Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
پنجم تیر- بیست‌و‌ششم ژوئن

«تقویم تاریخ پنجم تیر»

2011 June 26

رادیو کوچه

1898 میلادی- «ویلیام امیل مسراشمیت» معروف به «ویلی مسراشمیت» ((Willy Messerschmitt زاده شد. او طراح هواپیمای آلمانی بود. مهم‌ترین طراحی‌اش، طراحی هواپیمای جنگنده «مسراشمیت ب‌اف 109» بود که به مهم‌ترین جنگنده آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم تبدیل شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وی شرکتی را با نام «مسراشمیت» پایه‎گذاری کرد که پیش از پایان جنگ جهانی دوم توانست نخستین موتور جت جهان را با هم‌کاری شرکت «هانکل» طراحی و بر روی هواپیما نصب کند. هواپیمای «مسراشمیت ام‌یی 262»  (Messerschmitt Me 262) نخستین هواپیمای جنگنده با موتور جت بود.

ویلیام امیل مسراشمیت پس از جنگ جهانی دوم به خاطر آن‌چه هم‌کاری با نازی‌ها گفته می‌شد، به اعدام محکوم شد اما پس از گذراندن دو سال از محکومیت زندانش آزاد شد و باردیگر به مدیریت در شرکت مسراشمیت بازگشت. وی در سال ۱۹۷۸ در مونیخ درگذشت.

1945 میلادی- متن منشور ملل متحد در چنین روزی در سانفرانسیسکو در پایان کنفرانس ملل متحد به امضای ۵۱ کشور رسید و از ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ به اجرا در آمد. منشور ملل متحد سندی است که هدف‌ها و سازمان و نحوه کار سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن را تعیین می‌کند. این سند در حکم اساس‌نامه سازمان ملل است. امروزه ۱۹۱ کشور آن را امضا کرده‌اند و رعایت مفاد آن برای همه اعضای سازمان ملل متحد الزامی است.

در متن منشور تاکید شده که مفاد منشور بر هر قرارداد بین‌المللی دیگری مقدم است. این منشور از یک یادداشت مقدماتی، یک دیباچه و ۱۹ فصل تشکیل شده است. در یادداشت مقدماتی افزوده‌ها به منشور و تاریخ آن‌ها ذکر شده ‌است.

1960 میلادی- روز ملی و استقلال «ماداگاسکار» از فرانسه است. ماداگاسکار کشوری جزیره‌ای واقع در اقیانوس هند، در کنار سواحل جنوب شرقی آفریقا است. پایتخت آن شهر «آنتاناناریوو» و چهارمین جزیره بزرگ جهان است.

ماداگاسکار از سال ۱۸۹۶ از جمله مستعمرات فرانسه بوده، اما مردم این سرزمین در برابر فرانسویان دست به قیام‏های متعددی زدند، از جمله در قیام 1947‌ که حدود هشتاد هزار تن از مردم ماداگاسکار کشته شدند. این قیام‏ها سرانجام باعث شد این کشور در چنین روزی به عنوان «جمهوری مالاگاسی» از فرانسه اعلام استقلال و در ادامه و در سال ۱۹۷۵ نام این کشور به «جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار» تغییر کند. این نام از مهاجران آسیایی «ماله» که در قرن 18 به این منطقه آمده بودند، گرفته شده است. نظام سیاسی این کشور، جمهوری چند حزبی فدرال با یک مجلس قانون‏گذاری است.

1987 میلادی- روز جهانی منع شکنجه و پشتیبانی از قربانیان آن است. در تاریخ ۲۶ ژوئن ۱۹۸۷ توافق‌نامه‌ی منع و تقبیح جهانی شکنجه‌ به تصویب رسید. این سند گامی ضروری برای بهبود وضعیت حق بشر در جهان بود و شکنجه و دیگر مجازات‌ها و رفتارهای ظالمانه‌ی ضدبشری و تحقیرآمیز را در سراسر جهان منع می‌کرد.

برای تجدید خاطره با این روز تاریخی، اجلاس عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۷ تصمیم گرفت که روز ۲۶ ژوئن، روز جهانی پشتیبانی از قربانیان شکنجه اعلام شود.

سازمان ملل متحد در قطع‌نامه‌ای در سال ۱۹۸۷ انجام هر گونه اذیت، آزار و رفتار غیر‌انسانی و بشری در کره زمین را محکوم کرد و در منشور قعط‌نامه‌ای با همین نام خواستار پیوستن کشورهای جهان به معاهده‌ی منع شکنجه (UNCAT) و مجازات و پی‌گیری عوامل شکنجه در سرتاسر دنیا شد.

در طول تاریخ، عنصر شکنجه از جمله مهم‌ترین وسایل ایجاد رعب و وحشت در میان مردم از حکومت‌ها و نظام‌های مختلف جامعه بشری بوده که هنوز هم این روش‌های قرون وسطایی در برخی کشورهای جهان ادامه دارد.

1988 میلادی- کنفرانس بین‌المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در شهر وین به منظور ابراز عزم سیاسی ملت‏ها در امر مبارزه با مواد مخدر تشکیل شد. در این کنفرانس سندی به تصویب رسید که بر طبق آن، خط‌مشی همه‌جانبه‏ای در امر کنترل مواد مخدر، از سوی کشورهای شرکت کننده، مشخص شده و آنان را متعهد می‏کند تا اقدامات بین‏المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال کنند. سال روز تصویب این سند به نام «روز جهانی مبارزه با مواد مخدر» اعلام شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

363 میلادی- «یولیانوس» امپراتور روم در جنگ با «شاپور دوم» شاه ساسانی کشته ‌شد.

1299 خورشیدی- «میرزا حسن‌خان وثوق‌الدوله» رییس‌الوزرای وقت ایران، استعفای خود را تسلیم کرد.

1892 میلادی- زادروز بانو «پرل باک» نویسنده و نخستین زن آمریکایی است که برنده جایزه نوبل در ادبیات شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

خبرنامه گویا

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,