Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
مجله جاماندگان-‌سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-‌قسمت صد‌و‌سی‌‌و‌سوم

«همه چیز برای ما خوب است»

2011 June 23

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

خبرها زیادست، آن‌قدر زیاد که برای انتخاب سوژه به مشکل نمی‌خوری، دختری روی پلی از گرسنگی غش می‌کند، در تلویزیون ملی مردی عجیب ادعا می‌کند «تنها کشور در کره زمین هستیم که هیچ خانواده‌ای در آن گرسنه نیست»، خبرگزاری آفتاب در واکنش به این سخنان، گزارشی را با عنوان «این‌جا چابهار، صدای فقر است» در بین چهار تیتر اصلی خود و در کنار سخنان رییس دولت منتشر می‌کند، زن بیوه‌ای را به جرم دزدیدن دو بسته گوشت دست‌گیر می‌کنند و روح ژان ‌وال‌ژان به چالش کشیده می‌شود، نمایندگان مجلس با سرعتی که از آنان بعید است پس از اذن رهبری به عقده‌گشایی پرداخته و آمار واقعی از شرایط اقتصادی رو می‌کنند، تجاوز گروهی هم که عرفی شده و جرم زنان هم در این رابطه محرز است و خلاصه همه چیز برای ما خوب است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آمارهای رسمی کمیته امداد امام‌خمینی هم نشان می‏دهد که در حال حاضر بیش از 6 هزار خانوار نیازمند در کشور در کپر و آلونک زندگی می‏کنند و تنها سرپناه بیش از 30 هزار خانوار دیگر نیز، چادر است و استان‌های نفت‌خیز هم که درصدر لیست فقرا نشسته‌اند.

تعریف فقر هم که عوض شده، دیگر فقر نسبی نیست و در مقایسه با سطح رفاه یک جامعه محاسبه نمی‌شود و فقط وقتی فقیری که از گرسنگی بمیری، آن‌هم نه در خانه‌ات، خانه اجاره‌ای‌ات، کپرت، فقط در گوشه خیابان قبول است، آن‌هم وقتی که کاملن سالم باشی و پزشک قانونی اثبات کند معتاد نبودی و سرطان نداشتی و سکته نکرده‌ای و از شدت گرسنگی مرده‌ای، که البته در این صورت مشخص می‌شود که دروغ‌گو و تنبل و بی‌عرضه بوده‌ای نه فقیر زیرا در کشوری که شام 168.000 تومانی سرو می‌شود حتمن زباله رستورانی می‌توانسته سیرت کند که توی بی‌لیاقت به آن رجوع نکرده‌ای، در این حالت باید خدایت را شکر کنی که مرده‌ای وگرنه به جرم اقدام علیه امنیت ملی و اهانت به رییس جمهوری برای اشاعه دروغ و افترا به قصد تضعیف دولت مورد تجاوز گروهی بازجویان‌ات قرار می‌گرفتی.

از همه مهم‌تر آن‌که در کشوری که وزیر کار و امور اجتماعی‌اش می‌گوید‌: «نمی‏دانم خط فقر چقدر است»

از همه مهم‌تر آن‌که در کشوری که وزیر کار و امور اجتماعی‌اش می‌گوید‌: «نمی‏دانم خط فقر چقدر است» و دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت رسمن اعلام می‌کند که یک سوم کل کودکان ایرانی از سوتغذیه رنج می‏‌برند سو تغذی‌ه‏ای که به گفته کارشناسان عامل کوتاهی قد بیش از 7 درصد از کودکان و لاغری مفرط 15 درصد آنان شده است، «البته به شرط این‌که این کودکان مشکلات سو تغذیه را طاقت بیاورند و زنده بمانند»، دیگر نباید نگران سوتغذیه 20 درصد از بزرگ‌سالان باشی، تازه این ارقام آمار دولتی است که اگر نیمی از استعداداش را در آمار سازی به تجار داده بود، تمامی بانک‌ها و اداره مالیات ورشکسته شده بودند.

البته گمان بد نبر، ایران حداقل 70.000.000 جمعیت دارد و براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی 12 میلیون از سو‌‌تغذیه رنج می‌برند. این رکورد خوبی‌ست زیرا با این حساب مرگ و میر بر اثر گرسنگی تنها سربارها را از میان می‌برد و خودی‌ها و آمفوترها می‌مانند.

عادل آذر رییس مرکز آمار هم اعلام کرده بود در ایران بیش از 10 میلیون نفر زیر خط فقر مطلق و بیش از 30 میلیون نفر زیر خط فقر نسبی به سر می‌برند، حالا باید پیدا کرد معنای جدید فقر نسبی را، اگر فقر مطلق معنی شود از گرسنگی مردن پس فقر نسبی می‌شود از گرسنگی غش کردن، از گرسنگی دزدی کردن، از گرسنگی تن‌فروشی کردن، از گرسنگی خودکشی کردن و…

کارتن‌خوابی شاید در استوا ممکن باشد اما در ایران چهار فصل حداقل داشتن کپری الزام است، اما مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری تهران می‌گوید: «تنها در طول سال 1389 یک هزار و 600 کارتن‌خواب از سطح شهر تهران جمع‌آوری و سازمان‌دهی شده‏اند.» تنها راه چاره آن‌ست که اگر معتاد نباشی و سالم باشی با آگهی و دیوارنویسی به فروش اعضای بدن اقدام کنی، اگر بهار وارد معامله شوی شاید تا رسیدن زمستان کپری جور شود که در سوز گداکش‌اش بقیه اعضایت سالم بماند.

نکته‌ای که نباید از یاد برد آن‌ست که دولت در حکمی مترق برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا از سال 1361 فروش اعضای بدن را آزاد کرد، براساس آمار انجمن حمایت از بیماران کلیوی، در ایران 33 هزار بیمار کلیوی و دیالیزی وجود دارند. بر اساس گزارشات همین انجمن بیش از 95 درصد کلیه‌های اهدایی به صورت فروش کلیه انجام می‌شود و بیش از 50 درصد اهداکنندگان کلیه در رده سنی 25 تا 26 سال قرار دارند. اواسط سال گذشته اعلام شد قیمت فروش کلیه در کشور به مبلغ بالای 15 میلیون تومان رسیده و تنها در سال گذشته بیش از دو هزار و صد پیوند کلیه در ایران انجام شد. این به آن معناست که سال گذشته یک هزار و 550 نفر در ایران به دلیل فقر مجبور به فروش کلیه خود شدند. به احتساب آمار رسمی دولتی 998 نفر از این تعداد سنی بین 25 تا 26 سال داشته‏اند و مبلغ درآمدشان از هزینه‌های یک کپر هم بیش‌تر است، البته بگذریم که تمامی این افراد به علت سبک زندگی‌شان با وجود نقص عضو عمدی‌شان چند سال دیگر در صف دیالیزی‌ها و بیماران کلیوی خواهند نشست، صفی شلوغ و طولانی که دیگه کسی نمونده تا به اون‌ها کلیه بده .

خدا را شکر از آن‌جا که حال همه ما خوب‌ است، هم‌چنان زنان و دختران ایرانی به اذعان شاهدان هم‌چنان بیش‌ترین قیمت و بالاترین متقاضی را دارند، بحمداله شیوخ عرب بیش‌ترین پول را برای دختران ایرانی پرداخت می‌کنند و علاقه‌مند هستند این دختران بین 14 تا 20 سال سن داشته باشند.

و همه می‌دانیم گروه زیادی از زنان با اطلاع یا اجبار همسر، پدر و برادر خود به تن‌فروشی مشغول هستند. تحقیقات سعید مدنی فاش ساخته که دلیل بسیاری از زنانی که دست به این کار می‏زنند رفع نیازهای مالی برای احتیاجات اولیه زندگی است. هم‌چنین در تحقیقات سعید مدنی آمده در سال 1347 «بیش از نود در صد زنان تن فروش بی‌سواد و کم‌سواد بوده‌اند، درحالی‌که امروز کم‌تر از 5 در صد آن‌ها بی‌سواد یا کم‌سواد هستند.»

حسین‌علی زاهدی‌پور، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی و عضو کارگروه زنان و دختران آسیب‌دیده و در معرض آسیب در همایش اسلام و آسیب‌های اجتماعی در سال 87 عنوان کرده بود: «11 درصد فاحشه‌های تهران با اجازه همسران‌شان تن‌فروشی می‌کنند.»

حتمن به خاطر داشته باشید که آبرومندانه‌ترین روش برخورد با فقر، خودکشی است، اخبار فراوانش هم که در تمامی جراید صفحه پرکن است، آمار مرکز اجتماعی ناجا در سال 88 نشان می‌داد که در میان قربانیان خودکشی در این سال، 55 درصد وضعیت اقتصادی پایین، 30 درصد وضعیت اقتصادی متوسط و تنها 15 درصد وضعیت اقتصادی بالا داشته‏اند. در ایلام بی‌کاری و فقر عامل نزدیک به 70 درصد خودکشی‏ها است. در سال حدود 400 مورد خودکشی در استان 580 هزار نفری ایلام اتفاق می‌افتد که سهم زنان از این تعداد 220 نفر است و ایلام بالاترین نرخ بی‌کاری را دارد.

از آن‌جایی که حال ما خوب است، گمان نمی‌کنیم علت‌العلل بیماری‌های روانی و شیوع آن به علت فقر باشد و یا آن‌گونه که آقای احمدی‌نژاد صدیق گفت دهک‌های پایین جامعه با وجود یارانه‌ها کاملن از صحنه ایران به زودی حذف بشوند، ما فکر می‌کنیم آن‌ها حذف می‌شوند نه آن‌که به طبقات دیگر افزوده شوند، به صورت کلی از قید حیات آزاد و از گیتی حذف می‌شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,