Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
مجله جاماندگان-سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-قسمت صد‌و‌سی‌‌و‌پنجم

«حق، واژه‌ای ناشناس»

2011 June 27

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

گاهی حق در فرهنگ سنتی و بومی سرزمینی معنایی شناسایی شده نداشته و در عرف آن‌ مکان گفتن یا شنیدن همین کلمه نوعی بی‌حرمتی یا گستاخی تلقی می‌شود، در این فرهنگ‌ها اشخاص سزاوار داشتن حقوقی رسمی و قانونی نبوده و اگر برحسب اتفاق از سهمی منتفع می‌شوند باید سپاس‌گزار مرحمت باشند و این تشکر تا به آن حد استمرار می‌یابد که شهروندان فراموش می‌کنند که اصولن صاحب حقوقی بوده و لزومی برای این فروتنی ندارند، شهروندان سرزمین ما در تمامی سال‌های حیات‌شان پشتبه پشت مدیون بوده و خجالت‌زده بزرگان مذهبی و سیاسی‌شان هستند، البته این روشی عرفی برای تمامی کشورهای محروم است اما کم‌تر کشوری است که ملتاش مورد ستم باشد و آن‌گاه بسیاری از همان مردم «حتا از بین کسانی که از منافع دولتی منتفع نیستند» برای تصاحب اندکی، تنها اندکی از حداقل حقوقشان از حکمران‌شان متشکر هم باشند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ما در مورد کشوری در قلب ذخایر دنیا صحبت می‌کنیم که بر اساس تمامی قراردادهای نوشته و ننوشته تمامی کسانی که در آن سرزمین به دنیا می‌آیند به یک نسبت از آن ثروت سهم داشته و کاملن برابرند، کشوری که مردمان کودک مزاج‌شان با پسمانده سفره حاکمانش از مهمانی متحدان فقیر خارجیاش رضایت‌مند ذوق‌کرده و آن‌را لطفی از جانب تمامی اجداد غایب و حاضر مذهبی، دینیاش می‌بیند، الزام انجام طرح هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها، مسئله‌ای که در تمامی کشورهای توان‌مند دنیا انجام می‌گیرد مشکل این ماجرا نیست، مسئله بر سر آنست که پرداخت نقدی اندکی از درآمدهای ملتی گرسنه دقیقن در اوج دست و دلبازی حکومت برای هم‌پیمانان مستمند خارجیاش و اغفال و سپاس تودهای حق ندیده بسیار ترحم‌برانگیز و ناجوان‌مردانه است، ماجرایی که از آغاز این نظام به اشکال متفاوت وجود داشت و در دوران آقای «احمدی‌نژاد» به اوج رسیده است، بر اساس آمار :

در فروردین 88 منوچهر متکی، وزیر امور خارجه دولت محمود احمدی‌نژاد برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی پاکستان، راهی «ژاپن» شد و در این نشست، جمهوری اسلامی متعهد شد مبلغ 330 میلیون دلار به پاکستان کمک کند.

«هانس روله» روزنامه‌نگار و رییس پیشین ستاد برنامه‌ریزی وزارت دفاع آلمان در مقاله‌ای که در آخرین روزهای سال 87 در یک روزنامه سوئیسی منتشر ساخت مدعی شد که اسراییل با استفاده از اطلاعاتی که از یک ایرانی فراری «به گفته رسانه‌ها علی‌رضا عسگری» به‌دست آورده بود تاسیسات هسته‌ای سوریه را که با سرمایه‌گذاری ایران و کمک فنی کره شمالی ساخته و در آستانه راه‌اندازی بود، بمباران و نابود کرده‌است. اسراییل میزان سرمایه‌گذاری ایران در برنامه اتمی سوریه را بین 1 تا 2 میلیارد دلار تخمین زده‌است، روشن نیست که همه این سرمایه‌گذاری در زمان دولت احمدی‌نژاد بوده یا دولت‌های قبل هم در این سرمایه‌گذاری سهیم بوده‌اند. دولت ایران هیچ واکنشی پیرامون این مقاله نشان نداد.

در جریان سفر محمود احمدی‌نژاد به عراق در اسفند 86 وام یک میلیارد دلاری با بازپرداخت 40 سال به این کشور برای خرید کالا و خدمات ایرانی ارایه شد. هیچ مذاکره‌ای پیرامون غرامت جنگ هشت‌ساله عراق علیه ایران صورت نگرفت

در جریان سفر محمود احمدی‌نژاد به عراق در اسفند 86 وام یک میلیارد دلاری با بازپرداخت 40 سال به این کشور برای خرید کالا و خدمات ایرانی ارایه شد. هیچ مذاکره‌ای پیرامون غرامت جنگ هشت‌ساله عراق علیه ایران صورت نگرفت.‌

در فروردین 88، «حسن کاظمی قمی» سفیر دولت محمود احمدی‌نژاد در عراق اعلام کرد جمهوری اسلامی، یک بیمارستان 220 تخت خوابی، 17 مدرسه و یک نیروگاه 250 مگاواتی برق در عراق احداث خواهد کرد.

در جریان سفر رییس‌جمهوری «سریلانکا» به ایران در اردیبهشت 87 این کشور کمک وامی به ارزش یک میلیارد و نهصد میلیون دلار برای توسعه صنعت نفت و پروژه‌های عمرانی دیگری از جمله ساخت نیروگاه برق،آبی یک‌صد مگاواتی، توسعه ظرفیت تنها پالایش‌گاه این کشور، توسعه بخش کشاورزی و آب‌یاری و برای برق‌رسانی به منازل دریافت داشت، شرایط قرارداد اعلام نشد تنها مدت زمان بازپرداخت آن 10 سال اعلام شد.

گفته می‌شود سریلانکا حاضر بود با پرداخت سود 10درصد این وام را دریافت کند، اما در نهایت پس از سفر رییس‌جمهوری سریلانکا به ایران و با دخالت یکی از سیاست‌مداران ایرانی این وام بدون بهره پرداخت شد و بلافاصله باعث افزایش ارزش پول این کشورش، گفتنی است 70درصد نفت این کشور از سوی ایران تامین می‌شود.

بر اساس توافق طرفین، ایران مبلغ حاصل از فروش نفت به سریلانکا را با تاخیر دریافت خواهد کرد و هم‌چنین در مورد افزایش صادرات چای سریلانکا به ایران توافق شده، به‌طوری‌که از این پس سریلانکا سالیانه 30 هزار تن چای به ایران صادر می‌کند. این میزان برابر ده درصد کل صادرات این کشور به ایران است.

و اما لبنان: وام 65 میلیون دلاری برای برق‌رسانی به مناطق روستایی آن کشور، کمک صد میلیون دلاری برای تکمیل جاده‌ای درجنوب لبنان، کمک 25 میلیون دلاری برای بازسازی جاده در لبنان، راه‌اندازی ستاد کمک به بازسازی پس از جنگ در لبنان، این تعداد تنها ارقام کوچکی از کمک‌های فاش شده است.

در جریان سفر احمدی‌نژاد به بولیوی توافق‌نامه‌هایی به ارزش یک میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری ایران در آن کشور امضا شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس امضای این توافق‌نامه‌ها را «گشودن کیف پول ملت ایران برای شهروندان بولیوی» توصیف کرد.

هم‌چنین وامی برای ساخت کارخانه سیمان مشترکن با ونزوئلا به این کشور پرداخت شد. خبرگزاری‌ها این وام را از آن جهت دارای انگیزه‌های سیاسی دانستند که کارخانجات سیمان در «بولیوی» تحت کنترل مخالفان دولت است، ساخت دو درمان‌گاه در بولیوی توسط هلالاحمر ایران. کاردار ایران دربولیوی گفت: «درمانگاه‌های دیگری نیز در سایر مناطق بولیوی برای ارایه خدمات پزشکی به شهروندان کم،درآمد ساخته خواهد شد.» وزیر بهداشت بولیوی نیز گفت: «بدین شکل می‌توان خدمات درمانی رایگان در تمام کشور و هم‌چنین به ساکنان مناطق مرزی پرو، برزیل و آرژانتین ارایه داد.» و رییس‌جمهوری بولیوی گفت که ایران شبکه‌ای تلوزیونی برای سراسر آمریکای لاتین راه‌اندازی خواهد کرد.

جزیره صدو‌هفده هزار نفری سنت وینست در آمریکای مرکزی مورد بعدی است، این کشور پس از برقراری رابطه با جمهوری اسلامی بلافاصله کمکی به ارزش7  میلیون دلار برای ساخت فرودگاه دریافت  کرد.

در کشور همسایه‌مان هم ایران در جریان اجلاس دو روزه کمک به افغانستان متعهد شد که علاوه برکمک‌های قبلی 100 میلیون دلار دیگر برای بازسازی افغانستان کمک کند.

در تاریخ 15 آوریل 2006 میلادی، «منوچهر متکی» وزیر خارجه دولت محمود احمدی‌نژاد در «سومین کنفرانس بین‌المللی قدس و حمایت از حقوق مردم فلسطین»، گفت: «نظام جمهوری اسلامی با الهام از خط و سیره بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و ره‌نمودهای رهبر انقلاب، حمایت از آرمان فلسطین را در سر لوحه سیاست‌های خارجی خود قرار داده‌است». وی در این کنفرانس، خبر از بخشش پنجاه میلیون دلار به شبه‌نظامیان حرکت مقاومت اسلامی داد.

در تاریخ 6 مارس 2006 نیز، خالد مشعل رییس دفتر سیاسی حماس در تهران اعلام کرد که «نظام جمهوری اسلامی متعهد شده ‌است که به حماس کمک‌های مالی بیش‌تری بکند تا دولت تشکیلات خودگردان فلسطینی بتواند در مقابل تحریم‌های اقتصادی غرب، مقاومت کند.»

«اسماعیل هنیه» هم پس از بازگشت از تهران به غزه، سفر خود به ایران را «تاریخی و بسیار موفقیت‌آمیز» توصیف کرد. منابع خبری وابسته به حماس، جزییات کمک 250 میلیون دلاری نظام جمهوری اسلامی ایران را برای هزینه‌کردن در این راه‌ها اعلام کردند: «یک‌صد میلیون دلار برای خرید انواع مایحتاج اساسی برای فلسطینی‌ها، 60 میلیون دلار برای پرداخت مستمری به یک صد هزار کارگر بی،کار فلسطینی، 45 میلیون دلار برای پرداخت حقوق کارمندان دولت فلسطینی و تعیین مستمری ماهیانه برای خانواده‌های چند هزار زندانی امنیتی فلسطینی، 20 میلیون دلار برای احداث خانه‌هایی برای آن شمار از فلسطینی‌هایی که خانه‌های‌شان به‌دلیل شرکت یکی از اعضای خانواده در عملیات مسلحانه علیه اسراییل ویران شده، 15 میلیون دلار برای تاسیس خانه‌های فرهنگی و احداث اداراتی که به امور ملی فلسطینی‌ها رسیدگی کند و یک میلیون و هشتصد هزار دلار برای تعیین مستمری برای شماری از ماهی‌گیران فلسطینی در غزه.

در این لیست طولانی باید «کومور»، «کنیا»، «اکوادور»، «زیمباوه»، «نیکاراگوئه»، «گامبیا»، «تانزانیا»، «آلبانی»، «کنگو»، «میانمار»، «اتیوپی»، «تاجیکستان» و کشورهای گم‌نام بسیاری را گنجاند، اهداف دولت ایران برای اهدای این کمک‌ها در شرایطی که فقر بر کشورمان حاکم است، هرگز توضیح داده تشده است، زیرا ایرانیان حق خود نمی‌دانند که از ولینعمت‌شان بازخواست دارایی‌های‌شان را نمایند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,