Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«گشت و گذار در عالم حافظه‌پریشی»

2011 June 25

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«ویلیام سیدنی پورتر» (William Sydney Porter) نویسنده‌ی آمریکایی، مشهور به، «او هنری» (O. Henry)، در 11 سپتامبر 1862 در «کارولینای شمالی» به دنیا آمد و در 5 جون 1910 در نیویورک از دنیا رفت. داستان‌های کوتاه او هنری به شوخ‌طبعی، بازی‌های کلامی، شخصیت‌سازی ماهرانه و پایان‌های پیش‌بینی‌ناپذیر معروف‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او هنری در سه سالگی مادرش را که مبتلا به بیماری سل بود از دست داد و هم‌راه پدر به منزل مادر بزرگش نقل مکان کرد. او از کودکی به خواندن علاقه بسیار داشت. در نوجوانی در داروخانه دایی‌اش مشغول کار شد و در نوزده سالگی لیسانس داروسازی گرفت. پس از آن به تگزاس رفت و زندگی هنری پرمشغله‌ای را دنبال کرد. در همین دوره به توصیه یکی از دوستانش در‌GLO،  اداره زمین و ساختمان هوستون، مشغول به کار شد.

پربارترین دوره خلاقیت او هنری اما از 1902، زمانی که به نیویورک محل استقرار ناشرش نقل مکان کرد آغاز شد. او هنری در این دوره‌ی پربار 381 داستان کوتاه نوشت، داستان‌هایی طنز آمیز که با استقبال فراوان خوانندگان روبه‌رو شد. به رغم موفقیت فوق‌العاده اما در سال 1908 سلامتش بر اثر افراط در الکل به خطر افتاد. همسر دومش، سارا او را ترک کرد و او هنری سال بعد در 1910 بر اثر بیماری کبدی درگذشت.

داستان‌های کوتاه او هنری به رغم ایجاز و صرفه‌جویی در توصیف، از تعلیق‌های هوش‌مندانه‌ای برخوردارند و در پایان همواره خواننده را شگفت‌زده می‌کنند، به گونه‌ای که به پایان‌های نامنتظر «پایان به سبک او هنری» هم می‌گویند. او هنری را هم‌چنین هم‌تای آمریکایی «گی دو موپاسان» نیز خوانده‌اند. اغلب داستان‌های او هنری در دوران خودش، اوایل قرن بیستم، می‌گذرند و بیش‌تر در مورد مردم عادی، پلیس، پیش‌خدمت، کارمند و دیگر افراد معمولی شهر نیویورک است.

داستان «گشت و گذار در عالم حافظه‌پریشی» از مجموعه «سه داستان کوتاه» ترجمه «علی فامیان» انتخاب شده است.

موسیقی متن:

Gershwin: Prelude # 1 & 2

Kurt Weill: Street Scene

 

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,