Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
پس از اعلام عفو عمومی از سوی بشار اسد،

«چند کشته و زخمی در درگیری‌های سوریه»

2011 June 22

خبر / رادیو کوچه

فعالان سیاسی سوری اعلام کردند روز سه‌شنبه در جریان درگیری حامیان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه و مخالفان وی در چند شهر این کشور دست‌کم هفت تن کشته و شماری نیز زخمی  شده‌اند.

به گزارش رویترز، عمار قرابی، رییس سازمان حقوق بشر سوریه، اظهار داشت: «به دنبال درگیری حامیان و مخالفان بشار اسد، نیروهای امنیتی و ارتش به حمایت از طرف‌داران حکومت در این درگیری دخالت کردند و در این درگیری‌ها تعدادی از مخالفان کشته و مجروح شده‌اند.»

به گفته عمار قرابی در شهرهای حما، حمص و میادین درگیری‌هایی رخ داده است و نیروهای امنیتی و ارتش به سمت مخالفان تیراندازی کرده‌اند.

در شهر میادین در استان دیر‌الزور و  در چهل کیلومتری شرق دمشق و در نزدیکی مرز عراق دست‌کم یک تن کشته و ۱۰ نفر زخمی شده‌اند.

شاهدان عینی نیز در شهر حمص و حما گفته‌اند  هم‌زمان با تجمع هواداران حکومت، مخالفان نیز دست به تظاهرات زدند که نیروهای امنیتی به سوی تجمع مردم معترض تیراندازی کرده‌اند.

این در حالی است که بشار اسد روز سه‌شنبه و تنها ‌یک روز پس از ارایه پیشنهاد ‌گفت وگوی ملی فرمان یک عفو عمومی جدید را صادر کرد.

خبرگزاری دولت سوریه بدون  ارایه جزییات بیش‌تری فقط اعلام کرد که «‌بشار اسد رییس جمهوری، یک فرمان عفو عمومی در مورد تمام جرایمی که قبل از تاریخ بیستم ماه ژوئن روی داده صادر کرده است».

رییس جمهوری سوریه روز ۳۱ ماه می نیز فرمان عفوی برای تمامی زندانیان سیاسی و از جمله اعضای «‌اخوان المسلمین‌» صادر کرده بود. به گزارش گروه‌های مدافع حقوق بشر صدها نفر از زندانیان پس از صدور این فرمان آزاد شدند.

بشار اسد در سخن‌رانی تلویزیونی خود در روز دوشنبه گفته بود: «ما احساس کردیم که این فرمان عفو قانع‌کننده نبوده، بنابراین قصد داریم دامنه آن را گسترش داده تا دیگران را نیز در برگیرد. البته بدون این‌که امنیت کشور به خطر بیافتد.»

به دنبال این سخن‌رانی‌، در روز سه‌شنبه جمعیت وسیعی به حمایت از بشار اسد در مرکز شهر دمشق گردآمدند.

بیشتر بخوانید:

«سوریه اجازه ورود هیت حقیقت‌یاب را بدهد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,