Saturday, 18 July 2015
24 June 2021

«خبرهای بیست و دوم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 22

پس از تغییر در معاونت مالی و اداره وزارت‌خانه،

«منتفی شدن طرح استیضاح وزیر خارجه ایران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، ۱ تیر، یکی از نمایندگان امضاکننده طرح استیضاح علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، با ارسال نامه‌ای به هیت رییسه مجلس اعلام کرد که امضاکنندگان طرح از پی‌گیری آن منصرف شده‌اند.

به گزارش خانه ملت، روز گذشته، طرح استیضاح آقای صالحی به دلیل انتصاب محمد شریف ملک‌زاده به سمت معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه تسلیم هیت رییسه مجلس شد اما ساعاتی بعد، خبر استعفای آقای ملک‌زاده و انتصاب فرد دیگری به این سمت انتشار یافت.

در نامه انصراف از پی‌گیری طرح استیضاح آمده است که این طرح «به دلیل نصب فردی فاقد صلاحیت از حلقه انحرافی» انجام شده بود و با تغییر معاون اداری و مالی وزارت خارجه «خطرات آن انتصاب فعلن منتفی به نظر می‌رسد.»

از زمان آشکار شدن اختلاف‌نظر بین محمود احمدی‌نژاد و آیت‌اله خامنه‌ای بر سر برخی انتصابات دولتی، اصول‌گرایان مخالف رییس جمهوری اسلامی از شماری از اطرافیان او با عنوان «جریان انحرافی» نام می‌برند و آنان را هدف انتقاد قرار می‌دهند.

……………………………………………………….

پس از گذشت دو سال از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری،

«بررسی تخلفات انتخاباتی دولت در مجلس»

خبر / رادیو کوچه

یک نماینده مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای عنوان کرد که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بررسی تخلف احتمالی دولت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را آغاز کرده است.

به گزارش ایلنا، علی بروغنی، نماینده سبزوار اعلام کرد: «بحثی از سوی برخی از نمایندگان در خصوص پرداخت مبلغ ۸۰ هزار تومان توسط دولت به عنوان سود سهام عدالت به ۹ میلیون نفر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم مطرح شده که در کمیسیون اصل نود مجلس در حال بررسی است.»

پیش از این، اقدام دولت ایران در پرداخت سهام عدالت در زمان برگزاری انتخابات از طرف مخالفان به عنوان یکی از نشانه‌های مخدوش کردن انتخابات ریاست جمهوری از سوی برگزار‌کنندگان آن دانسته شده بود.

آقای بروغنی گفت که نتیجه نهایی تحقیقات کمیسیون اصل ۹۰ در آینده اعلام خواهد شد.

نمایندگان مجلس روز چهارم خرداد، با ۱۷۶ رای موافق، ۱۹ رای مخالف و ۷ رای ممتنع، به طرح تحقیق و تفحص درباره نحوه «واگذاری و پرداخت سود سهام عدالت» در خرداد ماه ۱۳۸۸ رای داده بودند.

به گفته محمد‌مهدی مفتح، سخن‌گوی کمیسیون برنامه و بودجه، این تصمیم نمایندگان مجلس، بر مبنای گزارش این کمیسیون درباره عمل‌کرد دولت در واگذاری سهام عدالت پیش از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بوده که در آن زمان «به دلیل حساسیت‌های به وجود آمده ارابه نشد و امروز پس از دو سال، نوبت به ارایه این گزارش رسیده است.»

از سویی دیگر برخی از چهره‌های جمهوری اسلامی به طور صریح از دخالت احتمالی دولت در انتخابات آینده ابراز نگرانی کرده‌اند.

ابراهیم رییسی، معاون اول قوه قضاییه به دولت محمود احمدی‌نژاد توصیه کرده که «عملن به مردم نشان دهد در انتخابات هیچ دخالتی نخواهد کرد.»

وی هشدار داده است که دادگستری‌های کل کشور، به این گونه تخلفات به صورت «خارج از نوبت» رسیدگی خواهند کرد.

هشدارهای اصول‌گرایان در ارتباط با انتخابات آینده از هفته‌های پیش و پس از آن شدت گرفت که آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، با توصیه به مسوولان سه قوه در «نگه داشتن احترام انتخابات» گفت: «هیچ کس نباید به هیچ نحوی در انتخابات دخالت کند.»

هم‌چنین علی لاریجانی رییس مجلس هشتم، به تازگی با تاکید بر «حفظ احترام انتخابات از سوی قوا» به قوه مجریه توصیه کرد که «مراقبت کند تا متهم به دخالت در امر انتخابات مجلس نشود.»

……………………………………………………….

شاه‌زاده سعودی:

«ریاض با همه توان مقابل تهران می‌ایستد»

خبر / رادیو کوچه

شاهزاده ترکی الفیصل، رییس پیشین دست‌گاه اطلاعاتی عربستان سعودی در واکنش به مناقشات تهران ریاض اعلام کرد عربستان آماده می‌شود تا تمام توانایی اقتصادی، دیپلماتیک و امنیتی خود را برای مقابله با برنامه‌های اتمی و منطقه‌ای تهران به‌کار گیرد.

به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال، روز چهارشنبه شاهزاده ترکی گفته است ایران در بخش نفت آسیب‌پذیر است و عربستان می‌تواند به سرعت جای خالی تولید نفت این کشور را پر کند.

به نوشته این روزنامه شاهزاده ترکی که در یک پای‌گاه هوایی در بیرون از لندن صحبت می‌کرد افزود اگر ایران به سمت تولید سلاح اتمی برود، برای عربستان نیز راهی جز اتمی شدن باقی نخواهد ماند.

او پیش‌تر سفیر عربستان سعودی در آمریکا و بریتانیا بوده است.

شاهزاده ترکی تاکید داشت تنها به عنوان یک شهروند سعودی نظرات شخصی خود را مطرح می‌کند و این لزومن دیدگاه ریاض نیست.

وی گفته است عربستان سعودی توانایی تولید ۴ میلیون بشکه نفت بیش‌تر را دارد و می‌تواند براحتی جای نفت ایران را در بازارهای جهانی بگیرد.

……………………………………………………….

هنگام ورود به ایران،

«بازداشت چند عضو جنداله با جلیقه‌های انفجاری»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، مدیرکل دادگستری استان سیستان و بلوچستان در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که چند تن از اعضای گروه شبه‌نظامی جنداله، پس از ورود به این استان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

به گزارش رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی، این مقام قضایی اظهار داشت: «چهار عضو بازداشتی این گروه جلیقه‌های انفجاری پوشیده بودند، که قاعدتن به این معنی است که این افراد قصد دست زدن به عملیات انتحاری را داشته‌اند.»

وی در مورد زمان بازداشت این چهار نفر، محل ورود آنان به استان، هدف‌های عملیاتی آنان و نحوه کشف ارتباطشان با گروه جنداله توضیحی نداده اما افزوده است: «جاسوسی و هم‌کاری با عناصر ضدانقلاب از جمله اتهامات برخی از آنان است.»

لازم به اشاره است عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جنداله، در اسفند سال ۱۳۸۸ بازداشت و در خرداد ماه سال گذشته اعدام شد و مقامات امنیتی جمهوری اسلامی از متلاشی شدن این گروه و بازداشت یا تسلیم اعضای آن خبر دادند اما در ماه‌های بعد، جنداله مسوولیت عملیات دیگری را برعهده گرفت.

……………………………………………………….

دبیرکل سازمان ملل متحد:

«سوریه اجازه ورود هیت حقیقت‌یاب را بدهد»

خبر / رادیو کوچه

بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در مصاحبه‌ای با رسانه‌های خارجی از دولت سوریه خواسته است تا به هیت‌های حقیقت‌یاب و سازمان‌های امدادرسانی بین‌المللی اجازه ورود و کمک به مردم آن کشور را بدهد.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای بان، که بار دیگر به سمت دبیرکلی سازمان ملل انتخاب شده، گفت که در مورد نقض حقوق بشر توسط دولت سوریه به شدت نگران است و این نظر را تکذیب کرد که اختلاف نظر اعضای شورای امنیت در مورد عملیات نظامی در لیبی مانع از واکنش یک‌پارچه آن‌ها به سرکوب مردم سوریه شده است.

وی گفت که قبل از هر کس، این دولت سوریه است که باید با اتخاذ «تصمیم‌های شجاعانه و قاطعانه» خواست مردم آن کشور برای آزادی و مبارزه با فساد را برآورده سازد و به این ترتیب. به بحران سیاسی کنونی خاتمه دهد.

……………………………………………………….

به رغم اعتراضات و اعتصاب‌های گسترده

«رای اعتماد پارلمان به دولت یونان»

خبر / رادیو کوچه

به رغم اعتراضات و اعتصاب‌های گسترده در هفته‌های اخیر به طرح ریاضت اقتصادی دولت یونان،‌ دولت جرج پاپاندرئو، نخست وزیر این کشور، شام‌گاه سه‌شنبه توانست با اختلاف کمی رای اعتماد پارلمان یونان را کسب کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ۱۵۵ نماینده پارلمان یونان به دولت جرج پاپاندرئو رای اعتماد دادند، اما در مقابل ۱۴۳ نماینده با کابینه او مخالفت کرده‌اند.

جرج پاپاندرئو در سخن‌رانی خود در پارلمان یونان خواستار حمایت از برنامه‌اش برای جلوگیری از ورشکستگی کشور شد.

آقای پاپاندرئو هم‌چنین رای اعتماد به دولت را به‌مثابه تلاش برای نجات و تغییر در این کشور دانست.

شکست احتمالی نخست وزیر یونان در کسب رای اعتماد پارلمان می‌توانست آینده طرح ریاضت اقتصادی در این کشور را در پرده ابهام قرار دهد و پیامدهای بسیاری بدی برای اقتصاد کشورهای اروپایی به هم‌راه داشته باشد.

حزب سوسیالیست که جرج پاپاندرئو نیز عضو آن است، در پارلمان سی‌صد نفری یونان اکثریت کرسی‌ها را در اختیار دارد.

جرج پاپاندرئو هفته گذشته به دنبال گسترش مخالفت‌ها نسبت به طرح ریاضت اقتصادی به ویژه در درون حزب خود، مجبور به ترمیم کابینه شد و وزیر دارایی را تغییر داد.

وزیر دارایی یونان می‌گوید پارلمان هفته آینده به لایحه کاهش هزینه و صرفه جویی ۴۰ میلیارد دلاری رای خواهد داد.

دولت یونان هشدار داده است، تبعات دریافت نکردن وام ۱۷ میلیارد دلاری کشورهای اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول برای این کشور فاجعه بار خواهد بود.

سیاست ریاضت اقتصادی که تا‌کنون به اعتصاب‌ها و تظاهرات متعدد در یونان انجامیده توسط اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول به این کشور پیشنهاد شده است.

……………………………………………………….

یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرد:

«تفاهم دولت و مجلس برای ادغام وزارت‌خانه‌ها»

خبر / رادیو کوچه

کاظم فرهمند نماینده و نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه از به تفاهم رسیدن بحث ادغام وزارت‌خانه‌ها بین دولت و مجلس این کشور خبر داده است

به گزارش فارس، آقای فرهمند که نماینده مردم شهرستان‌های ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز است، اعلام کرد موضوع تفاهم‌های این دو قوه اعلام شده است.

براساس این تصیمات وزارت صنایع و معادن و بازرگانی با هم ادغام شده و تحت عنوان وزارت صنایع و تجارت ادامه فعالیت می‌دهد. اما وظیفه صادرات و واردات به بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی محول می‌شود.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی هم‌چنین افزود: «با توجه به گستردگی وزارت نفت و نیرو ادغام این دو وزارت‌خانه منتفی شد. براساس این تصمیمات وزارت مسکن و راه و ترابری نیز در هم ادغام و به عنوان وزیر راه و شهرسازی فعالیت می‌کنند.»

لازم به اشاره است پیش‌تر تنش مجلس و دولت بر سر ادغام وزارت‌خانه‌ها به بخشی از اختلافات رهبر و رییس جمهوری اسلامی تبدیل شده بود.

هم‌چنین معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی پیشنهاد تاخیر در اجرای تصمیم دولت در ادغام وزارت‌خانه‌ها را نادرست دانسته است.

……………………………………………………….

پس از بازگشت به اوین،

«پیوستن امین‌زاده به اعتصاب‌کنندگان غذا در اوین»

خبر / رادیو کوچه

محسن امین‌زاده‌، فعال سیاسی و معاونت وزارت امور خارجه دولت محمد خاتمی، بعدازظهر سه‌شنبه به زندان اوین بازگشت و از همان موقع به جمع اعتصاب‌کنندگان اوین پیوسته است.

به گزارش کلمه، هم‌اکنون محمد‌جواد مظفر، یکی از اعتصاب‌کنندگان به دلیل فوت مادر همسرش به مرخصی سه روزه آمده است. با پیوستن امین‌زاده به جمع اعتصاب‌کنندگان، هم‌چنان دوازده نفر از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ در اعتراض به شهادت هاله سحابی و هدی صابر در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

محسن امین‌زاده ٢۵ خرداد ٨٨ دستگیر و پس از گذراندن چهار ماه انفرادی به پنج سال زندان محکوم شد. وی برای درمان به مرخصی آمده بود، اما پس از شرکت در مراسم هدی صابر به زندان فراخوانده شد و بعدازظهر سه‌شنبه به زندان بازگشت.

……………………………………………………….

پس از اعلام عفو عمومی از سوی بشار اسد،

«چند کشته و زخمی در درگیری‌های سوریه»

خبر / رادیو کوچه

فعالان سیاسی سوری اعلام کردند روز سه‌شنبه در جریان درگیری حامیان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه و مخالفان وی در چند شهر این کشور دست‌کم هفت تن کشته و شماری نیز زخمی  شده‌اند.

به گزارش رویترز، عمار قرابی، رییس سازمان حقوق بشر سوریه، اظهار داشت: «به دنبال درگیری حامیان و مخالفان بشار اسد، نیروهای امنیتی و ارتش به حمایت از طرف‌داران حکومت در این درگیری دخالت کردند و در این درگیری‌ها تعدادی از مخالفان کشته و مجروح شده‌اند.»

به گفته عمار قرابی در شهرهای حما، حمص و میادین درگیری‌هایی رخ داده است و نیروهای امنیتی و ارتش به سمت مخالفان تیراندازی کرده‌اند.

در شهر میادین در استان دیر‌الزور و  در چهل کیلومتری شرق دمشق و در نزدیکی مرز عراق دست‌کم یک تن کشته و ۱۰ نفر زخمی شده‌اند.

شاهدان عینی نیز در شهر حمص و حما گفته‌اند  هم‌زمان با تجمع هواداران حکومت، مخالفان نیز دست به تظاهرات زدند که نیروهای امنیتی به سوی تجمع مردم معترض تیراندازی کرده‌اند.

این در حالی است که بشار اسد روز سه‌شنبه و تنها ‌یک روز پس از ارایه پیشنهاد ‌گفت وگوی ملی فرمان یک عفو عمومی جدید را صادر کرد.

خبرگزاری دولت سوریه بدون  ارایه جزییات بیش‌تری فقط اعلام کرد که «‌بشار اسد رییس جمهوری، یک فرمان عفو عمومی در مورد تمام جرایمی که قبل از تاریخ بیستم ماه ژوئن روی داده صادر کرده است».

رییس جمهوری سوریه روز ۳۱ ماه می نیز فرمان عفوی برای تمامی زندانیان سیاسی و از جمله اعضای «‌اخوان المسلمین‌» صادر کرده بود. به گزارش گروه‌های مدافع حقوق بشر صدها نفر از زندانیان پس از صدور این فرمان آزاد شدند.

بشار اسد در سخن‌رانی تلویزیونی خود در روز دوشنبه گفته بود: «ما احساس کردیم که این فرمان عفو قانع‌کننده نبوده، بنابراین قصد داریم دامنه آن را گسترش داده تا دیگران را نیز در برگیرد. البته بدون این‌که امنیت کشور به خطر بیافتد.»

به دنبال این سخن‌رانی‌، در روز سه‌شنبه جمعیت وسیعی به حمایت از بشار اسد در مرکز شهر دمشق گردآمدند.

……………………………………………………….

هنگام سفر به آلمان،

«ناپدید شدن مریم مجد عکاس ورزشی ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

به گفته پترا لندرز، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال آلمان، مریم مجد عکاس مطبوعات که روز جمعه ۲۷ خردادماه برای عکاسی از جام جهانی فوتبال زنان قصد داشت به آلمان سفر کند، «ناپدید شده است.»

به گزارش بی‌بی‌سی، پترا لندرز، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال آلمان که قرار بود به هم‌راه خانم مجد و با هماهنگی فیفا کتابی درباره زنان فوتبالیست در جهان منتشر کند با اعلام این خبر گفت: «من نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده است، تمام راه‌های ارتباطی‌ام با او قطع شده است. ایمیل‌ها به او نمی‌رسد، نمی‌توانم با او تماس بگیریم.»

خانم لندرز که روز جمعه به فرودگاه دوسلدورف آلمان رفته با ابراز نگرانی از بی‌خبری از وضعیت خانم مجد گفت: «در فرودگاه منتظر او بودم اما نیامد و تاکنون هیچ خبری نیز از خودش به من نداده است. هیچ شماره‌ای هم از خانواده او ندارم تا تماس بگیرم.»

این بازیکن سابق تیم ملی فوتبال آلمان هم‌چنین اعلام کرد که در ادامه پی‌گیری بی‌خبری از مریم مجد، عکاس مطبوعات ایران به سازمان عفو بین‌الملل نامه نوشته و هم‌چنین در نامه دیگری از دولت آلمان خواسته تا هرچه سریع‌تر با دولت ایران تماس گرفته و موضوع را پی‌گیری کنند.

خانم لندرز نامه‌ای نیز به سفارت ایران نوشته است و امیدوار است هرچه سریع‌تر سفارت به او پاسخ دهد. او در خصوص نحوه آشنایی‌اش با مریم مجد و پروژه مشترک در خصوص کتاب درباره زنان فوتبالیست گفت: «در بهمن ماه مریم را برای مسابقه‌های فوتبال ملی آلمان دیدم و چون عکاس خوبی است و تجربه‌های زیادی در عکاسی فوتبال زنان دارد، به او پیشنهاد کار مشترک دادم و مریم هم استقبال کرد. من همه کارهای سفرش را انجام دادم اما نمی‌دانم چه اتفاقی برایش افتاده است.»

از سویی دیگر برخی رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان از بازداشت مریم مجد توسط نیروهای امنیتی پیش از پرواز خبر داده‌اند.

مریم مجد متولد سال ۱۳۶۵ است و در سال‌های اخیر به طور تخصصی در حوزه ورزش زنان ایران فعالیت می‌کرد.

……………………………………………………….

پس از گذشت چند روز عدم اطلاع‌رسانی،

«کریمیان‌اقبال، زندانی سیاسی در جمع اعتصاب‌کنندگان اوین است»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، مهدی کریمیان اقبال، فعال سیاسی و از اعضای جبهه مشارکت به  اعتصاب‌کنندگان اوین در اعتراض به جان‌باختن هاله سحابی و درگذشت هدی صابر پیوسته است.

به گزارش این رسانه‌ها، وی از نخستین روز اعتصاب غذای ۱۲ نفر، در جمع اعتصاب‌کنندگان قرار داشت اما به دلیل هشدارهای امنیتی که به خانواده‌اش از سوی دادستانی تهران داده شده، از اعلام نام خود به عنوان یکی از اعتصاب‌کنندگان خودداری کرده بود.

به گزارش کلمه‌، دادستان تهران در ماه‌های گذشته ضمن دیدارهای متعدد با خانواده  اقبال از آن‌ها خواسته بود که سکوت کامل کنند و از هرگونه مصاحبه و اطلاع‌رسانی در‌باره وضعیت مهدی اقبال خودادری کنند تا در برابرش دادستان مقدمات مرخصی و هم‌چنین آزادی وی را فراهم کند که به گفته خانواده اقبال این امر صورت نگرفته است.

مهدی کریمیان اقبال در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۸۸ بازداشت شد. وی هم‌اکنون در زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد. در تاریخ ۳۰ اردی‌بهشت ماه ۱۳۸۹ گزارش شد حکم چهار سال حبس تعزیری برای مهدی کریمیان اقبال دردادگاه تجدید‌نظر تایید شده است. در تاریخ ۵ خرداد ماه وی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

در تاریخ ۲۹ مرداد شرایط نامناسب جسمی مهدی کریمیان اقبال در بند ۳۵۰ اوین گزارش شد. در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۸۹ وی برای اولین بار به مرخصی آمد، اما با گذشت ۴۸ ساعت بار دیگر به زندان بازگشت.

……………………………………………………….

طرح استیضاح وزیر خارجه پابرجاست،

«انتصاب معاون اداری و مالی جدید وزارت خارجه»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، پس از موافقت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با استعفای محمدشریف ملک‌زاده از معاونت اداری و مالی این وزارت‌خانه، به‌موجب حکمی از سوی علی‌اکبر صالحی‌، بهروز کمالوندی به این سمت در وزارت امور خارجه منصوب شده است.

به گزارش مهر، در حکم انتصاب کمالوندی آمده است‌: «نظر به خدمات صادقانه و تجربیات ارزنده‌ای که جناب‌عالی در مسوولیت‌های مختلف ابراز داشته‌اید به سمت معاون اداری و مالی منصوب می‌شوید.»

کمالوندی پیش از این سفیر جمهوری اسلامی در زیمبابوه و اندونزی و هم‌چنین در دو دوره نیز به‌عنوان مدیر کل در حوزه‌های امور اداری و نظارت و ارزیابی به فعالیت اشتغال داشته و آخرین سمت وی پیش از این انتصاب‌، معاونت آمریکا وزارت امور خارجه بوده است.

لازم به اشاره است استعفای محمدشریف ملک‌زاده هم‌زمان با ارایه طرح استیضاح علی‌اکبر صالحی در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت اما پس از این استعفا نیز مجلس شورای اسلامی از عدم رد طرح استیضاح خبر داده است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,