Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
مجله جاماندگان- سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-قسمت صد و سی‌و‌ششم

«پان‌ترک‌های منقرض شده در رویای احیا»

2011 June 28

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

در آشفته بازار کنونی مباحث جنجالی و کاذب فرصتی یافته‌اند تا موجب منفعت دلالان خوش اشتهایی شوند که به این وسیله بتوانند چند روزی بیش‌تر جلب توجه کرده و بهره‌های مکفی ببرند.

مطمئنن اگر اکنون کشور ایران دارای وجاهتی بود و شهروندی‌اش مزیتی داشت لازم نبود که یادی از موجودات منهدم شده با تاریخ مصرف باطل گشته، شود، اما همان‌گونه که گفته شد وقتی شهرآشوب است به‌ترین فرصت غارت فراهم می‌شود، بحث بر سر پان‌ترک‌های منقرض شده در رویای احیاست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بنا بر تعریف ویکی‌پدیا پان‌ترکیسم حرکتی سیاسی است که از صد سال پیش برای یک واحد شدن اقوام ترکی زبان تحت حکومت یک دولت تلاش می‌کند.

اندیشه پان‌ترکیسم، یعنی یکی کردن همه سرزمین‌هایی که ساکنان آن به یکی از زبان‌هایی که ریشه آن‌ها به زبان‌های آلتایی می‌رسد نخستین بار از سوی یک خاورشناس مجارستانی یهودی‌تبار در دهه 1860 ساخته و مطرح شد. وامبری رایزن سلطان عثمانی شده ‌بود ولی در نهان برای یک لرد در دفتر امور خارجه بریتانیا کار می‌کرد. ساختن و مطرح کردن این اندیشه از سوی وامبری و بریتانیا در اصل به منظور ایجاد یک کمربند از آلتایی‌زبان‌ها در جنوب روسیه بود تا مانعی شود برای گسترش و رخنه روس‌ها به مستعمرات انگلیس در هندوستان، به گفته ولادیمیر مینورسکی خاورشناس: «هر جا که پرسش حل نشده‌ای در زمینه فرهنگ قوم‌های شرق باستان پدید آید ترکان بی‌درنگ دست خود را همان جا دراز می‌کنند.»

دکتر امیرحسین خنجی تاریخ‌شناس برجسته این‌گونه می‌نویسد: «از خاست‌گاه اقوام ترک اطلاعات بسنده‌یی از منابع تاریخی دردست است. این منابع می‌گویند که سرزمین‌های ترک‌نشین در قرن‌های هفتم و هشتم میلادی در ماورای مرزهای شرقی و شمالی ایران، یعنی سرزمین‌های آن‌سوی سیردریا «سیحون» و اطراف دریاچه‌ی خوارزم «آرال» و بیابان‌های شرقی و شمالی دریای مازندران «خزر» و سرزمین‌های ماورای قفقاز بوده است، و ایرانی‌ها همه‌ی آن سرزمین‌ها را «ترکستان» می‌نامیده‌اند. در قرن اول هجری که ایران در سلطه‌ی عرب‌ها بوده فقط در سرزمین‌های شرق سیردریا با مرکزیت کاشغر «اکنون غرب چین»، و سرزمین کوچکی در شمال کوه‌های قفقاز از وجود دولت گزارش به دست داده شده است. بقیه‌ی جماعات ترک در سرزمین‌های پهناورشان در قبایل پراکنده و بیابان‌گرد و متنقل می‌زیسته‌اند و هیچ نظام سیاسی منسجمی نداشته‌ و دارای هیچ وطن مشخصی نبوده‌اند.

و از آن‌جایی که اکنون فضای مناسب برای تحریک اذهان ناراضی جوانان وجود دارد و جعل تاریخ و هویت عملی آسان و بی‌پاسخ‌گویی گشته در کشوری که ترکیب زبانی جمعیت‌اش بر اساس «کتاب واقعیت‌های جهان سیا» 58 درصد فارسی و گویش‌های فارسی، 26 درصد ترکی و دیگر گویش‌های ترکی، 9 درصد کردی، 2 درصد لری، 1 درصد بلوچی، 1 درصد عربی، 1 درصد ترکی استانبولی و 2 درصد زبان‌های دیگر است و زبان رسمی و اداری ایران فارسی است و رهبر مستبدش ترک‌زبان و نماد اپوزیسیون‌اش نیز ترک‌زبان است و براساس اصل پانزدهم قانون اساسی‌اس گرچه کتاب‌های درسی باید با زبان و خط فارسی باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است اما عملن این بند نیز مانند بسیاری دیگر از قوانین تاکنون اجرا نشده است، توسط یک جنبش سیاسی مرده، مطرود و غیرعملی اقدام به شوراندن قومی می‌نماید که مانند اقوام دیگر خسته به دنبال رهایی‌اند و این خستگی به آن حد رسیده که ممکن است با غلغلک احساسات قوم‌گرایان موجب فراموشی سایر هم‌بندان هم‌وطن‌شان شود، البته در این ماجرای کهنه نمی‌توان از نقش جمهوری اسلامی برای مهار خشم جمعیت بزرگی از کشور چشم‌پوشی کرد، این تفرقه‌های کلامی تا به حال توانسته بخش بزرگی از بدنه ایران‌یان را منفعل نماید.

به راستی آن‌گونه که خنجی می‌گوید ملت در قاموس سیاسی یک معنا دارد و قوم یک معنای دیگر. «قوم» یک مجموعه از جماعات انسانی است که دارای زبان و فرهنگ و سنت‌های مشترک دیرینه‌اند و از یک منشا نژادی برخاسته‌اند و در درون یک کشوری که چندقومیتی است در کنار اقوام دیگر تشکیل ملت می‌دهند. «ملت» یک مجموعه از جماعات انسانی شامل اقوام است که در درون یک سرزمینی به‌نام کشور با مرزهای مشخصی می‌زیند، دارای تاریخ و سرگذشت مشترک و دارای دولت واحدی‌اند. یک ملت ممکن است از چند و چندین قوم تشکیل شده باشد، چنان‌که ملت ایران از اقوام ایرانی و ترک و عرب و یهود و ارمنی و آسوری و کلدانی تشکیل شده است. «ملت» اعم از «قوم» است و جای‌گزین کردن هرکدام از این دو اصطلاح حقوقی با یک‌دیگر نشانه‌ی ناآگاهی از اصطلاحات و تعابیر حقوقی است. و در ارتباط با مسایل داخلی ایران، اصرار پان‌ترکیست‌های آذربایجان بر به‌ کاربردن «ملت آذربایجان» به‌جای «قوم ترک» نشانه‌ی تلاش توطئه‌آمیز درجهت پاره‌پاره کردن کشوری است که ایران نام دارد و چنان‌که می‌دانیم، دیری است که این‌ها در تلاشند تا به بلوچ‌ها و کردها نیز القا کنند که شما نه از قوم ایرانی بلکه دوملت متمایز و مشخص هستید و به این‌سان، در جهت تحریک بخش‌های مختلف ملت ایران برای ایجاد تفرقه و اختلافات قومی به هدف پاره‌پاره کردن کشور فعالیت می‌کنند.

ایران کشوری است یک‌ملیتی و چندقومیتی، که اکثریت مطلق ملتش را قومیت ایرانی تشکیل داده است «با شاخه‌های بلوچی، کردی، لری، لارستانی، گیلکی، تالشی، …». دومین قوم تشکیل‌دهنده‌ی ملت ایران قوم ترک است با شاخه‌های آذربایجانی، خراسانی، همدانی، و فارسی و چند جماعت کوچک پراکنده‌ی دیگر. عرب‌ها در مرتبه‌ی سوم قرار می‌گیرند و عمدتن در خوزستان ساکنند و علاوه بر این‌ها اقوام یهود و ارمنی و آسوری و کلدانی هستند. سراسر ایران ملک مشاع همه‌ی اقوام تشکیل‌دهنده‌ی ملت ایران است و مردمی که در یک نقطه از ایران می‌زیند مالک مشاع همه‌ی دیگرنقاط ایرانند و در دفاع از این حق مشاع دارند که درقبال هر حرکت مشکوکی که در هر نقطه از ایران رخ می‌دهد نظر بدهند و سمت‌گیری کنند. دفاع از تمامیت ارضی ایران وظیفه‌ی فردفرد ملت ایران است مگر مردم آذربایجان یک ملت‌اند که مسئله‌ایی به نام مسئله‌ی ملی داشته باشند؟ اگر یک ملتند در چه زمانی از تاریخ دارای دولت مستقل بوده‌اند؟ مرزهای کشورشان در کجاها بوده و با چه کشورهایی همسایه بوده‌اند؟ از چه هنگامی کشورشان ضمیمه‌ی ایران شده است؟ تا اکنون مسئله‌ی ملی داشته‌اند‌؟ مگر «ملت ایران» از چند ملت تشکیل شده است؟ مگر ایران از اتحادیه‌ی چند کشور تشکیل شده است که دارای «ملل ساکن در ایران» بوده باشد؟ این ملت‌های فرضی کشورهای‌شان چه نام‌هایی داشته‌اند و مرزهای کشورشان کجا بوده و با کدام کشورهای فرضی همسایه بوده‌اند؟ پرسش آن ‌است که مگر همه‌ی گزارش‌های تاریخی نمی‌گویند که سرزمین‌های همیشه ‌ایرانی اران و شروان که بعدها نام آذربایجان گرفت در جنگ توسط روس‌ها اشغال شده، از ایران جدا کرده شد؟ مگر از جنگ‌های ایران و روس و قرارداد الحاق این بخش از خاک ایران هیچ ایرانی‌ای خبر ندارد؟ تاریخ می‌داند که روس‌ها بخش‌هایی از خاک ایران را اشغال کردند و همین بخش‌ها اکنون آزاد شده‌ تبدیل به کشور شده‌اند. آن‌چه اکنون جمهوری آذربایجان نامیده می‌شود هزارها سال ملک مشاع همه‌ی ایرانی‌ها و بخشی از کشور ایران بوده که دراثر نابخردی‌های ترکان قاجاری به اشغال روس‌ها درآمد و سپس به‌دنبال فروپاشی اتحاد شوروی، این سرزمین به حال خود واگذاشته شد و کشوری نوین در جهان پدید آمد که هیچ‌گاه در تاریخ جهان وجود نداشته است. پس «استقلال مجدد» در کار نیست بلکه پدید آمدن کشور نوین متشکل از سرزمین‌های اشغال‌شده‌ی ایرانی برصحنه‌ی تاریخ و جغرافیا پس از فروپاشی شوروی است. پان‌ترک‌ها که به نسل‌کشی درسیم، کردها، نسل‌کشی آشوری‌ها، نسل‌کشی یونانی‌ها و نسل‌کشی ارامنه متهمند اکنون سودایی دیگر در سر دارند آن‌ها به خوبی مطلعند که جدایی در کار نیست تنها بهانه آن‌ها ارتزاق از سفره‌ گشوده جمهوری اسلامی به بهای فریب جوانان ایرانی برای سکوت و کناره‌گیری آنان در مشارکت به قصد انهدام نظام است.

ناظر بی‌طرف شاهد است که در این کشور هرگز به استان‌های محل سکونت قوم ترک ستمی مضاغف روا نگشته و بسیاری از استان‌های محروم دیگر در فشار بیش‌تری زیسته‌اند، پس اگر گله‌ای هست که حتمن هست و بدل به فریادی گشته، از نظام مستقر و از سوی تمامی قومیت‌هاست که باید بر سر نظام حاکم کشیده شود و راه رهایی تنها گذاشتن هم‌وطنان و خزیدن در پیله ترس به بهانه پان‌ترکیسم پوسیده نیست و به هرحال به عنوان فرزند یک مادر آذربایجانی می‌گویم اگر پان‌ترک‌ها روزی قصدعزیمت به دیار محبوب ترکستان خیالی نمودند لطف فرموده سایه مبارک رهبر هم‌زبانی را که در این سال‌ها منبع ارتزاق‌شان نیز بوده از سر کشور ایران کم کرده و به مقام شامخی در کشور رویایی‌شان منصوب نمایند.

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۳۹ Comments


 1. babak
  1

  دوست عزیز با آنکه با کلیت نوشته ات موافقم اینکه در این موقعیت تنها کسی که از سکوت آذربایجان منتفع میشه حکومته و بس اما بعضی جاها خیلی تند رفتی. من نمیدونم این اصرار عجیب برخی دوستان هموطن اما غیر همزبان به این فرهنگ ملی زبان ملی هویت ملی … چیه؟ دوست عزیز قبول کنیم که ناسیونالیزم افراطی چه به حالت پانترکیسم باشه چه به حالت پان آریاییسم و … مذمومه. آیا بهتر نیست تفاوتهای فرهنگی و زبانی رو به عنوان نمادی از نشاط و رنگارنگی جغرافیای کشور عزیزمون قبول کنیم؟ بنده به عنوان یک ترک زبون از شما خواهش دارم مقداری به اطلاعات اقتصادی منتشر شده توسط نهادهای دولتی کشور در رابطه با رشد اقتصادی و صنعتی استانهای فارس زبان و غیر فارس زیان توجه بفرمایید. من نمیگم این تقصیر فارسا بوده اما این اندیشه هراس از ترک و کرد و … بوده که باعث شده این ستم مضاعف به مناطق تحمیل بشه. دوست عزیز بنده قبول دارم قهر همزبانهام در موقعیت سختی که کشورمون درگیرش هست خیلی زیانبار بوده اما از طرف مقابل هم آیا نباید انتظار داشت به نوعی با قبول اشتباهات گذشته سعی در آشتی بکنیم. ایکاش همگی کمی جانب انصاف رو می تونستیم رعایت کنیم.


 2. turk
  2

  نژاد پرستی تمام شد خانمی که این متن را خوانده با آن صدای ناهنجار و ….ه
  تورک ها جدای از قارس ها هستند و این نظریات شما به درد خودتان می خورد در نهایت در بین ما خون قضاوت خواهد کرد


  1. پرویز
   3

   تورکها جدا مستند اما آذریهای ترک زبان خیر افتخار ایرانیان ستارخانها باقر خانها کسروی ها تقی زاده ها آخوندزاده ها و بسیاری از بزرگان دیگر بوده اند که از تو پان ترک فریب خورده و فریب دهندگانت بیزار بوده اند


 3. ترک‌زبان
  4

  نوشته شماهیچ و واغعن هیچ حرف تازه اى براى گفتن ندارد. تکرار مکرر همان حرف هاى بى بنیه اى است که هر روز مى شنویم. این که مى گویید رهبر مستبدش ترک‌زبان و نماد اپوزیسیون‌اش نیز ترک‌زبان است درست نیست و حتا اگر درست بود چه ربطى به حقوق و منافع تورک ها داشت؟ چون احمدى نژاد فارس است دلیل نمى شود که همه تغصیر ها را گرن مردم فارس بیندازیم. تعاریف قوم و ملت را هم آن قدر کش و قوس مى دهید تا بلاخره به افکارتان بخورد. سخن تازه اى بگویید لطفن.


  1. پرویز
   5

   تکراری بودن پاسخها به دلیل عدم پاسخگوئی مستند به آن پاسخها است


 4. زیبا
  6

  با این برچسب زدنهای بچگانه حرکت آزادی خواهانه ملت آذربایجان ضربه نخواهد خورد بلکه بیش از پیش تقویت خواهد شد. باستان پرستان با این کار تیشه به ریشه خود میزنند. یاشاسین آزربایجان


  1. پرویز
   7

   حرکت آزادیخواهانه؟ دموکراسی علی اوفی؟


   1. دنیز
    8

    نخیر سعی نکنید موضوع را منحرف کنید… به هر حال از مدل آریایی خیلی بهتره


 5. reza
  9

  واقعا شرم بر شما که ارزش رادیو و وبسایتتان را این نوشته کاملا فاشیستی و پان فارسیستی خراب کردید. شرم بر شما شرم بر شما


  1. پرویز
   10

   جای شکرش باقی که واژه شرم را میشناسید اگر چه معنی آنرا نمیدانید


 6. turk
  11

  من مشتری پر و پا قرص این سایت هستم صدای گرم پیام و شهره شهشهانی و …
  از رادیوی کوچه بعید هستش که اجازه رشد نژاد پرستی و کوبیدن ملیت های مختلف در ایران را بدهد
  کلا این متن بر اساس اطلاعات ناقص تهیه شده و از مدیریت محترم درخواست م یگردد تا نظارت بیشتری بر روی این برنامه ها داشته باشد
  تورک ها هم آدم هستند و حتی اگر جدا هم بشوند این جز اختیارات بشر و انسان هاست کشوری به نام ایران هم وحی منزل از آسمان نیست یک مرز و یک محدوده نام گذاری جغرافیایی و قابل تغییر هستش


  1. پرویز
   12

   لطف کنید به رادیو تلویزیونهای خودتان نگاه کنید ایران وحی منزل نیست طبقه سوم آپارتمان ما هم میگوید ملت طبقه سوم میخواهد از قاره آپارتمان اعلام استقلال کند اما ساکنان قاره آپارنمان که با مفاهیم حقوق بشری ملت طبقه سوم بیگانه اند حرف آنها را درک نمیکنند و هی شوونیست بازی در میاورند


   1. atila
    13

    جناب پرویز مشرف باور کنید زمان گزافه گوئی تمام شده یعنی شما آنقدر بی منطق هستید که چند استان تورک نشین و جماعت ۳۰ میلیون نفری را با طبقه سوم یک آپارتمان پیزوری خودتان مقایسه می کنید یعنی اینقدر دنیای شما کوچک و حقیر هستش یا منطق شما در حد طبقاتآپارتمان هست
    چشمتان را باز کنید واقعیت چیزی نیست که در مغزتان فرو کرده اند
    اصولا پانتورکیسم معنا ندارد
    پانتورکیسم فقط یعنی اتحاد تورکان
    نه اینکه در یک کشور مشترک باشند
    در حال حاضر هم کسی دنبال پانتورکیسم نیست
    مساله مردم تورک بسیار اسان و راحت هست مردم زبان مادری خود را م یخواهد تا در مدارس و دانشگاه ها تدریس شود
    اهانت ملی به تورک ها نشود
    در مورد جنایت های دیگران برور ی تورک ها من جمله اویقور چین و قره باغ سکوت اختیار نشود
    همدلی تورک ها باهم نباید مورد حسادت دیگران باشد
    نظریه کسروی در مورد تورک ها مورد احترام ولی خیلی ها قبول ندارن این نظریه رو
    بنابراین ازاد اندیشی و دموکراسی حکم می کند تا به نظرات دیگران نیز احترام گذاشته شود کی و کجا تورک ها در ایران خواستار جدائی بودند
    یا کجا بود که درمقابل دشمنان این مملکت سینه سپر نکرده باشند
    جائی دیدید که گروه های مسلح تورک در مقابل مردم ایران قد علم کنند یا بمب منفجر کنند یا با قاچاق کالا اقتصاد مملکت را فلج کنند
    هر همدلی بین تورک ها در نهایت به نفع مردم ایران هم تمام خواهد شد این همدلی تورک ها باعث خواهد شد تا مرز های دنیای تورک از سیبری تا قلب اوروپا برای شما به عنوان هموطن تورک های ایران باز باشد و اقتصاد کشور بیشتر از پیش رشد کند
    امروز صحبتی از رنگ و نژاد نیست صحبت از انسانیت است
    صحبت از دنیایی بهتر برای زندگی
    این گونه منطق چیدن شما مایه تاسف است
    تورک ها در ایران با کسی دشمن نیستند


 7. turk
  14

  این آهنگ ها چه ربطی به متن داشت گوینده نامحترم؟؟


 8. اردبیلی
  15

  متن بسیار خوبی بود ممنون از شما
  ایران همیشه یکپارچه خواهد ماند و این جوجه مزدورها هیچ غلطی نمی توانند بکنند.
  با صدای بلند فریاد می زنم همه ی ما ایرانی هستیم و دارای یک هویت ملی و یک زبان ملی و یک تاریخ پرعظمت.
  ایرانی سربلند /ایرانی سرافراز/پرچم سه رنگ شیروخورشید نشان هماره در اهتزاز باد


  1. turk
   16

   جناب اردبیلی که مطمئنم اصلا اردبیلی نیستید آنقدر فریاد بزنید تا گلویتان پاره شود چقدر از این جانگولر بازی ها می خواهید در بیاورید هر وقت نژاد پرستان کم می آورند سریغا رهبر و اصالت تورکی اون رو عنوان می کنن
   رهبر مرد مذهبی هستش و تورکی صحبت کردن هم یک مهارت هستش که بعضی از فارس ها هم دارن مگر اطرافیان رهبر هم تورک هستن
   چقدر استدلال بی پایه و اساسی در این متن شده
   از رادیوکوچه انتظار تحلیل های بسیار قوی تر هستش


   1. پرویز
    17

    چرا فکر میکنی اردبیلیها باید مثل خودت وطن فروش باشند


 9. تبریز اوشاغی
  18

  زنده باد ایران و مرگ بر جدایی طلب
  از مطلب میهن پرستانه ی شما کمال تشکر را دارم


 10. كولگه
  19

  حتی ویکیپدیای فارصی با ان نویسندگانش هم قبول کرد که خامنه ای ترک نیست.


  1. پرویز
   20

   تورک نیست یا دوست نداری تورک باشدحالا اونو رها کن علی اوف چی تورک هست یا نه


 11. علی
  21

  ملتی از حقوق اولیه خود محروم است یک کلاس ابتدایی به زبان مادری اش ندارد موسیقی اش محلی و خودش به عناوین مختلف درجه دو است و شما وقیحانه به جای حل تبعیض و راسیزم جاری در فرهنگ سیاسی – اجتماعی ایران به دنبال سفسطه اید. بس کنید. به خاطر هر آنچه انسانی اش میدانید بش کنید و فقط یک لحظه تصور کنید یادگیری زبان فارسی به طور رسمی در ایران قدغن بود و موسیقی اش محلی و ادبیاتش بی اهمیت تلقی می شد. خجالت بکشید و بجای این خزعبلات دنبال حل مشکل مردم محروم از حقوق اولیه انسانی اش باشید.


  1. پرویز
   22

   قوم شما مثل همه اقوام این ملت از حقوق انسانی خود محروم است اما وطن فروشی و جاسوسی در همه دنیا جرم است


   1. دنیز
    23

    این رو در مورد سبز ها و دیگر مخالفان حکومت هم میگن! چه تشابهی


 12. turan
  24

  خوشبختانه سیاست های یک دست سازی که از زمان روی کار امدن رژیم پهلوی با روش های تحقیر و جوک سازی و … دنبال می شد با این نوشته ثابت کرد که نه تنها کاری از پیش نبرده بلکه هر روز لایه های بد طینی بانیان انها را با نوشته های فاشستی روشنفکران پارس فارس شده عیان می کند. خوش به حال ملتی که تلاش های ۸۰ ساله جهانی و یهودیسم برای تاریخ و هویت سازی جعلی برای پان ایرانیست ها و پان فارسیست ها افاده نکرده و قدرت و تمدن ملت آذربایجان را جهت مقابله با این توطئه ها را به نمایش گذاشته است. سوزش پارسیان به دلیل بیداری ملی ملت آذربایجان است که در بازی قدرت طلبی به نام سبز شرکت نکردند و مثل گذشته چون مشروطیت و … خود را هیزم اتش فرصت طلبی و قدرت پرستی پارسیان نکردند. به قول یارو گفتنی: آب را بریزید جایی که می سوزد.


  1. پرویز
   25

   کسی از همراهی توطئه ارتجاعی پان تورک باجنبش مدرن مردمی سبز استقبال نمیکندجنبش سبز از سگ به گرگ پناه نمیبرد


 13. !جداندرجد اصفهانی الاصل
  26

  دیگه زمانی که رادیو کوچه به این تفکرات نژادپرستانه پان ایرانیستی (پان فارسیستی) اجازه تبلیغ نظرات خطرناک و توهین آمیز رو میده، باید از آینده این کشور واقعا نگران بود. از مالزی مینویسم و حقوقی که ملیتهای مختلف و “جدید الورود” به اینجا دارند واقعا غیرقابل مقایسه با عیران است. ایرانی زندانی بزرگ است که باید از هر راهی برای رهایی از آن استفاده کرد


  1. پرویز
   27

   از اینکه رادیوی ایرانی از ایران و ایرانی دقاع کرده نگران آینده ایران شدی ؟راستی اصفهان از توابع باکوست دیگه و ملت اندر ملت ارانی


 14. reza
  28

  ملبت نه قومیت ترک
  در این نوشته هیچ نحریفی انجام نگرفته – باید که پان ترک ها ابتدا ثابت کنند کی ملیت شدند، بعدش ادای ارث کنند
  حق نوشتن و خواندن به زبان قومیت ها هم که گفته شد در قانون اساسی وجود داره که حکومت مثل سایر حق های دیگه داره از بین می بردشون- این حقی که از همه قوم ها گرفته شده حالا ترسوترها که می خوان از سختی در برن بهانه پیدا کردند
  بس کنید این حرفها دیگه مسخره شده ، مگه به سیستانی و لر و کرد و عرب کم ظلم شده – قوم نرک که وضعش از همه بهتره


  1. turk
   29

   تا زمانی که این برچسب زنی شما ادامه دارد هیچ گفتگوی منطقی وجود نخواهد داشت
   کی گفته وضع تورک ها بهتر هستش
   ملت تورک نه قوم تورک از کی تا حالا تورک ها شاخه ای از فارس ها شدن که اسم قوم را نام می برید


   1. reza
    30

    تورک جان
    تاریخ بخون – زیاد هم بخون – از منبع موثق تایید شده بین المللی هم بخون هم وطن


    1. !جداندرجد اصفهانی الاصل
     31

     شما با خواندن افسانه های تاریخیتان آینده بسازید، ما با نگاه به امروز و حقائق جامعه خود… بیداری و آزادی خواهی ملت آزربایجان لرزه بر اندام لرزان باستان پرستان انداخته


     1. reza
      32

      شعر نگو – تاریخ بخون- برنامه جدید امشب رو
      گوش کن و با منطقت نگذار ازت سواستفاده بشه


     2. پرویز
      33

      اگر باستان پرست باشیم آن گذشته با شکوه ارزش پرستش دارد کاشف آن گذشته با شکوه اروپائیان بوده اند و جالب است بدانید آنها سعی کرده اند خود را منتسب به آن تاریخی که از ان یاد میکنیدنمایندحالا شما خود را از این اتاریخ جدا کنید و به شکوه دیکتاتوری علی اوف بچسبید خلایق هر چه لایق


   2. پرویز
    34

    صحبت از منطق نکنید که حال خندیدن ندارم
    امضا ملت شهر ری


 15. !جداندرجد اصفهانی الاصل
  35

  شعر و گل و بلبل و زندگی در آن کار شماست، ما بیکار نیستیم… به زودی حقیقت تلخی شما رو از خواب شاعرانتون بیدار میکنه


  1. پرویز
   36

   این حرفها …..شماست ملت اندر ملت ارانی


 16. amissi
  37

  جناب رضا میر پالان شما هم زیاد چرند نباف کی گفته شما قیم تورک ها هستین؟


 17. کورش پارسی
  38

  معلوم نیست که پندار نیک و افکار نیکی به ذهن سازندگان چنین محصولاتی هم رسوخ می کند یا نه ؟؟؟

  دوست عزیز در ایران پان ترکی وجود ندارد ، شما با نادیده گرفتن حقوق ابتدائی و مدنی مردم ترک ایران دارید آنها را به رادیکال شدن سوق می دهید . درایران متأسفانه بددهن تر و خودخواه تر از ماها نبوده هست . چقدر جوک و توهین ترکی ، عربی ، گیلکی و لری ساختیم و خنده می کردیم بر هموطنانمان . ما باید بیشتر از هر کسی از این اعمال نکوهیده خودمان خجالت بکشیم . این بازیهای مسخره هم نخواهند توانست گناه کارهای زشت گذشته مان را پاک کنند . کمی سنجیده عمل بکنیم بهتر می باشد .


 18. مصطفی
  39

  در ایران پان ترکی وجود ندارد زیرا اگر در ایران پان ترکی وجود داشت :

  ما مردم کل ایران مجبور بودیم در هر کجای ایران که باشیم به زبان تورکی اجباری تحصیل بکنیم و اگر کوچکترین اعتراضی به این موضوع داشتیم به جرم پان فارس بودن به زندان می افتادیم و شکنجه می شدیم .

  اگر در ایران پان ترکی وجود داشت اسم موسسات و شرکتهای دولتی ترکی می شدند مثا : منطقه نفت تورک جنوبی ، پژو ترک ، بانک ترکیان و … و ما اجازه این را نداشتیم که حتی نام مغازه شخصی خودمان را فارسی بگذاریم .

  کمی به گفتار و اعمال خود دقت بکنیم متوجه می شویم در ایران چه چیزی وجود دارد و چه چیزی وجود ندارد .