Saturday, 18 July 2015
23 June 2021

«خبرهای بیست و هشتم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 28

هیت رییسه مجلس شورای اسلامی:

«مخالفت با طرح سوال از احمدی‌نژاد در مجلس»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 27 ژوئن، دو عضو هیت رییسه مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد که ۱۰۰ نماینده خواهان آن هستند، اظهار داشته که این هیات در حال حاضر با آن مخالف است.

به گزارش خانه ملت، محمد دهقان، نماینده مردم چناران و طرقبه و عضو هیت رییسه مجلس، به گفته است که اکثر اعضای هیت رییسه طرح سوال از رییس جمهوری را با توجه به اوضاع کشور، به مصلحت نمی‌دانند.

این طرح علی مطهری، نماینده اصول‌گرای مردم تهران و از منتقدان دولت محمود احمدی‌نژاد، به امضای ۱۰۰ نماینده رسیده است و روز یک‌شنبه به محمد‌رضا باهنر، نایب رییس مجلس ارایه شد.

حسین سبحانی‌‌نیا، نماینده نیشابور و عضو هیت رییسه مجلس نیز اعلام کرد که این هیت با طرح سوال از آقای احمدی‌نژاد مخالف است و در نظر دارد که برای تغییر‌نظر مطرح‌کنندگان این طرح، با آنان رایزنی کند.

بر اساس گزارش‌ها، مهم‌ترین محورهای طرح سوال از رییس جمهوری عدم اجرای مصوبه تامین نیاز ارزی شرکت مترو، خودداری از معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و کوتاهی در امور فرهنگی از جمله اجرای قانون «عفاف و حجاب» است.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست‌کم یک چهارم نمایندگان مجلس سوالی را در مورد یکی از وظایف رییس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان جواب دهد و این جواب نباید بیش از یک ماه به تاخیر افتد مگر با عذر موجه به تشخیص مجلس.

………………………………………………..

پس از صدور حکم بازداشت قذافی از سوی دادگاه،

«حکومت لیبی حکم بازداشت رهبر این کشور را رد کرد»

خبر / رادیو کوچه

حکومت لیبی حکم دادگاه بین‌المللی کیفری برای بازداشت معمر قذافی، پسر و رییس اطلاعات ارتش وی را رد کرده و آن‌را سیاسی خوانده است.

محمد الغمودی، وزیر دادگستری لیبی، روز دوشنبه دادگاه بین‌المللی کیفری را ابزاری در دست کشورهای غربی برای تحت تعقیب قرار دادن رهبران کشورهای جهان سوم خواند.

به گزارش الجزیره، این نهاد بین‌المللی مستقر در شهر لاهه هلند، دوشنبه حکم بازداشت سرهنگ قذافی، سیف‌الاسلام قذافی، پسرش و عبداله سنوسی، رییس اطلاعات ارتش لیبی که از نزدیکان رهبر لیبی است را صادر کرد.

اتهام این افراد ارتکاب جنایت علیه بشریت در درگیری‌های داخلی لیبی است.

وزیر دادگستری لیبی در واکنش، با رد این اتهام، اظهار داشت: «رهبر انقلاب لیبی و پسرش از مقام رسمی در دولت لیبی برخوردار نیستند و در نتیجه آن‌ها به ادعاهای مطرح شده از سوی دادگاه بین‌المللی کیفری ارتباطی ندارند.»

رییس دادگاه بین المللی کیفری مدعی شده است مدارک قابل قبولی وجود دارد که نشان می‌دهد آقای قذافی مسوول جنایاتی است که نیروهای امنیتی در پاسخ به افزایش درگیری‌ها در این کشور انجام داده‌اند.

لوییس موره‌نو – اکامپو دادستان ارشد دادگاه بین‌المللی کیفری در ماه می درخواست کرده بود که حکم بازداشت رهبر لیبی و دست‌یاران ارشد او صادر شود.

………………………………………………..

آیت‌اله خامنه‌ای: مجلس با دولت کینه‌جویانه کار نکند

«احضار هیت رییس مجلس توسط رهبر جمهوری اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز سه‌شنبه، 28 ژوئن،  محمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر از «احضار» اعضای هیت رییسه و روسای برخی کمیسیون‌های تخصصی مجلس از سوی آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خبر داده است.

به گزارش جهان نیوز، به گفته آقای ابطحی رهبر جمهوری اسلامی از شیوه مدیریت جلسه رای اعتماد وزیر ورزش و جوانان در هفته گذشته انتقاد کرده و خواستار آن شده است که برخورد نمایندگان با دولت «علاج‌جویانه» باشد و نه «کینه‌جویانه».

در جلسه سه‌شنبه ۳۱ خرداد مجلس، در هنگام سخن‌رانی محمود احمدی‌نژاد در دفاع از حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، عده‌ای از نمایندگان فریاد‌های «دو – دو» سر دادند که در عرف قوه مقننه ایران، که در آن از عدد دو برای بیان رای منفی استفاده می‌شود، برای اعلام مخالفت با یک سخن‌ران به کار می‌رود.

نماینده خمینی شهر هم‌چنین خبر داده است که آیت‌اله خامنه‌ای از عمل‌کرد رادیو – تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی به دلیل پخش کردن فریاد‌های نمایندگان هنگامی سخن‌رانی رییس جمهوری اسلامی، انتقاد کرده است.

………………………………………………..

از یکم مهر اجرا می‌شود،

«آغاز تفکیک جنسیتی از دانش‌گاه صنعتی شریف»

خبر / رادیو کوچه

رضا روستا‌آزاد، رییس دانش‌گاه صنعتی شریف روز سه‌شنبه اعلام کرده است از روز نخست مهر ماه اجرای طرح تفکیک جنسیتی در این دانش‌گاه آغاز می‌شود.

به گزارش مهر‌، آقای روستا آزاد گفته است این طرح برای دانش‌جویان سال اول آغاز خواهد شد.

به گفته رییس دانش‌گاه صنعتی شریف، زمانی که دانش‌جویان از محیط دبیرستان وارد دانش‌گاه می‌شوند به آن‌ها «شوک» وارد می‌شود که این امر باعث می‌شود بسیاری از خانواده‌ها برای حل این مشکل به مسوولان دانش‌گاه مراجعه کنند.

وی گفت بهترین سن ازدواج افراد زمان دانش‌جویی است و به همین دلیل برنامه‌هایی برای ازدواج دانش‌جویی در دانش‌گاه شریف پیش‌بینی شده است.

وزارت علوم ایران از سال گذشته اجرای طرح بحث برانگیز تفکیک جنسیتی در دانش‌گاه‌ها را آغاز کرده که از همان ابتدا برخی از استادان دانش‌گاه نیز به این مسئله اعتراض و انتقاد کرده‌اند.

………………………………………………..

دولت سوریه اعلام کرد،

«طرح گفت‌وگوی ملی در سوریه کلید می‌خورد»

خبر / رادیو کوچه

دولت سوریه روز دوشنبه، 27 ژوئن، اعلام کرد، از مخالفان حکومت بشار اسد دعوت کرده تا در مذاکره درباره «گفت‌وگوی ملی» در ۱۰ ژوئیه شرکت کنند و در همین روز  گزارش‌هایی از گردهمایی شماری از مخالفان در دمشق برای بررسی راه‌کارهای پایان دادن به بحران در این کشور منتشر شده است.

خبرگزاری دولتی سوریه، روز دوشنبه خبر داد که تغییرات در قانون اساسی محور اصلی مذاکرات حکومت با مخالفان در نشست دهم ژوئیه خواهد بود.

به گزارش رویترز، از زمان دعوت بشار اسد برای آغاز گفت‌وگوهای ملی در این کشور در هفته گذشته،  بسیاری از چهره‌های اصلی مخالفان این در خواست را ناکافی دانسته و رد کرده‌اند و حتا برخی از مخالفان حاضر نشده‌اند در نشست روز دوشنبه در دمشق حضور یابند.

بر اساس این گزارش، احتمال می‌رود در این گفت‌و‌گوها، بند مربوط به حاکمیت حزب بعث سوریه در قانون اساسی این کشور لغو خواهد شد.

در نشست روز دوشنبه در دمشق تعدادی از طرف‌داران حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، نیز حضور داشتند. از این گردهمایی به عنوان نشست جریان‌های مستقل برای دست‌یابی به راه حلی برای خروج از بحران کنونی یاد شده است.

در همین حال، برگزار‌کنندگان این گردهمایی می‌گویند، این نشست با تایید دست‌یاران بلندپایه بشار اسد برگزار شده است.

یکی ازبرگزار کنندگان این گردهمایی گفته است، در حدود ۱۵۰ نفر از مخالفان در نشست روز دوشنبه در دمشق حضور داشته‌اند و در خصوص راه‌کارهای پایان دادن به استبداد در سوریه گفت‌وگو کرده‌اند.

………………………………………………..

ختم جلسه دادرسی اعلام شد،

«جلسه دادگاه محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق‌بشر»

خبر / رادیو کوچه

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات نرگس محمدی نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر صبح روز دوشنبه، 27 ژوئن، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار و ختم جلسه دادرسی اعلام شده است.

به گزارش جرس، محمدی متهم به عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و اجتماع و تبانی به هدف ارتکاب جرایم امنیتی و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی خرداد ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با سپردن وثیقه پنجاه میلیون تومانی آزاد شد.

همسر تقی رحمانی در زندان و پس از آن از وضعیت نامناسب جسمانی برخودار بوده است. هم‌چنین گفته شده پرونده پزشکی وی سال گذشته از بیمارستان ربوده شده است.

………………………………………………..

تحقیق دانش‌گاهی:

«تعداد مبتلایان به دیابت دو برابر شده است»

خبر / رادیو کوچه

نتایج یک تحقیق دانش‌گاهی که در نشریه پزشکی «لنست» منتشر شده حاکی از آن است که شمار افراد مبتلا به دیابت (مرض قند) از سال ۱۹۸۰ میلادی تا کنون دو برابر شده است.

محققان امپریال کالج لندن و دانش‌گاه هاروارد در آمریکا با تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مبتلایان به این بیماری در نقاط مختلف دنیا، و با استفاده از شیوه‌های آماری به چنین نتیجه‌ای رسیدند.

در این تحقیق مشخص شد که شمار کلی افراد مبتلا به نوع کشنده دیابت از ۱۵۳ میلیون نفر به ۳۴۷ میلیون افزایش یافته است.

نویسندگان این مقاله در نشریه لنست خواستار تشخیص و درمان بهتر این بیماری به منظور جلوگیری از افزایش تعداد مبتلایان شدند.

البته در بخشی از این مقاله آمده است که این آمار تا ۷۰ درصد به دلیل افزایش طول عمر افراد مبتلا به دیابت حاصل شده است.

دیابت کنترل قند خون را دچار اختلال می‌کند، که این موضوع به نوبه خود منجر به آسیب رسیدن به کلیه‌ها و نابینایی می‌شود. این وضعیت هم‌چنین بیماری‌های قلبی و سکته را نیز در پی خواهد داشت.

در میان کشورهای توسعه یافته جهان آمریکا بالاترین میزان شیوع بیماری دیابت را به خود اختصاص داده است.

………………………………………………..

علت احضار مشخص نشده است،

«احضار چهار درویش گنابادی به نیروی انتظامی اصفهان»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 26 ژوئن، 4 تن از دراویش نعمت‌الهی گنابادی با برگ احضاریه نیروی انتظامی، ابتدا به اداره اماکن نیروی انتظامی اصفهان مراجعه و سپس به مکانی جنب زندان دستگردی اصفهان هدایت شده و در آن‌جا مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

مرتضی رحیمی، علی وکیلی، رسول رحیمی، مصطفی رحیمی فرزند عزیزاله چهار درویشی بودند که به نیروی انتظامی احضار شده‌اند.

لازم بذکر است کارت ملی آقای مرتضی رحیمی از وی اخذ شده و به وی عودت داه نشد و اعلام کردند پس از معرفی و حضور مصطفی رحیمی فرزند رضا و دیگر دراویش کارت ملی وی تحویل خواهد شد.

لازم به اشاره است علت این احضار و بازجویی تاکنون مشخص نشده است.

………………………………………………..

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی:

«اسراییل و پای‌گاه‌های آمریکا در تیررس موشک‌های ماست»

خبر / رادیو کوچه

یک مقام نظامی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، 28 ژوئن در جمع خبرنگاران داخلی گفته است از آن‌جا که اسراییل و پای‌گاه‌های منطقه‌ای آمریکا در تیررس موشک‌های این کشور قرار گرفته به ساخت موشک‌های با برد بیش‌تر نیازی نیست.

به گزارش فارس، سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که «مسافت برد موشکی ایران» تا دو هزار کیلومتر است و به این ترتیب، هدف‌های اصلی مورد نظر در برد امکانات موشکی کنونی این کشور قرار دارد.

سرتیپ حاجی زاده گفته است که فاصله اسراییل با ایران هزار و دویست کیلومتر است و افزوده که «می‌توانیم اسراییل را از دامغان و سمنان هم مورد اصابت موشک‌هایمان قرار دهیم.»

این مقام نظامی جمهوری اسلامی تهدید موشکی کشورهای اروپایی از سوی ایران را رد کرده و گفته است که «دشمنان فرامنطقه‌ای ما آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند و ما از جانب کشورهای دیگر احساس خطر و تهدی نمی‌کنیم، بنابراین به برد بیش از دو هزار کیلومتر موشک‌ها نیاز نداریم.»

وی با ابراز این نظر که خاک اسراییل و پای‌گاه‌های نظامی آمریکا در منطقه هدف‌های اصلی موشک‌های جمهوری اسلامی است، گفته است: «آمریکا نیز زحمت ما را کم کرده است زیرا پای‌گاه‌هایش از یک‌صد و بیست کیلومتر تا هفت‌صد کیلومتری در اطراف ایران وجود دارد و با همین موشک‌ها می‌توان همه اهداف آمریکایی در منطقه را مورد اصابت قرار داد.»

اشاره آقای حاجی‌زاده به پای‌گاه‌های نظامی ایالات متحده در کشورهای منطقه از جمله کشورهای ساحل جنوبی خلیج پارس است.

وی گفته است که احتمال دارد به زودی آزمایش پرتاب موشک به سوی هدف‌های دریایی نیز انجام شود که می‌تواند به عنوان هشداری علیه حضور ناوگان‌های ایالات متحده و شماری از دیگر کشورها در منطقه خلیج پارس تلقی شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,