Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
نهم تیر- سی‌ام ژوئن

«تقویم تاریخ نهم تیر»

2011 June 30

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


610 میلادی- روز «مبعث» بر پایه‌ی باورهای اسلامی، روزی است که «محمد»، پیامبر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. در تقویم هجری قمری، ۲۷ رجب روز مبعث است.

بر اساس باورهای مسلمانان، «محمدابن عبداله» در روز (۲۷ رجب) سال ۴۰ عام‌الفیل، هم‌زمان با سال ۱۳ پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط جبرییل (یکی از فرشتگان خداوند) و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مامور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند. محمد در این زمان چهل سال داشت و در مکه زندگی می‌کرد.

1309 خورشیدی- «همایون خرم»، نوازنده‌ی نام‌دار ویولن، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز سرشناس و پژوهش‌گر موسیقی ایرانی در بوشهر زاده شد.

از آن‌جا که مادرش از شیفتگان موسیقی اصیل ایرانی بود و از بین مقام‌های موسیقی ایرانی، به دست‌گاه همایون علاقه‌ای وافر داشت، نام «همایون» را برای فرزند خود انتخاب کرد.

وی در سن 11 سالگی به مکتب استاد صبا راه یافت و به علت استعداد شگرف، چند سال بعد به عنوان نوازنده‌ی ۱۴ ساله، در رادیو به تنهایی به اجرا پرداخت. بعدها در بسیاری از برنامه‌های موسیقی رادیو، خصوصن در برنامه «گل‌ها»، به عنوان آهنگ‌ساز، سولیست ویولن و رهبر ارکستر آثاری ارزش‌مند ارایه داد.

همایون خرم دارای درجه ۱ هنری (معادل مدرک دکترا) از شورای ارزش‌یابی هنرمندان کشور نیز هست.

مشهورترین آثار او عبارت‌اند از: «تو ای پری کجایی» (سرگشته) با صدای «حسین قوامی» و «محمد اصفهانی»، «امشب در سر شوری دارم»‌، «ساغرم شکست ای ساقی»، «رسوای زمانه منم»، «اشک من هویدا شد».

1520 میلادی- آزتک‌های ساکن تنوکتیتلان (شهر مکزیکو کنونی) اسپانیایی‌ها را از این شهر بیرون کردند. این شب که در نزد اسپانیایی‌ها به شب غم‌انگیز مشهور شد، در واقع عامل اضمحلال امپراتوری آزتک و تغییر سرنوشت مکزیک و آمریکای اسپانیایی زبان شد.

«هرنان کورتز» (Hernando Cortes) کاشف و سردار اسپانیایی، فاتح امپراتوری آزتک در قاره آمریکا است. او با سربازان و تعدادی اسب در سواحل دریای کارائیب (ساحل شرقی مکزیک امروزی) لنگر انداخت. نیروهای اسپانیایی تحت فرمان او به سمت شمال و مرکز مکزیک حرکت کردند و در نوامبر سال ۱۵۱۹ به پایتخت آزتک‌ها شهر تنوکتیتلان رسیدند‌. هرچند در ابتدا با استقبال آزتک‌ها مواجه شد، اما پس از آن، جنگ‌هایی بین آزتک‌ها و نیروهایش رخ داد. کورتس پادشاه آزتک‌ها را دستگیر کرد و برای آزادی‌اش از مردم خواست تسلیم شوند. تا اوت سال ۱۵۲۱ تمام قلمرو وسیع و پرجمعیت امپراتوری آزتک به تصرفش در آمد. به این ترتیب مکزیک به مستعمره اسپانیا تبدیل شد.

گفته شده فتح امپراتوری آزتک و کشور کنونی مکزیک توسط «هرنان کورتز» موجب نابودی امپراتوری و تمدن «اینکاها» و فتح کشورکنونی پرو توسط «فرانسیسکو پیزارو» شد.

1960 میلادی- کشور زئیر به استقلال رسید. این کشور قبل از استقلال از مستعمرات بلژیک بود. اما مبارزات استقلال‏طلبانه به رهبری آزادی‏خواه معروف آفریقایى، «پاتریس لومومبا» در سال‏های پس از جنگ جهانی منجر به استقلال زئیر در چنین روزی شد. پس از استقلال زئیر، شورش‏های گسترده‏ای در این کشور روی داد. از سوی دیگر، درگیری میان لومومبا و «موسی چومبه»، این نابسامانی‏ها را تشدید می‏کرد. سرانجام در سال 1965، ژنرال «موبوتو» بعد از کشته شدن لومومبا، با یک کودتا قدرت را در دست گرفت. در سال 1970 نام این کشور از جمهوری دمکراتیک «کنگو» به جمهوری «زئیر» تغییر یافت اما در 1997 پس از برکناری «موبوتو» و روی کار آمدن «لوران کابیلا» بار دیگر نام جمهوری دموکراتیک کنگو بر این کشور نهاده شد.

1977 میلادی- سازمان «پیمان آسیای جنوب شرقی» با نام اختصاری «سیتو» (SEATO) منحل شد. این سازمان در 8 سپتامبر 1954 شکل گرفت، به موجب پیمان دفاع جمعی آسیای جنوب شرقی به وجود آمد و در «مانیل» پایتخت فیلیپین به امضای کشورهای آمریکا، انگلستان، فرانسه، استرالیا، فیلیپین، تایلند، پاکستان و زلاندنو رسید. هدف این پیمان، تضمین صلح در منطقه جنوب شرقی آسیا و جنوب غربی اقیانوس کبیر عنوان شد. در تکمیل آن، منشور اقیانوس کبیر نیز صادر شد که در آن حق ملل آسیایى و مردم جزایر اقیانوس کبیر در برابری و تعیین سرنوشت خود مورد تایید قرار گرفت و بر هم‌کاری کشورهای عضو پیمان، در تامین اهداف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تاکید شد.

مقر سازمان‏های نظامی و غیرنظامی این سازمان در «بانکوک» قرار داشت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1936 میلادی- نخستین چاپ داستان «بر باد رفته» که برنده دو جایزه ادبی شده،انتشار یافت. نویسنده این اثر «مارگارت میچل» است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

جام جم

راسخون

Iranian history

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,