Saturday, 18 July 2015
20 June 2021

«خبرهای بیست و نهم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 29

سه انفجار انتحاری هم‌زمان روی داد،

«هفده کشته در حمله مردان مسلح به هتلی در کابل»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

ماموران امنیتی افغانستان یک هتل بین‌المللی را که به اشغال افراد مسلح در‌آمده بود به کنترل خود در آورده‌اند. در حمله مردان مسلح و انفجارهای انتحاری در هتل اینترکنتینانتال کابل، پایتخت افغانستان، در شام‌گاه سه‌شنبه، 28 ژوئن، دست‌کم هفده تن کشته شده‌اند.

بامداد چهارشنبه، ۲۹ ژوئن، به نقل از مقامات افغانستان گزارش شد که ماموران امنیتی این کشور پس از یک درگیری چند ساعته با مهاجمان مسلحی که هتل اینترکنتینانتال را در کابل، پایتخت، به اشغال خود در آورده بودند، سرانجام این محل را از مهاجمان پاک‌سازی کرده‌اند.

به گزارش الجزیره، رییس پلیس کابل اعلام کرد که نیروهای امنیتی در درگیری با مهاجمان شش تن از آنان را در داخل هتل اینترکنتینانتال کشته‌اند.

سه نفر از مهاجمان که خود را تا پشت بام هتل رسانده بودند، در نتیجه حملات هلی‌کوپترهای ناتو از پا در آمدند.

یک مقام امنیتی گفت که سه بمب‌گذار انتحاری خود را در ورودی اصلی، طبقه دوم و پشت هتل منفجر کرده‌اند.

طالبان مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

به گفته مقام‌های محلی، نشست والیان افغانستان در این هتل انگیزه احتمالی طالبان برای این حمله بوده است.

گلوله‌های مهاجمان به نزدیکی خانه مارشال محمد قاسم فهیم، معاون اول رییس جمهوری، نیز اصابت کرده که در نزدیکی هتل موقعیت دارد.

یک سخنگوی ناتو گفت که سه نفر از مهاجمان که در بام هتل هدف قرار گرفتند، احتمالن جلیقه‌های انتحاری به تن داشتند.

مقامات افغان می گویند، افراد مهاجم با نارنجک، راکت‌انداز و مسلسل مجهز بوده‌اند.

هتل اینترکنتینانتال به شدت تحت محافظت قرار دارد و ایست‌های بازرسی متعددی برای ورود به آن وجود دارد.

این هتل محل اقامت مهمانان خارجی است. مقامات گزارش کرده‌اند که به هیچ یک از مهمانان این هتل آسیبی نرسیده است.

…………………………………………………………

سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا:

«رزمایش ایران نشانی از بازگشت به تعدات بین‌المللی ندارد»

خبر / رادیو کوچه

به دنبال انجام تازه‌ترین رزمایش موشکی جمهوری اسلامی و اظهارات برخی از فرماندهان سپاه درباره توان موشکی ایران، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته است، تهران به جای عمل به تعهدات بین‌المللی خود، در مورد قدرت موشکی‌اش لاف می‌زند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ویکتوریا نولند، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در واکنش به انتشار خبرهای مربوط به برگزاری تازه‌ترین رزمایش موشکی ایران، گفته است، این اقدام نمی‌تواند، نشانه بازگشت جمهوری اسلامی به مسیر عمل به «تعهدات بین‌المللی‌اش» باشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران مرحله نخست رزمایش موشکی «پیامبر اعظم ۶»، روز دوشنبه با رونمایی از سیلوهای زیرزمینی پرتاب موشک در انجام شد و در مرحله دوم این رزمایش نیز که بامداد روز سه‌شنبه انجام شده است، ۱۴ فروند موشک از نوع زلزال، شهاب یک، شهاب دو و شهاب ۳ شلیک شده‌اند.

در مقابل سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به تازه‌ترین رزمایش موشکی ایران گفته است: «به نظر می‌رسد، ایران به جای دادن پاسخ مثبت به حسن نیت جامعه جهانی، به لاف زدن درباره قابلیت‌هایش، انجام برنامه‌های سری و به نمایش گذاردن موشک‌های جدید خود روی آورده است.»

سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا هم‌چنین گفته است، قطع‌نامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد ایران را از تولید و توسعه موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای بازداشته است.

این در حالی است که ایران از قابلیت هسته‌ای بودن این موشک‌ها گزارشی ارایه نداد.

لازم به اشاره است امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز روز سه‌شنبه گفته است، موشک‌های ایران برای حمله به پای‌گاه‌های نظامی آمریکا در منطقه و نیز اسراییل طراحی شده‌اند و جمهوری اسلامی امکان هدف قرار دادن اسراییل از سمنان و دامغان را نیز دارد.

…………………………………………………………

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی:

«بازداشت مهاجمان به استخر زنانه در تهران»

خبر/ رادیو کوچه

فاطمه آلیا، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه 28 ژوئن، در مصاحبه‌ای با خبرنگاران داخلی، با تایید تعرض عده‌ای به یک استخر زنانه در تهران اظهار داشت: «تعدادی از اراذل و اوباش که به استخر زنانه‌ای در تهران حمله کرده بودند، دستگیر شدند.»

به گزارش ایرنا، خانم آلیا گفته است که افراد بازداشت شده نتوانستند به «اهداف شوم» خود برسند و با هم‌کاری نیروی انتظامی «به سرعت» دستگیر شدند.

لازم به اشاره است حدود یک هفته پیش، گزارش‌هایی از حمله مهاجمان موتور‌سوار به استخری زنانه در تهران منتشر شده بود.

بر اساس این گزارش‌ها، مهاجمان وارد استخر زنانه شده بودند و با آزار و اذیت زنان حاضر در استخر، از این صحنه‌ها فیلم‌برداری و سپس محل را ترک کرده بودند.

از سویی دیگر نیروی انتظامی به شدت این گزارش‌ها را تکذیب کرده بود.

…………………………………………………………

آیت‌اله خامنه‌ای درخواست کرد:

«اعلام اسامی معترضان به وزیر پیشنهادی ورزش در مجلس»

خبر / رادیو کوچه

یک نمانیده مجلس شورای اسلامی، در جریان جلسه علنی روز سه‌شنبه، 28 ژوئن، عنوان کرد که آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی خواستار اعلام اسامی کسانی شده است که در مجلس با فریاد «دو-دو» به سخن‌ران‌ها اعتراض می‌کنند.

به گزارش مهر، جهانبخش محبی‌نیا، از اعضای هیت رییسه مجلس امروز در واکنش به «دو-دو» گفتن نمایندگان در هنگام نطق احمد توکلی گفت: «آقا (آیت‌اله خامنه‌ای) فرمودند اسامی کسانی که دو-دو می‌گویند از تریبون اعلام شود.»

آقای توکلی در حال سخن‌رانی در مخالفت با اصلاح دوباره قانون انتخابات بود که تعدادی از نمایندگان در مخالفت با او «دو-دو» گفتند. محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس هم در همین راستا اعلام کرد که «مکلف» است تا اسامی «دو‌گویان» را از تریبون مجلس اعلام کند.

در عرف مجلس شورای اسلامی، از عدد دو که شماره مخالفت در رای‌گیری دیجیتالی است، برای بیان مخالفت با یک سخن‌ران استفاده می‌شود، اما اسامی نمایندگانی که با فریادهای «دو» به کسی اعتراض می‌کردند، از تریبون مجلس اعلام نمی‌شد.

در جریان حضور محمود احمدی‌نژاد در مجلس برای دفاع از وزیر پیشنهادی «ورزش و جوانان»، شماری از نمایندگان در هنگام سخن‌رانی او در دفاع از وزیر پیشنهادی، دو می‌گفتند که این موضوع واکنش‌هایی برانگیخت.

…………………………………………………………

دو کشته بر جای گذاشت،

«حادثه مرگ‌بار در پالایش‌گاه نفت تهران»

خبر / رادیو کوچه

با گذشت چند هفته از حادثه پالایش‌گاه آبادان، این بار در پالایش‌گاه نفت تهران نیز، حادثه‌ای دیگر به‌وقوع پیوست، که در نتیجه گروهی کشته و زخمی شدند.

به گزارش مهر، سخن‌گوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با تشریح جزییات حادثه سه‌شنبه در پالایش‌گاه نفت تهران، اعلام کرد: «متاسفانه در این حادثه دو نفر از مهندسان این مجموعه کشته شده‌اند.»

سید‌علی‌اصغر حسینی با تاکید بر این‌که حادثه سه‌شنبه پالایش‌گاه نفت تهران (شهید تندگویان) بر اثر سقوط بار چرثقیل در حین انجام آزمایش‌های فنی به وقوع پیوسته است، گفت: «این حادثه در طرح بهینه‌سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی در پالایش‌گاه نفت تهران ایجاد شده است.»

سخن‌گوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با بیان این‌که «متاسفانه در این حادثه که ساعت 15 و 30 دقیقه عصر روز سه‌شنبه به وقوع پیوست، دو نفر از کارکنان حاضر در محل حادثه به رحمت خدا رفتند،» تصریح کرد: «بر این اساس، آقایان مهندس نجات طولانی و مهندس سید‌محمد‌حسین رحمانیان کشته شده‌اند، ضمن آن‌که دو نفر از مجروحان به بیمارستان منتقل شده‌اند.»

این مقام مسوول در پایان با تاکید بر این‌که هم‌اکنون با ایجاد یک کارگروه دلایل ایجاد این حادثه در حال بررسی است، تاکید کرد: «در حال حاضر مداوای مجروحان در بیمارستان در حال انجام است.»

گفتنی است سوم خرداد ماه نیز، انفجار و آتش سوزی مرگ‌باری در پالایش‌گاه آبادان که در جریان برگزاری مراسم افتتاح طرح بنزین‌سازی توسط محمود احمدی‌نژاد رخ داد، گروهی کشته و زخمی شدند.

بعد از آن حادثه نمایندگان مجلس خاطرنشان کردند نسبت به عدم افتتاح زودهنگام این بخش از پالایش‌گاه هشدار داده بودند، اما دولت این افتتاح را در برنامه سفر محمود احمدی‌نژاد قرارداده بود که به گفته سخن‌گوی کمیسیون انرژی با وجود تمام این هشدارها، هنوز قصد دولت از این افتتاح زودهنگام مشخص نیست.

…………………………………………………………

با پایان اعتصاب در زندان اوین،

«پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی رجایی‌شهر»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، شش زندانی سیاسی اعتصاب‌کننده در رجایی شهر کرج روز سه‌شنبه، 28 ژوئن، به اعتصاب غذای خود پایان داده‌اند.

به گزارش کلمه، ۶ زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج که از روز پنج‌شنبه در حمایت از زندانیان بند ۳۵۰ اوین دست به اعتصاب غذا زده بودند، امروز و پس از صدور بیانیه ۱۲ زندانی اوین اعتصاب خود را شکستند.

کیوان صمیمی، عیسی سحر‌خیز، مسعود باستانی، علی عجمی، جعفر اقدامی و حشمت‌اله طبرزدی شش زندانی سیاسی رجایی شهر کرج هستند که اعلام کرده بودند تا زمانی که هم‌راهانشان در بند ۳۵۰ اوین در اعتصاب غذا هستند با آنان هم‌راه خواهند بود و اعتصاب می‌کنند.

بر اساس اخبار و گزارش‌ها در این مدت عیسی سحر‌خیز و مسعود باستانی راهی بهداری زندان شدند که باستانی یک شب را نیز در بهداری گذرانده بود.

لازم به ذکر است که ۱۲ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در اعتراض به جان‌باختن هاله سحابی و درگذشت هدی صابر از روز شنبه هفته گذشته 18 ژوئن، دست به اعتصاب غذای نامحدود زده بودند. خانواده‌های این زندانیان گفته بودند که این زندانیان خواهان «معرفی و مجازات عاملان قتل هدی صابر و هاله سحابی هستند و مسوولان باید به این خواسته توجه کرده و از رخ‌داد فاجعه‌ای دیگر جلوگیری کنند.»

روز گذشته اعتصاب کنندگان اوین با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام پایان اعتصاب غذای خود نوشته‌اند: «اکنون ما اعتصاب‌کنندگان در پاسخ به پیام‌های محبت‌آمیز و ضمن ابراز احترام و تشکر از ایشان، اعلام می‌داریم که شب یک‌شنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۰ به اعتصاب غذای خود پایان داده‌ایم. بدون شک این پایانی بر اعتراض‌های مدنی نسبت به نقض حقوق بشر و مظالم صورت گرفته نخواهد بود و اعتراض مردم سبز ایران تا دست‌یابی کامل به حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی خود ادامه خواهد داشت.»

…………………………………………………………

در پی تحریم سه‌تن از سران سپاه پاسداران،

«احضار سفیر مجارستان به وزارت امور خارجه ایران»

خبر / رادیو کوچه

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، 28 ژوئن، جورج بوستین، سفیر مجارستان در تهران را در اعتراض به اقدام اتحادیه اروپا به تحریم سه تن از سران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، احضار کرده است.

به گزارش ایرنا، مجارستان رییس دوره‌ای اتحادیه اروپا است. این اتحادیه هفته گذشته محمد‌علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس (واحد برون مرزی سپاه) و حسین طائب، ریس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را تحریم کرد.

اتحادیه اروپا این سه عضو سپاه پاسداران را به «تامین امکانات تجهیزاتی و پشتیبانی برای کمک به رژیم سوریه در سرکوب اعتراضات در آن کشور» متهم کرده است.

در جریان احضار سفیر مجارستان به عنوان نماینده اتحادیه اروپا، مراتب «اعتراض شدید» ایران نسبت به «اقدام خصمانه و بی‌اساس» اتحادیه اروپا به آقای بوستین ابلاغ شده است.

…………………………………………………………

در اعتراض به وضعیت نگه‌داری در زندان رجایی‌شهر،

«بیست و شش روز اعتصاب غذای سه زندانی سیاسی کرد»

خبر / رادیو کوچه

سه زندانی سیاسی کرد در زندان رجایی‌شهر که به دلیل نامناسب بودن شرایط محل حبس و بی‌توجهی به خواسته‌های این زندانیان بیست و شش روز است که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند اما مسوولان زندان تاکنون پاسخ‌گوی درخواست‌هایشان نبوده‌اند.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، النور خضری، کامران شیخی و سید‌ابراهیم سیدی در اعتراض به شرایط نگه‌داری خود از ۲۶ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده‌اند. این سه زندانی سیاسی بدون توجه به اصل تفکیک جرایم در میان زندانیان عادی با جرایمی هم‌چون تجاوز به عنف، قتل و قاچاق مواد مخدر نگه‌داری می‌شوند.

این سه نفر همچنین بیش از دو سال است که در شرایط بلاتکلیفی نگه‌داری شده و خواهان رسیدگی هرچه سریع‌تر به پرونده خود هستند.

آن‌ها به مدت ۵۰ روز در بند قرنطینه زندان رجایی‌شهر نگه‌داری و پس از آن به به اندرزگاه ۶ زندان رجایی‌شهر فرستاده شدند.

رمضان احمد کمال، داود عبداللهی و رمضان سعیدی دیگر زندانیان سیاسی کرد هستند که تاکنون به بند زندانیان سیاسی در رجایی شهر منتقل نشده و با زندانیان عادی نگه‌داری می‌شوند.

خواسته این سه زندانی انتقال به سالن ۱۲ بند سه زندان رجایی‌شهر و نزد سایر زندانیان سیاسی است، آنان اعلام کردند تا زمان دست‌یابی به این خواسته اعتصاب غذای خود را به‌طور نامحدود ادامه خواهند داد.

…………………………………………………………

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی:

«دوران استبداد و تک‌رایی به پایان رسیده است»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه 28 ژوئن، در دیدار با تعدادی از مسوولان سابق استان گلستان اظهار داشت: «دوران استبداد و تک‌رایی به پایان رسیده است.»

به گزارش سایت اطلاع‌رسانی مجمع تشخیص، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد‌: «دوران استبداد و تک‌‌رایی در جوامع بشری امروزی به پایان رسیده و رشد آگاهی مردم به واسطه تحصیل علم و ابزارهای اطلاع‌رسانی زمینه‌های این موضوع را از بین برده است.»

وی هم‌چنین با اشاره به مسایل جاری در ایران گفت‌: «تهمت، دروغ و ضایع کردن حقوق مردم می‌‌تواند زمینه‌ساز رشد منکرات باشد.»

این در حالی است که جریان اصول‌گرای داخل ایران وی را به فاصله گرفتن از مواضع آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی متهم می‌کند و طی دو سال گذشته انتقادهایی به موضع‌گیری در برابر آن‌چه آن‌ها «فتنه 88» می‌خوانند، از وی کرده‌اند.

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی هم‌چنین برخلاف مواضع رسمی جمهوری اسلامی از مخالفان بشار اسد حمایت کرده و آن‌ها را «مقاوم» خوانده است.

…………………………………………………………

از روز دوشنبه آغاز می‌شود،

«آغاز خروج نیروهای نظامی عربستان از بحرین»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خارجی، یک منبع سعودی از آغاز خروج نیروهای نظامی عربستان سعودی از بحرین طی روزهای آینده خبر داده است.

به گزارش رویترز، به نقل از یک منبع عربستان سعودی که از آوردن نامش خودداری کرده است، اعلام کرد که نیروهای سعودی از روز دوشنبه خروج از بحرین را آغاز خواهند کرد.

این منبع افزود: «خروج نیروهای نظامی عربستان تدریجی است و یک‌باره صورت نخواهد گرفت. این نیروها که بخش اعظم نیروهای سپر جزیره را تشکیل می‌دهند طبیعی است بار دیگر در بحرین مستقر شوند چرا که هنوز خطر از بین نرفته است بنابراین خروج از بحرین به طور کامل و برای همیشه صورت نخواهد گرفت.»

این منبع سعودی به جزییات تحرکات آینده نیروهای نظامی عربستان در بحرین اشاره‌ای نکرد.

خاطرنشان می‌شود نیروهای سعودی در پی تظاهرات اعتراضی در بحرین در ماه مارس برای کمک به حکومت بحرین وارد این کشور شدند. علاوه بر عربستان نیروهای امارات و کویت نیز در این عملیات مشارکت داشتند.

…………………………………………………………

از سوی ماموران وزات اطلاعات صورت گرفت،

«بازداشت دو شهروند بهایی در مشهد»

خبر / رادیو کوچه

انیسا دهقانی دانش‌جوی بهایی ساکن مشهد و مونا رضایی شهروند بهایی در روزهای شنبه و دوشنبه از سوی ماموران وزات اطلاعات بازداشت شده‌اند.

به گزارش هرانا، حدود ساعت ۱۲ ظهر دوشنبه ۶ تیر ماه ماموران امنیتی به منزل یک شهروند بهایی ساکن مشهد به نام «ساناز تفضلی» مراجعه کرده و پس از تفتیش منزل و ضبط کامپیو‌تر، عکس‌ها و کتب مذهبی، نام‌برده را نیز بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل کردند.

گفته می‌شود، بازداشت ساناز تفضلی بدون حضور همسرش صورت گرفته است.

هم‌چنین در روز شنبه ۴ تیر ماه ماموران امنیتی یک شهروند بهایی دیگر ساکن مشهد به نام مونا رضایی را هم پس از تفتیش منزل و ضبط کامپیو‌تر و کتب و عکس‌های مذهبی بازداشت کرده و به نقطه نامعلومی انتقال داده‌اند.

…………………………………………………………

جام جهانی فوتبال زنان،

«تیم زنان کره شمالی مقابل آمریکا تسلیم شد»

خبر / رادیو کوچه

ششمین دوره جام جهانی فوتبال زنان با میزبانی آلمان که از پرافتخارترین تیم‌های تاریخ رقابت محسوب می‌شود، هم‌چنان در جریان است. در این رقابت‌ها ۱۶ تیم در ۴ گروه حضور دارند و تیم‌های اول و دوم هر گروه به مرحله یک چهارم نهایی راه خواهند یافت.

آلمان که در دو دوره اخیر این رقابت‌ها موفق به فتح جام شده، اولین بازی‌اش را در استادیوم المپیک برلین، با پیروزی سپری کرد.

آمریکا و کره شمالی نیز برگزار کننده دومین بازی شام‌گاه سه‌شنبه بودند که برتری نصیب تیم مدعی آمریکا شد.

جام جهانی زنان از سال ۱۹۹۱ پایه‌گذاری شده است. تاکنون دو جام را آلمان از آن خود کرده و دو جام هم آمریکا برده است. نروژ نیز جام ۱۹۹۵ را که در اسکاندیناوی برگزار می‌شد نصیب خود کرد.

نتایج دیدارهایی که تاکنون در جام جهانی ۲۰۱۱ برگزار شده به شرح زیر است.

گروه A

بازی افتتاحیه را فرانسه و نیجریه در حضور ۲۵ هزار تماشاگر به قضاوت کاری زایتس از آمریکا برگزار کردند.

نبرد فرانسه و نیجریه با برتری ۱-۰ به سود فرانسه به پایان رسید. بازی آلمان و کانادا اما ۷۴ هزار نفر را در استادیوم المپیک برلین گردهم آورده بود. آلمان این دیدار را دو بر صفر پشت سر گذاشت.

گروه B

برتری ۲-۱ ژاپن مقابل نیوزلند در بوخوم، این تیم را در پایان دور نخست در صدر جدول این گروه قرار داد.

اما یکی از بهترین رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۱ را انگلستان و مکزیک برگزار کردند. مصافی پرحادثه که به تساوی ۱-۱ انجامید.

گروه C

جسیکا لندستروم در دقیقه ۵۷ تک گل تیم زنان سوئد را مقابل کلمبیا به ثمر رساند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,