Saturday, 18 July 2015
20 June 2021

«خبرهای سی‌ام ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 30

به اتهام کمک به سوریه در سرکوب معترضان،

«تحریم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از سوی آمریکا»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

دولت آمریکا نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده این نیرو و احمد‌رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی را به اتهام کمک به سوریه در سرکوب معترضان این کشور تحریم کرده است.

به گزارش سی‌ان‌اند، وزارت‌خانه‌های خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای احمدرضا رادان را متهم کرده‌اند که در ماه آوریل سال جاری به دمشق سفر و درباره سرکوب معترضان سوری به مقام‌های امنیتی حکومت بشار اسد (کمک‌های) «تخصصی» ارایه کرده است.

این در حالی است که سوریه اتهام دریافت کمک از ایران برای سرکوب معترضان را بی‌اساس می‌داند.

آمریکا هم‌چنین سازمان امنیت سیاسی سوریه را به اتهام سرکوب معترضان تحریم کرد.

ژنرال جمیل حسن، رییس سازمان اطلاعات نیروی هوایی ارتش سوریه نیز در این رابطه تحریم شده است. سازمان وی پیش‌تر از سوی آمریکا تحریم شده بود.

………………………………………………………………..

مقام‌های جمهوری اسلامی:

«موشک‌های آزمایش‌شده قادر به حمل کلاهک اتمی نیست»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، 29 ژوئن، مقام‌های جمهوری اسلامی اتهام ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا را مبنی بر آزمایش موشک‌های بالستیک که توان حمل کلاهک اتمی دارد، رد کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای هیگ اعلام کرد ایران با نقض قطع‌نامه‌های سازمان ملل متحد، به‌طور مخفیانه موشک‌های بالستیک و راکت‌های خود را آزمایش کرده است.

وی گفت که این موشک‌ها قابلیت حمل کلاهک اتمی را دارد.

اما رامین مهمانپرست، سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه گفت: «هیچ یک از موشک‌هایی که توسط ایران آزمایش شده توان حمل کلاهک اتمی را ندارد.»

اما ایران می‌گوید در برنامه اتمی خود به‌دنبال اهداف نظامی نیست و فقط در صدد بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است.

لازم به اشاره است یک هیت بازرسی شورای امنیت که درباره موارد نقض تحریم‌ها توسط ایران تحقیق کرده است، اخیرن در گزارشی به این شورا اطلاع داد تهران طی یک سال گذشته شش آزمایش موشک‌های بالستیک انجام داده که دو مورد آن از دید رسانه‌ها دور بوده است.

………………………………………………………………..

بدون اطلاع ناتو صورت گرفت،

«ارسال تجهیزات جنگی برای مخالفان لیبی توسط فرانسه»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 30 ژوئن، دولت فرانسه گزارش‌های مربوط به تخلیه حدود ۴۰ تن تسلیحات نظامی برای مخالفان مسلح دولت لیبی را تایید کرده است.

تخلیه هوایی این تجهیزات نظامی توسط نیروهای فرانسوی در منطقه کوهستانی جنوب غرب طرابلس، پایتخت لیبی صورت گرفته است.

هم اکنون در این منطقه نبرد میان مخالفان مسلح دولت لیبی و نیروهای حامی سرهنگ معمر قذافی در جریان است.

مقام‌های فرانسه می‌گویند که این تصمیم به‌طور یک‌جانبه و بدون اطلاع ناتو اتخاذ شده است.

بعضی از تحلیل‌گران می‌گویند که این اقدام ممکن است ناقض تصمیم شورای امنیت برای ممنوعیت ارسال تمامی تجهیزات نظامی به لیبی محسوب شود.

افراد زیادی از بربرها که اقوام ساکن مناطق شمال آفریقا هستند، اخیرن پیش‌رفت قابل توجهی در این منطقه کرده‌اند و در حال نزدیک شدن به طرابلس هستند.

از سویی دیگر رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا اقدام فرانسه برای ارسال تسلیحات به مخالفان حکومت لیبی را خطرناک عنوان کرده است.

ژان پینگ اظهار داشت چنین اقدام‌هایی باعث می‌شود لیبی به وضع مشابه کشور جنگ‌زده سومالی گرفتار شود.

………………………………………………………………..

حقوق بشر آلمان اعلام کرد:

«آلمان خواهان آزادی فوری مریم مجد، عکاس ایرانی شد»

خبر / رادیو کوچه

دولت آلمان از بازداشت مریم مجد، روزنامه‌نگار ورزشی که در حین سفر به این کشور برای پوشش خبری جام جهانی فوتبال زنان بازداشت شد، ابراز ناراحتی و نگرانی کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، مارکوس لونینگ، کمیسر حقوق بشر دولت آلمان با انتشار بیانیه‌ای بازداشت خانم مجد را به «دفاع او از حضور زنان در ورزش و سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران» مرتبط دانست و خواهان آزادی فوری او شد.

مریم مجد که متولد ۱۳۶۵ و یک عکاس مطبوعاتی است، قرار بود ضمن تهیه گزارش از مسابقات جام جهانی فوتبال زنان، با هم‌کاری پترا لندرز، بازیکن سابق تیم ملی زنان آلمان، کتابی درباره زنان فوتبالیست در جهان تهیه کند.

او قرار بود ۲۷ خرداد روانه آلمان شود ولی یک روز قبل از سفر بازداشت شد.

آقای لونینگ گفت: «تصادفی نیست که خانم مجد که به‌‌طور علنی برای حضور فعال زنان در رخ‌دادهای ورزشی تلاش می‌کرد، در آستانه سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود بازداشت شده است.»

آقای لونینگ هم‌چنین با اشاره به بازداشت مهناز محمدی، فیلم ساز و فعال حقوق زنان و ناپدید شدن مریم بهرام، منصوره بهکیش و زهرا یزدانی در هفته‌های اخیر، بر آزادی فوری خانم مجد و سایر فعالان زن بازداشت شده، تاکید کرد.

آقای لونینگ ادامه داد: «این (موضوع) نمونه ناگوار دیگری از ارعاب و سرکوب فعالان حقوق زنان به وسیله حکومت ایران است.»

هم‌چنین گزارش‌گران بدون مرز، اتحادیه‌ی روزنامه‌نگاران آلمان و کانون روزنامه‌‌نگاران آلمان از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواهان آزادی فوری مریم مجد، عکاس مطبوعاتی شدند.

………………………………………………………………..

میدان تحریر صحنه درگیری‌های تازه،

«درگیری خونین معترضان مصری با نیروی امنیتی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، روز چهارشنبه، 29 ژوئن، تظاهرکنندگان ضد دولتی و پلیس در میدان تحریر مصر برای اولین بار طی هفته‌های اخیر با یک‌دیگر درگیر شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها ده‌ها نفر زخمی شده‌اند. این درگیری‌ها که شام‌گاه سه‌شنبه آغاز شد، بامداد روز چهارشنبه هم ادامه پیدا کرد.

به گزارش الجزیره، پلیس ضد‌شورش به سوی ده‌ها هزار معترض گاز اشک‌آور پرتاب و تلاش کرد آن‌ها را متفرق کند که در این درگیری بیش از 590 نفر مجروح شدند.

در مقابل تظاهرکنندگان نیز به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند.

شاهدان عینی گفته‌اند که این شدیدترین مورد خشونت‌ها طی هفته‌های اخیر بوده است.

دفتر دادستانی مصر گفته است در مورد این خشونت‌ها، تحقیق خواهد کرد.

معترضان خواهان آن هستند که به روند محاکمه مقام‌های بلندپایه زمان حسنی مبارک، شتاب داده شود. آن‌ها هم‌چنین خواهان اعمال اصلاحاتی هستند که شورای نظامی پس از سرنگونی حسنی مبارک قول آن را داده بود.

معترضان جلوی ساختمان وزارت کشور جمع شدند و با پلیس درگیر شدند.

این درگیری به میدان تحریر کشیده شد و پلیس ضد شورش، خیابان اصلی منتهی به میدان تحریر را مسدود کرد و خودروهای زرهی را در اطراف میدان مستقر کرد.

گروهی از معترضان فریاد می‌زدند که خواهان سرنگونی حکومت هستند.

آن‌ها از این که روند محاکمه مقام‌های بلندپایه سابق با تاخیر رو به‌رو شده، ابراز خشم کردند.

طی هفته های اخیر برخی از مقامات دولت حسنی مبارک به طور غیابی محاکمه شده‌اند.

حسنی مبارک که در حال حاضر در بیمارستان نظامی به سر می‌برد، قرار است سوم اوت با پسرانش در دادگاه حاضر شود.

………………………………………………………………..

به اتهام سو‌استفاده مالی صورت گرفت،

«بازداشت مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر،  به اتهام سو‌استفاده مالی بازداشت شده است.

به گزارش تحول سبز، محسن معماری که توسط محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی به سمت مدیرعاملی شرکت سرمایه‌گذاری غدیر منصوب شده بود، به دلیل سواستفاده های مالی تحت تعقیب قضایی قرار گرفت و هفته گذشته از سمت خود کناره‌گیری کرد.

اما استعفای محسن معماری نیز نتوانست مانع از دستگیری وی شود.

گفتنی است معماری در جلسه معارفه خود اظهار کرده بود که بنابر تکلیف رییس جمهوری حاضر به قبول این مسوولیت شده است و رسانه‌های منسوب به دولت نیز در آن زمان انتصاب وی را دلیلی بر «درایت‌» محمود احمدی‌نژاد خوانده بودند.

شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (شرکت سرمایه‌گذاری بانک صادرات) یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بورس اوراق بهادار است که سرمایه ثبت شده فعلی آن ۶۷۵ میلیارد تومان است.

………………………………………………………………..

با حکم دادگاه انقلاب،

«محکومیت کنش‌گر صنفی فرهنگیان به ده سال حبس»

خبر / رادیو کوچه

اسماعیل عبدی، آموزگار ریاضی دبیرستان و کنش‌گر صنفی فرهنگیان با صدور حکمی از سوی دادگاه انقلاب به ده سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

به گزارش هرانا، حکم ده سال حبس اسماعیل عبدی، روز چهارشنبه، هشتم تیرماه، به علیزاده طباطبایی وکیل وی اعلام شد.

قاضی پرونده، پیرعباسی، با استناد به ماده ۵۰۰ (تبلیغ علیه نظام) و ۵۰۵ (ارتباط با دول متخاصم) حکم را صادر کرده است. این حکم، حکم بدوی است و تا یک ماه فرصت اعتراض دارد.

گفتنی است عبدی در تابستان ۸۸ با یکی از رسانه‌های خارجی، درباره وضعیت آموزش و پرورش و برخی فرهنگیان زندانی گفت‌و‌گو کرد که پس از آن بازداشت شد و مدت ۴۴ روز را در زندان اوین گذراند.

………………………………………………………………..

با رای دادگاه انقلاب،

«حبس تعزیری محکومین دو فعال سیاسی و مدنی»

خبر / رادیو کوچه

ابراهیم اسماعیلی و محمد حسین جعفرپور در شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز با حضور وکلای خود نقی محمودی و عباس جمالی به ترتیب به یک سال حبس تعزیری و یک سال و شش ماه حبس تعزیری و هم‌چنین به ده سال محرومیت از مسافرت به نخجوان و جمهوری آذربایجان محکوم شدند.

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، اساس اتهام وارده به این دو نفر مسافرت و تحصیل در جمهوری نخجوان و آذربایجان بوده است.

افراد مذکور به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و به نفع گروه‌های قوم‌گرا، شناسایی و معرفی افراد جهت جاسوسی از اتباع ایران به سرویس اطلاعاتی نخجوان و هم‌چنین جاسوسی از ایران به نفع جمهوری نخجوان و کشور جمهوری آذربایجان مورد محاکمه قرار گرفته‌اند.

مصداق این اتهامات نیز اعلام فرکانس تلویزیون سحر، آمار صادرات ایران به ارمنستان و تهیه فیلم در مورد کشتار ارامنه در قره‌باغ بوده است.

………………………………………………………………..

به دلیل چهار هفته اعتصاب غذا،

«انتقال زندانی‌ سیاسی‌ کمال شریفی‌ به‌ بهداری‌ زندان»

خبر / رادیو کوچه

کمال شریفی‌ در چهارمین هفته از اعتصاب غذای خود در زندان میناب با مشکلات جسمی مواجه شده است و برای دریافت کمک‌های پزشکی به به‌داری زندان منتقل شده است.

به گزارش کردانه، وی در اعتراض به وضعیت زندان دست به اعتصاب غذا زده است و گفته می‌شود در پی اعلام اعتصاب غذا مسوولین زندان با وی رفتار مناسبی نداشته‌اند.

نام‌برده در شهر سقز توسط نیروهای‌ امنیتی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ بازداشت و در دادگاه‌ این شهر تحت عنوان براندازی و ارتکاب جرایم امنیتی به‌ ۳۰ سال زندان‌ و تبعید محکوم شد.

وی در سومین سال محکومیت خود که تا‌کنون بدون ملاقاتی بوده است در شرایط وخیم جسمی قرار دارد.

………………………………………………………………..

نهادهای قضایی جمهوری اسلامی صادر کرد،

«محکومیت ۱۴ دانش‌جو در پرونده حمله به کوی دانش‌گاه تهران»

خبر / رادیو کوچه

در جدیدترین حکم قضایی که در رابطه با حوادث کوی دانش‌گاه تهران از طرف نهادهای قضایی جمهوری اسلامی صادر شده است، ۱۴ تن از دانش‌جویان این دانش‌گاه با احکام قضایی مانند حبس، جریمه و شلاق روبه‌رو شده‌اند.

بنا به گزارش دانشجونیوز، پیش‌تر، محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخن‌گوی قوه قضاییه از برگزاری دادگاه ۲۲ جلسه‌ای برای رسیدگی به اتهامات متهمان و هم‌چنین صدور حکم برای پنجاه تن از آنان خبر داده بود. در حالی احکام صادره توسط مراجع قضایی متوجه فعالان دانش‌جویی است که پیش از این شماری از دانش‌جویان توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح احضار و بازداشت شده‌اند.

هم‌چنین چندی پیش، انجمن اسلامی دانش‌جویان دانش‌گاه تهران و علوم پزشکی تهران به مناسبت دومین سال‌گرد حمله به کوی دانش‌گاه تهران، با صدور بیانیه و نامه‌ای خطاب به صادق لاریجانی، رییس دست‌گاه قضایی جمهوری اسلامی، ضمن انتقاد از برخورد این دست‌گاه با «قربانیان» حمله به این دانش‌گاه در ۲۵ خرداد ۱۳۸۸، خواستار مجازات «آمران و عاملان اصلی» تهاجم به دانش‌جویان شده بودند.

احکام جدید صادره برای دانش‌جویانی که در پرونده حمله به کوی دانش‌گاه تهران محکوم شده‌اند، به شرح زیر است:

– مهیم امیر محمدی، دانش‌جوی مدیریت: «‌91 روز تعزیری، یک میلیون تومان جریمه»

– علی رفاهی، دانش‌جوی علوم اجتماعی:«‌3 ماه حبس به مدت 4 سال تعلیق و 500 هزار جریمه»

– کمال رضوی، دانش‌جوی علوم اجتماعی: «‌3 ماه جبس به مدت 4 سال تعلیق و 500 هزار جریمه»

– رسول محسن‌زاده، دانش‌جوی علوم اجتماعی: «‌10 ماه حبس به مدت4 سال تعلیق

– امیر حسین فضلی 91 روز تعزیری 1 میلیون جریمه»

– کاوه اکبری، دانش‌جوی علوم اجتماعی:«‌10 ماه حبس به مدت پنج سال تعلیق»

– یداله نعمتی: « 10 ماه حبس به مدت 4 سال تعلیق و 1 میلیون جریمه»

– حبیب فرحزادی :«‌10 ماه حبس‌+ 1 میلیون تومان جریمه نقدی، که نیمی از از حبس به مدت 4 سال تعلیق گردید»

– نعیم آقایی‌: «10‌ ماه حبس‌+ 500 هزار تومان جریمه نقدی، که نیمی از حبس به مدت 4 سال تعلیق گردید»

– دوست محمدی‌هست: «ده ماه حبس یه مدت 4 سال تعلیق»

– ایوب نعمتی:«‌10 ماه حبس + 500 هزار تومان جریمه نقدی، که نیمی از حبس به مدت 4 سال تعلیق گردید»

– آوات رضا‌نیا : «سه ماه حبس تعلیقی و ۷۴ ضربه شلاق بدل به ۳ میلیون جریمه»

– وحید قیصری :«‌5 ماه حبس که به مدت 4 سال تعلیق شده است‌، 500 هزار تومان جریمه»

– علی سحر وکیلی، دانش‌جوی علوم اجتماعی: «‌4 ماه حبس‌+ ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی، که نیمی از حبس به مدت ۴ سال تعلیق گردید.»

صدور احکام حبس، جریمه نقدی و شلاق برای دانش‌جویان، که خود از شاکیان پرونده حمله‌کنندگان به کوی دانش‌گاه بوده‌اند، در حالی است که تاکنون هیچ گزارشی از محکومیت عاملان اصلی این پرونده منتشر نشده است.

………………………………………………………………..

محمود احمدی‌نژاد:

«کابینه خط قرمز است، به دست‌اندازی‌ها پاسخ می‌دهم»

خبر / رادیو کوچه

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 20 ژوئن، در آخرین واکنش به برخی حملات به اعضای هیت دولت، گفت: «کابینه خط قرمزی است که اگر بخواهند به آن دست‌اندازی کنند، دیگر من باید وظیفه‌ی قانونی خود را انجام دهم و این حتمن به کشور آسیب می‌زند.»

محمود احمدی‌نژاد، صبح روزچهارشنبه، در حاشیه جلسه‌ هیت دولت در خصوص ادامه موضع سکوت برابر مطالبی که علیه دولت مطرح می‌شود، اظهار داشت: «موضع ما هم‌چنان سکوت است. کشور نیاز به وحدت و هم‌دلی دارد، تا کارهای کشور به جلو برود. شرایط منطقه و جهان حساس است و مقام معظم رهبری نیز دایم بر هم‌کاری و هم‌دلی تاکید می‌کنند.»

وی ادامه داد: «اتهامات فراوانی از قول افراد دستگیر شده زده شد و برخی از اشکالات در این دستگیری‌ها وجود داشت که من به رییس قوه‌ی قضاییه اعلام کردم.»

وی ادامه داد: «از نظر ما مجموعه این حرکت‌ها یک کار سیاسی است. روشن است برای ما که این یک حرکت سیاسی است و برای فشار به دولت انجام می‌شود.»

احمدی‌نژاد ادامه داد: «ما موضع‌مان سکوت است، اما بالاخره اگر بخواهند ادامه بدهند و به بهانه‌های گوناگون هم‌کاران ما را در کابینه متهم کنند. وظیفه‌ی اخلاقی، قانونی و ملی دارم که بایستم و از هم‌کاران خودم در کابینه دفاع کنم.»

احمدی‌نژاد اظهار کرد: «تا الان سکوت کرده‌ایم و از این به بعد نیز موضع ما سکوت است، اما نقطه‌ای که من ببینم دیگر بخواهد آسیب جدی به کشور وارد شود، موظف هستم که کارها و مسایل را با مردم در جریان بگذارم و وظایف قانونی خود را انجام دهم، و امیدوارم به‌ آن‌جا نرساند.»

رییس جمهور کشورمان همچنین در واکنش به مصوبه امروز مجلس مبنی بر ادغام وزارت‌خانه‌های صنایع و بازرگانی و هم‌چنین وزارت‌خانه‌های تعاون، کار و امور اجتماعی این مصوبه مجلس را ادغام خیلی خوبی معرفی کرد و گفت: «باید حجم دولت کوچک شود و ما نیازمند سازمان‌دهی جدیدی در سیستم اداره کشور هستیم. بخشی از این نوسازی در قالب ادغام‌ها در حال انجام است که مجلس با تصویب‌های امروز نشان داد که تفاهم خوبی بین دولت و مجلس ایجاد شده است و گام‌های خوبی باید با هم برداریم.»

این در حالی است که در هفته‌های اخیر و پس از عزل و نصب وزیر اطلاعات از سوی محمود احمدی‌نژاد و آیت‌اله خامنه‌ای، تنش بین سه قوه قضاییه و مجریه و مقننه به وجود آمد و در این بین مجلس شورای اسلامی با عدم تایید وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان موجب افزایش این تنش شد. از سویی دیگر قوه قضاییه با متهم کردن برخی از ارکان دولت محمود احمدی‌نژاد و از نزدیکان اسفندیار رحیم‌مشایی به فساد مالی و بازداشت تعدادی از آن‌ها به ادامه این تنش کمک کرد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,