Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت «مهستی»

«روزنگاشت / مهستی بانوی آواز گل‌ها و دل‌ها»

2011 June 24

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

چهارم تیرماه برابر با چهارمین سال‌روز درگذشت «مهستی» خواننده موسیقی سنتی و پاپ ایرانی است. او زاده سال 1325 بود و از او بیش از سی‌و‌پنج آلبوم برجای مانده‌ است. مهستی پس از چهار سال مبارزه با بیماری سرطان در چنین روزی در سال 1386 در کالیفرنیا درگذشت و در لوس‌‌آنجلس در کنار خواهرش هایده و مادرش به خاک سپرده شد. از وی با عنوان‌هایی چون بانوی آواز گل‌ها و دل‌ها یاد می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«افتخار دده‌بالا» با نام هنری «مهستی» در بیست‌و‌پنجم  آبان سال ۱۳۲۵ خورشیدی در تهران زاده شد. «پرویز یاحقی» استعداد خوانندگی مهستی را در نوجوانی در او کشف کرد و شروع کار مهستی در سن هفده سالگی با برنامه «گل‌ها» بود، که با خواندن ترانه‌ای به نام «آن که دلم را برده خدایا» ساخته «بیژن ترقی» در سبک موسیقی کلاسیک ایرانی اجرا شد.

 

در ابتدا خانواده وی نسبت به آواز خوانی او رضایت نداشتند چرا که در آن دوران خوانندگی برای یک زن مناسب تلقی نمی‌شد. در دهه چهل پخش آوازهای نخستین مهستی در مجموعه گل‌های رنگارنگ از رادیو ملی ایران، اعتبار هنری وی شد و او یکی از خوانندگان محبوب مردم شد. خواهر مهستی «هایده» نیز یکی از بزرگ‌ترین خوانندگان موسیقی پاپ ایران بود که یک‌سال‌و نیم پس از خواهرش  پا در وادی هنر گذاشت. گفته شده مهستی نام خود را از «مهستی گنجوی» شاعر ایرانی وام گرفته بود.

مهستی با گروه کثیری از ترانه‌سازان ایرانی در سبک‌های گوناگون، از پرویز یاحقی و علی تجویدی و اسداله ملک گرفته تا انوشیروان روحانی، صادق نجوکی، محمد حیدری و منوچهر چشم‌آذر و با ترانه سرایانی چون بیژن ترقی، تورج نگهبان، لیلا کسری(هدیه)، هما میرافشار، همایون هشیارنژاد و ژاکلین هم‌کاری داشت و در حدود شصت اثر او از «جهانبخش پازوکی» است.

وی کمی پیش از انقلاب از ایران خارج شد ابتدا به «بریتانیا» و سپس برای همیشه به آمریکا رفت. بیشتر آثاری که او پس از طی زمان و هم‌راه با گرایش عمومی برای موسیقی پاپ به‌خصوص در دوران پس از انقلاب اسلامی ایران آهنگ‌هایی در همین سبک بود.

در مورد زندگی خصوصی مهستی گفته شده که وی  دوبار ازدواج کرد، ولی هر دوی ازدواج‌ها وی دوامی نداشته است. او از ازدواج اول با «کورس ناظمیان» صاحب دختری به نام «سحر» است و ازدواج دوم وی هم با «بهرام سنندجی» صاحب کارخانه کفش بوده است.

در سال ۲۰۰۵ میلادی برابر با 1384 خورشیدی، آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه از او برای بیش از چهل سال فعالیت در زمینه موسیقی سنتی و پاپ ایرانی تقدیر به عمل آورد. از مهستی خواننده موسیقی اصیل و پاپ ایرانی بیش از سی‌و‌پنج  آلبوم از جمله: آشفته، از خدا خواسته، هوای عاشقی، موج، سپیده‌دم و تقدیر باقی‌مانده است. آلبوم آخر وی نیز با نام  «از خدا خواسته» است که «شادمهر عقیلی» عهده‌دار موسیقی و تنظیم کارش با ترانه‌هایی سروده شده توسط «مریم حیدرزاده» است.

 

و اما مهستی که تا حدود چهار سال بیماری سرطان  خود را از اطلاع عامه مردم پنهان نگاه داشته و تحت درمان بود در نوروز ۱۳۸۶ قرار داشت که کنسرتی در دبی انجام دهد که به علت ظهور مجدد علایم بیماری، در بیمارستانی در آن شهر بستری شد و سپس به لس آنجلس بازگشت و در برنامه تلویزیونی در مصاحبه با «نادره سالارپور» دختر برادرش، به هم‌راه پزشک خانوادگی، حضور پیدا کردند و اعلام کردند که به بیماری سرطان مبتلاست و باید پرتو درمانی شود. بدین منظور پس از انجام مداوا به هم‌راه سحر دخترش به شمال کالیفرنیا رفت.

و سرانجام مهستی معروف به بانوی آواز گل‌ها و دل‌ها، در روز دوشنبه چهارم تیرماه سال ۱۳۸۶ خورشیدی، بر اثر بیماری سرطان روده بزرگ در «کالیفرنیا» درگذشت. پیکر وی پس از انتقال از شمال کالیفرنیا، در هشتم تیر در گورستان «وست وود» در لس‌آنجلس در کنار مزار خواهرش هایده و مادرشان، به خاک سپرده شد و هزاران نفر و از جمله هنرمندان برجسته ایرانی مقیم خارج از کشور و «جمشید دلشاد» نخستین شهردار ایرانی «بورلی هیلز» در ایالت کالیفرنیا در مراسم خاک‌سپاری وی شرکت کردند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

بیوگرافی خوانندگان ایرانی

وبلاگ مسافر

تصویری از مهستی

ترانه سال

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,