Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
از سوی سخن‌گوی وزارت امورخارجه نروژ مطرح شد

«اعتراض نروژ به مصادره جایزه نوبل شیرین عبادی»

2009 November 27

سخن‌گوی وزارت امورخارجه نروژ، مراتب اعتراض کشورش را نسبت به مصادره جایزه صلح نوبل شیرین عبادی اعلام کرده‌است.

وی روز گذشته از احضار کاردار ایران در اسلو  و اعلام اعتراض نسبت به خبر مصادره جایزه صلح نوبل شیرین عبادی، حقوقدان و فعال مدافع حقوق بشر،به وی خبرداده است.

20091127-news-ebadi-norway

عکس از AFP

به گزارش رادیو فردا، «یوناس گاهر استوره»، وزیرخارجه نروژ روز پنجشنبه با باور نکردنی خواندن این خبر گفته است که این نخستین باری است که مقامات یک کشور اقدام به مصادره و توقیف جایزه نوبل فرد برنده می‌کند.
«راینارد امرسلند»، سخن‌گوی وزارت امور خارجه نروژ نیز گفته است که با احضار کاردار ایران در اسلو نسبت به این اقدام اعتراض کرده‌است.

بنا به این گزارش شیرین عبادی در ۲۸ آبان سال جاری در گفت و گویی با رادیو فردا، ضمن اشاره به این‌که تمام حساب‌های بانکی و حقوق بازنشستگی خود او و همسرش در ایران ضبط و توقیف شده‌است گفته‌بود که ماموران دولت جمهوری اسلامی حتی «مدال نوبل»، «مدال لژیون دونور»، «انگشتر آزادی بیان» و جوایز دیگر را که در گاوصندوق همسرش بوده، ضبط کرده‌اند.

او در این گفت وگو  دلیل عصبانیت جمهوری اسلامی را ادامه فعالیت‌های حقوق بشری خود فارغ از جانب‌داری سیاسی دانسته و گفته‌بود مقامات دولت ایران می‌خواهند به خیال خودشان از این طریق بر وی فشار بیاورند.
برنده ایرانی جایزه صلح نوبل هم‌چنین از پی‌گیری حقوقی توقیف اموال خود در ایران خبر داده است اما اما افزوده‌بود که هیچ قاضی تاکنون جرات نکرده‌است به این شکایت رسیدگی کند.
شیرین عبادی در سال ۲۰۰۳ جایزه صلح نوبل را به خاطر تلاش‌هایش در راه دموکراسی و حقوق بشر و به‌ویژه «دفاع از حقوق زنان و کودکان» دریافت کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: 

۱ Comment