Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای بیست و چهارم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 24
پس از شکست خانگی برابر عراق،

«تیم فوتبال امید ایران از المپیک بازماند»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تیم ملی امید ایران با شکست مقابل عراق از راه‌یابی به المپیک 2012 لندن بازمانده است. تیم امید ایران که در بازی رفت در اربیل 1- صفر مقابل عراق پیروز شده بودند، در بازی برگشت در ورزش‌گاه آزادی در یک بازی ضعیف 2- صفر مغلوب عراق شدند و با شکست 2-1 در مجموع از ادامه مسابقات حذف شدند. شکست تیم امید باعث شد تا طلسم حضور فوتبال ایران در المپیک هم‌چنان ادامه داشته باشد.

امیدهای فوتبال ایران درحالی مغلوب عراق شدند که در بازی رفت نیز با اشتباه مسوولان این تیم متحمل شکست شده بودند. امید ایران در اربیل عراق در ترکیب خود از یک بازیکن غیرمجاز استفاده کرده بود.

کمال کامیابی نیا بازیکن تیم فوتبال امید ایران در دو بازی رفت و برگشت مقابل قرقیزستان دو اخطاره شده بود و نمی‌توانست در بازی رفت مقابل عراق به میدان برود.

استفاده از این بازیکن دواخطاره باعث شده بود کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم به تغییر نتیجه دیدار رفت دو تیم ایران و عراق بگیرد. بر همین اساس، ایران را به دلیل رعایت نکردن قوانین ۳ بر صفر بازنده اعلام شد.

آخرین حضور فوتبال ایران در المپیک به سال 1976 بازمی‌گردد که ایران تا مرحله یک چهارم نهایی نیز صعود کرد. ایران جواز حضور در المپیک 1980 را نیز به‌دست آورد اما به دلیل تحریم رقابت‌ها در مسکو حاضر نشد.

پس از آن فوتبال ایران در 9 دوره بعدی موفق به کسب جواز حضور در المپیک نشده است و حالا همه نگاه‌ها به المپیک 2016 است.

………………………………………………….

آمریکا: ایران‌ایر برای سپاه تسلیحات حمل می‌کند،

«تحریم شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی از سوی آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

دولت آمریکا روز پنج‌شنبه با صدور بیانیه‌ای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (ایران‌ایر)، دو شرکت عمده ایرانی و یک شهروند این کشور را به اتهام نقض تحریم‌ها، ارتباط با سپاه و کمک به حزب‌اله لبنان تحریم کرده است.

به گزارش رویترز، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که شرکت ایران ایر برای سپاه پاسداران و وزارت دفاع جمهوری اسلامی تسلیحات حمل و نقل می‌کند.

این در حالی است که دولت جمهوری اسلامی هنوز به دور تازه تحریم‌های اعمال شده از سوی دولت باراک اوباما واکنش نشان نداده است.

خزانه‌داری ایالات متحده هم‌چنین «شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان» و «شرکت تایدواتر خاورمیانه» را تحریم کرده است.

تایدواتر خاورمیانه در امور خدمات بندری و دریایی فعالیت دارد.

مقام‌های آمریکا گفته‌اند که سپاه پاسداران از این شرکت برای انتقال محموله‌های «غیرمجاز‌» استفاده می‌کند.

بر اساس اطلاعات موجود در وب سایت این شرکت، تایدواتر خاورمیانه از شرکت‌های خصوصی بوده که پس از انقلاب مصادره شده و طی سال‌های گذشته، در مالکیت مشترک نهادهایی نظیر بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید بوده است.

وزارت خزانه‌داری اعلام کرد که در حال حاضر سپاه پاسداران، بانک مهر و شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان کنترل این شرکت را در دست دارند.

شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان نیز از سوی آمریکا تحریم شده است.

هم‌چنین دولت باراک اوباما یک شهروند ایران به نام بهنام شهریاری و شرکت بازرگانی بهنام شهریاری را هم تحریم کرده است.

به گفته خزانه داری آمریکا، این ایرانی به نمایندگی از سوی شرکت کشتی‌رانی لاینر ترانسپورت کیش در کمک تسلیحاتی به گروه حزب‌اله لبنان دست دارد.

لازم به اشاره است آمریکا روز دوشنبه نیز ۱۰ شرکت کشتی‌رانی و سه شخصیت حقیقی را به خاطر ارتباط با برنامه هسته‌ای و موشکی ایران تحریم کرده بود.

………………………………………………….

در سمنان روی داد،

«بازداشت میثم امام زاده، از فعالان دانشجویی»

خبر / رادیو کوچه

میثم امام زاده، فعال دانش‌جویی دانش‌گاه سمنان توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

به گزارش هرانا، صبح روز پنج شنبه سید میثم امام زاده، دبیر مجمع اسلامی دانش‌جویان با یورش ماموران اداره اطلاعات استان سمنان دستگیر شد.

در پی‌گیری‌های اولیه خانواده این دانش‌جوی بازداشتی هیچ اطلاعی از محل نگه‌داری و وضعیت وی در دست نیست. دستگیری میثم امام زاده، سومین دستگیری فعالان دانش‌جویی دانش‌گاه سمنان در دو ماه اخیر است.

در پی این بازداشت فضای دانش‌گاه سمنان برای ساعاتی متشنج شد و دانش‌جویان با خواندن سرود یار دبستانی نسبت به بازداشت این فعال دانش‌جویی اعتراض کردند.

………………………………………………….

هشدار اتحادیه اروپا،

«برنامه ریاضت اقتصادی تنها نجات دهنده یونان»

خبر / رادیو کوچه

رهبران اتحادیه اروپا در اولین روز از نشست خود در روز پنج‌شنبه، ۲۳ ژوئن در بروکسل، به یونان هشدار دادند که برای نجات این کشور از بحران مالی، هیچ طرح جای‌گزینی برای یک برنامه ریاضت اقتصادی وجود ندارد.

آن‌ها گفتند که یونان می‌تواند فقط با کاهش بیش‌تر هزینه‌های دولتی، مانع ورشکستگی خود شود و تنها در چنین صورتی است که این کشور امکان خواهد داشت وام‌های بیش‌تری از اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول دریافت کند.

با این حال، رهبران اتحادیه اروپا در این نشست، دوباره بر تعهد خود در کمک به یونان برای خروج این کشور از مشکلات مالی و حفظ ثبات مالی اتحادیه اروپا تاکید کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا گفته است که کشورهای عضو، اراده‌ای واقعی دارند تا آنچه را که برای کمک به یونان لازم است،عملی کنند.»

نمایندگان پارلمان یونان هفته آینده در باره اجرای یک طرح اقتصادی جدید با هدف صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها تصمیم‌گیری خواهند کرد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم از نماینده‌های حزب مخالف دولت یونان خواسته است تا از تصویب این طرح حمایت کنند.

ارزش کل کمک‌های مالی کشورهای اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول به یونان ۱۱۰ میلیارد یورو اعلام شده است.

در صورتی که قسط بعدی این کمک‌ها به یونان داده نشود، دولت این کشور نخواهد توانست اقساط بدهی خود را در موعد مقرر در اواسط ماه ژوئیه، پرداخت کند.

در عین حال، بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی معتقدند که یونان به سختی خواهد توانست مانع از ورشکستگی خود در آینده نزدیک شود.

………………………………………………….

پس از سرکوب‌های سوریه،

«نام سه فرمانده سپاه در فهرست تحریم‌های اروپا»

خبر/ رادیو کوچه

در ادامه تحریم‌های حکومت سوریه به دلیل سرکوب خشونت‌بار معترضان در این کشور، اتحادیه اروپا روز جمعه نام سه تن از فرماندهان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در کنار چهار مقام سوری در فهرست تحریمی‌های حکومت بشار اسد اعلام کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از نشریه رسمی اتحادیه اروپا روز جمعه نام این سه تن را محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، و حسین طائب، فرمانده اطلاعات سپاه ایران، عنوان کرده است.

پیش‌تر در روز چهارشنبه یک دیپلمات اروپایی خبر داده بود که با گسترش تحریم‌های کشورهای اروپایی علیه سوریه قرار است هفت نفر از جمله سه ایرانی نیز به اتهام دست داشتن در سرکوب معترضان در سوریه مورد تحریم قرار گیرند.

آن طور که در این نشریه قید شده، این سه فرمانده سپاه پاسداران ایران به جرم «تهیه تجهیزات و کمک به حکومت سوریه برای سرکوب اعتراضات» در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

پیش‌تر ایالات متحده نیز در چارچوب اقدامات خود برای وادار ساختن رهبران سوریه به توقف سرکوب خشونت‌‌آمیز اعتراض‌ها در این کشور، علاوه بر بشار اسد و مقام‌های بلندپایه این کشور، دو فرمانده عالی‌رتبه سپاه پاسداران را تحریم کرده بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نام این دو فرمانده را قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، و محسن چیذری، یکی دیگر از فرماندهان عالی‌رتبه سپاه قدس، اعلام کرد.

بنا بر آمارهای غیررسمی، اعتراضات در سوریه به حکومت اسد که از حدود سه ماه پیش آغاز شد تاکنون دست‌کم ۱۴۰۰ کشته و بیش از ده هزار بازداشت به دنبال داشته است.

………………………………………………….

با نام نهادن امروز به عنوان «اراده انقلابی»،

«مخالفان در یمن خود را برای یک تظاهرات گسترده آماده می کنند»

خبر/ رادیو کوچه

به گزارش العربیه مخالفان علی عبداله صالح امروز جمعه خود را برای تظاهراتی گسترده که به‌نام «جمعه اراده انقلابی» نام نهادند آماده می‌کنند.

هم‌زمان با فراخوان این تظاهرات برخی از جوانان یمن با تشکیل یک سازمان به‌نام«کمیته تشکیلات جوانان انقلابی» مردم یمن را به اعتراض‌های مستمر برای برکناری علی عبداله صالح ازقدرت دعوت کرده، خواستار تشکیل شورای ملی برای انتقال تدریجی قدرت در یمن شدند.

از سوی دیگرحزب حاکم دریمن که علی عبداله صالح رهبر آن است از مردم دعوت کرد که به مساجد رفته وبرای شفای علی عبداله صالح دعا کنند .

هواداران علی عبداله صالح بدون فراخوان برای تظاهرات در روز جمعه این روز را به روز «حامیان میهن» نام گذاری کردند.

درحالی که مخالفان علی عبداله صالح به اعتراضات خود هم‌چنان ادامه می دهند هواداران وی در حزب گنگره ملی در سر درگمی سیاسی بسر می برند .

در روزهای گذشته دید گاه‌های مختلفی در رابطه با بازگشت علی عبداله صالح به یمن در میان اعضای حزب حاکم مطرح شد.

در حالی که بعضی از اعضای حزب کنگره مردمی از بازگشت علی عبداله صالح سخن به میان می آورند، سلطان البرکانی معاون دبیر کل حزب گفته است علی عبداله صالح هنوز در حال معالجه است و وضعیت جسمی وی بهبود نیافته است.

این در حالی است که حکومت ومسوولین یمن مخالفان را متهم می کنند که برای شبکه تروریستی القاعده فرصت مناسب را در این اعتراضات بوجود آورده.

………………………………………………….

پس از درگذشت هدی صابر،

«اعتراض ۱۶۰ پزشک ایرانی به وضعیت زندانیان سیاسی»

خبر/ رادیو کوچه

اعتصاب غذای دوازده زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در اعتراض به جان‌باختن هاله سحابی و درگذشت هدی صابر، فعالان ملی مذهبی، وارد هفتمین روز خود شده است.

با ادامه این اعتصاب غذا، بیش از ۱۶۰ پزشک ایرانی در نامه ای به ربیس قوه قضاییه نسبت به «بی توجهی به زندانیان و مرگ آن‌ها» اعتراض کرده اند.

در همین حال شش زندانی سیاسی زندان رجایی شهر نیز در حمایت از آن ها دست به اعتصاب غذای نامحدود زده اند.

به گزارش بی‌بی‌سی این اعضای جامعه پزشکی کشور، در نامه خود خواهان تشکیل کمیته پزشکی مستقل و متخصص برای بررسی وضعیت سلامتی زندانیان سیاسی شده اند.

این نامه که به امضای پزشکانی همچون مصطفی معین، محمدرضا خاتمی و علی شکوری راد رسیده است، خطاب به رییس قوه قضاییه خواستار «رسیدگی سریع و بدون اغماض و مجازات مقصرین و مسوولین» ماجرای جان‌باختن هاله سحابی و درگذشت هدی صابر شده است.

امضا کنندگان این نامه همچنین خواستار تشکیل یک کمیته پزشکی مستقل برای رسیدگی به وضع زندانیان و نیز ارجاع فوری و بدون فوت وقت بیماران زندانی به مراکز درمانی شده اند.

بسیاری از فعالان سیاسی و سازمان های حقوق بشر، حکومت ایران را مسوول فوت این دو تن می دانند.

 

 

 

 

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,