Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
چهارم تیر- بیست‌و‌پنجم ژوئن

«تقویم تاریخ چهارم تیر»

2011 June 25

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1864 میلادی- «والتر هرمان نرنست» (Walther Hermann Nernst) از شیمی‌دانان آلمانی زاده شد.  وی به تثبیت رشته نوین شیمی فیزیک کمک کرد. یکی از مهم‌ترین کارهای او در شیمی ارایه فرمول مهم الکتروشیمی‌اش مشهور به معادله «نرنست» است.

وی هم‌چنین جایزه نوبل سال ۱۹۲۰ میلادی را به‌خاطر کارهایش در شیمی گرمایی (ترموشیمی) گرفته است.

در سال ۱۸۷۷ میلادی دکترا گرفت. در سال ۱۸۸۹ میلادی استاد شیمی فیزیک دانش‌گاه «کوتینگن» (University of Göttingen) و در سال ۱۹۰۵ میلادی استاد شیمی فیزیک دانش‌گاه برلین شد و یک سال بعد کشف مهم خود را اعلام کرد. از این کشف به عنوان قانون «سوم ترمودینامیک» یاد می‌شود که گفته شده رسیدن به صفر مطلق محال است.

1876 میلادی- سوار نظام آمریکا به فرماندهی «ژنرال کاستر» (Col. George A. Custer) از سرخ‌پوستان «سیو» (Sioux) شکست خورد و همه افراد آن در این جنگ که به جنگ «لیتل بیگ هورن» (Battle of the Little Bighorn) مشهور شد‌، کشته شدند.

در اواخر سال‌های 1860 میلادی و پس از پایان جنگ‌های انفصال آمریکا‌، دولت تحت فشار محافل بخش بزرگی از سرزمین‌ها و مراتع سرخ‌پوستان را به شرکت‌های راه آهن واگذار کرد. سرخ‌پوستان دست به شورش زدند و ژنرال‌های آمریکایی شورش‌های سرخ‌پوستان را سرکوب کردند.

چند سال بعد‌، در سال 1875 میلادی با کشف طلا در منطقه «بلاک هیلز» (Black hill) در ایالت داکوتای جنوبی که متعلق به سرخ‌پوستان قبایل سیو و شایان بود‌، سیل جویندگان طلا به این منطقه سرازیر شد و درگیری‌هایی میان آن‌ها و سرخ‌پوستان درگرفت. ژنرال «جرج آرمسترانگ کاستر» مامور سرکوب سرخ‌پوستان شد.

در سال 1875 که کاستر مامور سرکوب شورش سرخپوستان شد‌، قصد داشت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کند. به همین دلیل‌، می‌خواست به هر قیمتی به یک موفقیت نظامی دست یابد.

ژنرال کاستر در راس یک واحد سوار نظام تصمیم گرفت بار دیگر یک اردوگاه سرخ‌پوستان را نابود کند.

اما در کنار رودخانه «لیتل بیگ هورن» در ایالت «مونتانا» در شمال غرب آمریکا در کمین‌گاهی که، رییس قبایل سیو برای او تدارک دیده بود‌، افتاد. افراد سوار نظام کاستر از سرخ‌پوستان سیو شکست خوردند و همه آن‌ها کشته شدند.

پس از این جنگ ارتش آمریکا هزاران سرباز را برای جنگ با سرخ‌پوستان سیو اعزام کرد و سرانجام قبایل سیو شکست خوردند.

1950 میلادی- جنگ شبه جزیره کره در چنین روزی با عبور واحدهای چند لشکر کره شمالی (جمهوری دمکراتیک خلق کره) از مدار 38 آغاز شد که تا 27 جولای سال 1953 ادامه داشت. شبه جزیره کره در سال 1945 که ژاپن تسلیم شد و جنگ جهانی دوم پایان یافت، در مدار 38 عرض جغرافیایی موقتن به دو قسمت جنوبی و شمالی تقسیم شده که بعدن با انجام انتخابات به صورت یک کشور درآیند. ولی در جنوب شبه جزیره «دولت» تشکیل شد. شمالی‌ها هم در منطقه خود به عاملیت حزب کمونیست یک دولت دیگر تشکیل دادند. با این وضعیت چون دیگر سخن از انتخابات و تامین وحدت به این طریق (روش دمکراتیک) نبود، شمالی‌ها تصمیم گرفتند که برای حل مسئله، راه نظامی در پیش گیرند.

پس از آغاز جنگ، دولت آمریکا به شورای امنیت متوسل شد و شورا به منشور ملل استناد کرد، رای به مداخله نظامی ملل متحد داد و در اندک مدتی 17 کشور به کمک کره جنوبی شتافتند. چین توده‌ای که خارج از سازمان ملل بود به یاری کره شمالی رفت و شوروی به کمک تسلیحاتی و ارسال هواپیما و خلبان دست زد و جنگ وسعت یافت.

1991 میلادی- «اسلوونی» و «کرواسی» استقلال خود را از یوگسلاوی اعلام کرد‌ند .

سرزمین اسلوونی پس از پایان جنگ جهانی اول، ضمیمه فدراسیونی شد که بعدها یوگسلاوی نام گرفت و صرب‏ها بر آن تسلط یافتند. تحولات سال‏های آخر دهه 1980‌ در شوروی و سایر کشورهای بلوک شرق، اسلوونی را نیز تحت تاثیر قرار داد و مردم این کشور در همه‏پرسی دسامبر 1990، خواستار استقلال از یوگسلاوی شدند.

جمهوری اسلوونی کشوری است در جنوب اروپای مرکزی. پایتخت آن «لیوبلیانا» (Ljubljana) نام دارد. این کشور در حال حاضر عضوی از ناتو و اتحادیه اروپا است.

«کرواسی» هم کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است. پایتخت کرواسی شهر «زاگرب» (Zagreb) است. این کشور نامزد عضویت در اتحادیه اروپا بوده و به عنوان عضو ناظر در شورای امنیت سازمان ملل حاضر است.

2009 میلادی- «مایکل جوزف جکسون» با نام مستعار «ام‌جی» (MJ) درگذشت. وی موسیقی‌دان، بازرگان، خواننده، ترانه‌سرا، رقصنده، بازی‌گر، طراح رقص، شاعر و فعال حقوق بشر آمریکایی است.

او هفتمین فرزند خانواده‌ی معروف جکسون است و فعالیت حرفه‌ای خود را در عرصه‌ی موسیقی از سن ۶ سالگی و به عنوان یکی از اعضای گروه «جکسون فایو»  (The Jackson 5) آغاز کرد و در حالی که هنوز عضوی از گروه بود، در سال ۱۹۷۱ کار خود را به عنوان یک تک‌خوان شروع کرد. او را «سلطان پاپ» می‌نامند. آلبوم «تریلر» او که در سال ۱۹۸۲ منتشر شد، پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی جهان است. علاوه بر آن ۴ آلبوم دیگر استودیویی او: «غیر معمول»، «بـد»، «خطرناک»، «تاریخ» جز‌ پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی جهان هستند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1384 خورشیدی- نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران انتشار یافت و اعلام شد که «محمود احمدی‌نژاد» با 17 میلیون و 248 هزار و 282 رای (62 درصد کل آرا) برنده انتخابات شده است. در دور نخست رای‌گیری‌ «هاشمی رفسنجانی» با شش میلیون و 159 هزار رای، اول و احمدی نژاد با پنج میلیون و 710 هزار رای (449 هزار رای کم‌تر) دوم شده بود که در دور دوم، آرا او شش میلیون و 449 هزار رای بیش از آرا هاشمی بود. این نخستین انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود که به دور دوم راه یافته بود.

1903 میلادی- زادروز «اریک آرتور بلر» (Eric Arthur Blair) با نام مستعار «جورج اورول» (George Orwell)، نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی، بیش‌تر شهرت او مرهون دو رمان «قلعه حیوانات» و «هزارو نه‌صد و هشتادوچهار» است.

1386 خورشیدی- سال‌روز در گذشت «مهستی» خواننده ایرانی موسیقی سنتی و پاپ که از او با عناوینی چون «بانوی آواز گل‌ها و دل‌ها» یاد می‌شود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

جام جم

راسخون

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,