Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت «سهراب شهید ثالث»

«روزنگاشت / آغازگر موج نو با یک اتفاق ساده »

2011 July 01

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

دهم تیر برابر با سال‌روز درگذشت «سهراب شهید ثالث»  فیلم‌ساز ایرانی است. وی زاده سال 1322 خورشیدی بود و در سال 1377 درگذشت. ثالث به عنوان یکی از آغازگران موج نو در سینمای ایران شناخته می‌شود و فیلم‌های او مانند: «طبیعت بی‌جان»، «یک اتفاق ساده» و «در غربت» برنده جایزه‌های بین‌المللی شده‌ است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«سهراب شهید ثالث» در هفتم تیر ماه سال 1322 خورشیدی در تهران زاده شد. او فعالیت در سینما را از سال ۱۳۴۵ با ساخت فیلم کوتاهی به نام «آیا» آغاز کرد. در فاصله سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۶ تحصیلات عالی خود را در مدرسه «پروفسور کراوس وین» در رشته سینما آغاز کرد و در فرانسه ادامه تحصیل داد. وی پس از آن به ایران بازگشت و در وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار شد و شروع  به ساخت فیلم مستند کرد.

 

سهراب کارش را به عنوان مترجم و نویسنده سینما بین سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴ ادامه داد و در سال ۱۳۵۵ به دنبال درخشش فیلم‌های اول و دومش یک اتفاق ساده (۱۳۵۲) و طبیعت بی‌جان (۱۳۵۴) به آلمان مهاجرت کرد.

شهید ثالث در آلمان چند فیلم ساخت که از فیلم‌های وی می‌توان به: «در غربت» ۱۳۵۴، «قرنطینه» ۱۳۵۵، «زمان بلوغ» ۱۳۵۵، «آخرین تابستان گرابه» ۱۳۵۹، « یک زندگی، چخوف » ۱۳۶۰ اشاره کرد. وی سپس  چند سال قبل از مرگش از آلمان به آمریکا رفت و در شیکاگو اقامت گزید و از آن پس دیگر فیلمی نساخت.

فیلم «گل‌های گل سرخ برای آفریقا» وی که در سال 1370 ساخته ده بود از فیلم هایی بود که بسیار مورد توجه منتقدان غرب قرار گرفت و جایزه‌های زیادی را به خود اختصاص داد. ثالث با آن‌که که تنها دو فیلم بلند در ایران ساخت، اما نقش انکارناپذیری در پیدایش سینمای نوین و مستقل ایران داشت و خیلی از نویسندگان و مورخان سینمایی او را آغازگر و بنیان‌گذار موج نو در سینمای ایران می‌دانند.

و اما سرانجام سهراب شهید ثالث در دهم تیرماه سال ۱۳۷۷ و در سن پنجاه و پنج سالگی بر اثر بیماری سرطان کبد در شیکاگو درگذشت.

 

ثالث در مصاحبه‌ای در مورد فیلم‌هایش گفته بود:« من فیلم‌هایم را از زاویه نگاه یک نظاره‌گر می‌سازم و با این روش اجازه می‌دهم مخاطبانم خودشان به قضاوت بنشینند.» هم‌چنین سال‌ها قبل در مراسم بزرگ‌داشت وی، آیدین آغداشلو گفته بود:« سهراب، مردم گریزی بود که مردم را دوست داشت. او می دانست کجا ایستاده و چه می کند.»

در بخشی از مقاله‌ای که «مرتضی ممیز» درباره شهید ثالث نوشته است ضمن اشاره به فیلم‌های او، شخصیت‌های فیلم‌های ساخته شده در ایران وی را، آدم‌های خوبی که تلخ هستند، توصیف کرده است و شخصیت‌های فیلم‌های خارجی او را آدم‌های بی‌رحم و تلخ عنوان کرده است. آدم‌هایی که خشن، آزاردهنده و به بن بست رسیده‌اند.

منبع‌ها:

ویکی پدیا

آدم‌ برفی‌ها

آفتاب

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. کیان
    1

    خیلی عالی بود. ممنون