Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
به بهانه زادروز «محمد احصایی»

«روزنگاشت/ پایه‌گذار نقاشی خط با اعتباری جهانی»

2011 June 28

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

«محمد احصایی» در هشتم تیر ماه سال ۱۳۱۸ خورشیدی در «قزوین» زاده شد و پس از فارغ التحصیل شدن از دانش‌کده هنرهای زیبای «دانش‌گاه تهران»،  که بعدها خود در آن‌ دانش‌گاه به تدریس مشغول شد، کارش را به صورت حرفه‌ای با مجله «جوانان» آغاز کرد و بعد جذب سازمان کتاب‌های درسی شد و آن‌جا به صفحه‌بندی و سپس سرپرستی آتلیه گرافیک مشغول شد و پس از مدتی با عنوان کارشناس کتاب‌های هنر سال سوم کارش را پی گرفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تجربه‌هایی که در ادامه هم‌کاری او با موسسه هنری پارس و هم راهیش با کسانی چون «مرتضی ممیز» و «آیدین آغداشلو» و «علی‌اصغر معصومی» و بسیاری دیگر قرار گرفت باعث ‌شد که او به عنوان یک نقاش و خوش‌نویس به هنر گرافیک بیش‌تر نزدیک شود.

احصایی هنرمند پرکار در عرصه هنر گرافیک ایران، در زمینه خوش‌نویسی و نقاشی‌خط مهارت و شهرت بسیار دارد. وی برای اولین بار گرافیسم خط را در دانش‌کده هنرهای زیبا آموزش داد و برای همین وی را بنیان‌گذار نقاشی‌خط در ایران می‌دانند، چرا که اولین کسی بود که از حروف به عنوان وسیله‌ای برای بیان استفاده کرد.

او که خوشنویسی توانا است خود را از نقاشان سقاخانه به «سنت» و سپس «خط» و از همه مهم‌تر «خوشنویسی» نزدیک‌تر می‌داند و دلیل آن را وفاداری به سنت‌های خوش‌نویسی و اتصال به شکل واقعی حروف می‌داند و روی‌کردش حرکت از خوشنویسی به سوی نقاشی بوده است.

احصایی به استفاده از عناصر و آرایه‌های بصری و مفهومی نقاشی در خوشنویسی‌هایش پرداخته است، کاری که وی چند سال بعد از نقاشان سقاخانه انجام داده بود و ابتدا با مخالفت و سپس با سیلی از تقلید خوش‌نویسان روبه رو شد.

وی تاکنون در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی خوش درخشیده است، به ویژه آثارش در چندین دوره پیاپی، «حراج کریستیز دوبی» (Krystyz Dubai auction) مورد توجه بسیار قرار گرفته و رکورددار فروش آثار هنری بوده ‌است. برپایی نمایش‌گاه‌های متعدد در داخل وخارج از کشور، کسب جوایز جهانی، تدریس در دانش‌گاه‌های هنر، عضویت در هیات امنای انجمن‌های خوش‌نویسان و طراحان گرافیک ایران و داوری دوسالانه‌های گوناگون هنری از جمله فعالیت‌های این هنرمند نیز محسوب می‌شوند.

محمداحصایی که به عنوان مولف و کارشناس هنری ماهر نیز شناخته شده است هم‌اکنون هفتاد و دو سالگی زندگی خود را پشت سر می‌گذارد و بیش از پنجاه سال است که در حوزه خوشنویسی، نقاشی و گرافیک فعالیت می‌کند. او پایه‌گذار نقاشی‌خط در ایران است و با مجموعه نقاشی‌خط‍‌های خود اعتباری جهانی یافته ‌است.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

تقویم تاریخ رادیوکوچه

هم‌شهری

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,