Saturday, 18 July 2015
18 June 2021

«کافه قصه»

2011 June 22

مهرداد / رادیو کوچه

………………………………….

«دهلیـز» «خطوط دست»

امروز و در این برنامه داستان مینی‌مالی‌ از «خولیو کورتازار» (Julio Cortázar) خوانده می‌شود. آغاز داستان: «از یک نامه‌ی پرت شده‌ی روی میز خطی می‌آید. در طول الواری از جنس کاج ادامه می‌یابد و از یکی از پایه‌ها پایین می‌رود….»

………………………………….

«دهلیـز» «دنیای انسان‌ها»

امروز و در این برنامه داستانی از «آنتوان دو سنت اگزوپری» خوانده می‌شود. نویسنده‌ای که بیش از همه به‌خاطر شاه‌کارش، «شازده کوچولو» شناخته می‌شود. این داستان اما روایتی است از دنیای آوارگان جنگ … و دنیای انسان‌ها.

………………………………….

«دهلیـز» «تمهیداتی علیه زور»

در برنامه‌ی امروز، داستان کوتاهی از «برتولت برشت»، شاعر، نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان فقید تاتر آلمان می‌شنوید. آغاز داستان: «روزی که آقای کوینر، مرد متفکر، در یک تالار رو به جمعیتی کثیر علیه زور سخن‌رانی می‌کرد، متوجه شد که مردم از برابرش پا پس می‌کشند و متفرق می‌شوند…»

………………………………….

«دهلیـز» «برخیز عزیزم، برخیز!»

«هاینریش تئودور بل» در سال 1917 میلادی، در شهر کلن متولد شد. وی در حالی که 22 سال سن داشت، به جنگ فرا‌خوانده شد و تا پایان جنگ در جبهه‌ها باقی ماند. این نویسنده در سال‌های پایانی جنگ به اسارت نیر‌وهای متحد درآمد و مدتی را در اردوگاه اسیران جنگی در امریکا سپری کرد.

………………………………….

«دهلیـز» «قدیم‌ها همه چیز فرق می‌کرد»

قدیم‌ها همه چیز فرق می‌کرد. شهرها خیلی بزرگ‌تر و دهات هنوز دهات بودند. قدیم‌ها هنوز عدالتی بود و هر‌کس که نمی‌خواست بشنود، مجبور بود حس کند. آن وقت‌ها معلم‌های ما هنوز معلم پدر و مادر ما هم بودند. یک‌شنبه‌ها لباس روز یک‌شنبه می‌پوشیدیم.

………………………………….

«دهلیـز» «بی عرضه»

چند روز پیش خانم یولیا واسیلی یونا، معلم سرخانه‌ی بچه‌ها را به اتاق کارم دعوت کردم. قرار بود با او تسویه حساب کنم. به او گفتم: «بفرمایید بنشینید خانم یولیا واسیلی یونا. بیایید حساب و کتاب‌مان را روشن کنیم. …»

………………………………….

«دهلیـز» «لاشخور»

در برنامه‌ی امروز، داستان کوتاهی از یکی از بزرگ‌ترین و تاثیر‌گذارترین نویسندگان آلمانی زبان قرن بیستم، «فرانتس کافکا»، می‌شنوید. یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی آثار او خلق فضاهایی غریب و فرا واقع‌گرایانه از موقعیت‌های پیش پا افتاده است.

………………………………….

«دهلیـز» «پل»

در برنامه‌ی امروز، داستان کوتاهی از یکی از بزرگ‌ترین و تاثیر‌گذارترین نویسندگان آلمانی زبان قرن بیستم،«فرانتس کافکا»، می‌شنوید. یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی آثار او خلق فضاهایی غریب و فرا واقع‌گرایانه از موقعیت‌های پیش پا افتاده است.

………………………………….

«دهلیـز» «ترس از قانون»

در برنامه‌ی امروز، داستان خیلی کوتاهی از «پائولو کوئیلو»، نویسنده‌ی نام‌دار و معاصر برزیلی می‌شنوید. این اثر کوتاه، برگرفته از کتاب «مکتوب» اوست. «در یک افسانه‌ی قدیمی پرویی از شهری حکایت می‌شود که همه در آن شاد بودند.

………………………………….

«دهلیـز» «باربو سخن می‌گوید»

در برنامه ی امروز، داستان کوتاهی از «مانفرد بیلر» (2002_1934/ Manfred Bieler) نویسنده‌ی کمتر شناخته شده‌ی ‌آلمانی خوانده می‌شود. وی بیش‌تر نویسنده‌ی نمایش‌های رادیویی و تلویزیونی بوده است.

………………………………….

«دهلیـز»«زندگی در یک شوخی احمقانه»

امروز و در این برنامه داستان کوتاهی از «ایوان کوله‌کوف» نویسنده‌ی معاصر بلغاری خوانده می‌شود. «خواب می‌بینم در یک شوخی احمقانه زندگی می‌کنم. این بار با یک آمریکایی و یک سوئدی. آمریکایی گاو می‌چراند و سوئدی پارلمان می‌سازد.

………………………………….

«دهلیـز» «حمله‌ی مقدس»

امروز و در این برنامه داستانی از «آنتوان دو سنت اگزوپری» خوانده می‌شود. نویسنده‌ای که بیش از همه به‌خاطر شاه‌کارش، «شازده کوچولو» شناخته می‌شود. این داستان اما روایتی است از روزهای جنگ.

………………………………….

«دهلیـز»«پدر بزرگ پیر و نوه»

این برنامه‌ی کافه قصه، داستان مینی‌مالی از «لئو تولستوی»، نویسنده‌ی فقید و شهیر روس را روایت می‌کند. داستانی کوتاه و موجز از چشم‌های بینای زندگی و چرخش اعمال تا آن‌جا که باز بخود آدمی برمی‌گردد.

………………………………….

«دهلیـز» «نقل از دفتر خاطرات یک دوشیزه»

این برنامه‌ی کافه قصه، داستان کوتاهی از «آنتوان چخوف» را روایت می‌کند. داستانی به‌نام «نقل از دفتر خاطرات یک دوشیزه» که نامش به‌خوبی گویای ماجرای داستان است.چخوف در طول حیات خود بیش از هفت‌صد اثر ادبی آفرید.

………………………………….

«دهلیـز»  «چشم شیشه‌ای»

امروز و در این برنامه داستان کوتاهی از «صادق چوبک» را می‌شنوید به‌نام «چشم شیشه‌ای». این داستان روایت تلخی‌ست از چشمخانه‌ی چشم یک کودک و چشمی شیشه‌ای. صادق چوبک، در سال ۱۲۹۵ خورشیدی در بوشهربه دنیا آمد.

………………………………….

«دهلیـز»  «دشنه»

 

خورخه لوییس بورخس (Jorge Luis Borges) (1986_1899) نویسنده، شاعر و ادیب معاصر آرژانتینی، از برجسته‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین است. شهرت وی بیش‌تر بخاطر نوشتن داستان کوتاه است.

………………………………….

«دهلیـز»  «نقشبندان»

امروز و در نهمین برنامه‌ی کافه قصه، داستان «نقشبندان» از «هوشنگ گلشیری» را می‌شنوید. این داستان در دو بخش منتشر می‌شود، بخش اول امروز و بخش دوم، روز جمعه 17 تیر ماه. وقتی رسیدیم، در خم روبه‌رو زنی سوار بر دوچرخه می‌گذشت.

………………………………….

«دهلیـز» «انتقام زن»

امروز و در هشتمین قسمت از برنامه‌ی «کافه قصه»، داستان کوتاهی از «آنتوان چخوف» را می‌شنوید. زنگ در را به صدا در آوردند. «نادژدا پترونا»، مالک آپارتمانی که محل وقوع داستان ماست، شتابان از روی کاناپه بلند شد و دوان دوان به طرف در رفت. با خود می‌گفت: «لابد شوهرم است.»

………………………………….

«دهلیـز»«می‌خواهم حادثه‌ای را گزارش بدهم»

امروز و در ششمین برنامه‌ی کافه قصه، داستان مینی‌مالی از «تام فورد» را می‌شنوید. این داستان روایت موجزی است از گزارش یک حادثه. مینی‌مالیسم یا ساده‌گرایی در ادبیات، سبک یا اصلی ادبی است که بر پایه‌ی فشردگی و ایجاز بیش از حد محتوای اثر بنا شده ‌است.

………………………………….

«دهلیـز» «در پسـت‌خانه»

داستان کوتاه «در پست‌خانه»، اثر «آنتوان چخوف» نویسنده‌ی شهیر روسی است. این داستان روایتی است از مراسم تدفین و ترحیم همسر جوان رییس پیر پست‌خانه‌ی شهر.

………………………………….

«دهلیـز» «ملــخ»

ساعت هفت صبح بود که راه افتادیم. بارها را که فقط سه تا ساک بود گذاشتیم توی خورجین یکی از خرها و دنبال جاده را گرفتیم. آن‌ها سه نفر بودند، یکی که خرها را می‌برد به «ایشوم»، دو تای دیگر با هم برادر بودند و مثل ما بارهای‌شان را گذاشته بودند روی یک خر.

………………………………….

«دهلیـز»«دهلیـز»

امروز و در سومین برنامه‌ی کافه قصه، داستان کوتاهی از هوشنگ گل‌شیری را می‌شنوید. فاجعه از وقتی شروع شد که مادر بچه‌ها از حمام برگشت و پا گذاشت روی خرند خانه و دید که سه تا بچه‌هاش تاق‌باز افتاده‌اند روی آب حوض. بعد از آن را هم که هم‌سایه ها دیدند و شنیدند و خیلی‌هاشان گریه کردند.

………………………………….

«قصه‌ی کوچک»

در دومین برنامه‌ی کافه قصه، یک قصه‌ی مینی‌مال یا خیلی کوتاه از فرانتس کافکا را با ترجمه‌ی «احمد شاملو» می‌شنوید. مینی‌مالیسم یا ساده‌گرایی در ادبیات، سبک یا اصلی ادبی است که بر پایه‌ی فشردگی و ایجاز بیش از حد محتوای اثر بنا شده ‌است.

………………………………….

«سبز مثل طوطی، سیاه مثل کلاغ»

کافه قصه باز شد. در این برنامه قصه‌ها و داستان‌های کوتاه و بلندی را از نویسندگان برجسته‌ی ایرانی و غیر ایرانی می‌خوانیم. در این نخستین قسمت، داستان کوتاهی از زنده‌یاد «هوشنگ گلشیری». «سبز مثل طوطی، سیاه مثل کلاغ»، یکی از داستان‌های کوتاه اوست.

………………………………….

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,