Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
بزرگ‌ترین اعتصاب‌های سراسری تاریخ بریتانیا،

«اعتصاب کارمندان دولت و کارکنان مدارس در بریتانیا»

2011 July 01

خبر / رادیو کوچه

در جریان یکی از بزرگ‌ترین اعتصاب‌های سراسری تاریخ بریتانیا بسیاری از کارمندان دولت و کارکنان مدارس که به برنامه دولت برای بازنگری در ساختار حقوق بازنشستگی کارکنان بخش عمومی معترضند، روز پنج‌شنبه، 30 ژوئن در مرکز شهر لندن به راه‌پیمایی پرداختند.

به گزارش بی‌بی‌سی، با اعتصاب ۲۴ ساعته کارمندان دولت در بریتانیا، بسیاری از مدارس تعطیل شده و ارایه خدمات توسط سازمان‌هایی مانند مراکز کاریابی و دادگاه‌ها با اختلال مواجه شده است.

اتحادیه‌ها می‌گویند ۷۵۰ هزار کارمند بخش خدمات عمومی (‌یک پنجم کل کارکنان بخش خدمات عمومی) دست از کار کشیده‌اند.

حدود ۱۲ هزار مدرسه دولتی در انگلستان و ویلز در نتیجه اعتصاب سراسری به حال تعطیل یا نیمه‌تعطیل در آمده‌اند.

این اعتصاب بیست و چهار ساعته از بامداد روز پنج‌شنبه،آغاز شده و «اتحادیه خدمات عمومی و تجاری»، از بزرگ‌ترین تشکل‌های صنفی کارکنان بخش دولتی و عمومی، و سه اتحادیه آموزگاران و مدرسان دانش‌گاه‌ها این اعتصاب را در اعتراض به برنامه دولت برای بازنگری در ساختار حقوق بازنشستگی کارکنان بخش عمومی سازماندهی کرده‌اند.

[youtube width=”500″ height=”382″]http://www.youtube.com/watch?v=bH4d7AAuySk[/youtube]

به گفته این ا‌تحادیه‌ها، اجرای این برنامه به معنای اجبار کارکنان دولت به کار برای سنوات بیش‌تر و در مقابل، برخورداری از حقوق بازنشستگی کم‌تر است.

در مقابل، دولت بریتانیا می‌گوید اجرای این برنامه برای کارمندان دولت و «مالیات‌دهندگان عادلانه» است.

نخست وزیر بریتانیا، دیوید کامرون در واکنش به این اعتصاب، آن را «غیر‌مسوولانه» خوانده و تاکید کرده است که اعمال اصلاحات در ساختار بازنشستگی با توجه به کاهش ۱۰ درصدی بودجه و کهنسال شدن ساختار جمعیتی بر اثر افزایش نرخ امید به زندگی اجتناب‌ناپذیر است.

در جریان اعتصاب عمومی روز پنج‌شنبه، مطابق معمول شماری از اعضای اتحادیه‌ها با حضور در برابر ساختمان‌های دولتی و بخش عمومی، می‌کوشند تمامی کارمندان عضو یا غیرعضو اتحادیه را نیز تشویق کنند از حضور در محل کار خودداری ورزند.

هم‌چنین قرار است رهبران و فعالان اتحادیه‌های صنفی نیز در یک راه‌پیمایی گسترده در مرکز لندن شرکت کنند و پلیس لندن مرخصی ماموران خود در این منطقه را به منظور حفظ نظم لغو کرده است.

اولین تاثیر این اعتصاب با خروج اعتراض آمیز ماموران اداره مهاجرت از محل کار خود در ساعت شش بعدازظهر چهارشنبه، در بنادر و فرودگاه‌های بریتانیا احساس شد.

به مسافران نیز هشدار داده شده است که به دلیل این اعتصاب، باید انتظار تاخیر در انجام امور مهاجرتی و گمرکی در فرودگاه‌ها و بنادر را داشته باشند.

البته این اعتصاب بر مسافران خروجی از فرودگاه‌ها و بنادر تاثیر چندانی ندارد، زیرا آنان عمدتن با ماموران رسیدگی به مسایل امنیتی سروکار دارند که در استخدام خطوط هواپیمایی بریتانیا هستند و در این اعتصاب شرکت نمی‌کنند.

اتحادیه ملی آموزگاران انجمن آموزگاران و مدرسین دانش‌گاه‌ها و اتحادیه دانش‌گاه‌ها و کالج‌ها در انگلستان و ویلز هم از این اعتصاب حمایت کرده و در آن شرکت دارند در حالی‌که ۲۵۰ هزار نفر از اعضای اتحادیه عمومی خدمات تجاری در سراسر بریتانیا، از جمله در منطقه اسکاتلند، از حضور در محل کار خود امتناع کرده‌اند.

[youtube width=”500″ height=”382″]http://www.youtube.com/watch?v=MIqgnBBiZks[/youtube]

دولت بریتانیا معتقد است که در نتیجه این اعتصاب، از هر پنج کارمند دولت، یک نفر در سر کار خود حاضر نخواهد شد اما افزوده است که «اکثریت قابل توجه» محاکم قضایی، مراکز کاریابی، دفاتر مالیاتی و گمرکی مطابق معمول به ارایه خدمات ادامه می‌دهند.

اعتصاب آموزگاران در روز پنج‌شنبه یک سوم از مدارس را به تعطیل کشانده و یک سوم دیگر نیز به حالت نیمه تعطیل درآمده است و در کل ۱۴ هزار مدرسه تحت تاثیر این اعتصاب قرار گرفته است.

دفتر نخست وزیری اعلام کرد که مدرسه فرزندان دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا امروز باز است اما کارکنان مدرسه فرزندان نیک کلگ، معاون نخست وزیر، در اعتصاب به سر می‌برند.

به مناسبت اعتصاب روز پنج‌شنبه، برندن باربر، دبیر کل «کنگره اتحادیه‌های صنفی» متشکل از تمامی سندیکاهای کارگری و صنفی بریتانیا، در یک گردهمایی در شهر اکستر، در جنوب غرب بریتانیا سخن‌رانی خواهد کرد.

براساس بخشی از متن این سخن‌رانی که در دست‌رس رسانه‌ها قرار گرفته، وی اعلام خواهد کرد که «حقیقت عریان این است که فشار ناشی از تلاش دولت برای کاهش کسری بودجه عمدتن و به گونه‌ای غیر‌منصفانه بر میلیون‌ها نفر از کارکنان درآمد پایین و متوسط دولت تحمیل می‌شود، در حالی‌که آنان هیچ تقصیری در بروز بحران اقتصادی نداشته‌اند.»

او اضافه کرده است که در طول دو سال گذشته، حقوق این دسته از کارمندان افزایشی نیافته در حالی که نرخ تورم در این مدت در یک دهه بی‌سابقه بوده است.

دولت و حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت در پارلمان، این اعتصاب را محکوم کرده‌اند هر چند «اد میلیبند»، رهبر حزب مخالف دولت را هم متهم کرده است که در مذاکره با اتحادیه‌های صنفی، از خود بی‌کفایتی نشان داده است.

آقای کامرون روز گذشته در مجلس گفت: ” من فکر نمی‌کنم اعتصابی فردا شکل بگیرد، چرا که مذاکرات هنوز ادامه دارد» و افزود که تنها معدودی از اتحادیه‌های صنفی تصمیم به اعتصاب گرفته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,