Saturday, 18 July 2015
20 June 2021

«خبرهای بیست و هفتم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 27

با امضای یک‌صد نماینده،

«ارایه طرح سوال از احمدی‌نژاد به هیت رییسه مجلس»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، ۲۷ ژوئن، یکی از رسانه‌های داخلی ایران، در گزارشی اختصاصی، به نقل از علی مطهری، نماینده اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی و از منتقدان محمود احمدی‌نژاد، گزارش کرد که طرح سوال از رییس جمهوری اسلامی با امضای یک‌صد تن از نمایندگان تقدیم هیت رییسه مجلس شده است.

به گزارش مهر، در این گزارش آمده است که طبق اصل ۸۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی، هرگاه حداقل یک چهارم نمایندگان مجلس از رییس جمهوری درباره یکی از وظایف او سوال کنند، رییس جمهوری موظف است حداکثر ظر ف یک ماه در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان پاسخ دهد.

هم‌چنین، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، رییس مجلس پس از دریافت سوال از رییس جمهوری، آن را به کمیسیون تخصصی ارجاع می‌کند و سوال نمایندگان با نماینده رییس جمهوری مطرح و پاسخ سول دریافت می‌شود اما اگر این پاسخ برای سوال‌کنندگان قانع‌کننده نباشد، رییس مجلس خواستار حضور رییس جمهوری برای پاسخ‌گویی می‌شود.

هنوز منابع رسمی مجلس و دولت در مورد گزارش این رسانه‌ اظهار نظری نکرده‌اند.

……………………………………………………………

به‌دست شبه‌نظامیان صورت گرفت،

«استفاده از دختر هشت ساله در بمب‌گذاری افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

مقامات افغان در اطلاعیه‌ای اعلام کردند شبه‌نظامیان در عملیاتی علیه نیروهای پلیس در جنوب افغانستان، از یک دختر هشت ساله استفاده کرده‌اند.

این حمله در ولسوالی چارچینو، از مناطق دور افتاده ولایت ارزگان روی داده و به گفته منابع وزارت داخله (کشور) افغانستان، به این دختر یک بسته حاوی مواد انفجاری داده و به او گفته شد آن را نزدیک یک موتر (خودرو) پلیس قرار دهد.

اما به گفته مقامات این وزارت، شبه‌نظامیان با استفاده از دست‌گاه کنترل از راه دور، مواد انفجاری را که در دست این دختر بود، در نزدیکی موتر نیروهای پلیس منفجر کردند و در نتیجه این دختر کشته شد.

به گفته مقامات امنیتی افغانستان، این بمب‌گذاری به جز این دختر، تلفات دیگری نداشته است.

این حادثه یک روز پس از آن روی داد که در بمب‌گذاری در یک بیمارستان در شرق افغانستان، دست‌کم شصت تن کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

گفته شده است که زنان، کودکان و بیماران بیمارستان از جمله قربانیان این حمله بوده‌اند.

……………………………………………………………

برای نخستین بار پس از سه‌ماه تنش،

«تشکیل جلسه مخالفان بشار اسد در دمشق»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منابع داخلی سوریه، روز دوشنبه، 27 ژوئن نشست گروهی از مخالفان دولت سوریه در دمشق برگزار می‌شود.

با برگزاری این نشست، این نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات سراسری به دولت سوریه در سه ماه پیش است که مخالفان بشار اسد تشکیل جلسه می‌دهند.

بسیاری از افرادی که در این نشست شرکت می‌کنند، در گذشته به دلیل فعالیت‌های سیاسی زندانی شده‌اند.

در نشست روز دوشنبه در دمشق، راه‌های گذار مطمئن و صلح‌آمیز سوریه به دموکراسی بررسی خواهد شد.

گفته شده است که در این نشست عضوی از هیت دولت بشار اسد در این نشست حضور نخواهد داشت.

……………………………………………………………

درپی اعتصاب غذای چند روزه،

«انتقال باستانی و سحرخیز به بهداری زندان رجایی‌شهر»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، روز یک‌شنبه، 26 ژوئن، مسعود باستانی و عیسی سحرخیز دو تن از زندانیان بند سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج به بهداری این زندان منتقل شده‌اند.

به گزارش سحام نیوز، گفته شده است که مسعود باستانی و عیسی سحر خیز دو تن از روزنامه‌نگاران زندانی در بند سیاسی رجایی شهر که در حمایت از اعتصاب‌کنندگان زندان اوین دست به اعتصاب زده‌اند، به بهداری زندان رجایی شهر منتقل شده‌اند‌.

تاکنون گزارشی درباره وضعیت جسمی آن‌ها منتشر نشده است.

……………………………………………………………

حکم 5 سال انفصال از خدمت در انتظار رییس دولت،

«کمیسیون اصل ۹۰ احمدی‌نژاد را به تخلف متهم کرد»

خبر / رادیو کوچه

حسین اسلامی، سخن‌گوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، با تخلف دانستن عدم اجرای مصوبه مجلس در مورد تشکیل وزارت‌خانه ورزش و جوانان توسط دولت محمود احمدی‌نژاد، چنین اقدامی را مصداق «سو‌استفاده از مقام» دانسته است.

به گزارش خبرآنلاین ، آقای اسلامی روز یک‌شنبه، ۲۶ ژوئن، با ارایه گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در مورد «تخلف» دولت گفت که عدم معرفی به موقع وزیر برای این وزارت‌خانه، علی‌رغم «توصیه مقامات عالی‌رتبه نظام» صورت گرفته است.

مجلس ایران دی‌ماه سال گذشته طرح ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان و ایجاد وزارت‌خانه جدید ورزش و جوانان را تصویب و در پایان همان ماه برای اجرا به دولت ابلاغ کرد.

اما دولت محمود احمدی‌نژاد، با بیان این‌که در طرح مصوب مجلس شورای اسلامی برای تاسیس وزارت‌خانه جدید موارد ابهام متعددی وجود دارد، به خودداری از اجرای آن پرداخت.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰، امروز با تاکید بر این‌که دولت هنوز مصوبه مجلس در مورد ایجاد وزرات‌خانه جدید را اجرا نکرده، این اقدام دولت را «جرم» دانسته و افزوده است که هزینه کردن بودجه در این دو سازمان بر خلاف قانون محاسبات کشور است و «تصرف در اموال عمومی و دولتی» محسوب می‌شود.

پس از ارایه گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در جلسه علنی مجلس، نادر قاضیپور نماینده ارومیه در تذکری گفته است که قانون مجازات اسلامی برای چنین تخلفی، یک تا پنج سال انفصال از خدمت را پیش‌بینی کرده است.

وی افزوده است: «باید مشخص شود (تخلف) شامل حال رییس جمهوری میشود یا رییس سازمان تربیت بدنی؟ اگر شامل حال رییس جمهوری میشود، باید انتخابات زودرس ریاست جمهوری برگزار شود.»

محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس در پاسخ به آقای قاضی‌زاده گفته است که کمیسیون اصل ۹۰، در این مرحله تنها به ارایه گزارش پرداخته و هنوز در مورد ارجاع تخلف دولت به قوه قضاییه تصمیم‌گیری نشده است.

پنج روز پیش مجلس بعد از تاخیر طولانی دولت در معرفی وزیر ورزش و جوانان، با ۱۳۷ رای منفی، ۲۳ رای ممتنع و ۸۸ رای مثبت، با وزارت حمید سجادی بر وزارت‌خانه جدیدالتاسیس ورزش و جوانان مخالفت کردند.

در جلسه امروز مجلس، هم‌چنین گزارش مشترکی از سوی کمیسیون صنایع و کمیسیون نظارت بر اصل ۴۴ (مسوول نظارت بر فرآیند خصوصی‌سازی) ارایه شده که موضوع آن، تخلفات دولت در اجرای طرح هدف‌مندسازی یارانه‌ها بوده است.

بنا بر این گزارش، دولت برای تامین یارانه بخش صنعت، از منابع مالی غیر قانونی استفاده کرده که محل تامین آن، درآمد حاصل از حذف یارانه‌ها نبوده است.

طبق قانون هدف‌مند‌سازی یارانه ها، دولت موظف بوده تا در سال ۱۳۸۹، سی درصد از درآمد حاصل از حذف یارانه‌ها را صرف کمک به بخش صنایع کشور کند و این در حالی است که دست‌اندرکاران این بخش، می‌گویند که تنها بخش کوچکی از این تعهد عملی شده است.

……………………………………………………………

رهبر لیبی: در مذاکرات رهبران کشورهای آفریقایی حضور ندارم،

«پیش‌روی مخالفان قذافی به سمت پایتخت لیبی»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 27 ژوئن، رهبران کشورهای آفریقایی اعلام کردند که معمر قذافی، رهبر لیبی پذیرفته است تا در جریان مذاکراتی که برای پایان دادن به درگیری‌های چهارماهه در لیبی برگزار می‌شوند، وارد نشود.

به گزارش الجزیره، هم‌چنین هیتی از نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه آفریقا بعد از مذاکرات خود در روز یک‌شنبه، ۲۶ ژوئن در آفریقای جنوبی، طی اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کردند که «از اقدام سرهنگ قذافی در پذیرش این که در روند مذاکرات حضور نداشته نباشد» استقبال می‌کنند. در این اطلاعیه جزییات بیش‌تری مطرح نشده است.

از سویی دیگر روز یک‌شنبه، مخالفان دولت لیبی در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب غرب طرابلس، پایتخت این کشور، با نیروهای نظامی حامی سرهنگ معمر قذافی، رهبر لیبی، درگیر شده‌اند.

یکی از سخن‌گویان مخالفان دولت لیبی گفته است که درگیری سنگینی در حومه شهر بئرالغنم، در جنوب غرب طرابلس، رخ داده است.

مخالفان سرهنگ قذافی در حال پیش‌روی به سمت طرابلس هستند.

در خبری دیگر در مورد لیبی، دادگاه بین‌المللی کیفری درباره احتمال صدور حکم بازداشت سرهنگ قذافی تصمیم‌گیری می‌کند.

انتظار می‌رود هیتی متشکل از سه قاضی دادگاه، روز دوشنبه، ۲۷ ژوئن، در این‌باره تصمیم بگیرد.

دادستان کل دادگاه بین‌المللی کیفری هم‌چنین خواهان صدور حکم بازداشت سیف‌الاسلام، یکی از پسران سرهنگ قذافی، و عبداله سنوسی، وزیر اطلاعات این کشور شده است.

آن‌ها متهم شده‌اند که در مقابله با مخالفان دولت لیبی، مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌اند.

عملیات نظامی نیروهای ناتو در لیبی هم وارد یک‌صدمین روز شده است و خبرگزاری رسمی لیبی در گزارشی، از حمله‌های هوایی جدید ناتو خبر داده است که بخش‌هایی از طرابلس را هدف قرار داده‌اند.

……………………………………………………………

پس از دریافت کمک‌های پزشکی،

«بازگشت دو زندانی اعتصاب‌کننده به زندان از بیمارستان»

خبر / رادیو کوچه

قربان بهزادیان‌نژاد و مهدی کریمیان‌اقبال‌، دو تن از زندانیان اعتصاب‌کننده زندان اوین که روز یک‌شنبه، 26 ژوئن، به دلیل وخامت حالشان به بیمارستان مدرس منتقل شده بودند، پس از دریافت کمک‌های پزشکی مجدد به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده‌اند.

به گزارش کلمه، قربان بهزادیان‌نژاد، مشاور میرحسین موسوی و مهدی کریمیان اقبال، فعال سیاسی، دو زندانی سیاسی هنوز هم به هم‌راه ۱۰ زندانی دیگر این بند در اعتصاب غذا هستند و بعد از بازگشت از بیمارستان هم به اعتصاب غذای‌شان ادامه دادند‌.

این زندانیان ۲۸ خرداد در اعتراض به جان‌باختن هاله سحابی و درگذشت هدی صابر دست به اعتصاب غذا زدند. این دوزندانی در مرحله نخست برای گرفتن کمک‌های پزشکی به بهداری اوین منتقل شدند و در نهایت غروب شنبه (چهارم تیرماه‌) با هم‌راهی تعداد زیادی از ماموران امنیتی به بیمارستان مدرس تهران انتقال پیدا کرده‌اند.

……………………………………………………………

جهت ارایه آخرین دفاعیات،

«احضار فرناز کمالی، فعال حقوق زنان به دادگاه»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، فرناز کمالی، دانش‌جوى رشته علوم سیاسى دانش‌گاه آزاد واحد تهران مرکز و فعال حقوق زنان، جهت اخذ آخرین دفاعیات احضار شده است.

به گزارش هرانا، فرناز کمالی که آخرین بار در جریان تجمعات یکم اسفندماه ۸۹ و در چهار راه فلسطین تهران بازداشت شده بود، جهت اخذ آخرین دفاعیات به شعبه ۴ بازپرسی اوین احضار شده است.

طبق این احضاریه کتبی که گویا مربوط به پرونده قبلی خانم کمالی است، چنان‌چه وی در زمان تعیین شده در محل مذکور حاضر نشود، دادگاه برای او حکم غیابی صادر خواهد کرد.

گفتنی است که این فعال حقوق زنان اواسط اسفند ماه سال گذشته و به قید وثیقه ۳۰۰ میلیونی به طور موقت آزاد شده بود.

……………………………………………………………

رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان،

«پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی اوین»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، زندانیان سیاسی بند 350 اوین بعد از نه روز به اعتصاب غذای خود پایان داده‌اند.

به گزارش جرس، بر اساس گفته نزدیکان تنی چند از این زندانیان سیاسی، پس از پیام‌های متعدد شخصیت‌های سیاسی و مذهبی مبنی بر وجوب شکستن اعتصاب، این زندانیان به اعتصاب خود پایان دادند.

تاکنون تعدادی از این زندانیان به‌دلیل وخامت وضعیت جسمی به بیمارستان و بهداری منتقل شدند ولی حاضر به شکستن اعتصاب خود نشدند.

به‌دنبال جان‌باختن هاله سحابی و درگذشت هدی صابر، این زندانیان به هم‌راه شش تن دیگر از زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

مهدی کریمیان اقبال -بهمن احمدی‌امویی- حسن اسدی زیدآبادی- عمادالدین باقی- عماد بهاور- قربان بهزادیان‌نژاد- محمد داوری- امیرخسرو دلیرثانی-فیض‌اله عرب‌سرخی- ابوالفضل قدیانی- محمد‌جواد مظفر- محمدرضا مقیسه-عبداله مومنی زندانیانی هستند که بیانیه‌ی اعتصاب را امضا کرده‌اند.

«بهزادیان‌نژاد و کریمیان‌اقبال‌ به اوین بازگشتند»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,