Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
هشتم تیر - بیست‌ونهم ژوئن

«تقویم تاریخ هشتم تیر»

2011 June 29

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1366 خورشیدی – در طول 8 سال جنگ «عراق» و«ایران» از سلاح‌های شیمیایی و میکروبی در جنگ استفاده شد. در تاریخ 7 و 8 تیرماه 1366، هواپیماهای بمب‌افکن عراقی با بمب‌های شیمیایی به 4 نقطه پر ازدحام و متراکم جمعیتی شهر «سردشت» حمله کردند. چنین روزی در ایران روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی نام‌گذاری شده است.

1318 خورشیدی – زادروز «سیدمحمد احصایی» از هنرمندان معاصر در عرصه خوش‌نویسی، گرافیک و نقاشی است. او فارغ‌التحصیل دانش‌کده «هنرهای زیبا»ی دانش‌گاه «تهران» است و سال‌ها در همین دانش‌کده و دانش‌کده هنر دانش‌گاه «‌الزهرا» تدریس کرده ‌است. وی کارش را به‌صورت حرفه‌ای با مجله جوانان «جمعیت شیر و خورشید» سابق آغاز کرد و بعد جذب سازمان کتاب‌های درسی شد و آن‌جا به صفحه‌بندی و سپس سرپرستی «آتلیه گرافیک» مشغول می‌شود و پس از مدتی با عنوان کارشناس کتاب‌های هنر سال‌سوم کارش را ادامه می‌دهد. احصایی بیش از ۵۰ سال است که در حوزه خوش‌نویسی، نقاشی و گرافیک فعالیت می‌کند. او پایه‌گذار نقاشی‌خط در ایران است و با مجموعه نقاشی‌ خط‍‌های خود اعتباری جهانی یافته ‌است. از آثار شاخص او می‌توان به طراحی «نشانه ‌نوشته»، فرهنگ‌سرای «نیاوران»، فرهنگستان «هنر» و سازمان کتاب‌های درسی و هم‌چمین لوگوی بسیاری از روزنامه‌های اخیر اشاره کرد.

111 میلادی – سرزمین «ویتنام» که شامل منطقه بسیار وسیعی شامل ممالک امروزی «ویتنام شمالی»، «ویتنام جنوبی»، «لائوس» و «کامبوج» می‌شد، توسط سپاهیان امپراتوری « چین» تصرف و از آن‌پس تا اواخر قرن نوزدهم میلادی‌، این سرزمین جز چین محسوب می‌شد‌. بعدها با ایجاد اتحادیه هندوچین در 7 فوریه 1899 به نفوذ چین در این کشور خاتمه داده شد‌.

1940 میلادی – سال‌روز درگذشت «پل کله» (Paul Klee) نقاش سویسی با ملیت آلمانی است. او در کارش از سبک‌های مختلف هنری، از جمله: «دریافت‌گری»، «کوبیسم» و «سورئالیسم» تاثیر گرفت. در سال 1910 پنجاه‌و‌شش کار گرافیکی خود را در چند شهر مختلف آلمان به نمایش گذاشت و در سال 1912 هم در دومین نمایش‌گاه «سوارکار آبی» شرکت کرد. او و دوست روسی نقاش‌اش، «واسیلی کاندینسکی» (Wassily Kandinsky) شهرت فراوانی را هم‌چنین به‌خاطر تدریس در مدرسه هنر و معماری «باهاوس» (Bauhaus) کسب کردند. در سال 1940 کمی قبل از مرگش، نمایش‌گاه بزرگی را از آخرین کارهایش برپا کرد. پل کله هنرمندی نواندیش بود که به‌سبب تخیل خلاق و آفرینش گسترده و متنوع‌اش، یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های هنر مدرن به شمار می‌آید.

1976 میلادی – روز استقلال مجمع‌الجزایر «سیشل» (Seychelles) از انگلستان است. جمهوری سیشل مجمع‌الجزایری واقع در اقیانوس «هند‌«، شمال‌شرق «ماداگاسکار» و شرق «تانزانیا» است‌‌.     سیشل شامل 41 جزیره گرانیتی و 75 جزیره مرجانی است‌. جزیره‌ی سیشل سابقن خالی از جمعیت بوده است تا این‌که در سال 1609 کمپانی هند شرقی «بریتانیا» وارد جزیره شد و بدین ترتیب پای بریتانیا به این جزیره باز شد‌. فرانسه در سال 1756 ادعای مالکیت این جزیره را مطرح و هیتی را به جزیره اعزام کرد. فرانسه به‌علت واقع‌شدن سیشل در حوزه مستعمراتی شرق «آفریقا» و اقیانوس «هند» اصرار زیادی به ضمیمه‌ی سیشل به مناطق تحت سیطره‌ی خود داشت‌. پس از شکست «ناپلئون» و «معاهده پاریس» در سال 1814 کنترل سیشل مجددن به دست بریتانیا افتاد.‌ سیشل در سال 1975 به خودمختاری دست یافت و در چنین روزی به‌طور رسمی از بریتانیا اعلام استقلال کرد‌. سیشل پس از استقلال‌، هم‌چنان عضو جامعه کشورهای مشترک‌المنافع باقی ماند.

———————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1900 میلادی – زادروز «آنتوان دو سنت‌اگزوپری» نویسنده و خلبان فرانسوی است. آنتوان در دوران تحصیل در دبستان و دانش‌کده، گاهی ذوق و قریحه شاعری و نویسندگی خود را با نگاشتن و سرودن می‌آزمود و اغلب نیز مورد تشویق و تقدیر دبیران و استادانش قرار می‌گرفت. در 1943 شاه‌کار وی به‌نام «شازده کوچولو» انتشار یافت که حوادث شگفت‌انگیز آن با نکته‌های دقیق و عمیق روانی هم‌راه است. شازده کوچولو یکی از مهم‌ترین آثار اگزوپری به‌شمار می‌رود که در قرن اخیر سومین کتاب پرخواننده جهان است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,