضاییه در کشتار سال 67 بود و گاهی مواضع کوچک انتقادی پس از انتخابات از خود بروز داد .

حسین نوری همدانی، وی دومین امضاکننده بیانیه خلع محمد‌رضا پهلوی از سلطنت است. او به هم‌راه ناصر مکارم شیرازی دو عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بودند که در جریان انتخاب اولین رییس جمهور ایران از ابوالحسن بنی‌صدر در مقابل نامزد جامعه مدرسین حمایت کردند و از جامعه مدرسین اخراج شدند، مواضع ایشان به رهبر جمهوری اسلامی بسیار نزدیک است،  آیت‌اله نوری همدانی فعال‌ترین روحانی مرجع در رسانه‌های دولتی و غیردولتی بودند که تمام قد از رهبر و به تبع از احمدی‌نژاد حمایت سیاسی می‌کردند اما اکنون زمان کوتاهی‌ست که کم‌تر در فضای سیاسی مداخله می‌کنند.

حسین وحید خراسانی کلاس درس او پررونق‌ترین کلاس حوزه علمیه قم است و به‌طور متوسط در هر جلسه درس وی حدود 2 تا 3 هزار طلبه شرکت می‌کنند، صادق لاریجانی، رییس فعلی قوه قضاییه داماد اوست، او به عنوان مرجعی پرنفوذ و ثروت‌مند گاهی مواضعی انتقادی دارند.

وحید خراسانی پس از درگذشت حسین‌علی منتظری در بیت وی حاضر شد و ضمن تسلیت به خانواده وی گفت‌: «من سابقه دوستی 50 ساله با آن مرحوم داشتم و آن بزرگ‌وار را در همه جهات و در همه زمان‌ها عالمی عامل می‌دانستم. رحمت و رضوان خدا بر ایشان باد.» وی هم‌چنین از اهانت انجام شده به حسن خمینی در مراسم سال‌گرد درگذشت روح‌اله خمینی ابراز تاسف کرد.

وی در جریان چهار سفر علی خامنه‌ای به قم در سال 89 به دیدار او نرفت و او را به حضور نپذیرفت. گفته می‌شود پیش‌شرط‌های وحید خراسانی برای دادن اجازه ملاقات به خامنه‌ای، آزادی زندان‌یان، عذرخواهی از ملت ایران و اعلام «نداشتن مرجعیت» بوده‌است. به گفته سید مجید مصطفوی، وحیدخراسانی، سیدعلی خامنه‌ای را کسی می‌داند که «دست‌اش به خون مردم آغشته شده» است.

این آقایان محترم با هرگونه نیت یا هرنوع موضع‌گیری مخالف یا موافق به علت عدم تحرک به موقع و عدم قدرت مناسب و تعلل، درنگ و شک موجود در نهادشان از آن‌جایی که عمری از وجوهات مقلدان‌شان ارتزاق نموده و آبرویی با این نام کسب کرده‌اند و یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های مورد حمایت مردم بودند که متاسفانه در بزنگاهی خطیر به توده خیانتی آشکار کردند، خیانتی که تاوان سختی برای مردم به هم‌راه داشت، باید جواب‌گو باشند، آن‌ها جز متهمین اولیه پرونده این نظام از سال‌های دور تاکنون هستند، کسانی که به نام خدا نان می‌خورند اما برای جلب نظر همان خدا با خلق‌اش به علت کج‌فهمی، توهم یا طمع هم‌راهی نمی‌کنند.

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,