Saturday, 18 July 2015
15 June 2021

«خبرهای بیست و سوم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 23

رییس قوه قضاییه:

«سیاست‌ ما پذیرش گزارش‌گر سازمان ملل نیست»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، در گفت‌و‌گویی تلویزیونی در واکنش به انتخاب گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران، اعلام کرد پذیرش گزارش‌گر ویژه از سیاست‌های ایران نیست.

به گزارش ایرنا، لاریجانی اظهار داشت: «این کشور با سازمان ملل متحد در رابطه با حقوق بشر تعامل خواهد کرد ولی سیاست‌ آن پذیرش گزارش‌گر نیست.»

پیش از این علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفته بود که این کشور خود خواستار تعیین «گزارش‌گر موضوعی» بوده است و این فرد به تهران سفر خواهد کرد.

آقای لاریجانی در سخنان خود از آمادگی ایران برای تعامل با سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر خبر داد اما تاکید این هم‌کاری در «چارچوب‌های منطقی و نه به عنوان ابزاری علیه» این کشور خواهد بود.

آقای لاریجانی هم‌چنین با متهم کردن آمریکا به نقض حقوق بشر گفت: «هنوز زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب را فراموش نکرده‌ایم.»

لازم به یادآوری است شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هفته گذشته احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو را به عنوان گزارش‌گر ویژه برای ایران معرفی کرد.

………………………………………………….

رییس جمهوری آمریکا:

«آغاز خروج نظامیان آمریکا از افغانستان با 33 هزار نیرو از سال 2011»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا شام‌گاه چهارشنبه در یک سخن‌رانی زنده تلویزیونی از خروج ده هزار نظامی مستقر در افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۱ خبر داده است. آقای اوباما اعلام کرد ۲۳ هزار سرباز دیگر آمریکایی نیز تا سپتامبر آینده از افغانستان خارج خواهند شد.

به گزارش ای‌بی‌سی‌نیوز، به این ترتیب «نظامیان مازاد» آمریکا که در سال نخست ریاست جمهوری باراک اوباما به افغانستان اعزام شدند، تا پایان تابستان آینده از این کشور خارج خواهند شد.

باراک اوباما گفت پس از این تاریخ نیز خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان با روند ثابتی ادامه خواهد داشت و ماموریت این سربازان به تدریج از شرکت در عملیات رزمی به پشتیبانی ارتش افغانستان تغییر خواهد یافت.

آقای اوباما گفت: «تا سال ۲۰۱۴ روند انتقال (مسوولیت تامین امنیت) کامل خواهد شد و مردم افغانستان مسوول امنیت خود خواهند بود.»

باراک اوباما تاکید کرد خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان از موضع قدرت انجام می‌شود و گفت القاعده بیش از هر زمان دیگری پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ تحت فشار است.

آمریکا ده سال است درگیر جنگ در افغانستان است که هفته‌ای دو میلیارد دلار هزینه دارد.

به همین علت ادامه حضور نظامی در افغانستان نارضایتی‌هایی را به هم‌راه داشته و ۲۷ سناتور آمریکایی به تازگی در نامه‌ای خطاب به آقای اوباما خواهان تسریع در خروج از این کشور شدند.

………………………………………………….

دبیر کل سازمان ملل متحد:

«سخنان اسد درباره اصلاحات اعتبار ندارد»

خبر / رادیو کوچه

بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای عنوان کرد که اظهارات بشار اسد رییس جمهوری سوریه در خصوص اصلاحات «اعتبار» زیادی ندارد و خواستار موضع‌گیری شورای امنیت سازمان ملل در مورد بحران داخلی سوریه شد.

آقای بان به خبرنگاران گفت: «من اعتبار زیادی در حرف‌هایی که او زده است نمی‌بینم. این وضعیت تا چه زمانی باید ادامه یابد. او واقعن باید تدابیر جدی ای اتخاذ کند.«

دبیر کل سازمان ملل که روز سه‌شنبه برای یک دوره پنج ساله دیگر به عنوان دبیرکل سازمان ملل انتخاب شد بر مفید بودن موضع‌گیری شورای امنیت در مورد بحران سوریه تاکید کرد.

این در حالی است که کشورهای غربی مایل به صدور قطع‌نامه‌ای در محکومیت خشونت‌ها در سوریه بوده‌اند اما چین و روسیه با آن مخالفت کرده‌اند.

لازم به اشاره است این شدیدترین انتقاد آقای بان از دولت سوریه تلقی می‌شود که مسوولیت خشونت‌ها را به گردن گروه‌های مسلح انداخته است.

………………………………………………….

رهبر لیبی:

«ناتو متهم به قتل و کشتار دسته‌جمعی است»

خبر / رادیو کوچه

معمر قذافی، رهبر لیبی، کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو را متهم به قتل و کشتار دسته‌جمعی در این کشور کرده است. او در یک پیام صوتی که شام‌گاه چهارشنبه از تلویزیون دولتی لیبی منتشر شد، کسانی‌که این بمباران را انجام دادند «مجرم» خواند.

این اظهارات دو روز پس از کشته‌شدن خانواده دست‌یارش در یک بمباران هوایی و ساعاتی پس از تدفین آن‌ها پخش شد.

ناتو از کشته‌شدن غیرنظامیان ابراز تاسف کرده اما گفته است ساختمانی که مورد حمله قرار داده «مرکز فرماندهی و کنترل» بوده است.

پیش‌تر فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به لیبی خواستار توقف فوری درگیری‌های خشونت‌آمیز شد.

او هم‌چنین گفت که ناتو باید جزییاتی درباره حملات هوایی در لیبی ارایه دهد و دستورالعملی درباره «اشتباهات فاحشی» که منجر به تلفات غیر‌نظامی می‌شود، تهیه کند.

اما آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، گفته است بمباران‌های هوایی برای حفاظت از غیرنظامیان صورت می‌گیرد و ادامه می‌یابد.

او تکرار کرد که ناتو مشغول بررسی گزارش های لیبی درباره کشته شدن هفت غیرنظامی در بمباران هوایی هفته پیش است، اما افزود این نیروهای سرهنگ قذافی هستند، نه ناتو، که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

………………………………………………….

برای انتخابات ریاست فدراسیون جهانی فوتبال،

«فیفا بن‌همام را به تلاش برای پرداخت رشوه متهم کرد»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس یک گزارش فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، که در رسانه‌ها منتشر شده است از شواهد قانع‌کننده‌ای در خصوص پرداخت رشوه توسط محمد بن‌همام در انتخابات ریاست فیفا خبر داده است.

به گزارش پرس آسوسیشن، کمیته اخلاقی فیفا نیز نتیجه‌گیری کرده است که جک وارنر قائم مقام سابق فیفا «در معاونت فساد» نقش داشته است.

وارنر روز دوشنبه از مقام خود در فیفا و کلیه فعالیت‌های خود در زمینه فوتبال استعفا داد.

در نتیجه فدراسیون جهانی فوتبال کلیه تحقیقات درباره جک وارنر را پایان داد و افزود که «فرض هم‌چنان بر بی‌گناهی» اوست.

با این حال گزارش کامل کمیته اخلاق به سرپرستی پتروس داماسب، قاضی نامیبیایی، حاکی است که شواهد «جامع، قانع‌کننده و قاطعی» از پرداخت رشوه به مقام‌ها برای حمایت از بن‌همام در انتخابات ریاست فیفا وجود دارد و جک وارنر آن را تسهیل کرده بود.

بن همام برای کسب ریاست فیفا علیه سپ بلاتر رقابت می‌کرد اما روز ۲۹ می خود را کنار کشید.

………………………………………………….

در پنجمین روز از اعتصاب غذا در اوین،

«انتقال مومنی و قدیانی از اعتصاب‌کنندگان به بهداری»

خبر / رادیو کوچه

عبداله مومنی و ابوالفضل قدیانی دو نفر از اعتصاب‌کنندگان اوین در پی وخامت اوضاع جسمی‌شان روز چهارشنبه به بهداری اوین منتقل و توسط پزشکان بهداری معاینه شدند و کمک‌های پزشکی را دریافت کرده‌اند.

به گزارش کلمه‌، این دو نفر در پنجمین روز اعتصاب غذای خود دچار ضعف شدید جسمی شدند که با تاخیر به بهداری منتقل شدند.

ابوالفضل قدیانی ۶۵ ساله به بیماری قلبی مبتلا است.

اعتصاب غذای نامحدود ۱۲ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در اعتراض به جان‌باختن هدی صابر و درگذشت هاله سحابی وارد پنجمین روز خود شده است و اوضاع برخی از اعتصاب‌کنندگان نامناسب گزارش شده است.

ابوالفضل قدیانی و عبداله مومنی پس از دریافت کمک‌های پزشکی دوباره به بند ۳۵۰ اوین منتقل شده‌اند و وضعیت‌شان در حال حاضر مناسب گزارش شده است.

بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، مهدی کریمیان اقبال، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض‌اله عرب‌سرخی، ابوالفضل قدیانی، محسن امین‌زاده، محمدرضا مقیسه و عبداله مومنی ۱۲ زندانی هستند که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند.

………………………………………………….

رسانه‌های داخلی ایران اعلام کردند:

«حمله تروریستی ناموفق به هیت نفتی ایران در عراق»

خبر/ رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، یک حمله تروریستی به هیت نفتی جمهوری اسلامی که در سفر به عراق به سر می‌برد، ناموفق باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، یک مقام شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران، گفته است که هیت ۵ نفره ایرانی پیش‌از‌ظهر چهارشنبه پس از پایان مذاکره با معاون وزیر نفت عراق، در مسیر مراجعه به وزارت برق این کشور مورد حمله تروریستی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، هیچ‌گونه آسیبی به هیت ایرانی وارد نشد و مقامات ایرانی مذاکرات خود را با مقامات وزارت برق عراق انجام داده و قراردادهای فروش فرآورده‌های نفتی ایران به نیروگاه‌های عراق را به امضا رساندند.

سرپرست هیت ایرانی، علیرضا ضیغمی، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی این کشور بوده که برای مذاکره در مورد فروش سوخت و فرآورده‌های نفتی به عراق سفر کرده بود.

………………………………………………….

صبح روز دوشنبه رخ داد،

«آتش‌سوزی خراب‌کارانه در اتاق منشی‌های آیت‌اله هاشمی»

خبر / رادیو کوچه

مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار اطلاعیه‌ای از وقوع آتش‌سوزی «خراب‌کارانه» در اتاق منشی‌های آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع، خبر داده است.

بر اساس اطلاعیه مجمع که خبرگزاری‌های داخلی و دولتی آن را منتشر کرده‌اند این آتش‌سوزی در ساعت2:30 بامداد دوشنبه سی‌ام خرداد رخ داده است.

اطلاعیه مجمع تشخیص می‌گوید یکی از اتاق‌های ساختمان قدس، دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در اقدامی «خراب‌کارانه» دچار حریق شد و تمام وسایل آن در آتش سوخت.

مجمع تشخیص این اقدام را «قابل تامل و مشکوک» خوانده و اعلام کرده است که شخصی با ورود به ساختمان قدس، با وسیله‌ای اتاق محل استقرار منشی‌های آیت‌اله هاشمی رفسنجانی را به آتش کشیده و متواری شده است.

این اطلاعیه می‌گوید منشی کشیک دفتر مجمع که در اتاق در حال استراحت بوده دچار سوختگی و به بیمارستان منتقل شده است.

مطابق اعلام مجمع تشخیص مصلحت، علی‌رغم حضور ماموران آتش‌نشانی و جلوگیری از گسترش آتش به قسمت‌های دیگر این ساختمان، اتاق منشی‌های رییس مجمع تشخیص مصلحت با تمام وسایل آن در شعله‌های آتش سوخته است.

اطلاعیه مجمع می‌گوید که دوربین‌های حفاظتی از لحظه ورود «خراب‌کار» به مجمع تا لحظه فرار از چهره او تصویرهای روشنی ثبت کرده‌اند که این تصاویر در اختیار مراجع و مسوولان ذیربط قرار گرفته است.

اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت می‌گوید: «در صورت تلاش مناسب نهادهای حفاظتی و امنیتی ذیربط، همه ابعاد این حادثه آشکار می‌شود و اطلاعات به دست آمده در زمان مناسب در اختیار امت بزرگوارمان قرار خواهد گرفت.»

مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی از کاخ مرمر تهران مستقر است که نام آن در سال های اخیر به ساختمان قدس تغییر داده شده است.

………………………………………………….

روز پنج‌شنبه روی داد،

«معاون مستعفی وزارت خارجه بازداشت شد»

خبر / رادیو کوچه

رییس شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و معاون مستعفی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش فارس، یک مقام آگاه در گفت‌وگویی از بازداشت محمد شریف ملک‌زاده رییس شورای عالی ایرانیان خارج از کشور خبر داد.

ملک‌زاده چندی پیش از سوی علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه به سمت معاونت مالی و اداری این وزارت‌خانه منصوب که این انتصاب با واکنش نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی روبه‌رو شد و وزیر امور خارجه را در آستانه استیضاح قرار داد.

وزارت اطلاعات نیز طی نامه‌ای به وزیر امور خارجه صلاحیت ملک‌زاده برای تصدی مسوولیت جدید را رد کرد.

ملک‌زاده با گذشت چند روز استعفای خود را به وزیر امور خارجه ارایه کرد. با پذیرش استعفای وی از سوی علی‌اکبر صالحی موضوع استیضاح وزیر امورخارجه نیز منتفی شد.

………………………………………………….

در حمایت از ۱۲ زندانی بند ۳۵۰ اوین،

«اعتصاب غذای شش زندانی سیاسی رجایی‌شهر»

خبر / رادیو کوچه

شش تن از زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج از روز پنج‌شنبه، در حمایت از ۱۲ زندانی بند ۳۵۰ اعتصاب غذای خود را آغاز کرده‌اند.

به گزارش کلمه، کیوان صمیمی، عیسی سحر‌خیز، مسعود باستانی، علی عجمی، جعفر اقدامی و حشمت‌اله طبرزدی شش زندانی سیاسی رجایی شهر کرج هستند که اعلام کردند تا زمانی که هم‌راهانشان در بند ۳۵۰ اوین در اعتصاب غذا هستند با آنان هم‌راه خواهند بود و اعتصاب می‌کنند.

این در حالی است که اعتصاب زندانیان سیاسی اوین وارد ششمین روز خود شده است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,