Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
هفتم تیر- بیست‌وهشتم ژوئن

«تقویم تاریخ هفتم تیر»

2011 June 28

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1835 میلادی- به دستور «محمد شاه قاجار»، «میرزا ابوالقاسم قائم مقام»، صدر‌اعظم وقت ایران را که خود او بارها گفته بود که سلطنتش را مدیون کاردانی وی می‌داند، تنها به این سبب که در صدد تغییر فرمانده گارد سلطنتی برآمده بود در باغ «نگارستان» خفه کردند، زیرا شاه سوگند خورده بود که خونش را نریزد.

محمد شاه در آن روز از ترس بیماری وبا که شیوع یافته بود و گرمای بی‌سابقه تهران، قصد رفتن به لواسان را داشت. ولی پیش از این نقل مکان، به دلیل بدگمانی و ترس از نافرمانی قائم مقام (احتمال کودتا) دستور بی‌جان ساختن وی را داده و سپس معلم سابق خود، عباس ایروانی معروف به حاجی میرزا آقاسی را جانشینش کرده بود، که برخی مورخان او را «بی‌مایه برای صدارت عظما» توصیف کرده‌اند.

آن روز قائم مقام را که به اوضاع کشور سر و سامان داده بود و در کتاب‌های تاریخ «مردی لایق» توصیف شده است از خانه‌اش در باغ «لاله‌زار» (خیابان لاله‌زار تهران) به باغ نگارستان برده بودند تا اعدام شود.

میرزا ابوالقاسم قائم مقام صدر‌اعظم ایران، سیاست‌مدار، ادیب، شخصیت برجسته و تاثیرگذار ایران‌زمین در عرصه حکومت و سیاست و نیز ادب و هنر نیمه‌ی اول قرن سیزدهم هجری بود.

1838 میلادی- مراسم تاج‌گذاری «ملکه ویکتوریا» یا «الکساندرینا ویکتوریا» در انگلستان برگزار شد. او بیش از شصت و سه سال ملکه بود و در تمام تاریخ بریتانیا طولانی‌ترین دوره‌ی سلطنت را داراست. دوره‌ی حکومت او با گسترش وسیع امپراتوری بریتانیا هم‌راه بود. دوره‌ی ویکتوریایی در اوج انقلاب صنعتی، دوره‌ای از تغییرات بزرگ اجتماعی، اقتصادی و فناوری در پادشاهی متحد بود.

1902 میلادی- «ریچارد راجرز» (Richard Charles Rodgers) آهنگ‌ساز موسیقی سبک آمریکایی، زاده شد. وی در نیویورک به دنیا آمد.

او در دوران طولانی کارش قطعات بسیاری برای نمایش‌های موزیکال ساخت که بسیاری از آن‌ها به نغمه‌های استاندارد تبدیل شده‌اند. موسیقی نمایش «آوای موسیقی» که بعدها فیلمی به‌همین نام هم از آن ساختند و در ایران با نام «اشک‌ها و لب‌خندها» معروف شد، از کارهای او است.

او مدتی با «لارنتس هارت» (Lorenz Hart) هم‌کاری کرد. پس از مرگ هارت، راجرز با «اسکار همرشتاین» (Oscar Hammerstein) به خلق ترانه‌های محبوب مردم پرداخت.

«چیزهای محبوب من»، «دو، ر، می»، «گل یخ»، «چه صبح زیبایی» از آهنگ‌های مشهور او هستند.

1950 میلادی- شهر «سئول» (Seoul) پایتخت کره‌جنوبی در سومین روز جنگ کره به تصرف نیروهای کره شمالی (جمهوری دمکراتیک خلق کره) در آمد. تقسیم شبه جزیره کره که از متصرفات ژاپن بود، در سال 1945 به خواست آمریکا و تصویب فاتحان جنگ جهانی دوم صورت گرفته بود که هنوز به همین صورت باقی مانده است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1914 میلادی- ترور «آرشیدوک فرانتس فردیناند» (Franz Ferdinand) در «سارایوو»، که باعث اعلام جنگ اتریش به صربستان و آغاز جنگ جهانی اول شد.

1360 خورشیدی- در چنین روزی جلسه‏ای در سالن اجتماعات دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی واقع در سرچشمه تهران برگزار شد که در حین سخن‌رانی، ناگهان انفجاری مهیب روی داد و بر اثر این انفجار «سید‌محمد حسینی‌بهشتی» و ۷۲ تن از مقامات حزب جمهوری اسلامی  کشته شدند.

1712 میلادی- امروز زادروز «ژان ژاک‌روسو» اندیش‌مند بزرگ است که در فرانسه به‌دنیا آمد.

1919 میلادی- نمایندگان آلمان قرارداد «ورسای» را امضا کردند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,