Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
سوم تیر - بیست‌و‌چهارم ژوئن

«تقویم تاریخ سوم تیر»

2011 June 24

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1383 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «عباس جلالی سوسن آبادی»، نگارگر و مینیاتوریست بزرگ ایرانی است. او هم‌زمان با شروع تحصیل ابتدایی به تعلیم نقاشی پرداخت و با فاصله کوتاهی به صلاح‌دید استادش رهسپار کلاس نگارگری استاد «الطافی» شد. وی با آن‌که از معلولیت جسمانی رنج می‏برد، توانست مینیاتور را طرز و طرازی دیگر بخشد. صورت کارهای او با استفاده کم‌تر از رنگ‌ها، تلفیق تشعیرها با متن اصلی و … از سنت دیرینه مینیاتور جدا می‏شد. محتوای این آثار نیز، برخلاف آن سنت پیشین، با اندیشه‏ورزی درآمیخته بود و بیش‌تر، رنج‌ها و دردهای انسان امروزین را به تصویر می‌کشید. استاد جلالی دیوان رباعیات «خیام» را هم به تصویر کشید. در کارهای سوسن آبادی، عناصری غریب هم‌چون «دیوان و پریان»، «انسان‌های مسخ‏شده» و «زنان رنج‏دیده» نیز دیده می‌شوند.‌

1287 خورشیدی – روز برقراری حکومت نظامی در تهران است. یک روز پس از به توپ بستن مجلس، «محمدعلی شاه قاجار» برای تعطیلی اجتماعات و انجمن‏های ملی، حکومت نظامی را در تهران اعلام کرد. طی این فرمان، تجمع مردم در شهر ممنوع و به ماموران دستور داده شد تا با شلیک گلوله مانع از اجتماع افراد شوند. «لیاخوف» روسی فرمانده نیروهای قزاق هم مامور شد تا با استفاده از نیروهای خود، افراد مسلح را در شهر بازداشت کنند. همچنین برای جلوگیری از تحصن مردم در سفارت‌خانه‏ها عفو عمومی اعلان کردند. هدف از این کار، فریفتن مشروطه‏خواهان متواری بود، چنان که بدین وسیله، عده بسیاری دستگیر شدند.

1812 میلادی – آغاز حمله بزرگ «ناپلئون بناپارت» (Napoleon Bonaparte) پادشاه فرانسه به روسیه است. هرچند وی در سال 1807 پیمان عدم تعرض به روسیه را امضا کرده بود، اما به‌تدریج روابط این دو کشور تیره شد. در نتیجه، ناپلئون با بزرگ‏ترین ارتشی که تا آن زمان به جنگ برده بود به روسیه حمله کرد. سرعت پیش‌روی نیروهای فرانسوی در آغاز این حمله، حتا با وسایل و تجهیزات امروزی هم عجیب و باورنکردنی است. او فاصله مرزهای آن روز روسیه با لهستان تا مسکو را در کم‌تر از سه ماه پیمود و روز چهاردهم سپتامبر 1812  وارد «مسکو شد». ناپلئون گمان می‏کرد که با فتح مسکو، روسیه را به قلمرو امپراتوری خود خواهد افزود، ولی نتیجه جنگ شکست ناپلئون بود‌. این شکست پایان اقتدار بناپارت را رقم زد و از آن پس در برابر اتحاد کشورهای مخالف خود، ناکام ماند. در واقع نقطه آغاز فروپاشی امپراتوری ناپلئون، با شکست او در روسیه رقم خورد.

1287خورشیدی – روز قتل «میرزا جهانگیرخان شیرازی» مدیر روزنامه «صور اسرافیل» به‌دستور «محمدعلی شاه» است. او در 18 سالگی در مدرسه «دارالفنون» در «تهران» به تحصیل علوم و فنون جدید پرداخت و یکی از دانش‌مندان زمان شد. در این هنگام بود که نهضت آزادی‏خواهی آغاز شد و او با حضور در جلسات و مجامع مخفی این نهضت، با بزرگان سیاسی ایران آشنا و خود یکی از ارکان عمده آزادی‏طلبان به شمار رفت. وی در اوایل سلطنت محمدعلی شاه قاجار، روزنامه صور اسرافیل را راه‏اندازی کرد و از مشروطه دفاع کرد. او سرانجام پس از اشغال مجلس توسط قوای روس، به دستور محمدعلی شاه دستگیر شد و در چنین روزی در  «باغ‌شاه» به قتل رسید.

1843 میلادی – در چنین روزی «کوره‌های ذوب فلزات» توسط «هنری بسمر» (Henry Birth Bsmr) صنعت‏گر انگلیسی، اختراع و به «کوره‏های بسمر» موسوم شد. وی در این کوره‏ها روشی اقتصادی برای حذف کربن از چدن خام را عملی ساخت. این کوره‏های مرتفع وسیله بسیار مناسبی برای تسهیل در امر ذوب فلزات است و استفاده از آن‌ها در امور صنعتی، بسیار کاربرد دارد به‌طوری که امروزه این کوره‏ها در سراسر جهان مورد استفاده کارخانه‏های ذوب فلزات قرار گرفتند. پس از راه‏اندازی شیوه بسمر، صنعت‏گران توانستند فولاد را با سرعت فراوان و ارزان قیمت تهیه نمایند.

——————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1948 میلادی – محاصره «برلین غربی» توسط نیروهای شوروی و قطع راه‌های زمینی به‌این شهر اشغال شده، آغاز شد که به ‌تشدید جنگ سرد انجامید.

1286 خورشیدی – پس از پیروزی نهضت مشروطه و روشن‌شدن خطر انحراف آن، اقدامات «شیخ فضل‏اله نوری» علیه مشروطه آغاز شد. وی در چنین روزی در راس عده‏ای از روحانیون و اصناف که بالغ بر پانصد نفر می‏شدند در اعتراض به‌‌این نهضت، تحصن و تقاضای جدی از شاه به‌عمل آوردند که باید مشروطه، مشروعه شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,