Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
گزارش روز کابل- رییس جمهوری افغانستان در دیدار با هیت پاکستانی:

«راکت پراکنی باید هرچه زودتر متوقف شود»

2011 June 30

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

najib@koochehmail.com

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در گفت‌و‌گو با مقامات پاکستانی بار دیگر خواهان توقف موشک پراگنی از خاک آن کشور به افغانستان شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

رییس جمهوری افغانستان که با هیت پاکستانی به سرپرستی معین وزارت خارجه آن کشور در کابل گفت‌و‌گو می‌کرد گفت افغانستان خواهان روابط نیک با پاکستان می‌باشد.

هیت پاکستانی نیز به رییس جمهوری افغانستان وعده هم‌کاری را داده است.

مقامات امنیتی افغانستان در شرق این کشور می‌گویند بیش از ماه می‌شود که بخش‌های از خاک افغانستان هدف حملات راکتی از خاک پاکستان قرار می‌گیرد و تا حال ده‌ها تن کشته و زخمی‌ شده‌اند.

رییس جمهوری کرزی پیش از این نیز در نشست مبارزه با تروریزم که در تهران برگزار شده بود، این موضوع را با آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان مطرح کرده، اما رییس جمهوری پاکستان ابراز بی‌خبری کرده بود.

اما پس از آن برخی مقامات پاکستان از احتمال بر خورد راکت‌های پاکستانی به افغانستان یا‌د‌آوری کرده اعلام کردند به دلیل جنگ با تروریستان در مناطق مرزی شاید بعضی راکت‌ها اشتباهن به افغانستان برخورد کرده باشد.

اما وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی افغانستان این موضوع را رد می‌کنند. ژنرال محمدظاهر عظیمی سخن‌گوی وزارت دفاع افغانستان گفت، نظر به راهبرد نظامی این راکت پراگنی را نمی‌توان اشتباه خواند، زیرا با پیش‌رفت تکنالوژی نظامی اشتباه چندین کیلومتری در هدف قرار دادن امکان‌پذیر نیست.

هم‌چنان لطف‌اله مشعل سخن‌گوی ریاست امنیت ملی افغانستان این ادعای برخی مقامات پاکستانی را که گویا احتمالن این راکت‌ها را شورشیان از پاکستان به افغانستان شلیک کرده باشد رد کرد.

آقای مشعل گفت بقایای راکت های که از خاک پاکستان به ولایت کنر افغانستان شلیک شده نشان می‌دهد که راکت‌های دور‌بردی است که به جز اردوی افغانستان و  پاکستان، شورشیان آن را در اختیار ندارند.

وی افزود، اطلاعات آنان نشان می‌دهد که نظامیان پاکستان خود این راکت را به افغانستان شلیک می‌کنند.

از جانب دیگر نمایندگان مجلس افغانستان نیز رییس جمهوری این کشور را به بی‌توجهی در این حملات راکتی متهم می‌کنند.

نمایندگان مجلس افغانستان خواهان تصمیم‌گیری عاجل در این مورد شدند تا هرچه زودتر جلو افرادی که در این حملات راکتی پاکستان کشته می‌شوند، گرفته شود.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,