Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
پس‌نشینی تند

«دگرباشان، گامی دیگر به پیش»

2011 June 26

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

سرانجام و پس از مدت‌ها کشمکش مجلس سنای ایالتی نیویورک طرح قانونی‌شدن ازدواج هم‌جنس‌گرایان را تصویب کرد. به این ترتیب، ایالت نیویورک ششمین و بزرگ‌ترین ایالت آمریکاست که ازدواج هم‌جنس‌گرایان را به رسمیت می‌شناسد. با وجود آن‌که مجلس نمایندگان این ایالت پیش‌تر با این طرح موافقت کرده بود، تصویب این قانون از سوی سنا که کنترل آن در دست جمهوری‌خواهان است یک پیروزی برای هم‌جنس‌گرایان آمریکا به شمار می‌آید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

همان‌طور که کشورهای اسکاندیناوی در دیگر زمینه‌هایی که به نوعی به حقوق‌بشر مربوط می‌شود پیشتازند، نخستین کشورهایی در جهان نیز که به‌طور رسمی و قانونی ازدواج هم‌جنس‌گرایان را به رسمیت شناخته‌اند، از این کشورها بوده‌اند. دانمارک اولین کشور دنیا بود که «اتحادمدنی» بین هم‌جنس‌گرایان را در سال ۱۹۸۹ تصویب کرد. درست است که «اتحاد مدنی» یا «civil union» نوعی از پیمان‌همسری است که به نسبت ازدواج دگرجنس‌گرایان از امتیازات کم‌تری برخوردار است اما این فقط نقطه آغاز بوده است. به فاصله‌ی نه چندان درازی نروژ، سوید و ایسلند نیز به دانمارک پیوستند و این حق را به رسمیت شناختند.

با توجه به این‌که بخش اصلی مخالفان به رسمیت‌شناختن حقوق هم‌جنس‌گرایان در هر کجای دنیا را مذهبی‌ها، محافظه‌کاران و سنت‌گرایان تشکیل می‌دهند، شاید نه به‌طور قطع اما تا حدودی بشود گفت که یکی از نشانه‌های میزان توسعه‌یافتگی فرهنگی در کشورها سطح احترام و حقوقی است که هم‌جنس‌گرایان در آن کشورها از آن برخوردارند. مطالعات نشان داده ‌است که حمایت از ازدواج هم‌جنس‌گرایان در بین جوانان، زنان و تحصیل‌کردگان بیش‌تر است. میزان حمایت‌عمومی از قانون ازدواج هم‌جنس‌گرایان در کشورهای مختلف متفاوت است. امروزه اکثریت جامعه غرب از هم‌جنس‌گرایان حمایت می‌کنند. اما در کشورهای در حال توسعه هنوز مقدار زیادی تعصب و پیش‌داوری در رابطه با هم‌جنس‌گرایان و ازدواج‌شان چه در بین مردم و چه در بین حاکمان وجود دارد.

تمامی کشورهای اروپایی حقوق هم‌جنس‌گرایان را به رسمیت می‌شناسند و به آن احترام می‌گذارند ولی ازدواج در کل اروپا قانونی نیست. هم‌جنس‌گرایان در جامعه آمریکای ‌لاتین پذیرفته شده‌اند و ازدواج آن‌ها توسط مردم قابل قبول است، ولی مکزیک و آرژانتین تنها کشورهایی هستند که ازدواج کامل را قانونی اعلام کرده‌اند، هر‌چند در سایر کشورها صورت‌های دیگری از ازدواج برای هم‌جنس‌گرایان وجود دارد. آفریقای‌جنوبی که خود سال‌ها سابقه تبعیض به شکل‌های مختلف را پشت سر گذاشته است یکی از اولین کشورهای جهان بود که تمامی حقوق هم‌جنس‌گرایان از جمله ازدواج و حق فرزندخواندگی را قانونی کرد. سایر کشورهای آفریقایی تبعیت چندانی در این زمینه از آفریقای‌جنوبی نکردند و کشورهای معدودی در آفریقا حقوق هم‌جنس‌گرایان را به رسمیت می‌شناسند. هیچ کشوری در آسیا ازدواج هم‌جنس‌گرایان را به رسمیت نمی‌شناسد اما در کشورهای توسعه یافته‌تر مانند ژاپن یا تایوان اقداماتی در دست اجراست. در هند که به تازگی هم‌جنس‌گرایی را قانونی کرده حرکاتی در حال شکل‌گیری است. استرالیا که همواره کشوری مهربان نسبت به هم‌جنس‌گرایان محسوب می‌شود، قدم‌های مثبتی را برای رفع تبعیض برداشته ‌است ولی هنوز ازدواج کامل برای هم‌جنس‌گرایان در این کشور قانونی نشده ‌است. «اتحادمدنی» از سال ۲۰۰۴ در نیوزیلند قانونی شده‌ است و هم‌جنس‌گرایان تحت این قانون از کلیه حقوق و مزایای ازدواج از جمله استفاده از نام‌خانوادگی مشترک بر خوردارد. خاورمیانه همواره در طول تاریخ یکی از نامهربان‌ترین مناطق نسبت به هم‌جنس‌گرایان بوده است. در بسیاری از کشورهای خاورمیانه از جمله ایران و عربستان هم‌جنس‌گرایی جرم و مجازات اعدام دارد. اسراییل تنها کشور منطقه‌ است که حقوق هم‌جنس‌گرایان را به رسمیت می‌شناسد. در این کشور ازدواج هم‌جنس‌گرایان ممنوع است اما با این حال غیرقانونی هم نیست چرا که دولت اسراییل ازدواج زوج‌هایی که در کشورهای دیگر ازدواج کرده باشند را به رسمیت می‌شناسد.

جامعه‌ی ایالات‌متحده با وجود آن‌که کشوری توسعه یافته به شمار می‌آید، در قیاس با کشورهای اروپایی از نظر فرهنگی و مدارای مذهبی هنوز بسیار محافظه‌کار است. تصویب قوانینی هم‌چون قانون اخیر در ایالت نیویورک و افزایش شمار ایالت‌هایی که این قانون را به رسمیت می‌شناسند به عدد شش، بسیاری را به آینده این مبارزات خوش‌بین کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,