Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
تکنو کوچه- معرفی بازی گرشاسپ

«ساخت بازی‌های رایانه‌ای، گامی رو به جلو»

2011 June 28

کیومرث سجادی / رادیو کوچه

«پس از به زنجیر کشیده شدن ضحاک به‌دست فریدون و پیروزی نیروهای نور بر سپاه تاریکی‌، که سالیان به فرمان‌دهی ضحاک بر خونیراث چیره شده بودند، زمان زیادی به طول نیانجامید که جای جای آن سرزمین پهناور را دیوان تسخیر کرده و هرکدام برای خود فرمان‌روایی پدید آوردند و راه نیروهای اهریمنی را پی‌گرفتند و به آزار و اذیت انسان‌ها و اهوراهای سپاه نور پرداختند. هیتاسپ زرین‌تاج که یکی از بی‌‌رحم‌ترین این دیوان شرور و از نیروهای جادویی متعددی برخوردار بود، در این میان برای خود در سرزمین‌های کوهستانی فرنبغ حکومتی ایجاد کرد و به هم‌راه هیولاهای اهریمنی، دیوان و اشموغان زیردستش به غارت سرزمین‌های اطراف پرداخت. از جمله این سرزمین‌های مورد هجوم دیوان، ده‌کده کوهستانی سیاوش‌گرد بود که از دیرباز مکان رشد و پرورش پهلوانان متعددی بود. هیتاسپ در غارت این ده‌کده، اوروخشیه، برادر گرشاسپ را از میان می‌برد. گرشاسپ پهلوان به دنبال انتقام خون برادرش به سوی دژ هیتاسپ روانه می‌شود و در این مسیر متوجه می‌شود که در یورش هیتاسپ و یارانش به سیاوش‌گرد اتفاق بسیار مهم‌تری افتاده است و اراده و شجاعت گرشاسپ سرنوشتی بزرگ را رقم خواهد زد …»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

داستان بالا برگرفته از سایت http://www.garshasp.ir ، سناریو بازی‌ای زیبا و جذاب است که دست‌آورد سال‌ها تلاش و همت گروهی از جوانان نخبه‌ی ایرانی در زمینه‌ی بازی‌های رایانه‌ای است. این بازی با ساختاری متفاوت نسبت به دیگر بازی‌های رایانه‌ای ساخت داخل، خود را در سطح جهانی مطرح می‌کند. انتشار این بازی در کشورهای آلمان، اتریش و سوییس توسط شرکت (Just A Game) و انتشار نزدیک آن در کشور‌های انگلستان، استرالیا، ایرلند، نیوزلند، آفریقای جنوبی، کشورهای اسکاندیناوی، بلژیک و هلند در ماه آینده‌ی میلادی توسط شرکت انگلیسی (Lace Mamba Global)، تاییدی است بر موفقیت این بازی و پا گذاشتن بازی‌سازان ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی.

به نوشته سایت رسمی این بازی، «بازی رایانه‌ای گرشاسپ یک بازآفرینی نمادین با روی‌کرد معناگرا و عمل‌گرا در فضای اسطوره‌ای ایران باستان مبتنی بر منظومه حماسی گرشاسپ‌نامه نوشته اسدی طوسی می‌باشد که در آن عمده عناصر تصویری، حاصل گداخت منابع تاریخی و کتیبه‌های سنگی باستانی موجود در کشور در کوره تخیل خالقان این اثر است. گرشاسپ – گرز ثریت، یک بازی اکشن سوم شخص است و روند کلی بازی بر اساس پیکارهای پهلوان اصلی بازی گرشاسپ و رویارویی او با نیروهای اهریمنی می‌باشد. مبارزات تن به تن، حل معما و کشف فضاهای سرزمین خونیراث از عناصر اصلی این بازی هستند.»

مرور سایت‌های معروف و بین‌المللی  معرفی بازی‌های رایانه‌ای خبر از دادن امتیازهای متوسط  به بالا به این بازی و توافق نظر در موفقیتی بزرگ برای سازندگان این بازی ایرانی با توجه به امکانات محدود و در اختیار نداشتن استودیوها، امکانات و سرمایه‌های آن‌چنانی، در مقایسه با شرکت‌های بزرگ ساخت بازی‌های کامپیوتری، می‌دهد. طراحی خوب، قیمت مناسب و خلاقیت و پشت‌کار چند برنامه‌نویس جوان در اثبات توانایی‌های یک گروه کوچک برای ساختن یک بازی قابل ملاحظه و امیدواری به ارایه کارهایی به مراتب به‌تر با داشتن امکانات و سرمایه بیش‌تر، از مزایایی بود که به آن اشاره می‌شد. اما کوتاه بودن زمان انجام بازی و به اندازه‌ی کافی سخت نبودن بازی از ایراداتی بود که از بازی گرفته می‌شد. در مجموع، همه‌گان بازی را درخور توجه دانسته و در محدوده بازی‌های زیر ۲۰ دلار، آن را بازی مناسبی ارزیابی می‌کردند.

برای دوست‌داران تولید و ساخت بازی‌های رایانه‌ای قابل ذکر است که شرکت «فن افزار شریف» سازنده بازی گرشاسب که به عنوان به‌ترین بازی سال در جشن‌واره برترین‌های فناوری ایران در سال ۱۳۸۹ نیز انتخاب شده ‌است، در نمایش‌گاه‌ها و جشن‌واره‌های مختلف اقدام به برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی در حوزه چگونگی ساخت و طراحی بازی‌های رایانه‌ای و هم‌چنین مراحل ساخت بازی گرشاسپ پرداخته و می‌پردازد. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت شرکت از آخرین برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی و اطلاعات مربوط به بازی با خبر شوند.

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,