Saturday, 18 July 2015
18 June 2021

«چهار ساعت درگیری و حمله ده‌ها نفر به بیمارستان ‌هاشمی نژاد مشهد بدون حضور پلیس»

2011 June 24

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: جرس

به گزارش خبرنگار جرس از مشهد، جمعه 26 خرداد ده‌ها تن با سلاح سرد به بیمارستان‌ هاشمی نژاد مشهد حمله کرده و به ارعاب و ضرب و شتم کادر پزشکی، بیماران و مردم حاضر در این بیمارستان پرداختند.

بر اساس گزارش فوق، درحالی‌که در هفته گذشته و برای جلوگیری از اعتراضات و راهپیمایی مردمی بار‌ها ماموران پلیس، یگان ویژه، امنیتی و لباس شخصی خیابان‌های مشهد را در اختیار گرفته و حالت حکومت نظامی ایجاد کرده بودند، 150 نفر بدون حضور هیچ پلیسی به بیمارستان‌ هاشمی نژاد حمله کردند.

به گزارش روزنامه خراسان جمعه 26 خرداد در پی انتقال دو فرد مجروح در اثر ضربات چاقو به بخش جراحی بیمارستان‌ هاشمی نژاد مشهد ، 150 تن از اراذل و اوباش وابسته به این دو تن به بیمارستان ‌هاشمی نژاد مشهد حمله کرده و 4 ساعت فضای بیمارستان را متشنج کردند. مهاجمان به ضرب و شتم کادر پزشکی بیمارستان پرداختند و با سلاح سرد کادر بیمارستان را تهدید کردند.

علی رغم حضور 4 ساعته این افراد در بیمارستان‌ هاشمی نژاد و برهم زدن آرامش این بیمارستان، هیچ نیروی پلیس در این بازه در بیمارستان حاضر نشد.‏

گفتنی است در حالیکه روزنامه خراسان ‏در روز دوشنبه گزارش مفصلی با تیتر ” 4 ساعت وحشت و اضطراب در پی حمله مهاجمان چاقو به دست به بیمارستان ‌هاشمی نژاد مشهد” در این رابطه منتشر کرده بود ، این گزارش از وبسایت این روزنامه بلافاصله حذف شد. پس از حذف این گزارش از وبسایت روزنامه خراسان ، فرمانده نیروی انتظامی مشهد در گفتگو با این روزنامه از حضور تن‌ها دو نفر فرد مجروح در این حمله خبر داده است.

فرمانده انتظامی مشهد در همین زمینه به خراسان گفت که اسماعیل و حسین- ش ۲ بیمار بودند که گویا در رابطه با موضوع جراحی و ترخیص یکی از آنان، با پزشک و پرستار بیمارستان مذکور درگیر شدند.

گفتنی است در روز‌های 22 ، 25 و 30 خرداد و همزمان با فراخوان راهپیمایی اعتراضی سبز‌های مشهد صد‌ها مامور پلیس، یگان ویژه ، یگان امداد ، امنیتی و لباس شخصی با حضور در میادین آزادی ، احمد آباد ، فلسطین ، تقی آباد ، فلکه برق ، راهنمایی و خیابان‌های وکیل آباد ، باهنر ، آزادشهر ، ملک آباد ، احمد آباد راهنمایی ، سجاد و معلم شهر مشهد فضایی شبیه حکومت نظامی اعلام نشده در اکثر خیابان‌های مرکزی مشهد حاکم کرده بودند.

متن گزارش حذف شده از وبسایت روزنامه خراسان به شرح زیر است:

4ساعت وحشت و اضطراب در پی حمله مهاجمان چاقو به دست به بیمارستان‌ هاشمی نژاد مشهد

روزنامه خراسان: حمله گروهی از اراذل و اوباش به بیمارستان شهید‌ هاشمی نژاد مشهد موجب مجروح شدن یک کمک بهیار و متشنج شدن ۴ساعته جو این مرکز درمانی شد. به گزارش خراسان در ساعت حدود  19:30 عصر جمعه دو برادر که گفته می شود طی یک نزاع دسته جمعی در یک مجلس عروسی به شدت زخمی شده بودند برای مداوا به بیمارستان شهید‌هاشمی نژاد انتقال داده شدند وضعیت یکی از این دو مجروح به حدی وخیم اعلام شده بود که می بایست هرچه سریع تر به اتاق عمل انتقال می یافت. به بدن یکی از این دو نه ضربه کارد و چاقو و تبر وارد شده بود، ۵ ضربه به پشت، ۳ضربه به ران چپ و یک ضربه شدید نیز به سر مصدوم با سلاح برنده ای مثل تبر وارد آمده بود به گونه ای که قسمتی از مغز وی مشاهده می شد. به شکم و قفسه سینه نفر دوم نیز ۱۰ضربه چاقو وارد آمده بود این مصدوم نیز در حالت شوک (فشار پایین و درحال مرگ) قرار داشت. این مصدوم به بخش CPR (مراقبت‌های ویژه) انتقال یافته و اقدامات اولیه در مورد وی انجام شد. اما وضعیت فرد اول به حدی وخیم بود که می بایست بلافاصله تحت عمل جراحی قرارگیرد. برای همین با متخصص جراحی بیمارستان تماس گرفته شد تا فرد مجروح را مورد عمل جراحی قرار دهند. با این تماس دقایقی بعد پزشک جراح خود را آماده جراحی فرد زخمی به نام «ع» کرد اما در همین لحظه گروهی از اراذل و اوباش با سروصدا و فریاد وارد بیمارستان شدند و قصد داشتند تا از انتقال مصدوم به اتاق عمل جلوگیری کنند. گزارش‌ها در مورد هویت این افراد نیز متفاوت است به گونه ای که برخی می گویند این افراد از طرف مقابل دو مصدوم بودند و بعضی دیگر نیز اذعان داشتند که این‌ها از دوستان دو فرد مجروح می باشند، گفته می شود یکی دو نفر از مهاجمان هدف خود از جلوگیری انتقال مصدوم به اتاق عمل را وداع با دوست خود ذکر کرده اند! ادامه گزارش حاکی است با وجود سروصدا‌ها و تهدید‌ها و فحاشی‌های مهاجمان کادر درمانی بیمارستان همچنان بر انجام وظیفه خود مبنی بر نجات جان فرد مجروح اصرار می ورزیدند که در همین هنگام یکی از افراد مهاجم با چاقو به سمت پرسنل حمله ور شد و کادر درمانی با مشاهده چنین حمله ای پا به فرار گذاشتند حتا یک پزشک عمومی نیز با چاقو مورد حمله قرار گرفت که پزشک مذکور برای نجات جان خود مجبور به ترک محل شد. بیماران و خانواده‌ها و همرا‌هان آن‌ها نیز با مشاهده این وضعیت دچار ترس و اضطراب شدید شدند، برخی زنان و کودکان جیغ و فریاد می‌کشیدند و حتی بعضی از بیماران و همرا‌هان آن‌ها بخش اورژانس را ترک کرده و فرار کردند. اما مهاجمان که برخی از آن‌ها سلاح سرد به دست داشتند اقدام به فحاشی‌های رکیک کردند که یکی از کمک بهیاران از آن‌ها خواست تا در حضور پرستاران زن و برخی خانواده‌ها از فحاشی‌های رکیک خودداری ورزند که این اقدام وی با عکس العمل یکی از حمله کنندگان مواجه شد و وی با ضربه مشت به گونه سمت چپ کمک بهیار کوبید به گونه ای که بخشی از صورت و زیر چشم او کبود شد.

به دنبال این موضوع پلیس بیمارستان برای ختم غائله وارد عمل شد و از مهاجمان خواست تا بیشتر از این جو بیمارستان را متشنج نکنند اما یکی از آنان درحالی که چاقویی در دست داشت آن را زیر گلوی خودش گذاشت و تهدید کرد اگر مصدوم را به اتاق عمل انتقال دهند، شاهرگ خود را خواهد زد، برخی از افراد حاضر در بیمارستان از پلیس خواستند که برای خلع سلاح مهاجم مسلح وارد عمل شود که پلیس گفت: «با صحبت کردن از اقدامات وی جلوگیری خواهد کرد.» متعاقب این موضوع پلیس شروع به نصیحت فرد مهاجم کرد و از وی خواست برای نجات جان مصدوم دست از این تهدید‌ها بردارد چرا که زمان برای نجات جان او در حال از دست رفتن است. با ادامه صحبت‌های پلیس فرد تهدیدکننده دست از اقدام خود کشید و راضی شد تا فرد مجروح به اتاق عمل انتقال یابد یکی از پرسنل بخش اورژانس بیمارستان نیز در گفت وگو با خراسان موضوع حمله و تهدید و فحاشی گروهی از افراد را تایید کرد ولی گفت: «این موضوع در شیفتی که او حضور داشته رخ نداده است.» یکی از پزشکان بیمارستان هم از وضعیت امنیت بیمارستان شهید‌هاشمی نژاد ابراز گلایه کرد و گفت: «چرا وضع به گونه ای است که اراذل و اوباش به راحتی با تهدید به وسیله سلاح سرد از چند در بیمارستان عبور کرده و خود را حتی به نزدیک اتاق عمل می رسانند وی خواستار جمع آوری سلاح‌های سرد و برخورد با حاملان آن‌ها شد و چرا پرسنل درمانی که خود جان افراد دیگر را نجات می دهند باید در معرض خطر جانی قرار گیرند؟!»

تجمع ۱۵۰نفر در محوطه بیمارستان

یکی از مسوولان بیمارستان شهید‌ هاشمی نژاد مشهد نیز ضمن تایید حادثه مذکور به خراسان گفت: «در پی مجروح شدن دو نفر به نام‌های «ع» و «ح» ش در مجلس عروسی حدود ۱۵۰نفر از نوچه‌های این افراد وارد محوطه بیمارستان شدند که حدود ۴۰نفر آن‌ها نیز در نزدیکی اتاق عمل آمده بودند تا از وضعیت مصدومان اطلاع پیدا کنند. وی افزود: «ع» یکی از مجروحان را با پراید به بیمارستان آوردند و در زمانی که می خواستند وی را برای عمل جراحی به اتاق عمل انتقال دهند یکی از نوچه‌های وی که حالت عادی نداشته مانع از انتقال او به اتاق عمل می شود و می گوید اگر او را به اتاق عمل ببرند، خواهد مرد.»

وی افزود که این فرد برای جلوگیری از انتقال مصدوم به اتاق عمل چاقو را روی شاهرگ خود قرار داده و تهدید به خودکشی کرده بود این مقام مسئول همچنین در مورد حمله به کمک بهیار نیز گفت: «پرستار زن بخش ICUبیمار را از اتاق عمل تحویل گرفته بود که به بخش ICU انتقال دهد که در همین هنگام حدود ۶۰-۵۰نفر از نوچه‌های «ع» دور بیمار تجمع می کنند و پرستار از آن‌ها می خواهد تا دور بیمار را خلوت کنند و فقط ۲نفر همراه بیمار بیایند که در همین هنگام چند نفر از آنان شروع به فحاشی‌های رکیک به پرستار زن می کنند و کمک بهیار نیز که این وضعیت را مشاهده می کند از آن‌ها می خواهد که به پرستار فحاشی نکنند اما یکی از افراد آن گروه ۶۰نفری به کمک بهیار حمله می کند و با مشت ضربه ای به قسمت گیجگاهی کمک بهیار می زند که پس از این حادثه برادر ضارب به بیمارستان آمده و از کمک بهیار عذرخواهی می کند.» این مسئول همچنین از وضعیت امنیت بیمارستان ابراز نگرانی کرد و گفت: «در آن لحظه که اتفاقات در داخل بیمارستان رخ داده بود پلیس در محوطه درصدد آرام کردن حدود ۱۰۰نفر از نوچه‌های فرد مجروح بود که در آن جا تجمع کرده بودند.»

وی افزود: «با وجود چنین هجوم گسترده ای به بیمارستان حتی پلیس نیز قادر به کنترل موضوع نخواهد بود.»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,